Tyrkys (Turquoise)

Bratranec Lapis lazuli, který byl milován faraony a aztéckými králi.

Byl jedním z prvních těžených drahokamů. Jeho intenzivní barva se mění od nebesky modrou po zelenou v závislosti na množství přítomné mědi a železa. Díky této specifické barvě se tyrkys stal jedním z nejoblíbenějších barevných trendů v historii šperků. Cenil se už od počátků egyptské civilizace a byl známý tím, že přinášel štěstí. Jeho název je odvozený z francouzského ‘pierre turquois’ - turecký kámen. Tento název dostal, protože Evropané ze západu se mylně domnívali, že pochází z Turecka. V perštině je tyrkys známý jako „ferozah“ - vítězství a je dodnes národním drahokamem Iránu.

● Kupujeme tyrkys

Barva (color): U tyrkysu je nejžádanější barvou tyrkysová a nejvzácnější zelená. Čistě modrý tyrkys je velkou vzácností, jelikož tyrkysy většinou obsahují hnědé, tmavě šedé, nebo černé žíly. Barva závisí na množství mědi, chromu, vanadu a železa. Existují i vzácné exempláře modro-fialové barvy, které obsahují nečistoty stroncia.

Čistota (clarity): Tyrkys je průsvitný až neprůhledný s voskovým leskem. Průhledné a průsvitné tyrkysy, ve kterých jsou vidět krystaly, se nacházejí velmi zřídka, jsou tedy velmi vzácné a drahé.

Brus (cut) a tvar (shape): Nejtypičtějším brusem pro tyrkys je „cabochon“, který je typický pro většinu tyrkysových šperků.

Opracování tyrkysu

Tyrkys je pórovitý drahokam, ve většině případů je nasáklý umělou živicí, která zlepšuje barvu a tvrdne na povrchu. Jednou z nejčastějších úprav je stabilizace, což je impregnační metoda, která snižuje pórovitost tyrkysu, zvyšuje jeho životnost a zvýrazňuje jeho přirozenou barvu. Zlepšení barvy je možné dosáhnout také olejem, parafínem, ale i jinými barevnými látkami.

Cena

Velikost, tloušťka a barva, to jsou hlavní faktory hodnocení tyrkysu. I množství úprav hraje svoji roli. Mezi nejvíce ceněné patří ty tyrkysy, které se pyšní zelenou barvou a čistě modrou, která neobsahuje žíly jiných rud.

● Gemologické parametry tyrkysu

druhminerál
barvatyrkysová, modro-zelená, jablkově-zelená
chemické složeníCuAl6(PO4)4(OH)8 – 4H2O, měď obsahující fosforečnan hlinitý
krystalografická soustavatrojúhelníkový tvar, hroznový tvar
tvrdost5-6 (Mohsova stupnice)
relativní hustota2,31 - 2,86
index lomu1,610 – 1,650
dvojlom+0.040
vrypbílý
absorpční spektrum460, 432, 422
fluorescenceslabá, zelenožlutá, světle modrá

● Mýty a legendy

V Mezopotámii (dnešní Irák) se našly korálky z doby okolo 5000 let před Kristem. Tyrkys byl jedním z prvních drahých kamenů, které se začaly v egyptských dobách těžit na Sinaji. Byl vysoko ceněný u starověkých Egypťanů, Peršanů, Mongolů a Tibeťanů. Staří Egypťané dokonce pohřbívali kousky tyrkysu s mumiemi. Když byla v roce 1900 objevena hrobka královny Zer, na jejím zápěstí se našel tyrkysový zlatý náramek.

Aztékové věřili, že je tyrkys kámen mystiky a dlouhověkosti, v letech 900 až 1000 našeho letopočtu ho osazovali do složitě vyrobených masek.

Před první světovou válkou byl tyrkys hlavním exportním artiklem Iránu, kde se nachází skoro 100 těžišť tohoto kamene.

● Tyrkys a jeho účinky

Už v minulosti byl považován za drahokam bohů a dlouhověkosti. Je přiřazovaný k planetě Saturn a přináší štěstí. Dokáže pohlcovat negativní vlivy, které by mohly uškodit organismu a ochraňuje před uhranutím. Ovlivňuje pozitivně komunikaci, podporuje rozhodnost a ochraňuje před kritikou. Uspokojuje mysl, doplňuje energii a vyrovnává náladovost.

Mezi Indiány neskutečně populární tyrkys je primárně nositelem kreativity. Blížencis jeho pomocí jsou najednou tvořiví a vynikají nadáním, Kozorohůmnavíc dopřává i lepší koncentraci a prohlubuje jejich milostné zážitky. Střelcise s drahokamem lépe soustředí a dotahují úkoly do konce. Vodnářiho milují, protože jim propůjčuje inspiraci a klid spolu se silou zachraňovat svět. Pro Rybyje s tyrkysem úmorná každodennost příjemnější a snesitelnější.

● Najznámější tyrkys

Existuje velmi mnoho archeologických a literárních odkazů k éře tyrkysu v Egyptě. Čtyři náramky královny Zar byly nalezené, když otevřeli její hrobku, také mnoho faraonů mělo ve svých hrobkách šperky zdobené právě tímto drahokamem. Za jeden z nejstarších artefaktů se považuje škrabka vytvořená z kosti a zdobená tyrkysem, která se našla během expedice v Novém Mexiku v roce 1896. V současnosti je v Metropolitním muzeu v New Yorku vystavená tyrkysová ozdobná deska, která byla objevena na mumifikovaném faraonovi Sesostrisovi ll. (1840 před Kristem).

« Předchozí drahokam | Další drahokam »
 • Drahokamová rodina

  minerál

 • Naleziště

  Írán, Tibet, Afrika, Afghánistán, Austrálie

 • Tvrdost

  5-6

 • Barvatyrkys paleta barev

  modrá, zelená

 • Drahokam měsíce

  Prosinec, Červenec

 • Drahokam znamení

  Ryby a Vodnář