Turmalín

Fascinující zbarvení turmalínu má původ v řadě příčin. Složitý borokřemičitan hliníku může obsahovat stopy železa a titanu, které způsobují odstíny zelené a modré. Mangan vede k tónům červené a růžové a pravděpodobně i žluté. Některé turmalíny mohla do růžova nebo žluta zbarvit radiace, ať už přírodní, nebo laboratorní. Na světě neexistují dva stejné turmalíny, každý je prostě jedinečný. Vědce tento kámen ohromuje svými fyzikálními vlastnostmi a designéři ho milují pro řadu možností, které jim nabízí.

Název turmalínu prý pochází z původního srílanského jazyka a znamená „kámen, který přitahuje popel“.

Když v 16. století smyl v Brazílii španělský conquistador bahno ze zeleného kamene, myslel si, že objevil smaragd. Tato domněnka přetrvala celá tři století, dokud vědci neidentifikovali a neuznali turmalín jako druh minerálu. Není těžké pochopit, proč došlo k omylu. Turmalín lze snadno zaměnit s dalšími drahokamy, neboť se vyznačuje širokou škálou oslnivých barev. Vyniká výraznými červenými, pastelovými růžovými a broskvovými tóny, vyskytuje se v sytě smaragdově zelené, živé žluté i temně modré – prostě rozsahem barev mu žádný kámen nedokáže konkurovat.

  • Stříbrný cluster prsten s turmalínem, tanzanitem, rubínem a diamantem Roche
    Stříbrný cluster prsten s turmalínem, tanzanitem, rubínem a diamantem Roche
  • Přívěsek matka a dítě s růžovým turmalínem a diamantem Ella
    Přívěsek matka a dítě s růžovým turmalínem a diamantem Ella
  • Zlatý prsten s turmalínovým květem Fannie
    Zlatý prsten s turmalínovým květem Fannie
  • Náhrdelník s marquise turmalínem a diamanty Jandie
    Náhrdelník s marquise turmalínem a diamanty Jandie
  • Cluster náušnice s turmalínem, tanzanitem, rubínem a diamantem Kerrie
    Cluster náušnice s turmalínem, tanzanitem, rubínem a diamantem Kerrie

Jedna z prvních zpráv, kde se jmenovitě mluví o turmalínu, pochází z Kalifornie z konce 19. století. Polodrahokam se pokoušel zpopularizovat už o něco dříve známý gemolog z Tiffanyho dílny – George F. Kunz, který psal o nalezištích na západním pobřeží a v Maine a vytěžené kameny vysoce oceňoval. Navzdory americkým kořenům se však největší trh té doby nacházel v Číně, kde kráse turmalínu podlehla sama císařovna. Na počátku 20. století se objevila významná naleziště v Brazílii a v 50. letech našli turmalín i v dalších částech světa. Kvalitní červené turmalíny pocházejí třeba z Madagaskaru a Afghánistánu.

Základní informace

  • Drahokamová rodina Minerál
  • Drahokam znamení Váhy a Střelec
  • Tvrdost (Mohsova stupnice)
  • Naleziště Srí Lanka, Afghánistán, Brazílie, USA, Afrika, Mexiko, Kanada, Madagaskar.
  • Drahokam měsíce Říjen
  • Barva
    Bezbarvá, růžová, hnědá, červená, žlutá, zelená, modrá, černá, fialová, vícebarevná.

Gemologické parametry turmalínu

  • Chemické složení Proměnlivé
  • Relativní hustota 2,82 až 3,32
  • Krystalografická soustava Trojúhelníková, dlouhé krystaly s příčnými trojúhelníky na stranách
  • Index lomu 1,614 až 1,666
  • Dvojlom -0,014 až -0,032
  • Vryp nejasný
  • Absorpční spektrum 451, 458, 498, 640
  • Fluorescence žádná, ojediněle velmi slabá

Kupujeme turmalín

Turmalíny se nacházejí v široké škále nádherných barev. Ve skutečnosti je to jeden z kamenů zasahující nejobsáhlejší barevné spektrum. Existuje celá řada jeho odrůd, která se odvíjí podle příměsi prvků, jež polodrahokam zbarvují. Jednotlivé odrůdy se samozřejmě mohou mezi sebou mísit a určit přesné složení a typ turmalínu bývá pro gemology občas pěkný oříšek.

Barva (color)

Turmalín se přirozeně vyskytuje ve všech barvách duhy, a někdy se dokonce pyšní vícebarevnými odstíny v jednom kameni. Barva je tedy hlavním aspektem turmalínu. Odborníci v GIA rozlišují pět základních skupin turmalínu, a to podle obsahu stopových prvků.

Barevné turmalíny - Elbaity

Tato skupina turmalínů je nejširší a tvoří ji nejznámější a nejoblíbenější šperkařské kameny. Mezi obvyklými stopovými prvky musíme zmínit sodík, lithium, hliník a příležitostně i měď. Nejčastěji se vyskytují ve vyvřelinách s obsahem žuly.

Rubelit

Rubelit

Jedním z nejvyhledávanějších a dobře dostupných odstínů je odrůda známá jako rubelit, která pokrývá tóny růžové, červené, purpurově červené, oranžově červené a červenohnědé. Připomíná rubín a je jedním z nejcennějších a nejvzácnějších turmalínů.

Paraiba

Paraíba

Odrůda paraíba se původem váže k Brazílii a jedná se o intenzivně zbarvený fialovomodrý nebo modrý turmalín, jehož barvu způsobuje příměs mědi. Objevili ho až na konci 80. let 20. století, ale ovládl svět. Především Japonci se nemohli nasytit krásně živě zbarvených kamenů. Vzhledem k unikátnosti a omezenému nalezišti (kromě Brazílie pouze Nigérie a Mozambik) tyto polodrahokamy šplhají k nejvyšším cenám mezi turmalíny. Paraíby sice patří mezi elbaity, ale vznikají za velice specifických podmínek a obsahují celou řadu stopových prvků, jako je mangan a měď. K nejvyhledávanějším se řadí ty modré a fialové. Paraíby se nejčastěji brousí do kulatého briliantu, hrušky nebo oválu, které nejlépe dají vyniknout unikátní barvě (málokdy se tyto kameny objeví větší než 1 ct).

Indigolit

Indigolit zasahuje barevné spektrum od tmavě fialovomodré přes modrou po zelenomodrou, od světlých odstínů po tmavé. Tyto turmalíny mohou vynikat sytými a živými barvami, stejně tak nižší saturací a šedými odlesky.

Melounový turmalín

Melounový turmalín

Turmalíny zvané melounové připomínají ovoce, po kterém získaly jméno: uvnitř jsou růžové, vně zelené. Jejich krystaly se zpravidla brousí tak, aby vynikly obě barvy a jejich přechod, který vzniká změnou koncentrace nebo složení stopových prvků během růstu nerostu.

Verdelit

Verdelit

Verdelit se pyšní listově zelenou barvou a jedná se o nejběžnější variantu, která pochází především z USA. Sytost barvy je závislá na stopovém množství chromu a vyskytuje se spíše v menších velikostech.

Achroit

Achroit

Achroit je bezbarvá varianta turmalínu, která je neskutečně vzácná, přesto cenově nedosahuje ani po paty vybarvených příbuzných. O achroity se zajímají spíše sběratelé, kteří se soustředí na dobře rostlé krystaly.

Dravity

Dravity barví hlavně sodík, hořčík a hliník a objevují se především v dolomitech a mramorových horninách.

Dravit

Dravit

Klasický dravit zaujme světle až tmavě hnědou barvou způsobenou obsahem hořčíku, nepatří ale k oblíbeným šperkařským kamenům. Může však být i žlutý, zelený nebo modrý.

Chromdravit

Chromdravit / chromturmalín

Vzácnou odrůdou je chromdravit/chromturmalín, který se pyšní sytě zelenou barvou, kterou navzdory jménu způsobuje vanad, ne chrom. Na trhu funguje jako ideální alternativa k bohatým sytým tónům smaragdů a měkčí zelené olivínu. Tyto turmalíny jsou průhledné, se skvělou brilancí i čistotou a často ozvláštněné atraktivními modrozelenými odlesky. Většina těchto polodrahokamů je rovněž pleochroických, proto při pohledu z jednoho úhlu působí zeleně, z jiného modře, a právě ony jsou nejvyhledávanější a nejcennější ze zelených turmalínů. Kameny v tmavších odstínech bývají na trhu častější, absorbují však světlo tak intenzivně, že se zdají až černé. Brusiči je musí brousit paralelně s délkou krystalů, přesto korunou mohou prozařovat neoblíbené hnědé či žluté tóny. Cena takových turmalínů, občas značených i jako olivové nebo olejové, se zdaleka nerovná hodnotě těch jasně modrozelených.

Uvity

Uvity zbarvuje vápník, hořčík a hliník a rodí se ve vápencích a dolomitech. Často se mísí s dravity.

Tato odrůda se podobá dravitům, ale tvoří spíše krátké a tabulkové krystaly. Mívá různé barvy, ale nepatří k nejbroušenějším kamenům. Z Barmy pocházejí syté zelené krystaly, ze Srí Lanky zlatohnědé valouny turmalínu.

savany

Savany

Mezi obchodníky si dobrou pověst získaly tzv. savany – jasně žluté turmalíny, které kombinují dravity a uvity se stopovým množstvím železa.

skoryly

Skoryly

Obvykle černý a zcela neprůhledný skoryl může být vzácně i hnědočerný, modročerný nebo dokonce modrý. Skorylu dodává barvu železo a sodík. Nachází se v různých typech hornin.

Liddicoatity

Tato odrůda je bohatá na vápník, lithium a hliník. Nachází se v žulových vyvřelinách a nabízí širokou škálu barev.

Vícebarevný turmalín

Vícebarevný turmalín

Vícebarevné turmalíny hrají, jak již jejich název napovídá, více barvami – lze mezi ně zahrnout nejen melounové turmalíny, ale také liddicoatity, které rozzařuje až několik odstínů.

efekt chatoyancy

Efekt kočičího oka

Některé turmalíny dokáží působit efektem kočičího oka (chatoyancy). Bývají zelené, modré nebo růžové a oko v nich se vyznačuje měkkostí a rozptýleností ve srovnání s chrysoberylovým kočičím okem. Efekt v turmalínu vyvolává řada tenkých tubovitých inkluzí, které vznikají během přirozeného růstu kamene.

Čistota (clarity)

Barevné turmalíny se rodí v prostředí bohatém na vodu, a proto se kapalina někdy uchytí v krystalu během jeho růstu. Nejčastěji vznikají nitkovité inkluze, které se táhnou podélně. Pod lupou lze zahlédnout, že jsou naplněné tekutinou, popř. mají viditelné vzduchové bublinky. Časté jsou rovněž duté inkluze – pokud se hrubý kámen dobře vybrousí, vzniká efekt kočičího oka. Pokud vynikají červené turmalíny skvělou barvou, toleruje se u nich určité množství inkluzí. K nežádoucím se řadí bělavé inkluze, které nedokáže přebít ani ten nejzářivější odstín. Ve světlých kamenech s nižší saturací všechny nedokonalosti vyniknou více a mezi obchodníky mívají nízkou cenu. Na druhou stranu sytější turmalíny s řadou inkluzí se vyřezávají jako kabošony, u nichž vynikne spíše odstín, který potlačí nepřehlédnutelné inkluze. Okem viditelné inkluze jsou typické pro růžové a červené turmalíny, zelené bývají zpravidla čisté (okem spatřitelné nedokonalosti výrazně snižují hodnotu polodrahokamu). U ostatních zbarvení platí, že čím okatější inkluze, tím nižší cena. Mezi nejčastější inkluze v turmalínech patří praskliny, kapalinou vyplněné praskliny a inkluze jehličkovitého typu.

Brus (cut) a tvar (shape)

Podlouhlý tvar krystalů má přímý vliv na výsledný vzhled kamene. Brusiči často volí obdélníkové a čtvercové designy, které zvýrazní prolínání barev a podpoří způsob, jakým turmalín láme světlo. Jako silně pleochroický polodrahokam vydává turmalín pod různými úhly různé odstíny. Při pohledu podél se může krystal zdát světle zelený, při pohledu do hloubky tmavě zelený až černý. Brusem a orientací turmalínu si tedy brusič dokáže pohrát se sytostí odstínu a zvýšit tak cenu kamene. Velmi oblíbeným tvarem je smaragd. Pro kameny světlejších barev se hodí trojúhelníkové a okrouhlé tvary.

Cena

Cena turmalínů se nejvíce odvíjí od jejich barvy a sytosti. Vzácně zbarvené turmalíny jsou jednoznačně cenově dražší než turmalíny běžnějších barev.

Zajímavosti o turmalínu
Trojúhelníková soustava

Turmalín krystalizuje v trojúhelníkové soustavě. Žádný jiný obyčejný nerost netvoří trojboké krystaly.

À la meloun

Melounový turmalín je z vnější strany zelený, z vnitřní lahodně růžový.

Liddicoatit

Turmalín odrůdy liddicoatit byl pojmenovaný po oblíbeném prezidentovi GIA Richardu T. Liddicoatovi.

Mýty a legendy

Starověká egyptská legenda říká, že když turmalín cestoval od středu Země na její povrch, tak prošel duhou. Postupně se kutálel po všech barvách a někdy i ve dvou najednou. Tak si lidé vysvětlovali jeho široké spektrum barev. Další legenda zase povídá o umělci, který hledal recept na zlepšení svých kreseb a maleb. Byl už tak zoufalý, že prosil hvězdy o pomoc. V jednu hodinu ráno našel skvostné minerály, které se pyšnily rozličnou barevností. V nich objevil svoji barevnou inspiraci a kámen potom nazval kamenem barev.

V tradičním hinduismu věří, že turmalín pomáhá najít rovnováhu mezi energiemi těla. V závislosti na barvě rovněž ovlivňuje různé čakry. Červený kámen se vztahuje k múládháře neboli bazální čakře, která ovlivňuje sexualitu a přežití. Oranžový turmalín odpovídá svadhistáně, která ovládá vztahy, sexuální orgány, potěšení, nadšení a tvořivost. Žlutý turmalín koresponduje s třetí čakrou (manipúrou) a souvisí s trávicím systémem, metabolismem a strachem. Zelený polodrahokam se stejně jako anahata soustředí na komunikaci, myšlení a vyjadřování. Fialový turmalín se spojuje s čakrou třetího oka a souvisí s intuicí a intelektem. A konečně růžový kámen odpovídá sahasraře a vědomí. Melounový turmalín prý dodává odvahu k lásce a odevzdání se druhému.

Japonští mistři zen-buddhismu pokládali turmalín za nepohyblivou živou bytost. Bráhmanismus tento kámen ztotožňoval s šivalinga, sloupem absolutní záře Šivy, krále jogínů.

Dle pověstí měl černý turmalín chránit před negativní energií a hnědý se považoval za očistný kámen. Kámen v barvách melounu prý podporoval bezpodmínečnou lásku.

Ve středověku turmalín používali jako ochranu před smrtí, smutkem a negativitou. Kámen měl uzdravovat fyzické i duševní nemoci, zaručovat mírumilovný spánek a odhánět strach.

V 18. století podle spisovatelů turmalín pomáhal psavcům, hercům a všem, kdo se jakkoliv realizovali v umění. Holanďané zas věřili, že kámen zabalený do hedvábí a přiložený ke tváři pomáhá usnout dětem trpícím horečkou. Na druhou stranu v Africe měl turmalín probouzet blouznivce z jejich snových říší.

Alchymisty fascinoval pyroelektrický efekt kamene, proto ho pokládali za kámen mudrců. Tento materiál měl garantovat osvícení, pomoci ovládnout spiritualitu a proměnit obyčejný kov ve zlato.

Africké kmeny, američtí indiáni a australští aboriginové dodnes turmalín používají jako talisman, který je ochraňuje před vším nebezpečím.

  • Zlatý náramek s turmalíny a diamanty Desmie
    Zlatý náramek s turmalíny a diamanty Desmie
  • Turmalínový přívěsek s diamanty Kieran
    Turmalínový přívěsek s diamanty Kieran
  • Prsten se třemi drahokamy dle vašeho výběru Dania
    Prsten se třemi drahokamy dle vašeho výběru Dania
  • Zlatý prsten s emerald turmalínem a diamanty Marin
    Zlatý prsten s emerald turmalínem a diamanty Marin
  • Stříbrný cluster náhrdelník s turmalínem a drahokamy Millie
    Stříbrný cluster náhrdelník s turmalínem a drahokamy Millie

Turmalín a jeho účinky

Turmalín je kamenem lásky, přátelství a dobré nálady. Zabezpečuje pevnost a stabilitu vztahů. Posiluje tělo, ducha a udržuje nervový systém v rovnováze. Také zvyšuje kreativitu, proto ho mnozí umělci nosí jako talisman. Turmalín je někdy také označován jako ,,elektrický kámen”, protože díky svému statickému náboji přitahuje mimo jiné prach a nečistoty. Tato jedinečná vlastnost turmalínu působí ovšem příznivě na lidský organismus, a proto je považován za kámen, který opatruje lidské zdraví.

Turmalín je v mnoha ohledech jedinečný, nemá nikdy nepříznivý účinek, působí ve prospěch svého majitele a přináší mu radost, pohlcuje negativní vibrace, odstraňuje stres, zlost, strach a je ochranným šamanským kamenem. Napomáhá pochopení sebe sama i druhých, zvyšuje sebedůvěru, nezávislost a pomáhá získat nadhled nad rozčilujícími situacemi.

Léčí tělo i duši a dětská onemocnění, zvyšuje imunitu, příznivě působí na srdce a páteř, usnadňuje porod a pomáhá při dyslexii.

Černý turmalín (skoryl) – receptivní kámen, přiřazen planetě Saturn a elementu země. Jako ochranný kámen, jenž odvádí negativní energii všeho druhu, vtahuje do sebe nepříznivé působení jiných lidí, jejich nenávist a zlobu, takže se nás příliš nedotýká, odstraňuje stres, navozuje pozitivitu, podporuje tvůrčí myšlení, deaktivuje patogenní zóny, ničí škodlivé záření přístrojů a počítačů. Posiluje imunitu, chrání před virovými onemocněními, potlačuje bolesti, posiluje nervový systém, chrání svaly a šlachy.

Zelený turmalín (verdelit) – receptivní kámen, přiřazen planetě Venuši a elementu země. Přitahuje peníze a obchodní úspěch, přináší hojnost a prosperitu, podporuje otevřenost, tvořivost, trpělivost, detoxikuje, zahání únavu, snižuje hmotnost, léčí oči, srdce, mozek, imunitu, zklidňuje hyperaktivní děti a léčí rostliny.

Červený turmalín (rubelit) – projektivní kámen, přiřazen planetě Mars a elementu ohně. Podporuje chuť do života, dodává tělesnou energii, odvahu, přináší lásku, detoxikuje, podporuje játra, slezinu, krevní oběh, cévy a pomáhá při křečích.

Růžový turmalín - receptivní kámen, přiřazen planetě Venuši a elementu vody. Přitahuje lásku, přátelství, učí nás moudrosti a soucitu, léčí kůži, srdce, plíce a endokrinní žlázy.

Modrý turmalín (indigolit) – receptivní kámen, přiřazen planetě Saturn a elementu vody. Zbavuje stresu, navozuje klid, učí věrnosti, toleranci, pomáhá při komunikaci, působí na ledviny, močový měchýř, brzlík, dutiny, hrtan, jícen, plíce, zrak, jizvy, popáleniny a mozek. Pomáhá při vadách řeči, harmonizuje jakoukoliv nerovnováhu v těle a přináší klidný spánek.

Melounový turmalín – projektivní, receptivní kámen, přiřazen planetě Mars, Venuši a elementu ohně, vody. Vyvažuje mužskou a ženskou energii v těle, přitahuje lásku, nejlépe funguje vyrovnaným osobám, aktivuje srdeční čakru, posiluje něhu a přátelství, prohlubuje trpělivost, učí taktu a diplomatickému jednání. Zmírňuje strach a deprese, léčí citová zranění a staré bolesti a regeneruje nervy.

Zářivými barvami hrající turmalín má ve své moci Váhy, jimž otevírá srdce a zbavuje je emocionální plochosti. Tlumí stres, proto jim navozuje pozitivní náladu a zvyšuje jejich chuť do života. V jejich vyrovnaném postoji jim nedovolí zakolísat a otevírá stavidla jejich výmluvnosti. S drahokamem jim již neschází takt a decentnost, proto úspěšně budují pevná přátelství a vztahy. Beranům kámen umožňuje smířit se trpělivě s jejich slabými stránkami. Blíženci a Střelci se od něj učí soustředění, kdežto Raci si udržují nadhled a nepodléhají pesimismu. Rybám turmalín rozvazuje jazyk a vede je k tvůrčím činnostem.

Nejznámější turmalín

Caesarův rubín

Nádherný 52ct růžový rubelit daroval ruské carevně Kateřině II. Veliké švédský král Gustav III.

Caesarův rubín

Další slavné turmalíny

Brož Lily Safry

Brož ve tvaru vlčího máku zdobená turmalínem a diamantem, která patřila významné filantropce Lily Safře, se v roce 2012 prodala za více než 1,27 milionu dolarů. Diamant ve tvaru hrušky ovíjí lístky ze zelených turmalínů. Květ máku tvoří růžově červené rubelity.

Brož Lily Safry

Hansenův turmalín

Turmalín o váze téměř 377 ct vyřezal O. Hansen do působivého kabošonu. Umně využil přechod jednotlivých barev, který se stal jedinečnou součástí designu. Vystaven je ve Smithsonianském přírodovědném muzeu.

Hansenův turmalín

Hamlinův náhrdelník

Náhrdelník zdobí 70 mainských turmalínů různých barev o celkové váze přes 228 ct. Šperk byl poprvé k vidění na světové výstavě v roce 1893. Dnes je cennou součástí sbírek Mineralogického musea Harvardovy univerzity.

Hamlinův náhrdelník

Zajímavosti o turmalínu

  1. V roce 1555 objevila výprava Francisca Spinozy první zaznamenaný „brazilský smaragd“ – ve skutečnosti zelený turmalín.
  2. Při zahřátí se turmalín stává vodivým. Rovněž ho lze označit za piezoelektrický nerost – při deformování dokáže generovat elektrické napětí.
  3. Bezbarvé turmalíny se dříve používaly v optice. Brousily se z nich brýlové čočky.
  4. Proslulé české naleziště turmalínů poskytlo nový druh elbaitu – rossmanit.
  5. Povondrait byl pojmenován po znalci turmalínů – profesoru Povondrovi.
  6. Turmalín se vzhledem ke své barevnosti snadno zamění s ametystem, chrysoberylem, citrínem, granátem, smaragdem, kunzitem, morganitem, olivínem, prasolitem, rubínem, topazem a zirkonem.
  7. Ve starověkém Řecku turmalín symbolizoval nesmrtelnost.
  8. Rubíny na ruské koruně jsou ve skutečnosti turmalíny.
  9. Vzhledem k elektrické vodivosti se používá v elektrotechnice.
  10. První růžový turmalín pochází z roku 1000 n. l. a byl osazený do zlatého prstenu.
  11. Doslova pohádkové turmalíny byly nalezeny v Kalifornii koncem 19. století. Jednalo se o skutečně překrásné a velké kameny - 400ct růžovočervený turmalín, bezchybný 75ct melounový turmalín a 40ct zelený turmalín.

Zdroje obrázků: loveisspeed.blogspot.cz, thejewelleryeditor.com, dickinsondiamondco.com, palagems.com, gia.edu, gemssilver.com, thegemtrader.com, minerals.net, awminerals.com

a

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky