Morganit

Morganit – křemičitan diberylnato-trihlinitý – patří stejně jako smaragd a akvamarín do rodiny berylů, sloučeninu však obohacuje mangan nebo cesium, které kameni dodávají typickou výjimečnou barvu. Původně se označoval pouze jako růžový beryl, růžovopurpurový beryl, růžový smaragd nebo cesiový beryl. Dnešní název získal až na začátku 20. století po objevení madagaskarských nalezišť. Jméno mu přiřkl George Kunz, který chtěl v roce 1910 vzdát poctu svému příteli a zákazníkovi J. P. Morganovi, který se mimo jiné zapříčinil o rozkvět geologických sbírek newyorského a pařížského přírodovědného muzea.

Růžově zbarvený kámen z berylové rodiny pojmenoval klenotník od Tiffanyho po známém finančníkovi a sběrateli drahokamů Johnu P. Morganovi.

Morganit se začal po svém objevení na konci 19. století těžit na Madagaskaru, odkud pochází především růžově zbarvené kameny. Další významnou destinací je Brazílie, která vyváží především do broskvova zbarvené drahokamy. Doly se nacházejí rovněž v Číně, Mozambiku, Afghánistánu, Rusku, Zimbabwe a Spojených státech (Kalifornie a Maine). Broušením těchto jemných pastelových drahokamů proslulo především Thajsko. Vzhledem ke krásným barevným odstínům morganit nejlépe vynikne ve špercích z bílého zlata, ale na druhé straně také krásně rozzáří teplé tóny zlata žlutého. Ideální dvojici však tvoří s růžovým zlatem v romantických špercích ve stylu tón v tónu.

morganit

Základní informace

  • Drahokamová rodina Beryl
  • Drahokam znamení Váhy a Býk
  • Tvrdost (Mohsova stupnice)
  • Naleziště Madagaskar, Brazílie, Afghánistán, Mozambik, USA, Čína, Namibie, Rusko, Zimbabwe.
  • Drahokam měsíce Říjen
  • Barva
    Růžová, broskvová, oranžová, růžovofialová.

Gemologické parametry morganitu

  • Chemické složení Be3Al2(SiO3)6, křemičitan diberylnato-trihlinitý
  • Relativní hustota 2,80 až 2,90
  • Krystalografická soustava Šestiúhelníková
  • Index lomu 1,58 až 1,60
  • Dvojlom 0,008 až 0,009
  • Vryp bílý
  • Absorpční spektrum -
  • Fluorescence slabá až žádná

Kupujeme morganit

Morganit proslul především jako pastelově zbarvený drahokam v měkkých světlých odstínech růžové, purpurové růžové a oranžovorůžové. Ačkoliv základem jsou světlé odstíny, některé kameny vynikají i silnými tóny barvy.

Barva (color)

Pro určení kvality morganitu je nejdůležitějším kritériem barva. Škála se pohybuje od růžové a růžovopurpurové po broskvovou a lososovou, přičemž první dva odstíny považuje dnešní trh za nejmódnější. Broskvové a lososové zbarvení je rovněž velice populární, neboť mnozí šperkaři považují neupravené kameny v těchto tónech za mnohem cennější než ty v dokonalém odstínu získaném uměle. Skoro všechny morganity vynikají jemnými pastelovými barvami, ty větší se však vyznačují výraznějšími a sytějšími tóny. Právě kvůli teplým pastelovým odstínům jsou morganity ve světě šperků tolik oblíbené. K nejžádanějším barvám patří čistě růžová. Zřídka se objevují i fialovorůžové morganity z Madagaskaru, které patří k nejvzácnějším, neboť tamní ložiska jsou již vytěžená.

Barvy morganitu

Čistota (clarity)

Podobně jako další kameny z rodiny berylů nemívá morganit pouhým okem viditelné inkluze a zaujme jedinečnou čistotou. Inkluze jsou tedy vzácné, povětšinou tekuté nebo dvoufázové a připomínají buď duté, nebo tekutinou naplněné jehly nebo otisky prstů. Vzhledem k řídké přítomnosti viditelných inkluzí neztrácí morganity „zdobené“ drobnými jehličkami, které evokují surové hedvábí, na hodnotě a sběratelé i zlatníci je často vyhledávají. Ne zcela průsvitné drahokamy se často vyřezávají nebo brousí jako kabošony.

  • Stříbrné náušnice s morganity a zirkony Rina
    Stříbrné náušnice s morganity a zirkony Rina
  • Zlatý zásnubní prsten s morganitem a diamanty Tafne
    Zlatý zásnubní prsten s morganitem a diamanty Tafne
  • Halo přívěsek s morganitem a diamanty Vicky
    Halo přívěsek s morganitem a diamanty Vicky
  • Minimalistické bezel náušnice s morganity Tofine
    Minimalistické bezel náušnice s morganity Tofine
  • Zlaté náušnice s morganity a diamanty Iveri
    Zlaté náušnice s morganity a diamanty Iveri

Brus (cut) a tvar (shape)

Morganit vyniká zřetelným pleochroismem – od bledých po syté modrorůžové odstíny – musí se proto velice pečlivě při brusu orientovat. Dobře odvedená práce pomůže jemným pastelům morganitu zazářit. Výrazné barvy nejsou pro tento kámen typické, proto bývají drahokamy poměrně velké, aby dosáhly nejlepšího tónu. Morganit se brousí do všech standardních tvarů (především jako ovál, polštářek, smaragd, hruška a markýza), ale objevují se i unikátní designy vycházející z bohaté fantazie návrhářů.

Opracování morganitu

Morganit prochází téměř vždy tepelnou úpravou kvůli vylepšení barvy. Tohle ošetření není zjistitelné. Teplo likviduje žlutý nebo naoranžovělý nádech a zanechává kámen v čistším a atraktivnějším odstínu růžové. Výsledná barva rovněž nebledne a kámen je celkově stabilnější. Zahřívání probíhá při relativně nízkých teplotách – pouze kolem 400 °C. Morganity s velkým množstvím vnitřních nedokonalostí se ošetřují speciálním olejem, který tyto nedostatky skrývá. Kupující by nikdy neměl váhat a zeptat se na úpravy, jimiž kámen prošel.

Vzhledem k tomu, že morganit se těží pouze na několika místech, je zřejmé, že na trhu se objevují i syntetické variace růžového drahokamu. Vyrábí je například firma Biros of Australia.

Cena

Hodnota morganitu se odvíjí především od intenzity a sytosti barvy a dále i od jeho velikosti a čistoty. Morganit se od přírody pyšní především světlými pastelovými tóny, proto jsou intenzivní syté barvy spíše raritou. Jemným odstínům dovolí oslnit hlavně dokonalý brus a větší velikost. Broskvové a lososové barvy nabývají na popularitě, protože často neprochází tepelnou úpravou, proto se sběratelé mohou spolehnout na to, že jejich morganit opravdu stvořila příroda bez zásahu člověka.

Proč milujeme morganit?
Vícefázové inkluze

Morganit může obsahovat tekuté inkluze, v nichž jsou vzduchové bublinky, případně pevné prvky.

Plošší hranoly

Morganit formuje krásné šestiboké krystalické hranoly, které bývají plošší než hranoly akvamarínů.

Pastely

Morganit se vyskytuje ve světlejších pastelových odstínech růžové.

  • Zlatý minimalistický prsten s morganitem Emilien
    Zlatý minimalistický prsten s morganitem Emilien
  • Náušnice se znamením zvěrokruhu Pisces
    Náušnice se znamením zvěrokruhu Pisces
  • Stříbrný náhrdelník s morganitem Jonie
    Stříbrný náhrdelník s morganitem Jonie
  • Morganitová slza a diamanty v přívěsku z růžového zlata Electrah
    Morganitová slza a diamanty v přívěsku z růžového zlata Electrah
  • Minimalistické náušnice s morganity a diamanty Durante
    Minimalistické náušnice s morganity a diamanty Durante

Mýty a legendy

Morganit je poměrně mladý drahokam objevený teprve na konci 19. století, proto se k němu nevážou žádné starodávné příběhy či legendy. Odrůdy berylu, mezi něž patří i morganit, mají ovšem dlouhý rodokmen, který spadá až do starověkého Egypta. V historii se morganit zmiňuje pod označením “růžová růže”, přičemž svoje nynější označení získal až okolo roku 1911. Starověká literatura uvádí, že morganit se v minulosti používal na podporu veselosti a k rozkvětu manželské lásky.

Morganit a jeho účinky

Nošení morganitu, a to zejména jako šperku, navozuje pocit klidu, radosti a vnitřní síly. Dlouhodobé zdobení se tímto drahokamem podporuje sebedůvěru a sílu, která vychází z konstantního vědomí o napojení na lásku boží. Morganit také napomáhá udržovat vyrovnané chování, zejména u lidí s duševními nebo emocionálními problémy nebo s fyzickým onemocněním, kteří tíhnou k nepřátelskému jednání vůči ostatním. Podporuje i rovnost ve všech typech vztahů a rozvíjí efektivní, ale milující komunikaci a vyjadřování.

Tento drahokam pozitivně ovlivňuje mladé dívky vstupující do puberty, které nemají matku, a stejně tak mladé ženy trpící poruchami příjmu potravy. Zároveň tiší stres, snižuje tlak na poskytování co nejlepšího výkonu a omezuje vyhýbání se řešení komplikovaných situací a schovávání hlavy do písku. Morganit nabízí napojení na minulost drahokamu, na to, kdo a jak ho používal, a na strukturu jiných světů. Lze si ho vzít na pomoc ve snaze porozumět všem aspektům lásky. Tento kámen dále reprezentuje čistotu bytí a obnovování potenciálu. Morganit posiluje vnitřní oko a často se proto používá jako křišťálová koule.

Morganit působí proti bušení srdce a dalším problémům souvisejícím s tímto důležitým orgánem, stejně tak napomáhá pročištění plic, při léčbě nervového systému a zmírnění nemocí spojených se stresem. Používá se při léčení astmatu, rozedmy plic a tuberkulózy, asistuje při okysličování a obnovení buněk poškozených na buněčné úrovni.

Otevírá srdeční čakru a pomáhá překonávat strach, zášť a hněv a rozpoznávat nenaplněné emocionální potřeby a nevyjádřené pocity. Stabilizuje emoce a aktivuje láskyplné myšlenky a činy a přináší moudrost a klid mysli. Zvyšuje schopnost lásku dávat i přijímat, uvolňuje lpění na starých vztazích, podporuje cestu vpřed a citovou otevřenost. Krátce řečeno, morganit je kamenem lásky a soucitu. Pomáhá proudění pozitivní energie v organismu, udržuje mladistvý vzhled a odstraňuje lenivost. Zvyšuje sympatie a upřímnost člověka. Jedná se o velice romantický drahokam, proto je často věnován jako dárek vyjadřující hluboké city a upřímnou lásku.

Morganit v jemných odstínech růžové se zaměřuje primárně na partnerské vztahy. Býky vede k vzájemnému pochopení a pocitu sounáležitosti s jejich okolím. Vahám pomáhá v lásce a vyjasnění nedorozumění. U dumavých Vodnářů podporuje jejich přemýšlivost a komunikativnost.

Nejznámější morganit

Největší broušený morganit na světě o váze 598 ct má tvar polštářku (cushion) a pochází z Madagaskaru. V současnosti ho vystavuje Britské muzeum.

Další slavné morganity

Růže z Maine

Jeden z největších krystalů morganitu byl objeven v říjnu 1989 v Maine. Naoranžovělý kámen měřil 23 x 30 cm. Krásně formovaný drahokam vážil přes 40 kg/11 500 ct. V současnosti je součástí harvardské sbírky.

Růže z Maine

Šestiboký morganit

Šestiboký krystal původem z kalifornského San Diega je raritou především kvůli svému sytě růžovému zbarvení. Lehce poškozený povrch si uchovává lesk a i přes inkluze krásně a zajímavě odráží světlo. Váží 361 gramů.

Šestiboký morganit

Sladce růžový krystal

Vysoce kvalitní krystal v krásném sladce růžovém odstínu s vynikajícími vlastnostmi pochází z Afghánistánu.

Sladce růžový krystal

Zajímavosti o morganitu

  1. K zajímavým vlastnostem morganitu patří jeho sytě červená fluorescence, když se vystaví rentgenovému záření. Po vypnutí zdroje záření však má nulovou fosforescenci.
  2. Vedle klasických růžových variací existují i oranžové/žluté variace morganitu, stejně tak ty s barevnými pruhy.
  3. Neupravený morganit obsahuje často sytě oranžové prvky, které způsobují jeho lososové zbarvení.
  4. Morganit se nachází ve velkých krystalech, jejichž váha dosahuje až desítek kilogramů.
  5. Morganit vyniká jemným pastelovým odstínem a je poměrně vzácný, vzhledem k minimu míst, kde se těží. Příležitostně lze na první pohled zaměnit s následujícími kameny:
    • kunzit – měkčí růžový kámen,
    • růženín – obvykle méně průhledný a měkčí,
    • růžový topaz – v sytější růžové barvě,
    • růžový turmalín – ve výraznější růžové barvě,
    • růžový spinel – v tmavších odstínech růžové,
  6. Morganit byl přijat jako profesionální kámen právníků, který má zajistit spravedlnost. Morganit je skvělý kámen do začátku nového podniku, kterému prý získává oporu na trhu. A navíc se považuje za ideální talisman na setkání s bankovními manažery a účetními, protože zaručuje férové jednání.
  7. Kombinace morganitu s dalšími odrůdami berylu (smaragd, akvamarín) posiluje hlubokou lásku.

Zdroje obrázků: navneetgems.com, gia.edu, azgeology.azgs.az.gov, mindat.org

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky