Paraíba turmalín

Živě elektrizující modré, modrozelené až zelenomodré turmalíny zbarvené stopovým množstvím mědi a manganu se získávají z ložisek v Brazílii, Nigérii a Mosambiku. Vyhledávané jsou kvůli jejich dech beroucí intenzivní barvě už přes tři desetiletí. Poprvé je objevil Heitor Dimas Barbosa se svým týmem ve státě Paraíba v severovýchodní Brazílii. Následně se vyskytly zdroje v sousedním Rio Grande de Norte. V novém tisíciletí se začaly paraíba turmalíny v drahokamové kvalitě těžit i v Nigérii a Mosambiku. Nigerijské kameny bývají bledší a mosambické mívají méně inkluzí než brazilské.

Název paraíba se odvozuje podle brazilského naleziště Paraíba, kde elektricky modrozelený turmalín na konci 80. let 20. století objevili.
Paraíba turmalín

Základní informace

 • Drahokamová rodinaMinerál
 • Drahokam znameníVáhy
 • Tvrdost (Mohsova stupnice)
 • NalezištěBrazílie, Nigérie, Mosambik
 • Drahokam měsíceŘíjen
 • Barva
  Neonově modrá, modrozelená až zelenomodrá

Gemologické parametry paraíba turmalínu

 • Chemické složeníNa(Li,Al)3Al6(OH)4(BO3)3(Si6O18) s příměsí Cu
 • Relativní hustota2,84 až 3,10
 • Krystalografická soustavaHexagonální (trigonální)
 • Index lomu1,603 až 1,655
 • Dvojlom+0,013 až +0,024
 • Absorpční spektrum700 až 900
 • FluorescenceŽádná; výjimečně světle modré a světle zelené kameny fluoreskují slabě modrou až bílou barvou

Kupujeme paraíba turmalín

Barva (color)

Pravý paraíba turmalín okamžitě zaujme elektrizující neonově modrou barvou. V o něco levnější podobě se objevuje i v jasně zelenomodré nebo modrozelené. Jeho zbarvení způsobuje především stopové množství mědi. Dodává mu unikátní oheň a brilanci. Hloubka a sytost barvy významně zvyšuje hodnotu kamene.

Přívěsek s paraíba turmalínem
Zářivý přívěsek s laboratorně vytvořeným paraíba turmalínem v oválném tvaru.

Čistota (clarity)

Paraíba turmalíny vznikly v neobvyklých přírodních podmínkách v prostředí bohatém na tekutiny, proto mívají mnoho inkluzí v podobě okem viditelných nitek nebo trubičkovitých dutinek. Pod lupou lze často vidět i kapalinové nebo vzduchové bublinky. Podobně jako u smaragdů inkluze nesnižují tvrdost kamene, ani ho neznehodnocují. Viditelnější jsou inkluze ve světlejších drahokamech s nižší sytostí barvy. Platí jednoduchá poučka – čím je paraíba turmalín čistější, tím vyšší má hodnotu.

Asterismus: Vzácně obsahují paraíba turmalíny duté inkluze, které při dopadu světla vytvářejí čtyřcípé hvězdy.

Chatoyancy: Když duté inkluze v paraíba turmalínu odráží světlo v jediné linii, vzniká efekt kočičího oka.

Brus (cut) a tvar (shape)

Paraíba turmalíny se často brousí do oválných (oval) a slzových (pear) tvarů a tvarů rovnoběžných s délkou kamene, aby se co nejméně plýtvalo vzácným drahokamem. Brusiči rovněž využívají pleochroických vlastností paraíba turmalínu. Po délce krystaly absorbují více světla a mohou se zdát bledší než při pohledu přes šířku. Šikovný brusič tak dokáže využít hloubku barvy a vytvořit drahokam tmavší nebo světlejší. Kvalitně vybroušený kámen jiskří zářivě modrou barvou i při slabším osvětlení.

Paraíba turmalíny s asterismem nebo chatoyancy se vyhlazují do kabošonu, aby optické jevy lépe vynikly.

 • Zlaté náušnice s pear lab-grown paraiba turmalínem Yara
  Zlaté náušnice s pear lab-grown paraiba turmalínem Yara
 • Zlatý přívěsek s pear lab-grown paraiba turmalínem a diamantem Benicio
  Zlatý přívěsek s pear lab-grown paraiba turmalínem a diamantem Benicio
 • Zlaté náušnice s kulatým lab-grown paraiba turmalínem Ayla
  Zlaté náušnice s kulatým lab-grown paraiba turmalínem Ayla
 • Zlatý přívěsek s oválným lab-grown paraiba turmalínem a diamantem Davi
  Zlatý přívěsek s oválným lab-grown paraiba turmalínem a diamantem Davi
 • Kolekce šperků s kulatým lab-grown paraiba turmalínem Alandra
  Kolekce šperků s kulatým lab-grown paraiba turmalínem Alandra
 • Zlatý přívěsek s emerald lab-grown paraiba turmalínem a diamanty Jaren
  Zlatý přívěsek s emerald lab-grown paraiba turmalínem a diamanty Jaren

Opracování paraíba turmalínu

Pro zvýraznění barvy a odstranění načervenalých tónů způsobených manganem se kameny upravují za vysoké teploty (500 °C). Nejčastěji k tomu dochází vypalováním při broušení drahokamu. Někdy se pomocí laseru odstraňují tmavé inkluze a výplněmi se snižuje viditelnost povrchových zlomů.

Oblíbenou alternativou přírodních paraíba turmalínů jsou paraíba turmalíny vytvořené laboratorně. Vynikají vyšší kvalitou a sytostí barvy a mívají minimum inkluzí. Činí tak fascinující drahokam dostupnější.

Cena

Paraíba turmalíny jsou velmi vzácné a velmi obtížně se těží, a proto jsou ve své přírodní a neupravované podobě i velmi drahé. Na trhu s drahokamy se brazilské kameny cení více než jejich africké protějšky. Mívají totiž intenzivnější a sytější odstíny. Přesnou lokalitu těžby dokáží odlišit až důkladné gemologické testy, které zjišťují obsah mědi, zinku, gallia, stroncia, cínu a olova. Hodnotu drahokamu tolik neovlivňuje velikost (nad 2 ct se vyskytují brazilské paraíba turmalíny velmi zřídka) jako spíš sytost a hloubka barvy, čistota, oheň a živost modrých tónů. Podle toho se kámen obchoduje okolo 10–50 000,- dolarů za karát.

Proč milujeme paraíba turmalín?
Jedinečná barva

Drahokam vyniká elektrizujícím neonově modrým odstínem s bohatou jiskrou a brilancí. Zaujme na první pohled intenzivním leskem a září.

Pleochroismus

Každý krystal paraíba turmalínu má dvě barvy – světlou a tmavou. Jejich intenzita se mění při pohledu z různých úhlů.

Laboratorně vytvořený drahokam

Paraíba turmalín je velmi vzácný a drahý. Dostupnějším ho učinilo až vytvoření v laboratorních podmínkách, které suplují podmínky přírodní.

Mýty a legendy

Za objev paraíba turmalínu můžeme poděkovat jednomu muži a jeho neotřesitelné víře, že se pod kopcem v brazilském státě Paraíba nachází něco unikátního. Od začátku 80. let 20. století se svými společníky neúnavně kopal v pegmatitových štolách, vrtal jednu díru za druhou ve starých zchátralých povrchových dolech. Až na konci 80. let dosáhl úspěchu a objevil nový elektrizující modrý drahokam v dole Batalha.

Během dalších pěti let byl slavný 400 metrů dlouhý, 200 metrů široký a 65 metrů vysoký kopec pročesán a místy srovnán se zemí. Důl je dnes vyčerpán.

Paraíba turmalín a jeho účinky

Neonově modrý drahokam vnáší lidem do života nadhled, kreativitu a moudrost. Inspiruje, přináší štěstí a mírní strach. U svých nositelů zvyšuje sebedůvěru a dodává jim pocit síly. Rovněž projasňuje mysl a patří k představitelům stability a klidu.

Paraíba turmalín absorbuje negativní energii a odráží i ty nejmenší negativní vibrace z okolí. Obnovuje rovnováhu těla i mysli. Oblíbený je u kreativců a výzkumníků, protože je nabíjí energií, vitalitou a tvůrčí inspirací. Drahokam pomáhá k dosažení vytyčených cílů prostřednictvím posílení soustředění a odhodlání.

Drahokam je spojen s astrologickým znamením Vah. Podporuje jejich klid, vyrovnanost a rovnováhu.

Zajímavé paraíba turmalíny

Největší paraíba turmalín „Apollo“

Největší paraíba turmalín o váze 196,17 ct byl zapsán do knihy rekordů teprve v roce 2022. V tuto chvíli ho vlastní německá brusičská dílna Thom Munsteiner v Německu.

Paraíba turmalín „Modrá laguna“

Vzácný paraíba turmalín o váze 93,94 ct pochází z Mosambiku a název „Modrá laguna“ získal podle svého odstínu Karibského moře. V dražbě ho získal ženevský klenotnický dům Adler Joailliers. Šperkaři ho zasadili do lasovitého náhrdelníku. Drahokam doplňuje 76 ct kulatých (round), markýzovitých (marquise) a slzových (pear) diamatů připomínajících vodopád.

Paraíba turmalín Modrá laguna

Nejdražší paraíba turmalín „Věčně božská Karolína“

Nejdražší paraíba turmalín byl objeven v Mosambiku a prodal se za 125 milionů dolarů. Vážil 191,87 ct a nese v originále jméno Ethereal Carolina Divine Paraiba Tourmaline. Do náhrdelníku ho zasadila kanadská klenotnice Moneca Kaufmann.

Nejdražší paraíba turmalín

Zajímavosti o paraíba turmalínu

 • Svět se seznámil s neonově modrým paraíba turmalínem na každoroční výstavě drahokamů v arizonském Tusconu na počátku 90. let 20. století.
 • Lze jej nalézt pouze v Brazílii, Nigérii a Mosambiku v oblastech bohatých na měď.
 • Objev paraíba turmalínu v Africe ilustruje driftování kontinentů v daleké minulosti. Když posuneme obrys Jižní Ameriky na východ, zjistíme, že do západního pobřeží Afriky zapadne jako dílek do skládačky. Lze předpokládat, že se drahokam začal rodit ještě před oddělením pevniny.
 • Paraíba turmalín se obtížně dobývá. Těží se opatrně a ručně pomocí klínů a perlíku, protože se nachází jen v malých žílách uvnitř horniny.
 • Na každých 10 000 diamantů se vytěží jeden paraíba turmalín.
 • O označení paraíba i pro nigerijské a mosambické drahokamy se vedl soudní spor. Gemologové však dokázali, že kameny mají stejné složení a vlastnosti, proto mohou být označeny jako paraíba turmalíny. Někteří prodejci využívají i název africký paraíba turmalín.
 • Paraíba turmalíny z Mosambiku mívají méně inkluzí a bývají větší než ty brazilské.
 • Cena paraíba turmalínu může vyšplhat až na šestimístné částky.
 • Paraíba turmalíny se musí čistit jemným čisticím prostředkem, teplou vodou a měkkým kartáčkem. Ultrazvukové nebo parní čističky je mohou trvale poškodit nebo rozbít.
 • Paraíba turmalín se nejčastěji barevně zaměňuje s apatitem.

Zdroje obrázků: thejewelleryeditor.com, clubofmozambique.com, thisisyung.com, diamondbuzz.blog

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky