Měsíční kámen

Tento drahokam dostal název podle svého typického vzhledu, připomíná totiž povrch Měsíce. Někdy se tomuto drahokamu také říká adularia. Toto označení pochází z dob počátku těžby měsíčního kamene a je odvozen od švýcarské hory Adula a místních dolů, kde byl měsíční kámen nalezen.

Měsíční kámen byl objeven nejen v jednotlivých vrstvách zemské kůry, ale i v meteoritech a samozřejmě na Měsíci.

Měsíční kámen je dnes jedním z nejcennějších drahokamů, a to díky unikátnímu vzhledu, který lze asi nejlépe popsat jako světélkující mlžný měsíční opar. Gemologové říkají tomuto jevu adularescence. Toto jemně modré světélkování kamene je způsobeno obsahem drobných inkluzí různých kovů a chemických sloučenin s různým indexem lomu. Jednotlivé vrstvy inkluzí a dopadající paprsky vytváří dojem barev a světla jakoby vystupujících zevnitř drahokamu.

Kromě známých švýcarských dolů jsou měsíční kameny získávány i na Srí Lance nebo v Indii. Právě měsíční kameny ze Srí Lanky mají nejkrásnější barevné světélkující inkluze a patří mezi ty nejvzácnější odrůdy tohoto drahokamu. V Indii jsou k nalezení zajímavé duhové měsíční kameny s inkluzemi celého spektra barev.

Měsíční kámen

Základní informace

 • Drahokamová rodina Živec
 • Drahokam znamení Rak a Ryby
 • Tvrdost (Mohsova stupnice)
 • Naleziště Švýcarsko, Srí Lanka, Indie.
 • Drahokam měsíce Červen
 • Barva

  Bezbarvá až bílá, oranžová, žlutá, béžová nebo broskvová.

Gemologické parametry měsíčního kamene

 • Chemické složení KAlSi3O8, hlinitokřemičitan draselný
 • Relativní hustota 2,55 až 2,61
 • Krystalografická soustava Jednoklonná
 • Index lomu 1,518 až 1,526
 • Dvojlom 0,005

Kupujeme měsíční kámen

Barva (color)

Typický měsíční kámen je bezbarvý, ovšem ojediněle můžeme narazit i na drahokam dalších barev, jakými jsou například šedá, žlutá, kávová, oranžová, zelená, růžová, modrá a broskvová. Inkluze uvnitř měsíčního kamene vytváří dojem bílého, stříbrného až modravého světélkování. Nejvzácnější modré světélkování je typické pro měsíční kameny ze Srí Lanky, drahokamy z Indie mohou obsahovat i další barevné odstíny inkluzí v barvách duhy.

Čistota (clarity)

Měsíční kámen se vyskytuje přirozeně s řadou inkluzí, které mu propůjčují jedinečný kouřový vzhled. Přesto se můžeme setkat i s více či méně čistými drahokamy, které jsou o to více vzácné. Řada broušených a leštěných měsíčních kamenů má také působivý perleťový povrch. Vzácným druhem měsíčního kamene je drahokam s efektem kočičího oka (z angl. cat´s eye moonstone). Jedná se o unikátní souhru inkluzí a dopadajících paprsků světla, které ve středu drahokamu vytváří proužek světla připomínající zorničky kočičího oka. Dalším vzácným efektem je tzv. asterismus. Jedná se opět o hru světla a inkluzí. V tomto případě vytváří paprsky na povrchu drahokamu efekt hvězdiček a světelných křížů. Tomuto drahokamu se říká hvězdný měsíční kámen (z angl. star moonstone). Oba tyto druhy měsíčního kamene jsou velice vzácné a tedy cenné.

 • Zlatý prsten s měsíčním kamenem a moissanity Letty
  Zlatý prsten s měsíčním kamenem a moissanity Letty
 • Zlaté náušnice s cabochon broskvovými měsíčními kameny Erica
  Zlaté náušnice s cabochon broskvovými měsíčními kameny Erica
 • Zlatý náramek s měsíčním kamenem Tanwen
  Zlatý náramek s měsíčním kamenem Tanwen

Brus (cut) a tvar (shape)

U měsíčního kamene je brus důležitější než u jiných drahokamů. Brus by měl totiž podpořit světelné efekty drahokamu. Proto bývá měsíční kámen broušen do jednoduchého tvaru kabošon. Výjimečně se používá oválného brusu.

Opracování měsíčního kamene

Tepelné nebo chemické úpravy nejsou u měsíčního kamene používány. Pouze u velmi světle modrých kamenů se používalo tzv. potažení na zvýraznění barev drahokamu.

Cena

Hodnota měsíčního kamene je závislá na výraznosti efektu adularescence. Čím výraznější a barevnější efekt lámání světelných paprsků na inkluzích, tím vyšší bude i cena drahokamu. Nejvzácnější a nejcennější jsou světle modré kameny ze Srí Lanky a také měsíční kameny s efektem kočičího oka nebo tzv. hvězdné měsíční kameny.

 • Zlatý přívěsek s broskvovým měsíčním kamenem Azalea
  Zlatý přívěsek s broskvovým měsíčním kamenem Azalea
 • Zlatý cluster prsten s opálem, safírem, měsíčním kamenem a diamanty Elsa
  Zlatý cluster prsten s opálem, safírem, měsíčním kamenem a diamanty Elsa
 • Zlaté náušnice s pear měsíčními kameny a diamanty se šroubovacím zapínáním Vendie
  Zlaté náušnice s pear měsíčními kameny a diamanty se šroubovacím zapínáním Vendie

Mýty a legendy

Žádný jiný drahokam není opředen tolika legendami a příběhy jako měsíční kámen. Tento drahokam byl znám a uctíván po staletí různými kulturami a národy. Podle hinduistické legendy vznikl tento drahokam z měsíčních paprsků, proto tedy dostal i název měsíční kámen. Podle další legendy může díky měsíčnímu kameni člověk během úplňku spatřit svou budoucnost, musí jej však po celou noc držet v ústech.

V Indii je odjakživa měsíční kámen používán k náboženským obřadům a lidé zde věří, že měsíční kámen může svému majiteli přinést obrovské bohatství. V arabských kulturách je pro změnu tento drahokam považován za symbol plodnosti, proto jej ženy podle legend vkládaly mezi spodní prádlo.

Až do dnešních dob je měsíční kámen vnímán jako symbol lásky a vášně. Podle tradice prý dokáže předpovědět budoucnost každému zamilovanému páru. Jeho význam je velký, že se měsíční kámen stal vedle perly oficiálním kamenem měsíce června.

 • Zlatý minimalistický prsten s měsíčním kamenem Emilien
  Zlatý minimalistický prsten s měsíčním kamenem Emilien
 • Zlatý přívěsek s měsíčním kamenem a diamantem Moontly
  Zlatý přívěsek s měsíčním kamenem a diamantem Moontly
 • Zlatý prsten s cabochon broskvovým měsíčním kamenem Yana
  Zlatý prsten s cabochon broskvovým měsíčním kamenem Yana
 • Zlatý přívěsek kompas s broskvovým měsíčním kamenem Pinto
  Zlatý přívěsek kompas s broskvovým měsíčním kamenem Pinto

Měsíční kámen a jeho účinky

Ve starověkém Řecku také lidé věřili v nadpozemské účinky tohoto drahokamu. Měsíční kámen podle řeckých bájí a legend podporuje romantickou povahu, ženství, intuici, sny, ale také emoce a lásku. Z fyzických projevů nemocí působí dobře proti bolestem hlavy a zad.

Hlavním přínosem kouřově modrého měsíčního kamene jsou jeho uklidňující účinky. Rakům dopřává duševní rovnováhu, kdežto Kozorohům asistuje při řešení konfliktů a neshod v partnerských vztazích. Ryby u něj hledají psychickou harmonii a rozvoj kreativity.

Nejznámější měsíční kámen

Měsíční kámen byl velice oblíbený především v secesní době, tedy zhruba před sto lety. Stal se oblíbeným drahokamem řady šperků a zdrojem inspirace pro nejznámějšího umělce této doby, francouzského zlatníka Reného Laliqua. Jeho díla dnes najdeme v těch nejstřeženějších muzeích nebo soukromých sbírkách.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky