Dárek k svátku

„Nekráčej přede mnou, možná za tebou nepůjdu. Nekráčej za mnou, možná tě nedokážu vést. Kráčej vedle mě a buď můj přítel.“ - Albert Camus

Svátek jmen slavíme jednou do roka jako připomenutí toho, jaké jméno nám rodiče při našem narození vybrali. Podle ezoterických směrů nebyl výběr našeho jména náhodný, ale předurčil nám jej osud, který také určuje, jak nás jméno ovlivňuje v každodenním životě. Jména mají původ v různých krajinách světa a symbolizují různé ctnosti nebo nešvary, které mnohdy ledacos vypovídají i o nás. Podle různých studií může naše jméno do jisté míry předurčit naše vlastnosti a třeba i to, jaké povolání si zvolíme.

Jmeniny

Slavení jmenin má své kořeny v křesťanské, konkrétně katolické tradici. Již v dávné minulosti byla jednotlivým dnům roku přiřazena připomenutí významných světců a mučedníků, a takto postupně vznikl církevní jmenný kalendář. Daný den se poté oslavovaly nejen činy a život konkrétního světce, ale i jeho žijící jmenovci.

Dnes vnímáme jmeniny jako oslavu našeho jména a křesťanský symbol už nemá takový význam. Pro stanovení dne našich jmenin se používá tzv. občanský kalendář, který se od toho církevního značně liší. V posledních letech je občanský kalendář také pravidelně rozšiřován o nová moderní jména, která se v minulosti tolik nepoužívala.

Svátek jmenin se slaví především v Evropě a v Latinské Americe, přičemž v silně katolických zemí, jakou je například Polsko, mají mnohdy jmeniny větší význam než třeba narozeniny. Liší se i způsob oslav jmenin. Zatímco v některých zemích je zvykem pouze blahopřání a drobný dárek, v jiných zemích jsou oslavy bouřlivější jak v kruhu rodinném, tak i v celé společnosti.

Jaký dárek k svátku?

Dárky k jmeninám jsou spíše drobnější, mezi přáteli stačí mnohdy jenom blahopřání. Pokud však chcete kamarádce, mamince, nebo přítelkyni přichystat větší překvapení, máte hned několik možností.

Květina s bonboniérou

Tradičním dárkem je oblíbená květina, jemně ozdobená, ke které lze připojit i přáníčko. Pokud si oslavenec rád smlsne na sladkém, můžete jej překvapit oblíbenou bonboniérou nebo čokoládou. Dárky v podobě sladkostí není potřeba balit, mnohdy stačí jenom ozdobná stuha nebo mašlička.

Šperk

Chcete-li oslavence překvapit méně tradičním dárkem, než je čokoláda a květina, šperky jsou tou pravou volbou. Každá žena se ráda parádí a klenoty jsou skvělým doplňkem k oblečení jak do společnosti, tak třeba i do práce nebo jen tak na procházku. Ideálním dárkem jsou náušnice a náhrdelníky, u kterých nemusíte řešit jejich velikost.

Náušnice

Protože ke svátku jsou vhodné spíše drobnější dárky, bude při výběru náušnic rozhodující především cena. Oblíbeným řešením jsou stříbrné náušnice, které tolik nestojí a zaujmou krásným metalickým designem. Pro takové příležitosti, kdy jsou vhodnější spíše drobnější dárky, u nás můžete vybírat mezi šperky v cenové kategorii do 2000 Kč.

Náušnice můžete vybrat také podle tvaru, aby se hodily k rysům obličeje oslavenkyně. K ostřejším rysům tváře se hodí spíše oválné nebo peckové náušnice, naopak ke kulatému obličeji zvolte visací náušnice, které hezky prodlouží tvář.

Důležitý je také styl náušnic. Pokud jsou náušnice dárkem pro mladou slečnu, můžete si dovolit odvážnější kousky a tvary. Zvolte třeba náušnice ve tvaru srdíček nebo modely s barevnými drahokamy – oblíbené jsou například náušnice s opálem či safírem. Zralejší dámy ocení spíše elegantní kousky, například perlové.

 • Jemné stříbrné safírové náušnice Drary
  Jemné stříbrné safírové náušnice Drary
 • Stříbrné náušnice ve tvaru srdce s topazy Clelia
  Stříbrné náušnice ve tvaru srdce s topazy Clelia
 • Zlatý přívěsek srdce s rubíny a diamantem Tanish
  Zlatý přívěsek srdce s rubíny a diamantem Tanish
 • Stříbrné náušnice s modrými opály Edily
  Stříbrné náušnice s modrými opály Edily
 • Stříbrné náušnice ear climber s lístky Belen
  Stříbrné náušnice ear climber s lístky Belen

Náhrdelník

Stejně jako u náušnic je při výběru náhrdelníku důležité odhadnout styl oslavence. Pro mladší ženy můžete s výběrem šperku více experimentovat, a to nejenom s volbou tvaru a barev, ale i s netradičním designem. Zvažte třeba přívěsky s motivy zvířat nebo náhrdelníky s fascinujícími symboly. Naopak u zralejších oslavenkyň se držte spíše elegantnějších kousků, jako jsou například přívěsky s jedním drahokamem.

Originální dárek bezpochyby představují i medailonky na tenkém řetízku. Jejich jemný design a decentní zdobení osloví dívky i dospělé ženy. Do oválného nebo srdíčkového rozevíracího šperku lze snadno vložit fotografii toho, kdo je člověku nejbližší. Křehkost a sentimantalita medailonu potěší jak romantické duše, tak milovnice viktoriánské éry, jež právě nošením tohoto typu klenotu proslula.

A jakou zvolit délku náhrdelníku či typ řetízku? Nejen tato doporučení najdete v článku, který se náhrdelníky zabývá do posledního detailu. Dopodrobna vás provede výběrem toho pravého šperku a představí vám všechny možnosti, které náhrdelníky nabízejí.

 • Stříbrný halo přívěsek s nebesky modrým topazem Atia
  Stříbrný halo přívěsek s nebesky modrým topazem Atia
 • Stříbrný přívěsek se stromem života Arden
  Stříbrný přívěsek se stromem života Arden
 • Platinový přívěsek s mapou světa World
  Platinový přívěsek s mapou světa World
 • Stříbrný anděl s perlou a lab-grown diamanty Angel
  Stříbrný anděl s perlou a lab-grown diamanty Angel
 • Stříbrný náhrdelník s nápisem Mama
  Stříbrný náhrdelník s nápisem Mama

Šperk s iniciálami

Stále vyšší oblibu si získávají originální šperky zdobené iniciálou jména oslavenkyně. Mladší ročníky zaujmou řetízky s přívěsky ve tvaru počátečního písmene jejich jména, kdežto ženy, jež překročily třicítku ocení spíše decentní ovál s diamantem či jiným drahým kamenem a gravírovanou iniciálou.

Šperk zdobený rytím není pouze výsadou dam. Podobně jedinečným dárkem k svátku můžete udělat radost i mužům. Stačí se zaměřit na manžetové knoflíčky z ušlechtilého kovu, které následně klenotník vylepší přesně dle vašich přání. Tradičně se uvádí celý monogram, ale sváteční knoflíčky se mohou pyšnit pouze jedním písmenem.

 • Náhrdelník s písmenkem podle vaší volby Lupe
  Náhrdelník s písmenkem podle vaší volby Lupe
 • Zlatý náramek s diamantem a s gravírem písmene Dian
  Zlatý náramek s diamantem a s gravírem písmene Dian
 • Zlatý přívěsek ve tvaru srdce s gravírem a diamantem Fabianne
  Zlatý přívěsek ve tvaru srdce s gravírem a diamantem Fabianne
 • Stříbrné manžetové knoflíčky s iniciálami Ryann
  Stříbrné manžetové knoflíčky s iniciálami Ryann
 • Zlatý přívěsek s oboustranným gravírem Leasy
  Zlatý přívěsek s oboustranným gravírem Leasy

Symbolika drahokamů podle měsíce svátku

Pokud byste chtěli oslavenkyni udělat radost šperkem s barevným drahokamem, nemusíte se řídit pouze barvou. Drahokam můžete vybrat i podle měsíce, v kterém slaví obdarovávaná osoba své jmeniny. Každý měsíc má totiž svůj oficiální drahokam. Více o drahokamech podle měsíce si můžete přečíst v našem samostatném článku.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky