Dárky k narozeninám

Narozeniny patří k původním, osobitým a pozoruhodným tradicím. Někteří na ně rádi zapomínají, jiní upřednostňují menší oslavy, další si nedokáží představit svůj den bez obrovské party s balónky, desítkami hostů a ohňostroji. Den našeho narození slavíme každý rok a zdá se, že tento zvyk přetrvává dodnes už od nejstarších dob. Vždyť i první kalendáře vznikaly proto, aby přehledně zaznamenaly změny ročních dob a označily významné dny. Na základě takovéhoto počítání času se ustálily narozeniny a ostatní důležitá výročí na svém přesném místě kalendáře.

Historický exkurz: proč narozeniny slavíme?

Původ oslav narozenin je třeba hledat v ochranných rituálech. Lidé věřili, že zlí duchové mají nad člověkem největší moc právě v době, kdy v jeho životě dochází k předělu, ke změně – tedy že člověk je nejzranitelnější i v den, kdy o rok zestárne. Aby ho rodina a přátelé ochránili před negativními vlivy, shromažďovali se o narozeninách kolem oslavence a přáli mu hodně štěstí, zdraví a lásky. Úkolem drobných dárků, stejně jako frkaček bylo zahánění nepřátelských entit. Hořící svíčky na dortu zas měly vysílat signál k bohům na nebesích, stejně tak jako jejich sfouknutí a vyslovení přání mělo apelovat na jejich dobrotu a přízeň.

Už od nejstarších dob si lidé uvědomovali, že stárnou. Ale až ve chvíli, kdy začali brát na vědomí proměňující se cyklus měsíce a změnu ročních období a objevili opakující se vzor, vypozorovali změnu času. A tady prý narozeniny berou svůj počátek. Prameny zmiňují narozeninové oslavy králů, šlechty a dalších významných státníků, kteří měli dostatek majetku na to, aby si celebraci mohli dovolit. Měnící se společnost postupně dospěla ke slavení narozenin i u obyčejných lidí a dětí.

Proč darovat k narozeninám šperk a jaký vybrat?

Šperky patří k univerzálním darům ke všem příležitostem. Hodí se stejně dobře na výročí svatby, jako k narozeninám nebo svátku. Kterou ženu by nepotěšil nádherný klenot? Šperkem se nedá skutečně nic zkazit, dokonce si to u ženy vyžehlíte i tehdy, když jste na její narozeniny zapomněli a s dárkem se opozdíte. Šperky jsou také vynikajícími dary, protože existuje moře možností, z nichž si můžete vybrat.

S naší pomocí zvolíte dokonalý narozeninový dárek! Nic proti ničemu není klenot v jednoduchém a klasickém stylu, který lze nosit každý den a který tak bude oslavenci či oslavenkyni bez ustání připomínat ten nejkrásnější narozeninový dar. Připravili jsme pro vás pár tipů na dárek pro dívky a ženy, které jsme rozdělili na základě toho, v jaké životní etapě se zrovna oslavenkyně nachází. Kromě toho tu najdete i tipy na dárek pro pány.

Dárkový průvodce

Pokud ani po přečtení následujících řádků nebudete vědět, co vybrat, neváhejte nás kontaktovat a výběr šperku s námi zkonzultovat. Rádi vám na základě našich zkušeností poradíme a doporučíme klenot, se kterým jistě oslníte.

Univerzální dárek napříč všemi věkovými kategoriemi

Nechcete-li se při výběru dárku řídit věkem nebo máte chuť věnovat šperk, který bude moci obdarovaná osoba nosit kdykoli a k čemukoli, mohla by vás zaujmout nabídka personalizovaných šperků. V této kategorii najdete kousky, které představují univerzální dar v každém věku a rozhodně nikoho neurazí. Pro ženu se skvěle hodí například náhrdelník s gravírem jejího jména. Pokud byste toužili po něčem ještě speciálnějším, své přání můžete zpečetit i krátkým vyrytým vzkazem. Vždyť kdo by nebyl nadšen ze skutečnosti, že darovaný šperk byl vytvořen přímo pro něj/ni? Milovnice šperků ocení třeba náramek s iniciálou, pro pány jsou skvělou volbou manžetové knoflíčky s vyrytými iniciály, které můžete vybírat z několika druhů kovů.

 • Zlatý prsten s diamantem a gravírem písmene Narik
  Zlatý prsten s diamantem a gravírem písmene Narik
 • Stříbrný náramek s písmenkem podle vaší volby Annika
  Stříbrný náramek s písmenkem podle vaší volby Annika
 • Stříbrný náhrdelník se 2 písmenky podle vaší volby Lupe
  Stříbrný náhrdelník se 2 písmenky podle vaší volby Lupe
 • Přívěsek Malý princ se slonem a gravírem
  Přívěsek Malý princ se slonem a gravírem
 • Zlatý náramek s diamantem a s gravírem písmene Dian
  Zlatý náramek s diamantem a s gravírem písmene Dian

Personalizované šperky

Od základky po vysokou: 10-25 let

K mladým dámám školou povinným nejlépe pasují levnější šperky. Vždyť jistě dobře víte a chápete, že před maturitou a promocí se dívkám vkus teprve utváří, že rády experimentují, střídají oblečení i klenoty a že zbožňují změny. Jeden den před sebou vidíte Jackie Kennedy a následující den vás černě podmalovanýma očima pozoruje Avril Lavigne v jejím nejdivočejším období. Mládí s sebou navíc přináší i rychlost a spontánnost, které občas končí ztrátou šperku nebo jeho nepromyšlenou výměnou a proměnou.

Nezní-li vaše příjmení Rotschild, zaměřte se na šperky ze stříbra, jež se nejčastěji potahuje rhodiem, které zlepšuje jeho vlastnosti a pomáhá udržet náušnice, náramky, prstýnky a náhrdelníky dlouho jako nové. Hypoalergenní kov navíc chrání před alergickými reakcemi, takže se nemusíte obávat, že by si obdarovaná za pár dní stěžovala na nepříjemnou vyrážku. Jestliže vám přijde stříbro příliš obyčejné, zkuste se podívat na klenoty upravené tenkou vrstvou zlata. Pak už záleží pouze na vašich preferencích, jestli se přikloníte k tradiční žluté, nebo super moderní růžové variaci.

Šedobílý lesk stříbra ladí ke všem outfitům a barvám, pro které se studentka rozhodne. Šperkaři se nebojí tento kov tvarovat do nevídaných uměleckých kreací, drahokamy osázených křížů a kvítků, stejně tak jako do křehkých srdcí a jemných geometrických tvarů. Stříbru rovněž sluší všechny drahé kameny, ať už jde o sladce růžové vytvořené safíry, nebo nebesky či půlnočně modré topazy. Drahokamy vybírejte podle preferencí té, již se chystáte obdarovat: trefou do černého jsou zajisté kameny podle znamení zvěrokruhu, protože dívky jejich mysticismus fascinuje, ať už si to přiznají, nebo ne. Uvidíte, jak si vaše slečna zamiluje temně rudé granáty, fialkové či šedozelené ametysty, rozmanité turmalíny, pableskující opály, medové jantary nebo jako diamanty se třpytící bílétopazy.

Nejvděčnějším typem šperku jsou pro studentky náušnice. U milovnic přírodních a exaktních věd se podívejte především po decentních pecičkách, nejlépe v podobě kamínku nebo perličky v originálním osazení. Příznivkyním humanitních studií rozzáří oči visací kousky v zajímavém zpracování. Inspirovat se můžete také stříbrnými šperky z naší nabídky, jejichž design i kvalita okouzlily již nespočet zákazníků.

Žhavý tip k 18. narozeninám

18. narozeniny tvoří významný předěl v životě každého člověka. K tomuto jedinečnému výročí by proto měl patřit i výjimečný a nezapomenutelný dárek. Dívka může obdržet svoje první perly (a je jedno, jestli náušnice, nebo náhrdelník) nebo diamanty (nejlépe v podobě peckových náušnic nebo minimalistického prstýnku). Myslete na to, že šperk k oficiálně uznávanému dosažení plnoletosti se stává milou vzpomínkou, která si ve šperkovnici najde čestné místo.

 • Přívěsek s perlou a písmenem Louie
  Přívěsek s perlou a písmenem Louie
 • Perlové napichovací náušnice z 14k žlutého zlata Abira
  Perlové napichovací náušnice z 14k žlutého zlata Abira
 • Stříbrný náramek s perlami Malakai
  Stříbrný náramek s perlami Malakai

Perlové šperky

Na prahu kariéry: 26-35 let

Sladká a naivní dívka se proměnila v ženu. Nachází si první stálou práci a začíná budovat svoji kariéru. Pomalu se jí ustálil vkus a dokáže se svým outfitem přizpůsobit situaci: už rebelsky nenosí otrhané džíny do lóže Národního divadla. Šněrovací martensky si nechává spíše na volný čas, klasicky směřuje k lodičkám a balerínkám.

Nastává ten pravý čas na výměnu stříbra za nesmrtelné zlato. Mladá dáma už tolik nehledí na množství, ale na kvalitu a design. Adekvátní volbou jsou rozhodně decentní a elegantní šperky, které výborně doplní kancelářský outfit tvrdé byznysmenky, ale i svůdné koktejlky ženy, která ví, co od života chce. Stoprocentně zapůsobíte minimalistickými náušnicemi, kdy se výraznější klenot jako mávnutím kouzelného proutku promění ve šperk vhodný na obchodní jednání.

Bílé zlato si velice dobře rozumí se studenými odstíny pleti a jiskřivými modrými akvamaríny, topazy, safíry a tanzanity, případně růžovými safíry či jemnými morganity. Teplé typy si zaslouží žluté zlato, ve kterém vynikne hluboká smyslná zeleň smaragdů, vášnivá rudá rubínů či dechberoucí žlutooranžový odstín zapadajícího slunce, jímž se pyšní citríny. Tabu samozřejmě nepředstavují ani ohnivé opály, různobarevné turmalíny a tajuplné onyxy v barvě nejhlubší noci. Populární růžové zlato si sedne s bledě růžovými morganity, fialkovými ametysty a čirými diamanty či sytě zelenými granáty. Potěšíte volbou kamene podle znamení zvěrokruhu, ale i podle oblíbeného odstínu obdarovávané. Věnujte proto výběru náležitou pozornost a vyčleňte si v nabitém rozvrhu alespoň pár dní na úvahy o tom, jaký šperk udělá největší radost. Perfektním dárkem jsou samozřejmě i perly. Jejich chladivá hladkost a oblost si ženy podmaňuje již celá staletí a je pouze na vás, jestli zvolíte sladce narůžovělé akoya, bělostné či krémové jihomořské nebo vzácné a magické tahitské.

Ženy pohybující se kolem třicítky jdou vytyčenou cestou a ocení decentní drahokamové pecičky nebo slzičky. Líbit se jim budou i vkusné visací náušnice a na večírky si zamilují nepřehlédnutelné lustrové kousky. Ideální dárek představují i romantické přívěsky ve tvaru srdce a originální designové náhrdelníky s květinami. Zasloužené poděkování rovněž získáte, když věnujete tenisový náramek – vedle sebe posazené pečlivě vybroušené kamínky svým vzhledem připomínají věčné eternity prsteny.

Žhavý tip ke 30. narozeninám

Pro mnoho žen představuje 30 významný milník jejich života. Řada z nich po jeho překlenutí odmítá slavit další narozeniny, nebo nepřestává slavit 30. Abyste tedy oslavu co nejvíce zpříjemnili a aby na ni vaše dcera, žena, přítelkyně nebo kamarádka měla pouze ty nejhezčí vzpomínky, vytáhněte černého koně mezi šperky: diamant. Nezničitelná tvrdost, nesmrtelná tradice a nadčasová krása čistého uhlíku jsou tím pravým ořechovým pro vstup do další dekády.

 • Kruhové náušnice s lab-grown diamanty Wontisa
  Kruhové náušnice s lab-grown diamanty Wontisa
 • Stříbrný vykrojený prsten se třemi diamanty Cason
  Stříbrný vykrojený prsten se třemi diamanty Cason
 • Platinový minimalistický náramek s diamantem Bonato
  Platinový minimalistický náramek s diamantem Bonato
 • Zásnubní prsten s emerald diamantem Aviva
  Zásnubní prsten s emerald diamantem Aviva
 • Zásnubní prsten s emerald diamantem Bina
  Zásnubní prsten s emerald diamantem Bina

Diamantové šperky

Rodinný život a mateřství: 36-45 let

Když se žena stane matkou, její život získá zcela nový rozměr. Najednou jí na bedrech leží zodpovědnost za nový život, za toho malého tvorečka, který je na ní řadu let zcela závislý. Tráví s ním většinu svého času, probdí u něj spoustu bezesných nocí, věnuje mu to nejlepší ze sebe, formuje ho v dobrého člověka. Mění se jí priority – už netouží po povýšení a nejnovějším modelu z dílny haute couture návrháře, za to se v ní rozeznívají struny sentimentu a nostalgie.

Matky milují praktické šperky. Hledejte proto kousky, které se dají běžně nosit, nevyžadují žádnou speciální péči, jsou hypoalergenní a snadno se s nimi manipuluje. Zaměřte se na trvanlivé zlato, a to jak v tradičním žlutém zbarvení, tak i na tolik oblíbené zlato bílé nebo stále více pozornosti si vyžadující růžové. Pravou symboliku pro tuto cílovou skupinu v sobě pak skrývají přívěsky k narození dítěte – jemné šperky odkazující k mateřské lásce.

Představte si při výběru dárku přímo danou ženu. Ano, řada z nich je neodmyslitelnou součástí svých dětí, které je i definují, věnuje jim spoustu času a energie. Ale její narozeniny jsou jejím dnem, a na to byste se měli zaměřit. Vyberte jednoduchý šperk vylepšený drahokamem v barvě očí vaší ženy, dcery, přítelkyně nebo kamarádky. Zelené olivínové náušnice, přívěsky s jemnými růžovými morganity čifascinujícími melounovými turmalíny, náramky s ametríny nebo neutrální náušnice s akvamaríny nádherně vyniknou ve žlutém i bílém zlatě. Výjimečnými tanzanity dáte najevo, jak moc si vážíte vašeho vztahu a přátelství. Něžnými perlami podtrhnete její ženskost a zbavíte ji jejích nejistot vyplývajících z mateřství a stárnutí.

Vyhlédněte si v klenotnictví medailon. Ten potěší čerstvé maminky a prvorodičky nejvíce. Rozevírací šperk, do něhož lze vložit fotografii rodiny nebo kadeř vlasů milovaného člověka, zasáhne přímo srdce. Vhodným dárkem je rovněž zlatý eternity prsten, který naznačuje nekonečnost všehomíra. Praktickou volbou jsou samozřejmě peckové náušnice, ať už zdobené kamínkem, nebo jen zajímavé tvarované, a prstýnky s malým diamantem v lunetovém osazení. Krokem vedle nebudou ani sladěné kolekce šperků.

Žhavý tip k 40. narozeninám

V tomto věku jsou ženy často zasloužilými matkami, superženami, které zvládají domácnost i kariéru. Všechnu pozornost věnují všem kolem sebe a sebe samotné tak trochu opomíjejí. Začínají se ohlížet a obávat, jestli jim neujel pověstný vlak. Dejte jim najevo, že ve 40 život teprve začíná, že tentam je maraton měnění plín a kojení, že se jim otevírá svět plný možností. Nejlépe se vyjádříte platinovým šperkem s kvalitním čirým diamantem.

 • Platinový náramek s olivínem Arleth
  Platinový náramek s olivínem Arleth
 • Platinový přívěsek se souhvězdím a diamantem Nyala
  Platinový přívěsek se souhvězdím a diamantem Nyala
 • Platinový eternity prsten s 1.25mm diamanty Adva
  Platinový eternity prsten s 1.25mm diamanty Adva
 • Platinový karma náhrdelník Karma
  Platinový karma náhrdelník Karma
 • Jemný platinový náhrdelník s diamantem Dayna
  Jemný platinový náhrdelník s diamantem Dayna

Platinové šperky

V nejlepším věku: 46-60 let

Děti jsou odrostlé, a buď už plánují vlastní rodiny, nebo dokončují studia na univerzitách. Ženy se tak mohou soustředit na to, co je baví. Věnují se kariéře, partnerovi a svým koníčkům. Cestují, poznávají svět a nové kultury a prostřednictvím zážitků si rozšiřují a tříbí názory. Už to nejsou naivní dívenky, které na všechno skočí. Jsou zkušené, rozpoznají kvalitu a rády si za ni připlatí.

Dámy od zhruba 45 let oslovíte propracovaným šperkem v klasickém designu ze zlata nebo platiny. Ušlechtilé bílé a žluté zlato nebo kov králů – platina – vynikají svým klasickým zbarvením, které se dobře kombinuje. Umně navržené prsteny s drahokamy rozhodně zaujmou svojí unikátností, a proto jako dárek potěší jak tradičností, tak moderností. Platinové klenoty podtrhnou zásadovost, odolnost a sebedůvěru vaší ženy, matky, přítelkyně či kamarádky.

K elegantním kovům se hodí pravé drahokamy a diamanty. Jejich vzácnost a popularita, stejně jako hutnost a sytost barev perfektně doladí eleganci a vkus obdarovávané. Masivnější zlaté šperky doplněné oslnivými smaragdy, spalujícími rubíny a královskými safíry jsou tím pravým ořechovým. Perfektní volbou samozřejmě bývá i perlový náhrdelník, tentokráte nejen jednořadý, ale spíše víceřadý se zdobenou sponou. Dobrodružnější povahy jistě ocení i žluté citríny a růžové turmalíny zasazené do žlutého zlata. Zaměřte se na klasické brusy kamenů: brilianty, ovály, polštářky, princezny a slzy.

Vzdělanou a úspěšnou dámu oslovíte prstenem s osobitým centrálním diamantem nebo drahokamem, který případně mohou doplňovat menší kamínky nebo diamanty v bagetovém brusu. Vhodným dárkem se stávají i náušnice – od platinových peciček s diamanty po elegantní lustrové kousky, které vyniknou na společenských akcích. Vaší pozornosti by neměly ujít zdobené náušnice inspirované přírodou. Nepochybíte ani při výběru kolekce šperků.

Žhavý tip k 50. narozeninám

Překročení magické hranice 50 let se pro mnoho žen stává přelomovým bodem mezi mládím a stářím. Jedná se však pouze o pocit podporovaný mediálním světem ikonizujícím mládí. Ano, žena v 50 již má něco odžito, získala řadu zkušeností, ale na základě vědeckých výzkumů ji čeká ještě alespoň 20-30 let plnohodnotného života. Zbavte ženu vrásek ze starostí s věkem, vždyť je to jen číslo. Potěšte ji sadou šperků z bílého zlata s růžovými safíry vybroušenými do elegantní slzy, nebo prstenem a náhrdelníkem ze žlutého zlata ozdobenými unikátními sytě zelenými tsavorit granáty.

 • Zlatý přívěsek se srdíčkem a diamantem Lake
  Zlatý přívěsek se srdíčkem a diamantem Lake
 • Kuličkové náušnice ze 14k žlutého zlata Heidy
  Kuličkové náušnice ze 14k žlutého zlata Heidy
 • Halo prsten s diamanty Mourise
  Halo prsten s diamanty Mourise
 • Zlaté kruhové náušnice Dorian
  Zlaté kruhové náušnice Dorian
 • Stříbrný prsten s lab-grown diamantovou hvězdou Nighty
  Stříbrný prsten s lab-grown diamantovou hvězdou Nighty

Zlaté šperky

Druhá míza: 61-100 let

Před ženami, které se blíží k hranici důchodového věku nebo které ji překročily, se rozevírá svět nepřeberných možností. Mohou se věnovat rodině, cestování a svým koníčkům. Mohou se soustředit na napsání velkého amerického románu, začít studovat jadernou fyziku nebo egyptologii na univerzitě třetího věku. Mohou začít malovat nebo navrhovat šperky.

V tomto věku dámy oceňují decentnost, kvalitu a klasiku. Zaměřte se proto na žluté zlato, nic klasičtějšího snad ani na trhu není. Vybírejte šperky propracované, žádné divoké geometrické a abstraktní designy. Neprohloupíte, ani když se porozhlédnete po platinovém klenotu, který krásně vynikne na modrookých ženách s bělostnými vlasy.

Drahokamy volte podle znamení zvěrokruhu nebo měsíce narození oslavenkyně, případně podle jejích barevných preferencí. Babičky, manželky, matky, partnerky a kamarádky nad 60 let si zamilují půvabné modré safíry, nesmrtelné zelené smaragdy a oblíbené červené rubíny. Zajímavé zpestření představují náhrdelníky s temně fialovými ametysty i měňavé modré, bílé a zelené opály ukryté v přívěscích. Vyvarujte se šokujících trendy designů, které by starší ženě nemusely úplně sednout. Nezapomínejte však, že vy tu, kterou se chystáte obdarovat, znáte nejlépe, a proto dokážete odhadnout (minimálně na základě prozkoumání její šperkovnice), co se jí bude líbit.

Dámy nad 60 zbožňují prsteny, proto se vrhněte do zkoumání klenotů s ústředním kulatým nebo oválným kamenem. Úspěch zaručují i otevírací medailonky, do nichž lze vložit fotografie milovaných osob. U náušnic se soustřeďte na klasický design a jednoduché zapínání, jako je dámský patent, ruský patent nebo klipsa. S přibývajícími lety se přece jen jemná motorika zhoršuje a vy přece chcete, aby vaše babička dárek od vás nosila a nechodila se jím pouze kochat do šperkovnice. Vhodné jsou také basic náušnice, které žena využije na jakoukoli příležitost.

Žhavý tip k 75. narozeninám

Tři čtvrtě století na tomto světě si říká o náležitou oslavu, na níž rodina předá dárek, na který se může společně složit. Ideální volbou zůstávají kolekce šperků: nejlépe prsten a náhrdelník, popřípadě prsten a náušnice. Svojí nádherou vžene slzy do očí set ze zlatých jihomořských perel nebo safírová souprava z bílého zlata.

 • Stříbrná cluster kolekce šperků se salt and pepper diamanty Halli
  Stříbrná cluster kolekce šperků se salt and pepper diamanty Halli
 • Romantická perlová kolekce ze stříbra Prietta
  Romantická perlová kolekce ze stříbra Prietta
 • Zlatá kolekce šperků s lab-grown diamanty Naomi
  Zlatá kolekce šperků s lab-grown diamanty Naomi
 • Kolekce šperků se salt and pepper diamanty Jana
  Kolekce šperků se salt and pepper diamanty Jana
 • Cestovní pouzdro na šperky béžové Doha
  Cestovní pouzdro na šperky béžové Doha

Soupravy šperků

Pánský koutek

Svět šperků se může zdát být mužům nepřejícný. Opak je však pravdou – pánské šperky si našly své nezaměnitelné místo. I muži mohou nosit náušnice, přívěsky, náramky a prsteny stejně jako ženy. Většina z nich se však soustředí pouze na prsteny – snubní a v některých případech i pečetní či univerzitní, hodinky a manžetové knoflíčky. Právě na poslední kategorii by se měly zaměřit ženy, které chtějí svého partnera či příbuzného potěšit klenotem. Manžetové knoflíčky mohou nosit chlapci překročivší 18. rok, stejně tak muži ve vrcholné kondici a nejlepším věku.

Mladíkům nejlépe padne šperk ze stříbra, který podle jejich vkusu necháte hladký nebo zdobený kamínky či vyrytými iniciálami. Stříbrné manžetové knoflíčky lemované malými čirými nebo černými diamanty lze pokládat za hodnotný a vkusný dárek pro mladého muže k 18. narozeninám. Podobně takové knoflíčky ocení muži, kteří zas tolik příležitostí k jejich nošení nemají.

Pánové, kteří rozjíždějí svoji kariéru, případně jsou stálými účastníky obchodních a dalších jednání, si zamilují knoflíčky ze zlata, a je pouze na jejich odvaze a přístupu darujícího, jestli se přikloní ke žluté klasice, nadčasovému bílému zlatu nebo neobvyklému a pozornost budícímu zlatu růžovému. Luxusní platinové manžetové knoflíčky jsou ideální volbou k 40. a 50. narozeninám. Tato významná výročí u mužů na vrcholu sil si zaslouží něco opravdu speciálního. Zdobení a design šperku by měl odpovídat osobnímu naturelu manžela, přítele, otce či dědečka a příležitosti, ke které je bude oslavenec nosit.

 • Hodinky Detective
  Hodinky Detective
 • Stříbrná kravatová spona s diamantem a gravírem podle vlastní volby Draco
  Stříbrná kravatová spona s diamantem a gravírem podle vlastní volby Draco
 • Manžetové knoflíčky ze zlata s černými diamanty Obert
  Manžetové knoflíčky ze zlata s černými diamanty Obert
 • Pánský prsten s laserovým gravírem Badane
  Pánský prsten s laserovým gravírem Badane
 • Stříbrné manžetové knoflíčky s modrými diamanty Orien
  Stříbrné manžetové knoflíčky s modrými diamanty Orien

Pánské šperky

PÁR PRVENSTVÍ

 1. Jako první začali slavit narozeniny egyptští faraonové. Vědci se domnívají, že však nešlo o oslavu narozenin v tradičním slova smyslu, ale o datum korunovace, kdy se faraonové stávali bohy.
 2. Staří Řekové obětovali bohyni Artemis dort ve tvaru měsíce, na kterém jako první rozžínali svíčky, aby podobně jako měsíc zářil jemným světlem. Ideu oslavy narozenin převzali Řekové od Egypťanů, akorát slavili významné dny svého pantheonu.
 3. Staří Římané byli první, kdo slavili narozeniny obyčejných mužů. K 50. narozeninám dostávali politicky významné osobnosti dort z mouky, olivového oleje, medu a strouhaného sýra. Narozenin žen se začaly slavit až ve 12. století.
 4. Křesťané původně narozeniny považovali za oslavu prvotního hříchu a jako takové je jako pohanský rituál odmítali. Ve 4. století však zcela obrátili a začali oslavovat den narození Ježíše Krista.
 5. Dnešní narozeninové dorty vynalezli Němci na konci 18. století, kdy oslavovali dortem se svíčkami narozeniny svých dětí. Každá svíčka představovala jeden rok věku a jejich sfoukávání spolu s přáním se stalo nedílnou součástí celebrace.
 6. Rozšíření sladkých dortů mezi širokou veřejnost napomohla průmyslová revoluce. Na trhu se objevily i předpečené sladkosti za nižší cenu, kterou si mohlo dovolit více lidí.
 7. Na konci 19. století napsaly Patty Hill a Mildred J. Hill chytlavou písničku Good Morning To All, již v roce 1924 opatřil nesmrtelnými slovy Happy Birthday To You Robert Coleman.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky