Dárek za úspěšné zvládnutí maturity

Maturita. Sám výraz pochází z latinského maturitas, které označuje zralost, a jeho kořen je obsažen ve většině cizojazyčných slov, jež se používají pro tento významný akt.

Maturita. Slovo, kterým se všichni celou střední zaklínáme; doufáme, že přijde co nejdříve, ale zároveň se jí trochu obáváme. Protože tahle řadou klišé obestřená „zkouška dospělosti“ nás nutí dělat opravdu dospělá rozhodnutí. Vrhá nás do víru velkého světa vysokých škol a prvních zaměstnání, řadu z nás staví před těžké volby. Od prvního ročníku se na tuto zkoušku připravujeme, hledáme a objevujeme naše zájmy, přemýšlíme, kam dál.

Poslední týden před maturitou, o svaťáku, zjišťujeme, co všechno neumíme, co už jsme zapomněli a sestavujeme si seznam otázek, na které se nás nesmí zeptat. Jsme nervózní, protože se nedokážeme oprostit od mysticismu, který je do této zkoušky celá desetiletí promítán. A i když předstíráme, že se nic neděje, přece jen se v nás skrývá malá rozklepaná dušička: Co když neobstojímt? Znamená to, že nejsem dospělý? Zralý? Avšak v momentě, kdy si vyslechneme ortel – prospěl, prospěl s vyznamenáním – nás zaplaví obrovská vlna euforie a my máme pocit, že svět nám leží u nohou a čeká, až mu milostivě pokyneme a řekneme, že jsme připravení!

Dárek: ano, či ne?

Plnou hlavu nadcházejících maturit však zdaleka nemají jen studenti. Také rodiče, příbuzní a známí jsou plni obav, zda jejich potomek zkoušku dospělosti zvládne a přemýšlí, jaký dárek, a jestli vůbec, by mu za ni měli vybrat. My jsme určitě pro koupi něčeho pěkného – drobnost na památku udělá vždy radost. Navíc nezávisle na tom, jak dlouhá doba uplyne, kdykoli se člověk na dárek za maturitu podívá, znovu pocítí ten nával energie a štěstí, který s sebou právě složená zkouška přinesla. Nemusíte svému maturantovi hned kupovat nový model Porsche, svou úlohu splní i levnější věc darovaná od srdce.

Oblíbeným dárkem k maturitě bývají veselá přáníčka, dražší pera a hodinky s vyrytým jménem a datem zkoušky, poukázky na různé typy zboží, které má obdarovávaný v oblibě, zážitkové pobyty, výlety do zahraničí, hry, knihy s věnováním, drobná technika, láhev dobrého alkoholu, něco na zub; svým způsobem cokoliv, nač si jen vzpomenete a čím uděláte radost. Avšak ne všechno z výše uvedeného je tím, u čeho si váš potomek i za deset dvacet let zavzpomíná.

Myslíme si, že jedním z nejvděčnějších dárků k maturitě je šperk. Pro dívky bývá stoprocentní trefou do černého, pro mladé muže zajisté také dokážete vybrat něco, co ocení. Šperk v sobě kombinuje vše, co od předmětu na památku očekáváte a vyžadujete:

 • trvanlivost – drobnost z drahého kovu vydrží při správné péči léta a lze si ji předávat i z generace na generaci,
 • univerzálnost – klenot může váš potomek stále nosit, tudíž nezůstane ležet ladem na výstavce či v šuplíku,
 • výběr – je libo zlato, stříbro, platinu? Náušnice, náramek, náhrdelník, prstýnek, manžetové knoflíčky? Diamant, drahý kámen nebo originální design?

Šperk. Ale který vybrat?

Rozhodnete-li se obdarovat svého potomka šperkem, který by mu připomínal jeden z důležitých mezníků jeho života, můžete vybírat z široké nabídky kovů, zdobení, provedení, barev a typů. Pro ty, kteří dobře znají vkus mladého maturanta, bude tedy hračkou zvolit z takto pestré nabídky to pravé ořechové. Pokud ale mezi tyto šťastlivce nepatříte a obáváte se, že ohledně výběru dárku za maturitu šlápnete vedle, nechte se inspirovat naší radou a sáhněte po klenotu se safírem. Proč? Tento překrásný drahokam je symbolem moudrosti, spirituality a štěstěny, tudíž se pro tuto příležitost perfektně hodí. V naší nabídce je navíc k dispozici nespočet překrásných šperků s tímto drahokamem, a to nejen v jeho typicky modré, ale například i romantické růžové barvě.

 • Zlatý náhrdelník s růžovým safírem Rafyna
  Zlatý náhrdelník s růžovým safírem Rafyna
 • Náušnice s bílými baguette safíry Reilly
  Náušnice s bílými baguette safíry Reilly
 • Stříbrná safírová kolekce Finees
  Stříbrná safírová kolekce Finees
 • Stříbrný prsten s růžovým safírem Natalija
  Stříbrný prsten s růžovým safírem Natalija
 • Stříbrný pozlacený eternity prsten s růžovými safíry Eileen
  Stříbrný pozlacený eternity prsten s růžovými safíry Eileen

Výběr šperku podle cenového rozpětí

Abychom vám volbu šperku jako dárku pro maturantku či maturanta ještě více usnadnili, připravili jsme krátký přehled klenotů podle cenových kategorií. Věříme, že se díky němu v nabídce rychleji zorientujete a proces výběru tak pro vás bude mnohem jednodušší.

Jednoduché a krásné – šperky do 2 000 Kč

O tom, že krásné věci mohou být cenově dostupné, se přesvědčíte v kategorii stříbrných šperků. Ty jsou elegantní, nadčasové a na první pohled téměř nerozeznatelné od klenotů z bílého zlata. Čerstvá maturantka jistě ocení jednoduché náramky či přívěsky se symboly zvířat. Zajímavé jsou také jemné náušnice s barevnými kameny. Vybírat můžete například mezi zlatavými jantary, zářivými citríny, rudými granáty či různobarevnými opály. Toužíte-li po něčem opravdu elegantním, zvolte například perlové náušnice nebo stříbrnou kolekci náhrdelníku a náušnic s výše jmenovanými safíry.

 • Stříbrný náramek se stromem života Tyriq
  Stříbrný náramek se stromem života Tyriq
 • Stříbrný náhrdelník s rubínovou slzou Agrima
  Stříbrný náhrdelník s rubínovou slzou Agrima

Zlatá střední cesta – šperky od 2 000 Kč do 5 000 Kč

Když si trochu připlatíte, můžete vybírat i ze širokého spektra zlatých šperků, především v podobě rozkošných náušniček s opály a minimalistických náramků. Upřednostňujete-li výraznější klenoty, nahlédněte do stříbrné kategorie, kde najdete náušnice, přívěsky i masivnější prsteny v okouzlujícím designu s pěknými barevnými kameny – ametysty, olivíny, granáty, safíry a dalšími. Pokud nejste nakloněni vytvořeným kamenům, v této kategorii již seženete i šperky s těmi přírodními. Maturantky, které milují nadčasovou eleganci, tak můžete potěšit například stříbrnou kolekcí s pravými perlami v neobvyklé šedé barvě.

 • Zlatý minimalistický náramek Bar
  Zlatý minimalistický náramek Bar
 • Zlaté náušnice s okrouhlými opály Erica
  Zlaté náušnice s okrouhlými opály Erica

Zasloužený luxus – šperky od 5 000 Kč do 10 000 Kč

V životě jsou chvíle, kdy se vyplatí sáhnout hlouběji do kapsy. A maturita k nim bezesporu patří. V této cenové kategorii najdete pestrý výběr nádherných šperků ze stříbra nebo žlutého, bílého i růžového zlata, z nichž některé jsou ozdobené pravými drahými kameny všech barev a tvarů či dokonce diamanty. Zvolit můžete také jeden ze stříbrných náramků, taktéž bohatě posázený barevnými drahokamy. Pokud se rozhodnete do dárku k maturitě investovat víc, svému potomkovi dáte tímto velkorysým gestem najevo, jak moc si jeho letité snahy vážíte. Navíc mu darujete šperk, který bude nejen krásnou připomínkou významné životní události, ale také hodnotným dědictvím, které se ve vaší rodině může předávat z generace na generaci.

 • Zlaté geometrické mix & match náušnice Aine
  Zlaté geometrické mix & match náušnice Aine
 • Zlatý náramek se salt'n'pepper diamanty Ulla
  Zlatý náramek se salt'n'pepper diamanty Ulla
 • Stříbrná srdíčková kolekce s topazy Jahnavi
  Stříbrná srdíčková kolekce s topazy Jahnavi
 • Bezel náhrdelník se záhnědou Jonie
  Bezel náhrdelník se záhnědou Jonie

Pro mladé pány

Vybrat klenot jakožto dárek pro maturanta nepatří k nejsnazším úkolům. Vedle stříbrných řetízků, kožených ocvočkovaných náramků a korálků či občasných náušnic totiž mladí muži šperkům příliš neholdují. Existují však i klenoty, které v budoucnu naopak velmi využijí a ocení: manžetové knoflíčky a kravatové spony. Jejich cena se primárně odvíjí od toho, z jakého kovu byly vyrobeny – za nejlevnější stříbrné manžetové knoflíčky dáte přibližně 3 000 Kč. U těchto klenotů máte na výběr z různých tvarů, ke kterým je možné doplnit drahokamy nebo diamanty, a to klidně podle vašeho přání. Nadčasový a jednoduchý design je tou nejlepší volbou, neboť takový doplněk ocení každý mladý džentlmen i za deset let. Co se týká kravatových spon, v naší nabídce jsou elegantní stříbrné, které seženete do 4 000 Kč. Stejně jako manžetové knoflíčky je můžete doplnit o třpytivý drahý kámen.

 • Stříbrné manžetové knoflíčky s modrými diamanty Obert
  Stříbrné manžetové knoflíčky s modrými diamanty Obert
 • Stříbrná kravatová spona s černým diamantem a gravírem dle přání Draco
  Stříbrná kravatová spona s černým diamantem a gravírem dle přání Draco

Šperky s gravírem

Personalizované šperky jsou v současnosti velkým hitem. A není se ani čemu divit. Každý mladý člověk má rád pocit výjimečnosti, a proto můžete nechat na dárek pro maturanta či maturantku vygravírovat například jeho iniciály, logo ukončené školy nebo krátké motto do budoucího života. Fantazii se meze nekladou a uvidíte, že mladý muž či žena vaši nápaditost ocení a nový klenot si bude o to víc cenit.

 • Zlatý náramek se znamením a smaragdem Rak
  Zlatý náramek se znamením a smaragdem Rak
 • Zlatý prsten s diamantem a gravírem písmene Narik
  Zlatý prsten s diamantem a gravírem písmene Narik
 • Zlatý přívěsek s diamantem a gravírem písmene Sager
  Zlatý přívěsek s diamantem a gravírem písmene Sager
 • Stříbrné manžetové knoflíčky s gravírem Menno
  Stříbrné manžetové knoflíčky s gravírem Menno

Nakonec bychom rádi popřáli při skládání maturity všem pevné nervy, především nervózním studentům a jejich ještě nervóznějším rodičům.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky