Dárek za úspěšné zvládnutí maturity

Maturita. Sám výraz pochází z latinského maturitas, které označuje zralost, a jeho kořen je obsažen ve většině cizojazyčných slov, jež se používají pro tento významný akt.

Maturita. Slovo, kterým se všichni celou střední zaklínáme; doufáme, že přijde co nejdříve, ale zároveň se jí trochu obáváme. Protože tahle řadou klišé obestřená „zkouška dospělosti“ nás nutí dělat opravdu dospělá rozhodnutí. Vrhá nás do víru velkého světa vysokých škol a prvních zaměstnání, řadu z nás staví před těžké volby. Od prvního ročníku se na tuto zkoušku připravujeme, hledáme a objevujeme naše zájmy, přemýšlíme, kam dál.

Poslední týden před maturitou, o svaťáku, zjišťujeme, co všechno neumíme, co už jsme zapomněli a sestavujeme si seznam otázek, na které se nás nesmí zeptat. Jsme nervózní, protože se nedokážeme oprostit od mysticismu, který je do této zkoušky celá desetiletí promítán. A i když předstíráme, že se nic neděje, přece jen se v nás skrývá malá rozklepaná dušička: Co když neobstojímt? Znamená to, že nejsem dospělý? Zralý? Avšak v momentě, kdy si vyslechneme ortel – prospěl, prospěl s vyznamenáním – nás zaplaví obrovská vlna euforie a my máme pocit, že svět nám leží u nohou a čeká, až mu milostivě pokyneme a řekneme, že jsme připravení!

Dárek: ano, či ne?

Plnou hlavu nadcházejících maturit však zdaleka nemají jen studenti. Také rodiče, příbuzní a známí jsou plni obav, zda jejich potomek zkoušku dospělosti zvládne a přemýšlí, jaký dárek, a jestli vůbec, by mu za ni měli vybrat. My jsme určitě pro koupi něčeho pěkného – drobnost na památku udělá vždy radost. Navíc nezávisle na tom, jak dlouhá doba uplyne, kdykoli se člověk na dárek za maturitu podívá, znovu pocítí ten nával energie a štěstí, který s sebou právě složená zkouška přinesla. Nemusíte svému maturantovi hned kupovat nový model Porsche, svou úlohu splní i levnější věc darovaná od srdce.

Oblíbeným dárkem k maturitě bývají veselá přáníčka, dražší pera a hodinky s vyrytým jménem a datem zkoušky, poukázky na různé typy zboží, které má obdarovávaný v oblibě, zážitkové pobyty, výlety do zahraničí, hry, knihy s věnováním, drobná technika, láhev dobrého alkoholu, něco na zub; svým způsobem cokoliv, nač si jen vzpomenete a čím uděláte radost. Avšak ne všechno z výše uvedeného je tím, u čeho si váš potomek i za deset dvacet let zavzpomíná.

Myslíme si, že jedním z nejvděčnějších dárků k maturitě je šperk. Pro dívky bývá stoprocentní trefou do černého, pro mladé muže zajisté také dokážete vybrat něco, co ocení. Šperk v sobě kombinuje vše, co od předmětu na památku očekáváte a vyžadujete:

 • trvanlivost – drobnost z drahého kovu vydrží při správné péči léta a lze si ji předávat i z generace na generaci,
 • univerzálnost – klenot může váš potomek stále nosit, tudíž nezůstane ležet ladem na výstavce či v šuplíku,
 • výběr – je libo zlato, stříbro, platinu? Náušnice, náramek, náhrdelník, prstýnek, manžetové knoflíčky? Diamant, drahý kámen nebo originální design?

Prohlédnout si šperky k maturitě

Šperk. Ale který vybrat?

Rozhodnete-li se obdarovat svého potomka šperkem, který by mu připomínal jeden z důležitých mezníků jeho života, můžete vybírat z široké nabídky kovů, zdobení, provedení, barev a typů. Pro ty, kteří dobře znají vkus mladého maturanta, bude tedy hračkou zvolit z takto pestré nabídky to pravé ořechové. Pokud ale mezi tyto šťastlivce nepatříte a obáváte se, že ohledně výběru dárku za maturitu šlápnete vedle, nechte se inspirovat naší radou a sáhněte po klenotu se safírem. Proč? Tento překrásný drahokam je symbolem moudrosti, spirituality a štěstěny, tudíž se pro tuto příležitost perfektně hodí. V naší nabídce je navíc k dispozici nespočet překrásných šperků s tímto drahokamem, a to nejen v jeho typicky modré, ale například i romantické růžové barvě.

 • Zlatý náhrdelník s opálem a safíry Noela
  Zlatý náhrdelník s opálem a safíry Noela
 • Stříbrný náhrdelník se zeleným safírem Ozzie
  Stříbrný náhrdelník se zeleným safírem Ozzie
 • Zlaté visací náušnice s modrými safíry Elaine
  Zlaté visací náušnice s modrými safíry Elaine
 • Safírový prsten v minimalistickém designu Koos
  Safírový prsten v minimalistickém designu Koos
 • Zlaté manžetové knoflíčky s gravírem a safíry Hades
  Zlaté manžetové knoflíčky s gravírem a safíry Hades

Safírové šperky

Výběr šperku podle cenového rozpětí

Abychom vám volbu šperku jako dárku pro maturantku či maturanta ještě více usnadnili, připravili jsme krátký přehled klenotů podle cenových kategorií. Věříme, že se díky němu v nabídce rychleji zorientujete a proces výběru tak pro vás bude mnohem jednodušší.

Jednoduché a krásné – šperky do 2 000 Kč

O tom, že krásné věci mohou být cenově dostupné, se přesvědčíte v kategorii stříbrných šperků. Ty jsou elegantní, nadčasové a na první pohled téměř nerozeznatelné od klenotů z bílého zlata. Čerstvá maturantka jistě ocení jednoduché náramky či přívěsky se symboly zvířat. Zajímavé jsou také jemné náušnice s barevnými kameny. Vybírat můžete například mezi zlatavými jantary, zářivými citríny, rudými granáty či různobarevnými opály. Toužíte-li po něčem opravdu elegantním, zvolte například perlové náušnice nebo stříbrnou kolekci náhrdelníku a náušnic s výše jmenovanými safíry.

 • Stříbrný diamantový prsten Nicklas
  Stříbrný diamantový prsten Nicklas
 • Stříbrný přívěsek s citrínem a zirkony ve tvaru hvězdy Bohemia
  Stříbrný přívěsek s citrínem a zirkony ve tvaru hvězdy Bohemia
 • Kruhové náušnice ze zlata Albie
  Kruhové náušnice ze zlata Albie
 • Stříbrný fashion náramek se srdíčkem Ollie
  Stříbrný fashion náramek se srdíčkem Ollie
 • Stříbrný pánský náramek Niclas
  Stříbrný pánský náramek Niclas

Dárky do 2 000 Kč

Zlatá střední cesta – šperky od 2 000 Kč do 5 000 Kč

Když si trochu připlatíte, můžete vybírat i ze širokého spektra zlatých šperků, především v podobě rozkošných náušniček s opály a minimalistických náramků. Upřednostňujete-li výraznější klenoty, nahlédněte do stříbrné kategorie, kde najdete náušnice, přívěsky i masivnější prsteny v okouzlujícím designu s pěknými barevnými kameny – ametysty, olivíny, granáty, safíry a dalšími. Pokud nejste nakloněni vytvořeným kamenům, v této kategorii již seženete i šperky s těmi přírodními. Maturantky, které milují nadčasovou eleganci, tak můžete potěšit například stříbrnou kolekcí s pravými perlami v neobvyklé šedé barvě.

 • Zlaté kruhové náušnice Banks
  Zlaté kruhové náušnice Banks
 • Stříbrný rhodolitový přívěsek ve tvaru stromu života Byrd
  Stříbrný rhodolitový přívěsek ve tvaru stromu života Byrd
 • Stříbrné visací náušnice s přírodními opály Maumo
  Stříbrné visací náušnice s přírodními opály Maumo
 • Stříbrný pánský přívěsek s onyxem Janika
  Stříbrný pánský přívěsek s onyxem Janika
 • Romantické zlaté náušnice s perlami Caroline
  Romantické zlaté náušnice s perlami Caroline

Dárky do 5 000 Kč

Zasloužený luxus – šperky od 5 000 Kč do 10 000 Kč

V životě jsou chvíle, kdy se vyplatí sáhnout hlouběji do kapsy. A maturita k nim bezesporu patří. V této cenové kategorii najdete pestrý výběr nádherných šperků ze stříbra nebo žlutého, bílého i růžového zlata, z nichž některé jsou ozdobené pravými drahými kameny všech barev a tvarů či dokonce diamanty. Zvolit můžete také jeden ze stříbrných náramků, taktéž bohatě posázený barevnými drahokamy. Pokud se rozhodnete do dárku k maturitě investovat víc, svému potomkovi dáte tímto velkorysým gestem najevo, jak moc si jeho letité snahy vážíte. Navíc mu darujete šperk, který bude nejen krásnou připomínkou významné životní události, ale také hodnotným dědictvím, které se ve vaší rodině může předávat z generace na generaci.

 • Opálové náušnice ve tvaru lístků s diamanty Corbett
  Opálové náušnice ve tvaru lístků s diamanty Corbett
 • Přívěsek s výběrem karátové váhy lab-grown diamantu Alexen
  Přívěsek s výběrem karátové váhy lab-grown diamantu Alexen
 • Stříbrná karma kolekce s diamanty Lesley
  Stříbrná karma kolekce s diamanty Lesley
 • Zlatý prsten s černými diamanty Mahir
  Zlatý prsten s černými diamanty Mahir

Dárky do 10 000 Kč

Pro mladé pány

Vybrat klenot jakožto dárek pro maturanta nepatří k nejsnazším úkolům. Vedle stříbrných řetízků, kožených ocvočkovaných náramků a korálků či občasných náušnic totiž mladí muži šperkům příliš neholdují. Existují však i klenoty, které v budoucnu naopak velmi využijí a ocení: manžetové knoflíčky a kravatové spony. Jejich cena se primárně odvíjí od toho, z jakého kovu byly vyrobeny – za nejlevnější stříbrné manžetové knoflíčky dáte u nás přibližně 6 000 Kč. U těchto klenotů máte na výběr z různých tvarů, ke kterým je možné doplnit drahokamy nebo diamanty, a to klidně podle vašeho přání. Nadčasový a jednoduchý design je tou nejlepší volbou, neboť takový doplněk ocení každý mladý džentlmen i za deset let. Co se týká kravatových spon, v naší nabídce jsou elegantní stříbrné, které seženete do 4 500 Kč. Stejně jako manžetové knoflíčky je můžete doplnit o třpytivý drahý kámen.

 • Stříbrná kravatová spona s černým diamantem a gravírem dle přání Draco
  Stříbrná kravatová spona s černým diamantem a gravírem dle přání Draco
 • Přívěsek s mapou světa World
  Přívěsek s mapou světa World
 • Hodinky Doctor
  Hodinky Doctor
 • Pánský řetízek ze stříbra Gadise
  Pánský řetízek ze stříbra Gadise
 • Zlatý minimalistický náramek s černým diamantem Bonato
  Zlatý minimalistický náramek s černým diamantem Bonato

Dárky pro muže

Šperky s gravírem

Personalizované šperky jsou v současnosti velkým hitem. A není se ani čemu divit. Každý mladý člověk má rád pocit výjimečnosti, a proto můžete nechat na dárek pro maturanta či maturantku vygravírovat například jeho iniciály, logo ukončené školy nebo krátké motto do budoucího života. Fantazii se meze nekladou a uvidíte, že mladý muž či žena vaši nápaditost ocení a nový klenot si bude o to víc cenit.

 • Přívěsek Malý princ se slonem a gravírem
  Přívěsek Malý princ se slonem a gravírem
 • Lab-grown diamantové náušnice s volbou písmene Griff
  Lab-grown diamantové náušnice s volbou písmene Griff
 • Stříbrný náhrdelník s krabicí Malý princ
  Stříbrný náhrdelník s krabicí Malý princ
 • Zlatý náhrdelník se jménem a drahokamem Harlow
  Zlatý náhrdelník se jménem a drahokamem Harlow
 • Manžetové knoflíčky ze stříbra s gravírem a diamanty Gaynor
  Manžetové knoflíčky ze stříbra s gravírem a diamanty Gaynor

Personalizované šperky

Nakonec bychom rádi popřáli při skládání maturity všem pevné nervy, především nervózním studentům a jejich ještě nervóznějším rodičům.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky