Maturita

Maturita

Dárek za úspěšné zvládnutí maturity

Maturita. Sám výraz pochází z latinského maturitas, které označuje zralost, a jeho kořen je obsažen ve většině cizojazyčných slov, jež se používají pro tento významný akt.


Maturita. Slovo, kterým se všichni celou střední zaklínáme; doufáme, že přijde co nejdříve, ale zároveň se jí trochu obáváme. Protože tahle řadou klišé obestřená „zkouška dospělosti“ nás nutí dělat opravdu dospělá rozhodnutí. Vrhá nás do víru velkého světa vysokých škol a prvních zaměstnání, řadu z nás staví před těžké volby. Od prvního ročníku se na tuto zkoušku připravujeme, hledáme a objevujeme naše zájmy, přemýšlíme, kam dál.

Poslední týden před maturitou, o svaťáku, zjišťujeme, co všechno neumíme, co už jsme zapomněli, a sestavujeme si seznam otázek, na které se nás nesmí zeptat. Jsme nervózní, protože se nedokážeme oprostit od mysticismu, který je do této zkoušky celá desetiletí promítán. A i když se tváříme, že se nic neděje, přece jen se v nás skrývá malá rozklepaná dušička: Co když to nezvládnu? Znamená to, že nejsem dospělý? Zralý? Avšak v momentě, kdy si vyslechneme ortel – prospěl, prospěl s vyznamenáním – nás zaplaví obrovská vlna euforie a my máme pocit, že svět nám leží u nohou a čeká, až mu milostivě pokyneme a řekneme, že jsme připravení!

Dárek: ano, či ne?

Zatímco studenti mají plnou hlavu nadcházejících maturit, ani jejich rodiče, příbuzní a známí nezůstávají ledově klidní. Přemýšlí, jestli jejich potomek zkoušku zvládne, jaký dárek a zda vůbec by měli vybrat. My jsme pro – drobnost na památku totiž udělá radost. I po letech se na ni člověk podívá a znovu pocítí ten nával energie a štěstí, který s sebou přinesla právě složená maturita. Nemusíte svému maturantovi hned kupovat nový model Porsche, opravdu postačí maličkost. Nejde ani tak o cenu daru, ale o jeho sentimentální symboliku.

Oblíbeným dárkem bývají veselá přáníčka, dražší pera a hodinky s vyrytým jménem a datem zkoušky, poukázky na různé typy zboží, které má obdarovávaný v oblibě, zážitkové pobyty, výlety do zahraničí, hry, knihy s věnováním, drobná technika, láhev dobrého alkoholu, něco na zub; svým způsobem cokoliv, nač si jen vzpomenete a čím uděláte radost. Avšak ne všechno z výše uvedeného je tím, u čeho si váš potomek i za deset dvacet let zavzpomíná.

Myslíme si, že jedním z nejvděčnějších dárků je šperk. Pro dívky bývá stoprocentní trefou do černého, pro mladé muže zajisté také dokážete vybrat něco, co ocení. Šperk v sobě kombinuje vše, co od předmětu na památku očekáváte a vyžadujete:

  • trvanlivost – drobnost z drahého kovu vydrží při správné péči léta a lze si ji předávat i z generace na generaci,
  • univerzálnost – šperk může váš potomek stále nosit, zpravidla si ho pouze nevystaví nebo neschová do zásuvky,
  • výběr – je libo zlato, stříbro, platinu? Náušnice, náramek, náhrdelník, prstýnek, manžetové knoflíčky? Diamant, drahý kámen nebo originální design?

Je jen na vás, kolik se rozhodnete do takového dárku k maturitě investovat. Můžete začít na pár stokorunách a skončit u desítek tisíc. V případě prstenů bychom však radili, nechat na vnitřní stranu kroužku vyrýt datum, které by připomínalo, ke které příležitosti dcera klenot dostala.

Šperk. Ale který vybrat?

Rozhodnete-li se obdarovat svého potomka šperkem, který by mu připomínal jeden z důležitých mezníků jeho života, můžete si vybírat z široké nabídky kovů, zdobení, provedení, barev a typů. Uznáte-li to za vhodné, nastává ta správná chvíle, kdy si nechat na klenot něco vygravírovat. Při pohledu na krátký nápis si pak člověk i po letech vybaví všechny emoce, které maturitu a obdržení dárku doprovázely.

Náušnice

Dalo by se říci, že náušnice patří k nejvděčnějším dárkům. Téměř všechny dívky mají uši propíchnuté a o bižuterii v jejich pokojích téměř zakopáváte. Maturita je pak vhodnou příležitostí, kdy dceři darovat náušnice ze stříbra či zlata. Oblíbené jsou pro svoji nadčasovost drobné perličky. Podle temperamentu maturantky a jejího budoucího směřování se rovněž můžete rozhodnout, jestli chcete raději náušnice s veselými barevnými drahokamy, nebo decentními diamanty. Barevné drahokamy můžete volit přírodní, nebo uměle vytvořené podle toho, jaký je váš rozpočet. Případně můžete zkusit jen zajímavě designovaný kov.

Přívěsky

Univerzálnost přívěsků a náhrdelníků jistě přiláká vaši pozornost. Pro mladé dívky bývají populární jemné řetízky se srdíčky, čtyřlístky nebo motýly. Precizně zpracovaný detail, který z obyčejného šperku udělá nepřehlédnutelný doplněk, zajisté potěší a najde si své místo mezi oblíbenými klenoty. Navíc jakýkoliv typ kamene či diamantu ho dokáže barevně prohřát a pozdvihnout ho na vyšší úroveň. Pro křehké duše jsou jako dělané bílé nebo krémové perly, ale můžete vyzkoušet i některé z méně obvyklých odstínů. Mládí je hravé a nebojí se výraznosti a experimentu.

Náramky

Tímto typem šperku se rády ženy zdobily už od starověku. Však jistě z muzeí znáte široké tepané náramky ze zlata či tenké kroužky, které se rozhodně nenosily po jednom. Dnes kromě klasického žlutého zlata můžete vyzkoušet i to elegantní bílé nebo populární růžové. Nezáleží, jestli náramek tvoří jen úzký kruh, řetízek s přívěsky, šňůrka perel, nebo spojené drahé kameny, tento šperk po staletí fascinuje svým umem podtrhnout křehkost zápěstí a jednoduše zvýraznit jakékoliv oblečení. Na výběr jsou především náramky ze stříbra, jejichž cena je výrazně nižší než v případě náramků ze zlata.

Prsteny

Klasika nad klasiku. Prsten. Jednoduchý kroužek ze stříbra, platiny či jiného drahého kovu nemusí být pouze symbolem nehynoucí lásky a manželství. Skrývá v sobě určitou formu nekonečna, může mít jakýkoliv tvar a vypadá dobře na každém prstě. Oblibu si získaly klasické prstýnky se středovým diamantem, safírem nebo jiným drahokamem či perlou. Jejich čistá krása zaujme především obdivovatelky jednoduchého basic stylu. Prsten lze navíc snadno doplnit gravírováním s věnováním a vezměte si, kolik hezkých vzpomínek vyvolá pár prostých slov vepsaných na prostý kroužek.

Kolekce

Dočetli jste až sem a stále váháte? Nedokážete se rozhodnout, co by potěšilo víc? Zkuste vybrat set šperků – kolekci většinou spojuje jeden motiv, který se objevuje ve zdobení náušnic i přívěsku. Při koupi tak vlastně pořizujete tři v jednom. Maturantka si může vybrat a nosit pouze jeden ze šperků nebo celý set, záleží pouze na její náladě a vkusu. Pokud vsadíte na vytvořené drahokamy, nebudete muset sáhnout příliš hluboko do kapsy, abyste mohli darovat opravdu krásnou kolekci. Chcete-li však šperky, které se dají dědit mezi generacemi, zkuste kultivované perly či diamanty: jsou elegantní a jejich hodnota jen poroste.

Manžetové knoflíčky

Vybrat šperk pro muže nepatří k nejsnazším úkolům. Pánové si na ně zas až tolik nepotrpí. Vedle stříbrných řetízků, kožených ocvočkovaných náramků a korálků, či občasných náušnic šperkům zrovna dvakrát neholdují. A z většiny vyjmenovaných časem vyrostou. Existuje však klenot, který v budoucnu často využijí a ocení: manžetové knoflíčky. Pro maturanta se hodí jednoduché knoflíčky z drahého kovu s jemným zdobením. Na výběr máte ze čtyř různých tvarů, ke kterým je možné doplnit drahokamy nebo diamanty podle vašeho přání. Nadčasový a jednoduchý design je tou nejlepší volbou, neboť takový doplněk ocení každý mladý džentlmen i za deset let.

Tipy na závěr

Chápeme, že výběr toho správného šperku k maturitě je náročný. Proto nás napadlo podívat se na symboliku drahých kamenů, jestli by některý z nich nebyl tím pravým ořechovým právě ke zkoušce dospělosti. A objevili jsme safír. Kromě nádherné, nebesky modré barvy v sobě tento drahokam skrývá moudrost, spiritualitu a náklonnost štěstěny. Prostě vše, co je při zkoušce dospělosti i v životě třeba. A pokud zrovna nepatříte mezi milovníky modré, nezoufejte. Tento drahokam je dostupný ve všech barvách, na které si vzpomenete. Jedinou výjimku tvoří červená. Vybírat u nás můžete zejména ze široké nabídky růžových safírů. Drahé kameny se dají vybírat i podle znamení zvěrokruhu nebo podle barvy, která je srdci maturanta nejbližší.

Určete si, kolik chcete za dárek k maturitě utratit, a na základě připraveného rozpočtu se rozhlížejte. Vězte, že právě šperk patří k nejoblíbenější odměně za složenou zkoušku. Existuje široká nabídka v různých cenových kategoriích, řadu kousků lze ozdobit gravírováním a ty dražší šperky se postupně mohou stát klenotem předávaným mezi generacemi.

Všem přejeme při skládání maturity pevné nervy, především nervózním studentům a jejich ještě nervóznějším rodičům.