Promoce

Promoce

Dárek k promoci

Promoce, z lat. promotio (postrčit, podpořit), je významným akademickým obřadem, při němž je studentovi vysoké školy udělen akademický titul. Promoce zpravidla přichází po složení státních závěrečných zkoušek a absolventovi potvrzuje vyřazení z akademické obce vysoké školy či univerzity, která se mu tím stává almou mater. Tohoto významného aktu se účastní akademičtí hodnostáři a promovaní absolventi. Protože se zároveň jedná o velkou společenskou událost, je tradicí, že se jí nevyhnou ani rodina a přátelé. Vždyť je slušností pozvat toho, kdo vás celou dobu podporoval ve studiu.


Odměna po probdělých nocích

Státnicím obvykle předcházejí dny plné probdělých nocí, hektolitrů kávy, bolestí hlavy z přemíry informací a bolestí žaludku z nervozity. Jediné, co takového vysokoškoláka drží při životě, je naděje, že to již brzy – samozřejmě úspěšně – skončí. Promoce je pak třešničkou na dortu úsilí každého studenta, proto si k ní dárek rozhodně zaslouží. Takový dárek může být vtipný či praktický, ale i drobnost na památku nebo třeba nějaká retro hračka, s níž si novopečený bakalář, inženýr či magistr hrál v době, kdy to byl ještě malý špunt. Byť by měl být dárek k promoci jen velmi symbolický, nezapomeňte na něj, až se budete chystat uronit pár slziček během slavnostního ceremoniálu v univerzitní aule.

Toužíte-li však svému čerstvě otitulovanému potomkovi věnovat něco, u čeho si vždy vzpomene na slavnostní akt a na pocit hrdosti a zadostiučinění, že náročné závěrečné zkoušky zvládl a překonal všechny záludné otázky zkoušejících, zkuste se porozhlédnout ve šperkařství. Klenot je svým způsobem věčný – pokud ho samozřejmě neztratíte – a nadělá spoustu radosti. Obdarovat jím můžete mladé dámy i pány, stačí jen zvolit ten správný. A kdo jiný zná vašeho vysokoškoláka lépe než rodič, přítel, kamarád? To by v tom byl čert, abyste nevybrali to pravé ořechové.

Peníze, to je to, oč tu běží

Samozřejmě si uvědomujeme, že ne všichni pocházíme z rodu Rothschildů či Hiltonů, proto jsme uvažovali, jak vám usnadnit práci při hledání a jak vám pomoci objevit ten jedinečný skvost, který rozzáří promujícímu oči. Rozhodli jsme se představit vám vhodné dárky podle cenových kategorií a doufáme, že se tak v nabídce na trhu jednodušeji zorientujete. Proto s chutí do toho!

Je libo šperk do 5 000 Kč?

V této kategorii se dívejte hlavně po klenotech ze stříbra. To působí elegantně, nadčasově a velice snadno a dobře se kombinuje s rychle se měnícími módními trendy. Ať už se rozhodnete pro jednoduchý prstýnek, náramek nebo zajímavou sladěnou kombinaci náušnic a přívěsku, jistě neprohloupíte. Při zadání správných kritérií vám neunikne ani zlatý šperk, decentně zdobený jemnými perličkami nebo barevnými drahými kameny, které můžete vybírat podle znamení zvěrokruhu, oblíbených odstínů obdarovávané nebo podle školních barev (což bývá oblíbené především u vysokých škol ve Spojených státech či amerického typu u nás).

Zlatá střední cesta: 5 000 - 10 000 Kč

Když si trochu připlatíte, tak do deseti tisíc zakoupíte levnější přírodní kameny: třeba žlutý či okrový citrín, modrý tanzanit, šedomodrý až blankytný akvamarín, purpurový ametyst nebo zelenkavý olivín. Zatoužíte-li po větším kameni, budete muset sáhnout po jeho syntetické variantě, která však nevykazuje žádné kazy, jež by bránily vyniknout třpytu drahokamu. Náhrdelníky či náramky z perel různé barvy zas promované inženýrky či magistry využijí na pohovorech, v prvních i dalších zaměstnáních, na různých společenských akcích – vlastně kdykoliv a kdekoliv, protože perly jsou klasika, kterou nic nezkazíte. Jistě však dokážete objevit i nádherný zlatý přívěsek nebo náušnice, které zdobí drobné kamínky. V této kategorii také najdete stříbrné náramky zdobené větším množstvím kamenů.

Hlouběji do váčku: 10 000 - 20 000 Kč

Zaujal vás šperk s přírodním drahokamem či diamanty? Líbí se vám velký středový kámen nebo menší kamínky zasazené do vzoru? Což takhle stříbrné kolekce přívěsků a náušnic s přírodními drahokamy? Ano, při pořizování takovéhoto klenotu již budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, ale váš dar se jistě stane nejoblíbenějším kouskem ze šperkovnice, který bude možné předávat si z generace na generaci. K nejoblíbenějším a nejvděčnějším dárkům patří náušnice. Nabízí se totiž v tolika variacích a provedeních, že existuje ten jediný a pravý pár pro každou ženu. Vybírat můžete mezi mnoha barevnými drahokamy nebo třeba japonské perly akoya, které patří k těm nejkvalitnějším na světě.

Krása a půvab nad 20 000 Kč

Samozřejmě že v této kategorii objevíte velké množství šperků z drahých kovů té nejvyšší jakosti. Zkuste třeba zlaté či platinové prsteny propracovanějšího designu, které zdobí barevné fancy diamanty nebo více kamínků zasazených do složitých vzorů. Nebojte se sáhnout třeba po černých či modrých diamantech, které jsou velice vzácné, a přitom tak nádherné a dechberoucí. Prohlédněte si visací náušnice, náramky, sety, přívěsky i náhrdelníky, které svým zpracováním oslní už na první pohled. Pokud však má vaše dcera slabost pro perly, co zvolit šperky zdobené tmavými tahitskými perlami, které fascinují svým omezeným barevným spektrem? Nebo dáte přednost jihomořským kultivovaným perlám?

A co něco pro pány?

Nezapomínáme ani na pány, pro které v kategoriích nad 5 000 Kč můžete vybrat vhodné manžetové knoflíčky. Jejich cena závisí na tom, jestli jsou vyrobené ze stříbra, zlata či platiny, přičemž platinové bývají většinou nejdražší. Potěší vás pravděpodobně i nabídka knoflíčkových tvarů, protože vedle klasických kulatých a čtvercových máte možnost sáhnout i po oválných. Mladý gentleman je jistě využije, a protože se manžetové knoflíčky opět dostávají do hledáčku slavných designérů, prokážete svoji schopnost kráčet s novými trendy. A svému potomkovi nabídnete dar, který ocení i za deset či dvacet let. Podívejte se na ty jednoduché a tradiční, podle nátury promujícího však zkuste sáhnout i po těch dražších, decentně zdobených diamanty či barevnými drahokamy. Vždy vycházejte z vkusu toho, koho si přejete obdarovat a potěšit.

Snad jsme vám trochu ulehčili orientaci v nekonečném lesklém světě třpytivých diamantů a blyštivých drahokamů. Chápeme, že z jejich záře až oči přechází, a proto kvalitní šperky považujeme za hodnotný a vhodný dárek k tak důležitému a vymezujícímu momentu, jakým je právě promoce. Při výběru nikdy nezapomínejte na vkus svého dítěte, přítelkyně či kamaráda a zohledněte věci jemu blízké. Populární jsou šperky s kameny podle znamení zvěrokruhu, podle měsíce narození, podle významu, který v sobě nesou. Každý klenot je stejně jako každý promující unikát, proto tyto dvě veličiny patří neodmyslitelně k sobě.