Tanzanit

Tanzanit byl od okamžiku svého objevení v roce 1967 nadšeně oslavován jako "drahokam 20. století”. Drahokam proslavila po celém světě společnost Tiffany & Co, která rovněž vybrala jeho název, a to podle místa jeho jediného naleziště - východoafrické Tanzanie. Zde byl kámen nejprve objeven původními domorodými obyvateli a později právě zástupci společnosti Tiffany, kteří jako první uznali tanzanit za drahokam.

"Nejhezčí modrý kámen objevený za posledních 2000 let." Tiffany

Tanzanit je tak relativně novým drahokamem ve světě gemologie a šperků. I přes jeho krátkou historii však není jeho sláva o nic menší než sláva dalších významných drahokamů a patří mezi nejoblíbenější a nejhodnotnější drahokamy.

Tanzanit se řadí do skupiny zoisitových minerálů. Za svou modrou barvu vděčí inkluzím vanadu a pomalému ohřevu na více než 600°C. Pro tanzanit je charakteristický pleochroický efekt, což znamená, že drahokam má z různých stran různá zabarvení. Finální podoba tanzanitu je tedy mimo jiné závislá na volbě a šikovnosti zlatníka. Za nejkrásnější jsou považovány tanzanity s alespoň dvěma odstíny modré a fialové barvy.

Tanzanit barvy

Základní informace

  • Drahokamová rodina Zoisit
  • Drahokam znamení Střelec a Vodnář
  • Tvrdost (Mohsova stupnice)
  • Naleziště Tanzánie.
  • Drahokam měsíce Prosinec
  • Barva
    Safírově modrá, tmavě modrá, fialová, purpurová.

Gemologické parametry tanzanitu

  • Chemické složení Ca2Al3(SiO4)3(OH), vápenatý křemičitan hlinitý
  • Relativní hustota 3,35
  • Krystalografická soustava Kosočtvercové a mnohostranné hranoly, většinou pruhované
  • Index lomu 1,691 až 1,700
  • Dvojlom +0,009
  • Vryp bílý
  • Absorpční spektrum 595, 528, 455
  • Fluorescence žádná

Kupujeme tanzanit

Barva (color)

Tanzanit se vyskytuje v krásných modrých barvách od ultramarínové až po safírové odstíny, přičemž jsou pro něj rovněž charakteristické fialové tóny. Díky pleochroickému efektu působí tanzanit dojmem, že je z každé strany jinak barevný. Tanzanity větší než 5 ct vynikají svou barevnou sytostí, pro kterou jsou velice ceněné. Nejoblíbenější barvou je sytě modrá, která ukazuje purpurový a červený odstín s třpytivými odlesky.

  • Zlatý prsten s tanzanitem a diamanty Essa
    Zlatý prsten s tanzanitem a diamanty Essa
  • Stříbrný přívěsek matka a dítě s tanzanitem a diamantem Ella
    Stříbrný přívěsek matka a dítě s tanzanitem a diamantem Ella
  • Cluster prsten se salt and pepper diamantem, tanzanitem a morganitem Lara
    Cluster prsten se salt and pepper diamantem, tanzanitem a morganitem Lara
  • Stříbrné náušnice s tanzanity Felixa
    Stříbrné náušnice s tanzanity Felixa
  • Přívěsek matka a dítě s tanzanitem a diamantem Ella
    Přívěsek matka a dítě s tanzanitem a diamantem Ella

Čistota (clarity)

Tanzanit je transparentní kámen, který se často vyskytuje bez inkluzí. Ty nejcennější tanzanity jsou bez jakýchkoli inkluzí, ale oblíbené jsou i tanzanity s efektem tzv. kočičích očí. Jedná se o unikátní lom světla na povrchu tanzanitu, který vytváří dojem kočičích zorniček.

Brus (cut) a tvar (shape)

Protože je tanzanit poměrně měkkým drahokamem, je potřeba s ním zacházet opatrně. Z tohoto důvodu je potřeba, aby jej opracovával zkušený zlatník. Tanzanit je broušený do všech obvyklých tvarů, od klasických oválných až po nápadité moderní tvary. Výběr brusu je závislý na rozložení barev uvnitř drahokamu. U tanzanitů s kočičím efektem je oblíbený tvar kabošon, který nechává tento efekt krásně vyniknout.

Tanzanit brus

Opracování tanzanitu

Většina krystalů tanzanitu vykazuje velký podíl hnědožlutých odstínů, které mizí při tepelném zahřátí na 400-500°C. Zatímco u většiny drahokamů je tepelného ohřevu používáno, aby byl podpořen a zdůrazněn barevný odstín kamene, u tanzanitu je tepelný ohřev nutností, pokud chceme získat jeho krásný modrý odstín z původní hnědožluté barvy.

Cena

Tanzanit je vzácným drahokamem a jeho cena je vysoká kvůli jeho velmi těžké dostupnosti. Fialovomodré tanzanity jsou cenově dostupnější, protože jejich výskyt je častější než těch intenzivně modrých. Za nejcennější se považují intenzivní modré tanzanity s efektem kočičích očí.

Zajímavosti o tanzanitu
Tři různé barvy

Tanzanit je pleochroický - při pohledu z různých stran má vždy trochu jinou barvu, od modré až po fialkovou.

Jediné místo na zemi

Jedinou oblastí, kde se těží tanzanit, je severní část Tanzánie. Je tak vzácnější než diamant.

Sytá modrá

Stejně jako safír má tanzanit krásnou sytou modrou barvu.

Mýty a legendy

Tento krásný modrofialový kámen byl objeven v Tanzanii skupinou domorodých obyvatel - Masajů. Někteří z pastevců si všimli zajímavých kamenů, které při vystavení vysoké teplotě např. při požáru nebo zasažení bleskem zmodrají. Masajové věřili, že tanzanit je symbolem narození, proto se tento drahokam stal oblíbeným darem k narození prvního dítěte. Díky tomu, že se tanzanit po svém objevení stal velkým hitem, byl také dodatečně zařazen mezi oficiální kameny měsíce prosince.

Tanzanit a jeho účinky

Podle hinduistických směrů tanzanit podporuje krční čakru a čakru v oblasti mezi obočím. Modrá barva tohoto drahokamu usnadňuje komunikaci a také zvyšuje citlivost vůči duchovním aspektům života. Stejně jako safír se často používá k meditacím. Uvolňuje stres, napomáhá od starostí a pocitů přepracovanosti. Vnáší do života harmonii a klid. Co se týče fyzických účinků, působí tanzanit příznivě na oblast hypofýzy a štítné žlázy.

K nejvýznamnějším schopnostem tajuplného tanzanitu patří šíření velkorysosti. Střelci si jeho prostřednictvím lépe uvědomují své okolí a Vodnáři s drahokamem u sebe lépe ovládají svoji negativitu a kritičnost.

Nejznámější tanzanit

Největší objevený tanzanit měl neuvěřitelných 737,81 ct, avšak mnohem slavnějším tanzanitem je tzv. "Královna Kilimandžára", která má 242 ct a je osazena do zlatého diadému plného diamantů a granátů, který je v současnosti vystaven v muzeu v Torontu. Diadém je součástí soukromé sbírky Michaela Scotta, prvního generálního ředitele společnosti Apple, který je obdivovatelem barevných drahokamů.

Královna Kilimandžára

Další známé tanzanity

Petersenova tanzanitová brož

Jedinečnou dvojici tvoří dva krásně modré tanzanity uprostřed půvabné brože ve tvaru květin. Brož s tanzanity safírové barvy byla vytvořena roku 1991 společností Harry Winston. Na výrobu šperku byla použita platina. Brož lze navíc šikovně rozdělit na dva kusy, které lze nosit jako náušnice. Později byla darována Smithsonianskému muzeu, kde je dodnes vystavena.

tanzanitová brož

Schneiderův prsten

Tento krásný platinový prsten s diamanty a tanzanitem vyhrál prestižní cenu za nejkrásnější design. Unikátní prsten s tanzanitem tvaru fancy vytvořil designér Mark Schneider. Jedinečný šperk je vystaven ve Smithsonianském muzeu.

Schneiderův prsten

Zajímavosti o tanzanitu

Šperky pro film Velký Gatsby

Společnost Tiffany & Co je známá tím, že u příležitosti natáčení hollywoodských filmů vytváří speciální kolekce šperků, kterými se poté můžeme kochat na filmovém plátnu. Takovou kolekci vytvořila i pro slavný film Velký Gatsby, kde se objevilo hned několik krásných tanzanitových šperků ve stylu vintage.

Šperky pro film Velký Gatsby

Tanzanitové lodičky

Umění se týká i krásných bot. V tomto případě se spojily dva slavní designéři, obuvník Stuart Weitzman a zlatník Eddie Le Van, kteří společně vytvořili jedinečné boty posázené tanzanity a diamanty. Lodičky jsou to skutečně královské, díky krásným tanzanitům a diamantům dosahuje jejich cena neuvěřitelných 2 milionů dolarů, tedy téměř 50 milionů Kč.

Tanzanitové lodičky

Tanzanitové srdce oceánu

Ve slavném filmu Titanik z 90. let nosí představitelka hlavní hrdinky Kate Winslet krásný modrý diamant ve tvaru srdce, který je nazýván Srdcem oceánu. Podle vyjádření tvůrců filmu se však jednalo o 28ct tanzanit, který tvoří nezapomenutelný detail tohoto romantického příběhu.

Tanzanitové srdce oceánu

Zdroje obrázků: lib.store.yahoo.net, tayhadesigns.com.au, geogallery.si.edu, markschneiderdesign.com, fabfashionfix.com, mostluxuriouslist.com, quotesgram.com

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky