Quartz

Starý otec všech drahokamů

Quartz (křemen) je jedním z nejčastěji se vyskytujících drahokamů na světě a ve světě drahokamů je dobře známý. Je nejen pohledný a odolný, ale také levný. Díky tomu, že se vyskytuje v mnoha podobách, velikostech a barvách, je přímo ideální pro výrobu šperků. Nejznámější odrůdou je křišťál, jehož název pochází z řeckého slova 'krustallos' (led), protože led je na první pohled podobný čirému křišťálu. Od nepaměti se traduje, že čirý křišťál dokáže ukazovat a odhalovat budoucnost, proto se z něj v minulosti vyráběly křišťálové koule.

Rutilovaný quartz

Rutilovaný quartz je druh quartzu, který obsahuje inkluze rutilu. Rutil (oxid titaničitý) se nejčastěji vyskytuje ve formě jehličkovitých inkluzí právě uvnitř křemenitých minerálů. Tyto inkluze vytváří tzv. asterický efekt (efekt čtyřcípé hvězdy pod bodovým či slunečním světlem). Barva rutilu může být žlutá, červená, červenohnědá až černá.

● Kupujeme quartz

Barva (color): Quartz zařazujeme do největší drahokamové rodiny – odrůdy křemene – který se vyskytuje v nespočetném množství barev. Quartzem můžeme nazvat hodně barevných drahokamů, přičemž některé z nich mají své samostatné místo v drahokamovém světě a mají svůj vlastní název, zatímco ostatní spadají do kategorie Křemen – Quartz.

Drahokamy, které mají původ v quartzu, ale uvádějí se samostatně:
Citrín – quartz zbarvený do žluta
Ametystquartz zbarvený do fialova
Ametrínquartz, který je napůl ametystem a napůl citrínem
Chalcedon – odrůda quartzu, pod kterou spadají další odrůdy jako onyx, achát, karneol nebo jaspis

Růženín (rose quartz) – quartz zbarvený do tmavě růžové až světle růžové
Prasiolit – pórovitý zelený quartz, který se nenachází v přírodě, ale vyrábí se tepelným zpracováním
Tygří oko – zlatožluté a zlatohnědé tóny, většinou neprůhledné

Odrůdy quartzu:
Křišťál – bezbarvý, čirý se skleněným leskem

Záhněda (smoky quartz) – hnědý až černý, dýmově šedý

Mystický quartz – od přírody bezbarvý křemen, který díky své povrchové úpravě získal efekt duhových barev. Čirý kámen je potažen velice tenkou vrstvou titanu, která má za výsledek tuto unikátní kombinaci barev. Díky svému měnícímu se duhovému zbarvení, které může působit tajemně až mysticky, si kámen taktéž získal své pojmenování.
Mléčný quartz – bílé mléčné zbarvení, které může přecházet až do šedé

Čistota (clarity): U průhledných quartzů přechází světlo kameny nerušeně, u průsvitných druhů je průchod světla skrz kámen mírně oslabený. Nejkvalitnější quartzy jsou ty „čisté“ bez jakýchkoliv inkluzí. Protože je quartzů dostatek, není důvod kupovat kameny s viditelnými inkluzemi s výjimkou těch, které definují charakter quartzu (např. kočičí oko, jestřábí oko).

Brus (cut) a tvar (shape): Vzhledem k barevnosti quartzů je nevíc používaný okrouhlý tvar, který dokonale maximalizuje barvu. Quartzové výbrusy jsou ve většině případů co nejvíce přizpůsobované barevné škále a každý kámen je vybroušený tak, aby jeho barva co nejlépe vynikla a byl zachován celý barevný rozsah.

Opracovaní quartzu

Odrůdy quartzu se málokdy opracovávají. U barevných quartzů se barva občas posilňuje ozařováním nebo vykuřováním.

Cena

Cena quartzu se většinou odvíjí od jeho druhu a barevnosti. Jde o cenově dostupný drahokam, který zdobí množství šperků a svojí různorodostí je bohatý na využití.

● Gemologické parametry quartzu

druhkřemen, silikátový minerál
barvarůznorodá, velké množství odstínů
chemické složeníSiO2, oxid kremičitý
krystalografická soustavatrojúhelníková nebo šestihranná
tvrdost7 (Mohsova stupnice)
relativní hustota2,65
index lomu1,544 až 1,553
dvojlom+0,009
vrypbílý
absorpční spektrum-
fluorescencežádná

● Mýty a legendy

Téměř každá starověká kultura uctívala quartz. Starověcí léčitelé věřili, že byl quartz vlastně vodou z nebes, kterou bohové zmrazili do věčného ledu. Domorodci i některé indiánské kmeny používali quartzy na vyvolávání deště. Díky jeho čirosti ho v minulosti lidé spojovali především s čarodějnicemi a mágy, kteří tvrdili, že z něj dokážou věštit budoucnost.

quartz a jeho účinky

Quartz je kamenem čistoty a předpovědi budoucnosti. Je vynikající na detoxikaci organismu, ochranu, očistu a také dobíjení energie. Díky jeho čirosti skrz něj dokonale prochází světlo, proto dokáže odbourat negativní vlivy a energie. Posiluje a vnáší do života pozitivní energii.

Neobvyklý quartz odráží štěstí. Berani si ho oblíbí, protože zrcadlí jejich unikátní duši, akčním Střelcům dodá další energii, takže jejich plány nezůstanou neuskutečněny. Kozorohové z účinků tohoto drahokamu využívají jeho schopnost přinášet jim vyrovnanost a úspěch.

● Nejznámější quartz

Za největší a nejznámější křišťál se považuje tzv. křišťálová koule. Tento zajímavý křišťál se pyšní průměrem 32 cm a váhou 48,5 kg. Nachází se v drahokamové sbírce Smithsonianského institutu ve Washingtonu.

« Předchozí drahokam | Další drahokam »
 • Drahokamová rodina

  křemen (makrokrystalický nebo krystalický)

 • Naleziště

  po celém světě

 • Tvrdost

  7

 • BarvaŠkála barev pro quartz

  celé spektrum barev

 • Drahokam měsíce

  Duben

 • Drahokam znamení

  Kozoroh a Střelec