Onyx

Z řeckého slova 'onux' – drápy. Symbolika bílých pásů na černém povrchu.

Tento úchvatný drahokam, populární u žen i u mužů, v sobě ukrývá hluboké barvy noci. Nejčastěji je využíván pro stylové kolekce šperků typu „black and white“. Díky svojí eleganci a barvě je typickým drahokamem pro pánské šperky a v minulosti byl často osazován do vzácných klenotů spolu s královskými drahokamy jako je rubín, safír a smaragd.

● Kupujeme onyx

Barva (color): Onyx je krásný druh křemene, který nejčastěji oplývá hlubokými tóny černé s bílými skupinami. Vzhledem k popularitě černé barvy je vyhledávaným drahokamem pro svoji intenzivní sytou barvu. Můžeme ho najít ale i v odstínech hnědé nebo červené.

Čistota (clarity): Je poměrně čistým drahokamem. Případné drobné inkluze nemusí snižovat jeho estetickou hodnotu, právě naopak, někdy drahokam zkrášlují.

Brus (cut) a tvar (shape): Onyx se díky své poměrně velké odolnosti a tvrdosti brousí do rozličných tvarů. Od oválných, které jsou jedny z nejpopulárnějších, až po spoustu jiných jako je emerald, srdce a jiné. Většinou se typ výbrusu pro lepší vyniknutí barevného kontrastu přizpůsobuje struktuře onyxu a především struktuře bílých skvrn.

OpracovanÍ Onyxu

Pro onyx je typické opracování cukrovým roztokem, sírou, kyselinou chlorovodíkovou a také léčení parou. Tyto metody zvýrazňují, rozjasňují a čistí barevnost onyxu, nebo odstraňují nechtěné barevné tóny.

Cena

Hodnota tohoto drahokamu se odvíjí především od barvy a čistoty povrchu. Temné tóny s bílými pásy jsou hodnocené nejlépe a nejvíce vyhledávané po celém světě.

● Gemologické parametry onyxu

druhchalcedon, krystalický křemen
barvabílá, černá, hnědá, červená
chemické složeníSiO2, oxid kremičitý
krystalografická soustavatrigonální, trojúhelníková
tvrdost6,5 - 7 (Mohsova stupnice)
relativní hustota2,65 až 2,667
index lomu1,543 - 1,552 až 1,545 – 1,55
dvojlom0,009
vrypbílý
absorpční spektrum-
fluorescencežádná

● Mýty a legendy

Mýtus o původu onyxu sahá až do dob starořímských bohů. Traduje se, že bohyně Venuše ležela na břehu řeky Indus. Když spala, anděl lásky Amor použil jeden ze svých kouzelných šípů a udělal jí manikúru. Odstřihnuté nehty potom padaly do vln posvátné řeky. Vzhledem k tomu, že byly nehty nebeského původu, při pádu na dno řeky neodumřely, ale proměnily se na drahokam onyx. Proto i název tohoto drahokamu pochází z řeckého slova onux, které znamená dráp.

● Onyx a jeho účinky

Hlavním účinkem onyxu je ochrana. Onyx odhání nebezpečí, zabraňuje konfliktům a chrání před uhranutím. Soustřeďuje energii v organismu, harmonizuje vztahy a posiluje sebevědomí. V minulosti byl lékem na snížení porodních bolestí a pomáhal párům v oblasti sexu.

Černoskvoucí onyx se zaměřuje na vytrvalost. Proto třeba roztěkané Blížence směřuje k dotažení věcí do konce a silným Lvům pomáhá chytit vlastní osud pevně do rukou. Citlivým Rakům nosícím tento drahokam nechybí sebedůvěra a sebekontrola, dokonce ani vyrovnanost. Pannám dodává nadhled, zatímco Štírům zpřístupňuje jejich skryté schopnosti. Kozorohům černý kámen otevírá nepoznaná zákoutí pozitivního přístupu.

● Nejznámější onyx

V starověkém Egyptě byly z onyxu vyřezávané sochy a nádoby na aromatické oleje. Zatímco Římané ve starověku z onyxu vytvářeli úžasné mozaiky, Indové ho používali při náboženských obřadech. Jedním z nejznámějších onyxů je černobílý onyx, který byl vybraný na výrobu legendárního medailonu nazývaného „Gonzaga Cameo“. Tento největší známý medailon na světě měl rozměry 26 x 31 cm a byl pokladem několika velmi významných lidí v historii. Jeho majiteli byli: Ludvík IX., papež Klement IV, Karel V. a Napoleon.

« Předchozí drahokam | Další drahokam »
 • Drahokamová rodina

  chalcedon, křemen

 • Naleziště

  Indie, Jižní Amerika, Madagaskar

 • Tvrdost

  6,5 - 7

 • Barva Škála barev pro Onyx

  bílá, černá, hnědá, červená

 • Drahokam měsíce

  Červenec

 • Drahokam znamení

  Lev a Panna