Úkoly a povinnosti účastníků svatby – jasně a přehledně

Svatbu lze zajisté označit za mimořádnou událost nejen v životě snoubenců, ale i jejich rodin a přátel. Pokud se neberete pouze se svědky na úřadě, jedná se vždy o logisticky a často i finančně náročnou záležitost. Ne že by malá svatba nebyla rovněž oříškem, ale u větších akcí bývá třeba sjednotit rozvrhy více osob, sepsat obsáhlejší seznamy hostů, připravit soupis svatebních darů, abyste nedostali větší než malé množství žehliček a mopů, zařídit občerstvení, vybrat dort, rozhodnout se, které datum bude ideální, jaké svatební šaty budou nejvíce slušet a nejlépe vypadat na svatebních fotografiích a tak dále. Aby přípravy i samotný obřad s hostinou probíhaly v klidu a beze stresu, je rozumné rozdělit jednotlivým účastníkům jejich role na svatbě včas a připomenout si, co které postavení vlastně obnáší. Jestliže svatbu chystáte, nebo jste na ni pozváni, pojďte se s námi podívat, co se od vás ve vaší roli bude očekávat.

Svatební role je vhodné přidělovat po pečlivé úvaze, především co se postavení a významu svědků a družiček týká. Tato pocta náleží těm nejbližším, kteří vás znají nejlépe. Pokud si nenajmete profi svatební koordinátorku, svěřte úlohu organizátora někomu opravdu zodpovědnému a spolehlivému. Nedočkáte se pak nemilých překvapení.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Nevěsta

Tato role patří k jedné ze dvou hlavních. Očekává se od vás, že v doprovodu otce či jiného rodinného příslušníka projdete za zvuků hudby k oddávajícímu a řeknete ano. A zajímá vás, kde stojí nevěsta při obřadu? Přece vždy po ženichově pravici. Nevěsta totiž bývá nejhonosněji oblečenou ženou, na niž se soustředí pozornost všech účastníků oslavy, a proto by pokaždé měla být na čestném místě. Spolu s ženichem přijímá gratulace, svatební dary a přípitky, rovněž se účastní tradičních her a zvyků, z nichž namátkou jmenujme rozbíjení talíře, společné krájení dortu či první novomanželský tanec následovaný sólem s otcem.

Nevěstiny šaty se řadí mezi středobody celé svatby. Jejich výběru se věnuje spousta času, stejně tak úsilí mít do nich tu správnou figuru. Dnes už není bílá povinností, prim hrají i odstíny krémové, slonovinové, a dokonce i výrazné barvy. Tradiční závoj lze nahradit i kloboučkem nebo fascinátorem. Šaty a doplňky plně závisí na vkusu nevěsty, jen při svatbě v kostele se nesmí zapomenout, že zvolený model by neměl být přehnaně odhalující. Dostatečnou pozornost věnujte i decentním a jemným svatebním šperkům.

Ženich

Druhý hlavní aktér svatby před oltářem sleduje příchod své nastávající a po proneseném ano a výzvě od oddávajícího se může zhostit prvního manželského polibku. Následně spolu s nevěstou přebírá dary a přijímá gratulace. Novomanželce po boku prochází prvotními nástrahami, které vychází z tradic kraje nebo rodiny, a účastní se oblíbených her. S ženichem a nevěstou se vždy počítá v čele hlavního slavnostního stolu; dáma bez výjimek sedí vpravo.

Z praktického hlediska na ženichových bedrech leží vedle dalších předsvatebních úkolů mimo jiné platba za obřad a zajištění ubytování pro hosty z daleka.

Ženich
Ženich patří společně s nevěstou k nejdůležitějším rolím na svatbě

Oblek volí ženich buď univerzální černý, ale při obřadu během dne je vhodnější rozhodnout se pro světlejší barvy (šedá, béžová, modrá, bílá). Střih se nosí spíše přiléhavý, „krabicové“ obleky jsou již písní minulosti. Dostatečně vysoké ponožky, aby při sezení skryly lýtka, mohou být v barvě obleku nebo svatby (nikdy však bílé). Za samozřejmost pokládejte boty i opasek ve stejném odstínu, jednobarevnou světlou košili (nejlépe se slavnostními manžetovými knoflíčky) a stříbrnošedou či stříbrnomodrou kravatu. Na smoking zapomeňte, ten se nosí až po 7. hodině večer.

Matka nevěsty

Role nevěstiny matky se postupem času výrazně proměnila. Původně se předpokládalo, že to bude právě ona, kdo vše okolo svatby zorganizuje a zařídí. Dnes však spíše pomáhá dceři realizovat její přání a vize ohledně jejího velkého dne. Nevěstu podporuje při hledání a objednávání místa obřadu i hostiny, asistuje při tvorbě seznamu hostů a probírá s ní rozpočet, neboť dle tradice by svatbu měla platit rodina nevěsty (dnes se na ni však většinou skládají rodiče obou, i sami snoubenci). V emočně vypjatých okamžicích plánování je dceři oporou a vyhýbá se kontroverzním tématům a prosazování vlastních představ (což občas bývá dosti náročné).

V případě, že se rodiče nevěsty a ženicha dosud nesetkali, vychází iniciativa k seznámení právě ze strany nevěstiny matky. První si rovněž vybírá šaty na svatbu a o své volbě informuje ženichovu matku, aby se obě dámy, co se týče outfitu, mohly sladit. Očekávají se šaty či kostýmek v tlumených barvách (modrá, bordó, bronzová, nikdy však černá nebo bílá). Střih by měl odpovídat věku a postavě maminky, zároveň i prostředí, kde se veselka koná.

K jejím hlavním úkolům na samotné slavnosti se řadí:

  • vítání hostů a jejich případnému seznamování;
  • přijímání gratulací spolu s nevěstiným otcem;
  • sezení na čestném místě u svatebního stolu (případně v čele druhého hlavního stolu);
  • zahájení tanečního sóla pro rodiče novomanželů s partnerem;
  • zdržení se až do konce oslav a vyprovázení hostů, jimž děkuje za účast.
Nevěsta
Maminka nevěstě často pomáhá při přípravách na samotnou událost

Otec nevěsty

Ač původně nesl náklady na celou svatbu právě on, dnes se o účty dělí všichni – snoubenci i jejich rodiče. Ve svatební den se oblékne podle dress codu, tedy do tmavého nebo světlého obleku podle ženichovy volby, a má tu čest vést svoji dceru uličkou k jejímu nastávajícímu. Na hostině sedí u stolu s novomanželi nebo v čele třetího hlavního stolu.

Vedení nevěsty k oltáři není jedinou důležitou úlohou hrdého tatínka. Za obvyklou součást se pokládá i první tanec otce s dcerou. Proto není od věci, aby si tatínkové po domluvě s nevěstou zopakovali kroky zvoleného tance: nejčastěji valčíku, waltzu nebo fox trotu. Se svou ženou pak zahajuje sólo pro rodiče.

Tradicí bývá, že pronáší jedinečný slavnostní přípitek, který oslavuje novomonžele, některé nevěsty však požádají svého otce rovnou o proslov. Není se však čeho bát – přečtěte si náš speciální článek, ve kterém vám rádi poradíme, jak si takový proslov na svatbu připravit a co by měl obsahovat. Nevěstin otec patří k posledním, kteří opouštějí svatební večírek. Loučí se s hosty a ujišťuje se, že všechny účty byly vyrovnány.

Matka ženicha

Nevěsta ženichovu matku často zapojí do plánování svatby. Matka ženicha a její pomoc se cení hlavně při tvorbě seznamu hostů a zasedacího pořádku za snoubencovu stranu. Podpořit a přispět radou a návrhy může i při výběru dekorací, místa pro obřad nebo svatebního menu.

Ona je tím, kdo vede ženicha k oltáři a následně během ceremonie sedí v první lavici spolu se svým partnerem. Podobně jako nevěstina matka pomáhá se seznamováním členů své rodiny s ostatními hosty. V prvním tanci pro rodiče novomanželů si zatančí sólo se svým synem. Sedět by měla u hlavního stolu, případně u stolu s nevěstiným otcem u třetího čestného stolu.

Traduje se, že ženichova matka se nesmí obléci do jiné než béžové. Pravdou však je, že její outfit by měl ladit s nevěstinou matkou a tématickými barvami, v nichž se svatba nese.

Otec ženicha

Vzhledem k tomu, že tradičně patřila příprava svatby do kompetence nevěstiných rodičů, kteří celou slavnost i hostili, neměl ženichův otec žádnou pevně stanovenou roli a povinnosti. Po domluvě se však může podílet na výdajích za hostinu a připravit si a pronést i slavnostní řeč. Zasedací pořádek ho umisťuje vedle nevěstiny matky buď k novomanželskému, nebo k druhému čestnému stolu. Rovněž přijímá gratulace.

Jeho oblek odstínem odpovídá synovu.

Dekorace na svatbě
Rodiče nevěsty a ženicha sedí na hostině nejčastěji u hlavního manželského stolu

Svědkyně a svědek na svatbě

Ptáte se, co dělá svědek na svatbě? Pak věřte, že svědci (jeden ženichův a jeden nevěstin) jsou nedílnou součástí celé události a bez nich by k uzavření sňatku nedošlo, neboť musí svým podpisem stvrdit ceremonii. Proto si nesmí zapomenout občanský průkaz a být plnoletí. :)

Stále častěji role svědka na svatbě přebírá úkoly družby a družiček a zahrnuje tak i další povinnosti, k nimž patří třeba rozlučka se svobodou a případně i první přípitek na oslavě. Záleží pouze na vás, na čem se dohodnete, a jestli budete najímat koordinátora a své blízké pověřovat rolí družby a družiček.

V případě, že na svatbě chybí placený organizátor, přebírají jeho roli nevěstina maminka a ženichův svědek. Ten tedy pomáhá s hladkým průběhem celé svatby, neboť:

  • dohlíží na to, aby se ženich dostavil včas a řádně oblečený před oltář;
  • myslí na to, aby se nezatoulaly snubní prstýnky, a často je má i v opatrování;
  • na oslavě asistuje nevěstině matce a pomáhá jí s organizací celého dne (např. při oznamování dalších chodů jídla, organizaci svatebních zvyklostí atd.);
  • během hostiny se stará o nápoje a na menších akcích může i dolévat víno;
  • pronáší první přípitek vstoje (novomanželé ho vyslechnou vsedě) a tradiční proslov svědka, jehož záměrem je hlavně pobavit ostatní;
  • plánuje a připravuje zábavu na hostině a informuje o změnách v programu (v dnešních dnech tímto nahrazuje bývalé družby a družičky);
  • z hostiny vyprovází novomanžele, ať už míří na svatební cestu nebo na lože.

Svědkyně zase bývá k ruce nevěstě jak před svatbou, tak v samotný den D. Ještě předtím poskytuje svoji podporu při výběru svatebních šatů a veškerém plánování. Její hlavní role tkví v tom, že:

  • před obřadem už od časného rána pomáhá při oblékání, make-upu, přípravě svatebního účesu a zajišťuje dobrou náladu;
  • zná program svatby a dohlíží na jeho dodržování;
  • u oltáře a při podepisování dokumentů nevěstě drží kytici;
  • má po ruce „krabičku poslední záchrany“, s jejíž pomocí řeší případné krize, jako je rozmazaný make-up, natržené šaty, roztržené punčochy, chybějící kapesníčky apod.;
  • po celou svatbu bývá v blízkosti nevěsty a následně jí může vyprávět vše, čeho si ona sama ve víru událostí, povinností a emocí nestihla povšimnout.
Svědkyně na svatbě
Svědkyně by měla být podporou nevěsty při veškerém plánování svatby i v jejím průběhu

Svědky se stávají sourozenci nebo nejlepší přátelé. Nezřídka tuto roli přijímají dva muži, dvě ženy nejsou obvyklé. Čestná úloha svědka na svatbě zavazuje i k pořízení nákladnějšího svatebního daru. Rovněž se očekává, že svým outfitem budou svědci ladit s nevěstou a ženichem a barevným stylem celé svatby. Zasedací pořádek je umisťuje k čestnému stolu hned vedle rodičů a případně prarodičů novomanželů.

U svědkyně se očekává, že se rozhodne, co si obleče, po domluvě s nevěstou. Bílá barva je tabu, ale šaty by měly být dlouhé, nejlépe v odstínech svatby. Pokud se ale svatba koná na radnici a není příliš formální, mohou být šaty krátké. Ani v jednom případě však na sebe nesmí strhávat pozornost. Stejné pravidlo platí i pro svědka – nikdy by se neměl obléknout lépe než ženich, pokud se chce vyhnout faux pas. Samozřejmostí je pro něj sladěný outfit a oblek tmavý, nebo světlý, a to podle volby ženicha.

Družba a družička

Role družby a družiček pro naše zeměpisné pásmo není úplně typická, pokud pro svůj sňatek nehledáte inspiraci v anglosaských zemích či vesnických tradicích. U svatební tabule jim náleží čestná místa u hlavního stolu buď na místě svědků, nebo vedle nich.

Původní rolí družiček však bylo už od pohanských časů matení zlých duchů, měly být ve stejném věku jako nevěsta, svobodné a podobně oděné, ne však v bílém. V průvodu šly před nevěstou, svým vzhledem pletly démony a odváděly jejich pozornost od té pravé.

Dnes družičky (nejvýše 12) nejsou pouze malé holčičky, které nosí košíčky, z nichž rozhazují okvětní lístky čestnou uličkou k oltáři, ale i nevěstiny dospělé kamarádky, které oblékají dlouhé (při méně formálních svatbách krátké) róby v barvách, do nichž je laděna celá událost. Šaty družičky nejčastěji vybírá nebo jejich výběr ovlivňuje a schvaluje sama nevěsta. Úkolem družiček je:

  • pomáhat s oblékáním a udržováním dobré nálady;
  • postarat se o své mladší kolegyňky;
  • být k ruce hlavní družičce.

Hlavní družička (maid of honor) v anglicky hovořících zemích představuje kombinaci svědkyně a organizátorky svatby, neboť asistuje při všech důležitých rozhodnutích při přípravě obřadu i následné svatební hostiny. Pokud byste tedy po této roli na své svatbě toužili, vězte, že k nejvýznamnějším úkolům hlavní družičky se řadí:

  • rozlučka se svobodou – zpravidla potajmu naplánovaná dámská jízda, na jejíž nákladech se vyjma nevěsty podílí všechny zúčastněné a jejíž program se volí podle povahy a zálib nevěsty;
  • výběr svatebních šatů – vedle maminky a dalších vybraných členů rodiny a kamarádek doprovází nevěstu do obchodů a půjčoven, kde svojí radou přispívá ke správné volbě a příjemné atmosféře;
  • doprovází nevěstu do obchodů a půjčoven, kde svojí radou přispívá ke správné volbě a příjemné atmosféře;
  • předsvatební zařizování – pomáhá při hledání dokonalého svatebního oznámení a pozvánek a výběru barev, podílí se na shánění kontaktů na svatební firmy (koordinátorky, DJové, cukráři, květináři, hotely, kostely atd.) a doprovází nevěstu na ochutnávku dortu a zkušební líčení a česání;
  • náhrada koordinátorky – pokud nemáte najatou svatební organizátorku, jejích povinností se může ujmout právě i hlavní družička (dodržování a přizpůsobování programu, řešení konfliktů a dalších nečekaných událostí, které mohou nastat, apod.);
  • placení účtů – jestliže tímto úkolem není pověřen otec nevěsty nebo svědek ženicha, postará se o dorovnání nezaplacených faktur od poskytovatelů služeb v den svatby právě hlavní družička.

Úloha družby v současnosti splývá s rolí svědka a svatební organizátorky, a proto se od něj očekává sladěný oblek buď v tmavých, nebo světlých barvách – záleží, pro co se rozhodne ženich. Jako samostatná funkce se tak družba zpravidla objevuje nejvýše na tradičních vesnických svatbách, kde má zvykem určené povinnosti v rámci celé ceremonie. Mimo jiné organizuje vše před i v průběhu svatebního veselí:

  • pomáhá s výběrem místa a stylu obřadu;
  • nechybí mu přehled o nejlepších nabídkách salonů, autopůjčoven, hotelů, květinářství, fotografů atd.;
  • na hostině usazuje hosty a domlouvá se s personálem restaurace.

Dříve tuto pozici zastával bratr nebo nejlepší kamarád, který se mimo jiné staral i o zábavu. V minulém století dokonce pomáhal při námluvách jako prostředník při dojednávání věna a dalších majetkových záležitostí, které se musely před svatbou uspořádat ke spokojenosti obou hlav rodin.

Svatební organizátor/koordinátor

V dnešní zrychlené době si málokterá nevěsta či její maminka najde dostatek času, aby sama připravila větší svatbu, na nic nezapomněla a nezhroutila se. Takové svatební plánování totiž zabere spoustu času, a pokud nechcete odsunout práci, přátele a koníčky na druhou kolej, život vám ulehčí svatební koordinátor. Je možné domluvit se s kýmkoliv z rodiny či přátel, s kým dobře vycházíte a kdo bude mít dostatek volna na všechny důležité drobnosti, nebo si najmout profesionální agenturu. V této roli vynikne člověk diplomatický, organizačně zdatný, společenský, empatický a zábavný.

Lidé na svatbě
Svatební koordinátor se postará kromě jiného o bezproblémovou organizaci hostů

Koordinátor z rodiny nebo přátel

Výhody:

  • nízké náklady;
  • možnost trávit více času se svou kamarádkou / maminkou / vybraným člověkem;
  • osobní přístup;
  • znalost rodiny a případných choulostivých situací.

Nevýhody:

  • vyšší riziko konfliktů během plánování.

Profesionální koordinátor

Výhody:

  • dlouholeté zkušenosti s plánováním svateb;
  • schopnost upozornit na detaily, které by vás nikdy nenapadly;
  • profesionální přístup;
  • pomoc s výběrem všech poskytovatelů služeb;
  • řešení krizových situací během hostiny;
  • služby od uzavření smlouvy po ukončení svatby.

Nevýhody:

  • vyšší finanční náklady.

Svatební koordinátor odvede spoustu práce ještě před dnem D, ale o samotné události bývá vidět nejvíce, neboť vynakládá všechno své úsilí na to, aby vše probíhalo tak, jak má. Ví zcela přesně, kdo kdy a kde má být, dohlíží na veškeré dodavatele a najatý personál a stará se o poslední detaily. Novomanžele i svatebčany zbavuje stresu a nervozity a umožňuje jim si celou svatbu bezstarostně užít. Jmenujme alespoň několik základních povinností, které na svých bedrech nese právě koordinátor:

  • vítání a představování hostů spolu s rodiči nevěsty;
  • výzdoba aut;
  • zdobení hostů myrtou se stužkou a ozdobným špendlíkem nebo vývazkem v barvách svatby;
  • organizace řazení aut a svatebčanů;
  • péče o zasedací pořádek v autech a na hostině;
  • organizace příjezdů a odjezdů;
  • předávání svatebních výslužek.

Svatební koordinátor (nejčastěji žena) se svým oděvem přizpůsobí stylu svatby. Decentní a nenápadné šaty jí pomáhají splynout a z povzdálí vše organizovat.

Děti

Ať už se jedná o děti vaše, nebo malé sourozence či potomky příbuzných a přátel, na každé svatbě se s nimi setkáte.

Těm nejbližším z rodiny se nebojte určit nějaké úkoly, protože děti vycítí specifickou atmosféru slavnosti a rády si připadají zapojeny. Holčičky mohou jako družičky zasypávat čestnou uličku okvětními lístky, dívky i chlapci si pak zajisté užijí házení rýže nebo vyfukování bublin z bublifuků na novomanžele cestou od oltáře. Větší děti smí pomáhat při zdobení svatebčanů myrtou.

V případě, že dětí se vám na svatbě sejde více, zvažte, jestli pro ně nezajistit hlídání a vlastní program. Vyvarujete se tak rozmrzelých postaviček, uslzených očiček a zlobení. Ideálním řešením zasedacího pořádku při hostině je vyčlenění samostatného stolu pro děti.

Děti na svatbě
Děti jsou v mnoha případech nedílnou součástí svatebního veselí

Pokud už máte vlastní děti, nezapomeňte se s nimi vyfotit, protože právě takovéto fotografie budou ty nejpůvabnější. Vyzkoušejte i obrázky dětí pouze s nevěstou, nebo se ženichem a další kombinace, které vás napadnou. Rovněž se svým potomkům věnujte, i když program svatby bude nabitý. Nechcete přece, aby se cítili odstrčení.

Účast dětí z předchozích vztahů je vhodné řádně zvážit a nikoho do ničeho netlačit.

Neobvyklé role v českých zemích

Květinářka

Jedná se o dívku mezi čtyřmi až osmi lety, která kráčí uličkou před nevěstou a z elegantního košíčku na cestu sype růžové lístky. Její šatičky a další propriety hradí její rodiče, neboť být květinářkou na svatbě je velkou poctou.

Nosič prstýnků

V tomto případě jde o malého chlapce, který má za úkol donést uličkou k oltáři snubní prstýnky. Ty bývají zpravidla umístěny na sametové podušce, k níž je lze přivázat stužkou, pokud hrozí, že by je nosič cestou vytrousil. Prstýnky od něj následně přebírá svědek a svědkyně.

Nosiči chuppah

Na tradiční židovské svatbě nesmí chybět nosiči chuppah, neboli posvátného svatebního baldachýnu, který symbolizuje nový domov novomanželů. Většinou jimi bývají muži, ale vlastně to mohou být jacíkoliv čtyři lidé, jež jsou páru blízcí.

Rozsvěceči svíček

Na katolické svatbě se lze potkat s teenagery, kteří kostelní uličkou kráčí před nevěstinou a ženichovou matkou a rozsvěcují svíčky na oltáři.

Ano, svatba je veliké představení, v němž hlavní úlohu hraje nevěsta s ženichem. Ostatní členové rodiny a přátelé se ujímají mnoha dalších rolí, jejichž povinnosti jsme si výše připomněli. Doufáme, že jsme vám pomohli ujasnit si, co se zrovna od vás na svatbě očekává a že si svoji roli užijete se vším všudy.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky