Svatební dort – sladká tečka, na kterou nikdo nezapomene

Svatební dort je víc než jen slavnostní moučník. Ať už malý nebo několika poschoďový, je ozdobou každé veselky a svým vzhledem podtrhuje celkový styl svatby. Samotné krájení dortu je jednou ze svatebních tradic. Co ale obnáší jeho objednávka? Na co je potřeba myslet?

Význam svatebního dortu

Svatební dort se běžně podává po svatební hostině jako zákusek ke kávě. Tradice velí, že jej musí ochutnat všichni svatebčané, čímž novomanželům zajistí štěstí na společné cestě životem. A samotné krájení dortu pak prozradí, kdo bude mít v manželství navrch – podle toho, kdo se nože ujme jako druhý. Jiný zvyk zase přímo muži radí, aby svou rukou překryl tu manželčinu a dal jí tak najevo svou oporu.

Krájením dortu to ovšem nekončí. Také jeho servírování má svá pravidla. První kousek náleží novomanželům, kteří by jej měli sníst společně. Další porce patří nevěstiným rodičům a podávat by ji měl ženich. Poté nevěsta servíruje sladkou porci ženichovým rodičům. O další krájení a roznášení se postará obsluha restaurace či cateringu.

Kdy svatební dort objednat?

Pokud nejste nikterak nároční nebo si na sladké nijak nepotrpíte, s objednávkou dortu nemusíte nikam spěchat. Pokud si však chcete vybírat a pohrát si s kombinací chutí nebo plánujete svatbu v sezóně (tedy od května do září), případně máte vyhlídnutého šikovného cukráře, který je na roztrhání, rozhodně s objednávkou neotálejte. Minimálně 7 až 6 měsíců před svatbou se zorientujte v nabídce, sumarizujte svá přání a oslovte první cukráře. Rovnou si s nimi domluvte i ochutnávku, abyste se případně mohli poohlédnout jinde. Zhruba 3 měsíce před svatbou si pak ve svatebním plánovači poznačte doladění posledních detailů a potvrzení objednávky.

Svatební dort
Vybrat ten pravý svatební dort nemusí být jednoduché
Svatební dort
Dort by měl ladit se stylem vaší svatby

Jak dort sestavit?

Velikost

Nejprve je třeba určit velikost. S tou vám může poradit samotný cukrář, obecně se ale počítá zhruba 150 až 200 gramů na osobu. Je tedy důležité vědět, kolik hostů budete chtít tímto moučníkem pohostit. Budete jej nabízet pouze hostům na svatební hostině? Nebo jej nabídnete také příchozím na večerní raut? Či dokonce uvažujete, že kousek dortu přidáte také do krabiček s výslužkou? Podle počtu porcí pak výrobce určí celkovou hmotnost dortu a také počet pater.

Příchuť

Jestli nemáte vybraného svého favorita, tak teď se možná trochu zapotíte. Je totiž tolik možných kombinací! Vybrat si mezi vanilkovým, čokoládovým nebo oříškovým korpusem je celkem snadné, ale co krém? Zvolit vanilkový, čokoládový, straciatellový, tvarohový, s příchutí likéru, kávový, ovocný, oříškový, kokosový, nugátový, karamelový nebo snad šlehačku? Pokud si nejste jistí, zkušený cukrář by vám měl poradit, jaké kombinace se k sobě nejlépe hodí. Je vám líto vybrat pouze jednu příchuť? Zvolte pro každé patro jinou.

Chcete-li své hosty překvapit, můžete jako svatební dort zkusit klasiku, převlečenou do nového kabátku. Málokdo bude čekat, že zrovna na veselce si pochutná na schwarzwaldském či red velvet dortu nebo dokonce sachru.

Při sestavování svatebního moučníku pamatujte také na zdraví svých hostů. Víte-li o někom, že trpí nějakou alergií, potěšíte jej, když dostane naservírovanou sladkou tečku upravenou dle jeho potřeb.

Co je in?

Dortové podkovy s těžkým máslovým krémem už jsou dávno pasé, stejně tak jsou na ústupu kousky potahované fondánem. Pomyslnému sladkému žebříčku vévodí tzv. naked cake, neboli nahý dort. Je charakteristický svou přiznanou strukturou, případně může být ledabyle potřený krémem a zdobený květinami či ovocem. Díky variabilitě tohoto moučníku se hodí pro všechny druhy svateb, od minimalistické svatby až po zámeckou oslavu.

S krémem se dá také pěkně kouzlit. Precizně a hladce rozetřený po celém dortu mu propůjčuje čistý, elegantní vzhled, krémové vlnky z něj naopak udělají nespoutaného romantika.

Pro čokoholiky bude určitě jasnou volbou dort s čokoládovými tyčinkami po obvodu, bohatě zdobený ovocem. Nebo mohou volit žhavou novinku, hravý drip cake, kdy se na vrchní část dortu nalije čokoládová ganache, která pak volně stéká po jeho obvodu.

Svatební dort
Zvolíte designový dort zdobený květinami...
Svatební dor
...nebo klasiku s ovocem?

Oblíbenou alternativou ke klasickému dortu jsou jednotlivé svatební cupcakes. Touží-li vaše srdce po něčem ještě originálnějším, zvolte místo cupcakes minibábovičky, tartaletky, velké makronky nebo třeba donutky, naskládané na sebe. Králem těchto alternativ je pak Croquembouche neboli dortová pyramida z malých větrníčků, s křupavým karamelem na povrchu.

Anebo můžete zkusit něco úplně jiného. Máte vy nebo svatebčani speciální stravovací návyky? Nebo vás čeká svatba v horkém létě, kdy by se jako sladká tečka hodilo spíše něco lehčího? Sáhněte po raw dortu, nepečené, nepřislazované, ovocně-ořechové variantě, bez laktózy a lepku.

Svatební cupcaky
Čokoládové cupcaky jsou oblíbenou svatební tečkou
Svatební dortíky
Zvolit ale můžete i smetanové dortíky s ovocem

Vzhled je důležitý

Ať už si vyberete kterýkoli dort, měl by korespondovat s celkovým stylem svatby a také by měl vhodně doplňovat svatební menu. K lehkému letnímu menu se tedy hodí svěží, ovocný dort, na zimní svatbě se vůbec nemusíte bát použít hutnější krém a spoustu čokolády, která nikam neuteče.

Dort dělá dortem také zdobení. Ty moderní sázejí většinou na sezónní ovoce nebo svatební květiny. Místo figurek nevěsty a ženicha obývají vrchní patro iniciály novomanželů či malé papírové girlandy.

Kolik peněz si připravit?

Kolik bude dort stát samozřejmě závisí na jeho velikosti, použitých surovinách, zdobení a speciálních přáních. Jak bylo uvedeno výše, porce pro jednoho strávníka je zhruba 150 až 200 gramů. 1 kilogram této sladkosti na objednávku vás vyjde asi na 600 až 800 korun. Pokud tedy máte hostinu o 40 lidech, potřebujete na ni 8 kilový dort (tedy 3 patra). V dražší cukrárně tak vytáhnete z peněženky 6 400 Kč. Cena se může lišit také podle toho, zda pochází váš cukrář z velkoměsta nebo maloměsta.

Pokud chystáte spíše menší veselku (a tudíž nepotřebujete obrovský sladký kolos) nebo je váš rozpočet napjatý, můžete zvolit domácí výrobu. Ta vás vyjde minimálně o 20 % levněji, neboť cirka tolik činí přirážka cukráren za práci a energie.

Co objednat spolu s dortem

Tak dort bychom měli. Co ještě objednat od jeho dodavatele? Milým zvykem bývá poděkování rodičům za výchovu ženicha a nevěsty. Protože slova někdy nestačí, připojuje se k nim malý dortík, který je napodobeninou toho slavnostního, samozřejmě v barvách svatby.

Většina cukráren je také schopna dodat nejen svatební cukroví do výslužky, ale i pamlsky do sweet baru.

Milovníky sladkého z řad svatebčanů určitě potěšíte jedlými jmenovkami na stůl nebo když jim do výslužky přidáte děkovné cukrovinky.

Užitečné tipy na závěr

Cukrářů schopných splnit vaše přání se ve vašem okolí najde určitě mnoho. Do rozhodovacího procesu zapojte také chuťové buňky a nenechte se odbýt s ochutnávkou vybraných variací. Rozhodně nekupujte zajíce v pytli.

Další položkou, na které není radno šetřit, je doprava dortu. Cukrárny jej totiž přepravují v chladících autech a jsou tak schopny zajistit optimální podmínky pro to, aby zabránily předčasnému zkažení moučníku. Personál dodavatele také odpovídá za kvalitu „zboží“, takže je buď schopen po převozu upravit nedostatky, zajistit náhradu nebo vrátit peníze.

A v neposlední řadě mějte na mysli skladování dortu, obzvlášť v letních měsících. I když by měla být tato několikapatrová cukrovinka ozdobou svatební tabule, raději než riskovat zdraví zažívacího traktu, mu najděte místečko v chladném koutě. Elegantním řešením je chladící vitrína, kterou si můžete zapůjčit od restaurace nebo cateringové společnosti. Zabijete tím tak dvě mouchy jednou ranou – dort má optimální tepelné podmínky, a navíc se jím všichni zúčastnění mohou kochat.

Vůbec nevadí, když budete mít velké oči a objednáte této cukrovinky o něco víc. Většina dortů se totiž dá bez problémů zamrazit. Po pár týdnech tak stačí zalovit v mrazáku a zákusek k nedělní kávě jako když najdete. Ideální příležitost opět zavzpomínat na váš velký den, co myslíte?

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky