Svatba v zimě a její možnosti

Většina nevěst baží po svatbě ve vlahých jarních měsících nebo si přejí uzavřít sňatek za dlouhých letních dnů, kdy využijí krásné slunečné počasí a rozkvetlou přírodu. Některé ženy či dívky však může lákat svatba v zimě, neboť vidí její kouzelný potenciál a nedokáží odolat praskajícím plamenům v krbu či představě načechrané sněhové peřiny. Brzké stmívání navíc umožňuje rozsvícení spousty svíček a podtržení jedinečné svatební atmosféry. Mnozí tvrdí, že zima je nejkrásnější částí roku, a pokud s tímto výrokem souhlasíte, pak věřte, že vás netradiční svatba v tomto ročním období okouzlí. Než se však rozhodnete vzít se v zimě, podívejte se na pár tipů a úskalí, na něž můžete během plánování narazit.

 • Stříbrný náramek s třpytivými diamanty Jago
  Stříbrný náramek s třpytivými diamanty Jago
 • Platinové jednoduché snubní prsteny s modrým diamantem Alays
  Platinové jednoduché snubní prsteny s modrým diamantem Alays
 • Snubní prsteny s ruční rytinou květin Willis
  Snubní prsteny s ruční rytinou květin Willis
 • Vintage prsten s lab-grown diamanty a komfortní pánský prsten Lacy
  Vintage prsten s lab-grown diamanty a komfortní pánský prsten Lacy
 • Zlaté karma náušnice s diamanty Hart
  Zlaté karma náušnice s diamanty Hart

Kouzlo sňatku v zimě

Ačkoliv svatby stále ještě vnímáme spíše jako záležitost jarních a letních měsíců, sňatek mimo sezónu si pomalu volí více a více snoubenců. A proč ne? Specifická atmosféra zasněžené krajiny, kdy ze střech visí elegantní krajkoví rampouchů, relativní dostupnost poskytovatelů služeb a příležitost pronajmout si vytoužené místo za lepší cenu – to vše činí ze zimních měsíců ideální čas na svatbu. A přestože chlad za okny svádí k tulení na gauči s horkým čajem, uvidíte, že i vaše rodina a přátelé se pro veselku v tomto období jistě nadchnou.

Svatba v zimě
Svatební prostory v ledových odstínech představují dokonalou zimní romantiku.

Plusy a mínusy zimních svateb

Uspořádání veselky v zimě s sebou nese celou řadu jedinečných výhod a možností, které jiná období nabídnout nemohou.

 • Bezkonkurenční ceny: Obchodníci nabízejí nižší ceny, neboť je najímáte mimo hlavní sezónu.
 • Volnější termíny: Máte větší šanci získat jinak vytíženého fotografa či koordinátorku a rezervovat si své vysněné místo.
 • Originální dekorace: Jen pomyslete na ty něžné a útulné prvky zimní výzdoby! Kožešiny, třpytivé kovové flitry či sezónní květinová výzdoba a girlandy představují jedinečnou volbu při dekorování.
 • Více volného času: Hosté mohou být ochotnější cestovat na místo konání svatby nebo vám pomoci s organizací. V zimě totiž všichni mívají program volnější.
 • Slevy na tropické líbánky: Cestování do exotických oblastí mimo hlavní sezónu se většinou nese ve jménu slev.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že uspořádání svatebního veselí v zimním období je trefou do černého, přibližme si i případné nevýhody.

 • Povětrnostní podmínky: Nepředvídatelnost počasí může narušit i ty nejdokonalejší plány. Místo nádherné a romantické zasněžené krajiny hrozí i mrazivá zem bez bělostné pokrývky, nebo dokonce bláto.
 • Dopravní kolaps: Hosté, kteří přijíždějí zdaleka, se nemusí vyhnout problémům s dopravou. Namrzlé vozovky či chladem ovlivněné koleje způsobují nečekaná zpoždění a narušují harmonogram.
 • Krátké dny: Nezapomínejte, že v zimních měsících zapadá slunce časněji a stmívá se tak již mezi čtvrtou a pátou hodinou odpolední.
Svatba v zimě
Svatba v zimě s sebou nese pár úskalí, její výhody jsou však nenahraditelné.

Dokonalý outfit na veselku v zimě

Svatba v zimě umožňuje při výběru oblečení využítí prvků, kterých je třeba se v létě vyvarovat. Vrstvené a zdobené šaty, lesklé ozdoby, syté barvy a hřejivé doplňky otevírají dveře fantazii a splnění nejedněch dívčích snů o pohádkovém sňatku.

Nevěsta

Obchody pro nevěsty nabízejí celou řadu svatebních rób bez ramínek nebo rukávů. Asi tušíte, že do chladného zimního počasí nejsou podobné modely tím pravým ořechovým, především pokud toužíte po venkovních fotografiích nebo vás čeká pár kroků zamrzlou krajinou. Vybrat ideální zimní svatební šaty tedy nemusí být vždy lehké, zato se lze zaměřit na honosné modely, v nichž by se novomanželka v létě doslova upekla. Myslet by se mělo i na takové detaily, jako jsou teplé punčocháče a pořádná obuv.

Nevěsty by se měly porozhlédnout nejen po šatech s dlouhými rukávy, ale přejí-li si odhalenější róbu, pak i po šálech, bolercích, pelerínkách, svatebních kožíšcích nebo kabátcích. Jen si představte dívku v bělostných šatech s velkým rudým šálem, která kráčí vstříc ženichovi, jemuž se v knoflíkové dírce saka skví stejně zbarvené květinové aranžmá. Chladivé a monotónně bílé zimní dny si navíc zaslouží výrazné barevné doplňky a jiskru.

Svatba v zimě
Nevěsta by měla své šaty přizpůsobit místu konání.
Tip: Zkuste podlehnout eleganci starého Hollywoodu a pořiďte si dlouhé bílé hedvábné šaty doplněné bílou kožešinou nebo šálem z umělého kožíšku. Dokonalými doplňky jsou svatební šperky s kameny, které evokují led: diamanty, akvamaríny nebo bílé topazy.

Ženich

Ženichové by se neměli nechat pomýlit myšlenkou, že je oblek jako oblek. Zimní počasí si žádá oděv z pevnějšího a silnějšího materiálu, např. z vlněné směsi. Třeba tvíd je mimo jiné hřejivější a působí už od pohledu slavnostně. Zajímavé ozvláštnění představuje i sametové sako nebo vrstvení. Obleková vesta venku zahřeje a uvnitř si lze sako sundat a zůstat jen v košili a vestě, aniž by došlo k faux pas.

Svatební oblek
V chladných měsících se nebojte vrstvení a svatební oblek doplňte třeba vestou.

Svatební hosté

Svědek či svědkyně zajisté zvolí elegantní oblek a šaty, a to i přesto, že se svatba pořádá v chladném počasí. Rozumnou volbu oblečení na svatbu v zimě evokují modely s dlouhými rukávy, elegantní svetříky a sáčka. Stejně jako ostatní svatebčané se vybaví šálami a kabáty, jež je zahřejí při pobytu venku. V případě, že se budou hosté přesouvat z místa na místo pěšky, neměli by zapomenout i na vhodnou obuv. Elegantní střevíčky a lakýrky si lze vždy přezout v šatně hotelu nebo restaurace.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Kde svatbu v zimě uspořádat

Protože se zima nepovažuje za hlavní svatební sezónu, lze si své vysněné místo rezervovat s menším předstihem než na jaře a v létě, kdy jsou některé lokality zabookované až na dva roky dopředu. Ptáte se, kde mít svatbu v zimě? Zkuste zvážit statek či farmu na venkově, hotel nebo blízký zámek. Oblíbené bývají zimní svatby na horách, kde lze očekávat romanticky zasněženou krajinu. Možnosti nabízejí nejen sjezdovky, ale i horské boudy. K církevnímu obřadu pak lákají kostely, ale pozor na to, aby vám v něm svatebčané nezmrzli. Vždy prozkoumejte možnosti vytápění i přímotopů.

Malým svatbám sluší komorní prostředí a prostory s krbem. Větší veselky si zaslouží vyzdobené sály, které dokáží vzbudit pocit intimity rozžetím stovek svíček. Vybírejte spíše místnosti bez panoramatických oken, neboť působí útulněji, lépe se vytopí a v případě, že ve svatební den bude scházet sněhová nadílka, nezkazí výhled ven slavnostní atmosféru.

Svatba v zimě
Útulné prostory s tematickou výzdobou jsou pro menší svatby v zimě jako stvořené.

Bude-li se veselka konat v některé z oblíbených obřadních síní či kostelů, lze využít tamní sezónní výzdobu, a tak ušetřit. Nezapomeňte se dále ujistit, že zvolené místo je dostupné i v horším počasí, případně promyslete záložní plán, jak na svatbu dopravit hosty.

Tip: Své kouzlo má v případě svatby na sněhu výměna tradičních automobilů za saně tažené koňmi.

Svatba v zimě a její nezbytnosti

Plánování svatby znamená náročný a obtížný úkol, a to v každém ročním období. Snoubenci si najímají na pomoc koordinátorky či spolupracují s přáteli a rodinou, aby zvládli vše zorganizovat a nezapomněli na žádnou důležitou položku ze seznamu. Svatba v zimě s sebou nese spoustu specifických možností, které můžete při její organizaci a plánování využít.

Pozvánky

V průběhu výběru či navrhování pozvánek nezapomeňte využít typické zimní motivy, jako jsou sněhové vločky, stromky, rampouchy apod. Rovněž se vymaníte z davu, jestliže se zaměříte na syté zimní barvy a třpytky.

V podobném duchu pak neste i program dne a jmenovky, které hostům pomohou najít jejich místo u svatební tabule. Ozdobený zasedací pořádek lze umístit i u vstupu do sálu.

Barvy a téma

K zimní klasice patří bílá a modrá, svatbám však sluší i vánoční odstíny stříbrné, zlaté, rudé, bordó, perlové, bledě modré, starorůžové, purpurové, sytě růžové a oranžové. Výrazné svatební barvy ozvláštní tradiční bílou zimy a dodají výzdobě jiskru.

Svatba v zimě
Modro-bílá barevná kombinaci je zimní klasikou.

K velkým otázkám při plánování veselky patří i její téma. Věřte však, že již zima je tématem sama o sobě. Zaměřte se proto na oblíbené motivy vloček, svíček, saní a zasněžené krajiny. Stačí mrknout na internet a nechat se zavalit inspirací.

Tip: Vánoční svatby nepatří k tradičním, přesto vynikají specifickou atmosférou. Jestliže tedy milujete Vánoce, proč se v období těchto svátků nevzít? Nebudete muset komplikovaně vymýšlet téma, barvy, výzdobu a občerstvení, stačí se inspirovat klasikou nejoblíbenějších dnů v roce.

Výzdoba

Zimní výzdoba bývá formálnější, neboť hostina se kvůli počasí zpravidla odehrává uvnitř. Zaměřit se lze na atmosféru chladnější (stříbrné svícny, křišťálové lustry, splývavé závěsy ve studených odstínech, jedlové větvičky, foukané skleněné baňky, sněhové vločky atd.), či hřejivou (krb, tmavé a syté odstíny červené a zelené, svíčky, lucerny, dřevěné doplňky a vůně skořice a pečených jablek). Významnou roli hrají světýlka, svíčky a třpytky.

Využijte také to, co nám nabízí zimní příroda: červené bobule, větve jehličnanů, šišky či věnečky z chvojí.

Svatební výzdoba na zimní svatbě
Nezbytnou součástí zimní svatební výzdoby jsou svíčky, které dodají na romantice.

Svatební kytice

V současné době je mnoho květin dostupných po celý rok, při zimní svatbě však zkuste něco nového a zajímavého. Ke klasickým gerberám, liliím, kalám a kapradinám budou skvěle pasovat i typicky zimní prvky.

 • Stříbrné bobulky brunie krásně doladí zimní svatební kytici.
 • Větvičky medvědice působí rustikálně a originálně, hlavně pokud jsou postříbřené.
 • Borové šišky mají své kouzlo a dokonale doladí zimní aranžmá.
 • Bobule třezalky vypadají v pugétech opravdu slavnostně.
 • Nesmrtelnou klasikou zůstávají růže – při zimních svatbách se zaměřte především na bílé a rudé, které nádherně vyniknou.
Nebojte se nechat floristku zakomponovat i jmelí, jehličí či bavlnu, jejíž bílé chomáčky připomínají nadýchaný sníh.

Občerstvení a svatební dort

Nedílnou součástí svatebního veselí je i jídlo a pití. Neváhejte pojmout také tuto část plánování osobitě. Zima vám dovolí servírovat i potraviny, které se rychle kazí, a cukrovinky, jež by v teple roztály. Na baru kromě horké čokolády, čaje a kakaa příjemně překvapíte hosty horkým punčem, grogem nebo třeba svařákem. Vůně skořice a svařeného vína k zimní svatbě neodmyslitelně patří.

Občerstvení na zimní svatbě
Zima nabízí bohatší možnosti při servírování sladkého občerstvení.

Při výběru svatebního dortu se fantazii meze nekladou. Lze ho pojmout v tematických barvách – například bíle potažený korpus s kontrastním zdobením působí neodolatelně a svatební hostinu doslova rozzáří. Milovníci tradic by se měli zaměřit na výrazné chutě spojené se zimním obdobím, jako je tmavá čokoláda, red velvet nebo karamel. Vyznavači moderního přístupu ocení příchuť francouzské vanilky s bourbonem nebo mátu s bílou čokoládou.

Fotografie

Unikátní atmosféra zimních veselek ztělesňuje pro svatební fotografy výzvu a pro snoubence možnost získat jedinečné a nezapomenutelné snímky. Představte si kouzelné svatební fotografie při koulovačce, na saních, s prskavkami, pod jmelím nebo na bruslích! Takové okamžiky zachytíte jedině v chladných měsících. Půvabná atmosféra zimní veselky, zamrzlá krajina a neobvyklé dekorace se postarají o to, že budou vaše svatební fotografie opravdu unikátní. Focení v zimě klade na umělce jisté nároky, především co se světelných podmínek týče, výsledky zkušeného profesionála vás však jistě potěší.

Zimní svatby dosud nepatří ke stálicím, ale množství výhod je zajisté rychle posune do hledáčku nevěst i jejich koordinátorek. Lze očekávat, že časem se dokonce zařadí mezi oblíbené druhy svateb. Pohádkové veselky, které vyvolávají vzpomínky na Tři oříšky pro Popelku nebo Ledové království, nabízejí jedinečnou a romantickou atmosféru, stejně tak neotřelou výzdobu a originální fotografie. A ačkoliv s sebou sňatek v tomto ročním období nese jistá úskalí, jeho pozitiva vás jistě okouzlí.

 • Romantické snubní prsteny s gravírem kytek Rabia
  Romantické snubní prsteny s gravírem kytek Rabia
 • Platinový minimalistický náramek s černým diamantem Bonato
  Platinový minimalistický náramek s černým diamantem Bonato
 • Vintage prsten s lab-grown diamanty a pánský komfortní prsten Talita
  Vintage prsten s lab-grown diamanty a pánský komfortní prsten Talita
 • Přívěsek s modrým safírem s výběrem velikosti Quinn
  Přívěsek s modrým safírem s výběrem velikosti Quinn
 • Snubní prsteny z titanu a stříbra Hulme
  Snubní prsteny z titanu a stříbra Hulme

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky