Jak uspořádat malou svatbu, užít si ji a zároveň ušetřit

Doby, kdy svatba zákonitě představovala velkolepou událost pro celé příbuzenstvo a všechny známé, jsou pryč. Stále častěji dávají snoubenci přednost komornější atmosféře, kdy se obřadu i následné hostiny účastní pouze nejužší rodina a nejlepší přátelé.

Proč se rozhodnout pro malou svatbu?

Důvodů je hned několik. V prvé řadě si toužíte svatbu jednoduše užít a nechcete se ohlížet na povrchní zdvořilosti. Je to přeci jen den především dvou zamilovaných lidí, kteří se rozhodli stvrdit vzájemný příslib lásky. K tomu není třeba mít dohled desítek či snad stovek lidí. Stačí jen ti, s nimiž se chcete o svou radost podělit a kterým na vašem společném štěstí skutečně záleží.

Dalším důvodem je rozpočet. Zvláště mladí lidé raději investují do svatební cesty, zvelebování společného bydlení a případně do samotné společné budoucnosti než do příprav svatby monstrózních rozměrů, která si žádá vysoké částky za organizaci, pohoštění, ubytování mnoha hostů a výzdobu. Mnohým snoubencům není příjemná ani omezená svoboda při velkých svatbách. Pozvete-li si na svatbu svého nadřízeného, pravděpodobně se budete cítit lehce svázaní etiketou a neužijete si zábavu tak, jak je tomu jen za přítomnosti vašich nejlepších přátel.

Rozhodujícím faktorem se může stát rovněž výběr lokality. Stěží budete přepravovat na vlastní náklady dvě stovky svatebčanů do zámoří. Taktéž takové množství lidí nevměstnáte do malé kapličky v horách, do níž jste se už dávno zamilovali a rozhodli se, že právě zde pronesete své „ano“.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Jak naplánovat malou svatbu

V prvé řadě je třeba stanovit si rozpočet. Ideálně si promyslete, jaký finanční obnos jste ochotni do příprav a svatby samotné investovat. Následně si udělejte předběžný seznam položek a jejich ceny. Pokud vaše předběžná kalkulace přesáhne kýženou hodnotu, zkuste se zamyslet, na čem by se dalo ušetřit.

Na čem můžete ušetřit

Svatební šaty

První položkou, na níž se dají náklady výrazně snížit, jsou svatební šaty. Pokud vyloženě netrváte na pořízení nových šatů ze salonu či jejich ušití návrhářem, zkuste si projít cenově dostupné obchody v obchodních centrech nebo vsaďte na začínající lokální designéry, od nichž můžete pořídit jedinečné kousky za rozumné ceny. Stejně tak můžete přešít šaty po své mamince či babičce a učinit z nich žhavou módní záležitost. To by ostatně nemělo být vůbec těžké, protože trendy se vrací a romantika nevyšla z módy ještě nikdy. Variantou může být také zapůjčení šatů z půjčovny. Tento způsob má velkou výhodu v tom, že se vám na šaty nebude následně celá léta jen prášit a nemusíte se trápit s jejich uskladněním, které zvláště v případě skutečných svatebních rób představuje velký problém. Pro zapůjčení se můžete rozhodnout i v případě obleku pro ženicha.

Svatební fotografie a video

Nemalé částky lze ušetřit na způsobu, jakým svou svatbu necháte zvěčnit. Moderní doba a všeobecná záliba v technologiích vám totiž dává možnost naložit focení a natáčení na bedra někoho jiného než profesionálního kameramana či fotografa. Zkuste se místo toho domluvit s šikovnými přáteli či příslušníky rodiny, kteří vlastní kvalitní fotoaparát. Jistě nějakého takového nadšence pro umění fotografie najdete. Díky jeho osobnímu vztahu k vám se navíc můžete těšit na fotografie plné emocí a skrytých příběhů. Nepochybně se ve vašem okolí nachází i někdo s dronem. Záběry z výšky jsou rovněž nedocenitelnou podívanou a díky nim si můžete prohlédnout všechny své hosty během veselky či se kochat výzdobou, kterou takto komplexně uzříte jinak jen stěží. Pokud však toužíte i po nějakých opravdu profesionálních fotografiích, můžete si odborníka najmout třeba jen na společné focení po obřadu.

Fotografování se ale může stát i součástí zábavy během svatby. Půjčte si několik fotoaparátů na principu polaroidu a nechte své hosty se činit. Dáte tak vzniknout nespočtu zábavných momentek a autentických záběrů, které vás budou hřát u srdce ještě dlouhá léta.

Abyste nepřišli ani o jedinou momentku ze svatby, založte si sdílené album na některé ze sociálních sítí, kam povolíte přístup všem svatebčanům. Ti mohou do alba fotky nahrávat v reálném čase, ale především vám usnadní práci při pátrání po snímcích. Takto je najdete všechny na jednom místě. Technické zajištění svatby je jako úkol stvořený pro ženicha.

Svatební fotografie
Dejte mezi hosty fotoaparát typu polaroid a za chvíli máte album plné veselých momentek

Pohoštění a výzdoba

Catering a svatební výzdoba jsou prvky, které od profesionálů stojí pravděpodobně nejvíc, a tak se na nich dá rovněž nejefektivněji ušetřit. Zapojte své hosty a dohodněte se, že místo drahých darů připojí ruku k dílu a společně připravíte hostinu. Určitě se najdou tací, kteří vládnou kuchařskému umění a dokáží připravit skvělé pohoštění.

Tvořivé duše se naopak realizují při výrobě dekorací. Nechcete-li utratit příliš mnoho za svatební květiny, vsaďte na louku či vaší zahrádku. Výzdobu můžete doplnit dřevem, papírovými dekoracemi nebo obyčejnými balónky. Pokud toužíte po něčem ojedinělém, vydejte se na lov mezi regály starožitnictví či na svatební veletrhy, kde se mnohá výzdoba dá pořídit velice levně. Samotná hostina se může konat na vaší zahradě či na zahradě někoho z přátel, kam si můžete přinést vlastní zahradní nábytek. Totéž samozřejmě platí pro veselku v interiéru, stačí jen najít vhodný a adekvátně velký prostor.

Svatební výzdoba
Jestli máte kolem šikovné pomocníky, můžete si svatební výzdobu vyrobit sami z vlastnoručně natrhaných květin

Ubytování pro svatebčany

Výhodou intimnější svatby je možnost využít ubytování tak zvaně svépomocí, a to buď u sebe doma, nebo v příbytcích ostatních svatebčanů žijících poblíž místa konání. Tato možnost vám náklady na ubytování vymaže z účtenky úplně, navíc vás nepochybně obohatí o několik bonusových zážitků a samozřejmě upevní svatební partu.

Další finančně dostupnou možností je pronájem chaty, kam se všichni vlezou, a nebude tedy problém, pokud se večerní zábava protáhne až do ranních hodin. Jste-li však dobrodruzi, připravte si spacáky a stany nebo rovnou spěte pod širým nebem. Umíte si snad představit romantičtější zážitek, než usínat pod tou spoustou hvězd?

Hudební doprovod

Najímat si kapelu či DJ vás bude stát spoustu peněz, času a navíc pokud na umělce nemáte vyčleněný řádný rozpočet, podepíše se to i na jejich kvalitě. Vyhněte se pohromě v podobě nesmyslného hudebního výběru či falešných tónin samozvaných zpěváků, a opět se obraťte do řad svatebčanů. Hudbu svým způsobem miluje každý, takže by bylo velkým překvapením, kdyby se mezi vašimi přáteli nenašel dostatečně zapálený nadšenec, který se vám postará o hudební podkres hostiny. Stačí sehnat slušné reproduktory (opět si je můžete zapůjčit), pak už vám postačí jen smartphone a nějaká aplikace na hudbu. Stejně tak si můžete nechat na svatbě zahrát či zazpívat od talentovaných blízkých. A kdo ví, třeba se dočkáte i písně složené jen na počest vaší lásky.

Na čem nešetřit

Jak vidno, ušetřit se dá téměř na všem, nevyplácí se to ale v případě výběru snubních prstenů. Ty představují pomyslnou pečeť, která by s vámi měla strávit zbytek života stejně jako váš partner, a tak je radno dbát na kvalitu při výběru a raději si za ni lehce připlatit, než později litovat. Nekvalitní prsteny vám mohou například zkorodovat nebo se dokonce rozlomit, což by vás u tak významného symbolu jistě mrzelo. Lze však ušetřit na velké zdobnosti a zvolit jednoduchý design v podobě prostých snubních prstýnků ze zlata s gravírováním. Protože značnou měrou ovlivňuje cenu snubního prstenu také tloušťka, zvolit můžete i úzké a zcela minimalistické snubní prsteny, které jsou nejen vstřícné k vašemu rozpočtu, ale navíc i nádherně vypadají. V každém případě byste však měli v prvé řadě dbát na individuální potřeby – nejdůležitější přece je, aby prsten padl.

Svatební prsteny
Snubní prsteny vybírejte pečlivě, pokud je plánujete nosit každý den

Jak vybrat hosty

Ještě než se pustíte do výčtu těch, které byste na své svatbě rádi měli, určete si nějaký přibližný limit. Následně se však řiďte srdcem. Pozvěte jen ty lidi, které opravdu milujete a které chcete mít po svém boku v tento velký den. Neohlížejte se na předpoklady společnosti či ryzí slušnost. To, že někdo pozval na svatbu vás, ještě nutně neznamená, že musí být dotyční přítomní i na té vaší. Základním měřítkem je tedy vaše srdce a vnitřní spokojenost. Pokud má člověk ve vašem životě důležité místo, patří i na seznam svatebčanů. Více o tom, koho na svatbu pozvat si přečtěte v našem speciálním článku.

Z intimní svatby nezapomenutelný zážitek

Vzbuďte zvědavost již od samého začátku

Skutečnost, že vám na účasti dané osoby skutečně záleží, vyjádříte nejlépe personalizovanou pozvánkou. Můžete ji buď ručně vyrobit nebo aspoň ručně nadepsat a připojit nějaký váš soukromý žertík, vzpomínku či rovnou celý dopis. Pokud bude každá pozvánka jiná, je zaručeno, že neskonči na dně žádného koše. Navíc i v tomto případě výrazně ušetříte vaši peněženku.

Spojte zábavné s užitečným

Jak již bylo řečeno, osobnější roviny dosáhnete třeba tím, že necháte hosty fotografovat polaroidy či jednorázovými fotoaparáty. Díky tomu dáte svatebčanům možnost si ze svatby odnést unikátní suvenýr, jaký nemá nikdo jiný. Zároveň můžete vyhlásit soutěž o nejromantičtější či nejvtipnější fotografii dne.

Poděkování, které udělá dojem

Výslužky nemusí mít jen podobu krabiček s cukrovím. Ty sice málokoho urazí, přeci jen však není od věci přijít s něčím neotřelým. Dovolte svým hostům, aby si například ze svatby odnesli některou z vyrobených dekorací. Nebo uvažte pro každou ženu květinu. Velice sofistikovanou pozorností budou i vyšívané kapesníčky s monogramy novomanželů, s nimiž můžete nejprve vyzdobit slavnostní tabuli a později je rozdat jakožto upomínkový předmět spolu s komplimentkou s poděkováním. Více tipů na svatební výslužku si přečtěte v našem článku.

Nezapomeňte svůj den hlavně prožít!

Ať už se však rozhodnete pojmout den D jakkoliv, mějte na paměti, že jde jen o vás a vašeho partnera. Zákonitě se vždy najde nějaký detail, který se nevyvede zcela na jedničku, to ovšem není důvod ke ztrátě úsměvu a optimismu. Nejdůležitější je váš prožitek, krásné vzpomínky a hřejivý pocit u srdce, že jste tuto událost strávili po svém a opravdu ji prožili naplno.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky