Jak vybrat oblek pro ženicha

Její odpověď byla „ano“, teď už se tedy jen těšíte na nezapomenutelnou svatbu. Nadešel čas vybrat místo, dekorace, hudbu, snubní prstýnky a další nezbytnosti tak, aby byl svatební den D přesně podle vašich představ. A zatímco vaše nastávající se stále nemůže rozhodnout, které z těch krásných šatů vybrat, jedním z vašich předsvatebních úkolů je volba vlastního outfitu. Jaký oblek na svatbu tedy zvolit? Jak vybrat doplňky a vyvarovat se zbytečným faux pas? Náš průvodce vám poradí.

Co zvážit před výběrem obleku

Proces plánování by měl začít nejpozději 2 až 3 měsíce před svatbou. Pamatujte, že při výběru svatebního obleku je důležitý nejen váš vkus,ale také styl svatby, místo, kde se bude obřad konati roční doba. Zejména pokud se ženíte během svatební sezóny, tedy přibližně od května do září, je vhodné myslet na výběr obleku pro ženicha včas, jinak hrozí, že na vás v půjčovně nebo obchodech zbydou jen kousky, které nebudou zcela odpovídat vašemu gustu. Je dobré začít s předstihem i v případě, že si pánský svatební oblek necháváte vyhotovit na míru, aby bylo dostatek času na případné úpravy.

Koupit, nebo půjčit?

Vaše úvahy o tom, jak vybrat oblek, budou rozhodně zahrnovat tuto otázku. Pokud máte malý rozpočet, nejvhodnější je si svatební oblek zapůjčit. Pronájem vás vyjde na 1 000 až 4 000 Kč. V případě, že byste si chtěli půjčit designový kousek, jsou ceny samozřejmě mnohem vyšší. Pamatujte však, že utratíte nemalou částku za něco, co budete muset po svatbě vrátit. Zvažte proto, zda by se vám nevyplatilo oblek na svatbu přeci jen zakoupit. Ceny v takovém případě většinou začínají na 4 000 Kč.

Nic však nevypoví o vaší osobnosti více než kousek zhotovený přímo pro vás. Svatební den je většinou jen jednou za život, proč ho tedy neudělat speciálním? U obleku na míru si můžete zvolit úplně vše – od materiálu a barvy přes střih až po styl knoflíků a kapes. Ano, trochu si připlatíte, neboť ty nejnižší ceny obleku pro ženicha se v tomto případě pohybují kolem 10 000 Kč. Šat, který vám skvěle padne, však určitě využijete ještě mnohokrát i po svatbě.

Kdy oblek využít znovu?

Pokud chcete oblek nosit i po svatbě, myslete na to už při jeho výběru. Je dobré zvolit barvu, která se hodí i pro jiné formální události, jako je například tmavomodrá či šedá. Takový oblek bude vhodný na pracovní pohovory, sváteční večeře i business meetingy. Celkově by měl být oblek jednoduchý, abyste jej mohli lehce kombinovat s různými košilemi, kravatami a botami. Co se týká látky, pokuste se zvolit 100% vlnu.

 • Manžetové knoflíčky ze zlata s černými diamanty Obert
  Manžetové knoflíčky ze zlata s černými diamanty Obert
 • Diamantové manžetové knoflíčky ze zlata Orien
  Diamantové manžetové knoflíčky ze zlata Orien
 • Platinové manžetové knoflíčky s iniciálami Silas
  Platinové manžetové knoflíčky s iniciálami Silas
 • Stříbrné manžetové knoflíčky s gravírem a modrými diamanty Valetta
  Stříbrné manžetové knoflíčky s gravírem a modrými diamanty Valetta
 • Zlaté manžetové knoflíčky s gravírem a diamanty Jolie
  Zlaté manžetové knoflíčky s gravírem a diamanty Jolie
Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Styl svatebního oblečení

Formální, či neformální svatba? Denní i roční doba – to vše hraje při výběru obleku pro ženicha roli. Co se týká stylu, máte na výběr z několika různých variant.

Žaket – Velmi formální denní oblek, který se dnes nosí zejména na vysoce slavnostní a velkolepé svatby. Tvoří ho černý nebo antracitový kabát, který má vepředu šikmo ustřižené šosy, šedé formální kalhoty s proužky, kostkami nebo vzorem tzv. psího zubu a světle šedá nebo béžová vesta. K žaketu je vhodné obout buď černé polobotky s uzavřeným šněrováním nebo obdobně střižené kotníkové boty. Jako doplněk si muži berou cylindr, případně hůlku a rukavice.

Frak – Černý formální oblek s kabátem se šosy, pod který se nosí bílá košile s manžetami. Součástí je i bílá či černá vesta, hluboce vykrojená do tvaru V či U, nejčastěji bez zadního dílu. Motýlek je bílý, frakové kalhoty jsou černé, s vysoko střiženým pasem a šlemi. Frak je velmi elegantní variantou, která se podobně jako žaket hodí spíše na luxusnější svatby.

Společenský oblek – Nejoblíbenější varianta, která se hodí pro téměř všechny druhy obřadů. Klasický oblek může mít různé barvy, tradiční je černá, šedá nebo tmavě modrá. Až na výjimky se nosí s kravatou, méně často s motýlkem. Jeho slavnostnost můžete zvýšit přidáním doplňků, jako je vesta nebo kapesníček do kapsičky u saka. K obleku na svatbu v zemitých tónech se nosí hnědé boty, k šedému a modrému je možné zvolit boty černé i hnědé, přičemž boty by neměly být světlejší než kalhoty. K tmavě modrému obleku na svatbu se hodí výhradně černé polobotky. Nezapomínejte, že barva ponožek by měla odpovídat barvě kalhot.

Smoking – Formální oblek, nejčastěji v černé, někdy také v odstínu půlnoční modři. Tento oblek by se však dle pravidel etikety neměl oblékat před šestou hodinou večerní, spíše než na svatbu se tedy hodí na různé slavnostní večeře, galavečery, divadelní premiéry apod.

Šedý oblek na svatbu
Správně vybraný a padnoucí svatební oblek je nezbytností každého ženicha

Jak svatební oblek vybírat?

Při výběru obleku se určitě orientujte podle vlastního vkusu, zároveň je však dobré vzít v potaz i další faktory jako například roční období nebo místo obřadu.

Podle ročního období

Jaro a léto

Během tohoto období je svatební sezóna v plném proudu, každý očekává záplavu svatebních pozvánek a plánuje outfity. Vy, jakožto ženich a pánská hvězda svatby, byste měl svůj outift promyslet do nejmenších detailů. Odstín obleku můžete volit světlejší než v zimě, vždy však vezměte v úvahu styl svatby. Co se týká materiálu, volte vlnu a směsi hedvábí a z barev modrou či šedou.

Podzim a zima

Ačkoliv zima není v Čechách zrovna nejpopulárnějším obdobím svateb, je určitě dobré vědět, jaké s sebou nese možnosti. I krásná podzimní svatba si navíc mezi snoubenci najde své favority – ta magičnost podzimních barev a měkké sluneční paprsky se budou na vašich svatebních fotografiích báječně vyjímat.

Jestliže se budete ženit v tomto období, vybírejte silné a kvalitní materiály, například 100% bavlnu, vlnu, hedvábí nebo vlněný mohér. Podzimu a zimě dominují tmavé barvy, pokud se rozhodnete pro žaket, měl by být proto určitě černý. Společenský oblek je ohledně tónů variabilnější, vybírejte mezi tmavě modrou, půlnoční modrou, černou nebo uhlově šedou.

Modrý oblek na svatbu
V jarních měsících se nebojte zvolit výraznější barvy.

Podle stylu svatby

Klasický

Pro většinu svateb je klasický modrý oblek, přičemž modrá má mnoho variant, například kobaltovou, tmavomodrou či půlnoční modrou. Typický materiál je směs vlny s bavlnou či hedvábím.

Moderní

Pokud se bude svatba konat v přírodě nebo chcete jednoduše svůj look nějak ozvláštnit, vybírejte ze světlejších barev, jako je například kávová, světle šedá nebo světle modrá. Materiálem může být buď směs bavlny a hedvábí nebo bavlny a lnu, která se hodí pro uvolněnou svatební atmosféru. Jen pozor, abyste vedle perfektně oblečené nevěsty nevypadal příliš neformálně.

Vintage

V posledních letech zažívají svatby ve stylu vintage velký comeback. Kolébkou tohoto stylu je anglický venkov z dob viktoriánské éry, tudíž by k vašemu retro obleku na svatbu měl v tomto případě patřit klobouk, případně dobová čepice, také kšandy, dřevěný motýlek či krajkový kapesník. Chcete-li působit opravdu hodně elegantně a dobově, zvolte žaket, případně frak, a na hlavu si nasaďte cylindr.

Styl svatby
Při výběru obleku hraje důležitou roli i styl, do kterého je svatba laděna.

Podle místa

Exotika

Pro rozhodování o tom, jak vybrat oblek, je důležité také místo, kde se bude svatba odehrávat. Pokud se plánujete oženit v zahraničí a vaše cílová destinace je exotická, pak dejte určitě sbohem žaketu i tmavým barvám a místo toho volte uvolněnější styl, lehčí materiály a světlejší barvy. U svatby na pláži je důležité vyvážit elegantní vzhled s pohodlností, velmi důležitou roli proto hrají materiály. Vhodná je například směs lnu a bavlny.

Město

Pokud se ženíte ve městě a obřad bude probíhat například v kostele či na radnici, raději se držte klasiky a zvolte tmavě šedý či tmavě modrý oblek. Módním výstřelkům se pokud možno vyhněte.

Venkov

Svatby ve venkovském stylu jsou stále populárnější. Přestože pánský oblek na svatbu v barvě typické modré či tmavomodré jistě splní svůj účel, pro tento typ svateb se často volí nápaditější barvy. Pokud se chystáte slavit venku, počítejte s tím, že během jara či brzkého podzimu může být ve večerních hodinách chladno. Dobrým tipem na volbu materiálu je například směs vlny a hedvábí.

Svatba na venkově
Na svatbu pořádanou na venkově či v přírodě se nebojte obléknout světlejší barvy.

Nejvhodnější barvy svatebního obleku

Modrá

Když přijde na svatbu, modrá je pro oblek nejtypičtější barvou, a to speciálně v odstínech kobaltové, tmavomodré či půlnoční modré. Je to okouzlující barva, která vám dodá působivý dojem, modrý oblek pro ženicha je tedy ideální volbou.

Šedá

Tmavě šedá je druhá nejlepší volba na svatbu hned po modré a hodí se i v případě, že plánujete obléknout frak či žaket. Odstíny světle šedé jsou vhodné na méně formální svatby, avšak tato barva může zastínit nevěstinu bílou. Buďte proto při výběru odstínu opatrní.

Černá

Černá je velmi formální, ale vzhledem k tomu, že je často spojována s večerním oblečením či pohřby, černý oblek na svatbu nemusí být nejšťastnějším řešením. Pokud se vám líbí vznešenost této barvy, vždy můžete zvolit nejtmavší odstín modré.

Kombinování barev

Co se týká svatby, pro kombinování barev na obleku platí jasné „ne“. A nezáleží na tom, zda se svatba odehrává na pláži nebo v kostele, v každém směru je to formální událost, která si zasluhuje něco vznešenějšího.

Modrý svatební oblek
Svatební oblek v tmavě modrém odstínu bývá nejčastější volbou.

Jak vybrat košili?

Košile je důležitou součástí vašeho svatebního obleku. Může hrát podpůrnou roli, nebo být naopak dominantním prvkem. Ve svatební den byste měl mít košili šitou na míru, jedině tak si totiž můžete být jistý, že budete vypadat perfektně. Rukávy by měly být vždy o něco delší než rukávy saka. Vhodná je košile s dvojitou manžetou, kterou můžete doplnit o manžetové knoflíčky, neboť působí slavnostnějším a elegantnějším dojmem.

Co se týká barvy, nejlepší volbou je bílá, která podtrhne barvu saka a kalhot a dodá vám čistý a svěží vzhled. Navíc bude ladit s bílými šaty nevěsty. Chcete-li, můžete dát ovšem přednost i jiným variantám a košili sladit například s nevěstinými doplňky. Vždy se však držte spíše světlejších odstínů. Možné jsou i jemné proužky.

Pokud se ženíte na jaře či v létě, dobrou volbou je lehká tkanina, nejlépe 100% bavlna. Na svatbu v přírodě je vhodný také len, který vám dodá ležérní look, zatímco směs bavlny a lnu váš oblek promění v letní kousek.

Pro svatby na podzim a v zimě by měla být tkanina trochu tužší a teplejší a odolná proti zmačkání.

Košile na svatbu
Bílá košile na svatbu je klasikou, která se hodí ke každému obleku.

Doplňky ke svatebnímu obleku

Až vyberete ten správný a perfektně padnoucí svatební oblek pro muže, nezapomeňte také na doplňky. Připravili jsme pro vás seznam těch základních.

Boty

Vaše boty by vždy měly být kožené, hladké a šněrovací. Co se týká podrážek, pokud možno zvolte spíše kůži než gumu. Možná se domníváte, že v tom není rozdíl, ale právě díky této drobnosti budou vaše boty působit sofistikovaněji.

Ať už jste na svatbu zvolili žaket, frak nebo klasický oblek, pokud je v tmavé barvě, měli byste k němu zvolit černé boty. Pakliže toužíte spíše po uvolněnějším vzhledu, povoleny jsou i jiné odstíny, od hnědé přes burgundskou až po tmavě zelenou.

Kravata a pásek

Jedním ze způsobů, jak doladit svatební outfit k dokonalosti, je výběr správné kravaty. Nejlepší barevnou volbou jsou odstíny modré, krémové a slonovinové, vždy ale myslete především na to, aby vám kravata ladila se zbytkem oblečení i se stylem svatby. Pozor také na správnou délku, měla by zakrývat sponu opasku. Kravatu můžete nahradit taktéž motýlkem – záleží na stylu svatby a zvoleném outfitu.

Pokud vám kalhoty správně sedí, neberte si pásek. Ten totiž zbytečně kazí celkový dojem perfektně padnoucího oblečení. V případě, že pásek musíte mít, slaďte ho barevně s botami.

Manžetové knoflíčky

Ano, tyto drobné pánské šperkyperfektně doladí váš svatební outfit. Pro den D byste měli zvolit dekorativní manžetové knoflíčky zdobené například diamanty či drahokamy, a to nejlépe zlaté či platinové, které svatebnímu obleku dodají punc luxusu. Chcete-li si na výběru šperků nechat opravdu záležet, nenechte si ujít náš článek o tom, jak manžetové knoflíčky na svatbu nejlépe vybírat.

 • Manžetové knoflíčky ze stříbra s gravírem a rubíny Fanny
  Manžetové knoflíčky ze stříbra s gravírem a rubíny Fanny
 • Zlaté manžetové knoflíčky s gravírem a safíry Hades
  Zlaté manžetové knoflíčky s gravírem a safíry Hades
 • Zlaté manžetové knoflíčky s iniciálami Voitto
  Zlaté manžetové knoflíčky s iniciálami Voitto
 • Manžetové knoflíčky ze zlata s gravírem a diamanty Hades
  Manžetové knoflíčky ze zlata s gravírem a diamanty Hades
 • Manžetové knoflíčky ze zlata s diamanty Tallis
  Manžetové knoflíčky ze zlata s diamanty Tallis
Co se dalších doplňků týká, zvolit lze také vestu nebo šle. Obě možnosti vám pomohou vypadat ještě formálněji.

Tipy na závěr

Na závěr vám chceme dát několik posledních tipů, čeho se při výběru outfitu vyvarovat a jak v obleku vypadat ještě lépe.

 • Podle etikety je povinností i v letních měsících nosit pod oblek pouze košili s dlouhým rukávem. Tu můžete odložit a vyměnit za košili s krátkým rukávem až po formální části svatebního dne, tedy po obřadu a focení.
 • Pokud se chcete sladit s nevěstou, můžete tak učinit pomocí barvy své svatební vesty, kravaty a kapesníčku, nebo pouze kravaty a kapesníčku.
 • Ženíte se ve fraku? Pak si k němu nikdy neberte černý motýlek, ten je jen pro číšníky. Zvolte raději bílý.
 • Ponožky k svatebnímu obleku pro muže jsou vždy v barvě kalhot a vysoké tak, aby vám při jakémkoli pohybu nebyly vidět obnažené nohy. Rozhodně by také měly co nejvíce ladit k botám.
 • Pokud máte hodinky, měly by odpovídat barvě pásku.

Věříme, že vám náš průvodce výběr svatebního obleku usnadní a v den D stanete po boku nevěsty jako pravý elegán. Přejeme vám, aby obřad i následné oslavy proběhly přesně podle vašich představ a aby byl každý den manželství pramenem společné radosti a štěstí.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky