Jak na svatbu v zahraničí

Každá svatba je výjimečná a vedle narození dítěte patří k nejnezapomenutelnějším zážitkům každého páru. Dnešní otevřený svět nabízí snoubencům nespočet možností, kdy je nejen možné nechat se oddat a užít si svatbu v kostele, pod nějž příslušíte. Své prostory a obřadní síně otevírají i české zámky a hrady, městské radnice, veřejné parky a zahrady. Některé páry se nadchnou například pro svatbu v lese nebo v rodném domě. Při pečlivém plánování a dostatku finančních prostředků je možné nechat se oddat i při seskoku padákem nebo při letu balónem. Originální rozměr svatebnímu obřadu může ale dodat i to, že se bude konat v zahraničí. Nedoufejte však ve spontánní obřad na malasijské pláži, protože i taková svatba, pokud má platit také v České republice a nebýt pouze symbolická, musí splňovat právní předpisy dotčených zemí.

Proč se vzít v zahraničí?

Říkáte si, proč vůbec svatbu mimo Českou republiku plánovat? Vždyť i sňatek v naší domovině není jednoduché naplánovat a zařídit. A brát se v zahraničí s sebou zajisté nese další úskalí. Některé páry však mohou toužit zpečetit svůj vztah na místě, kde se poznaly, kde se zasnoubily nebo kde prožily krásné chvíle, na které s láskou vzpomínají. Jiní si přejí užít si obřad v soukromí a intimnější společnosti, než by se jim poštěstilo doma. Snoubenci mohou být motivováni i přáním užít si svatbu v prostředí či zeměpisném pásmu, které vyniká příjemnými klimatickými podmínkami, originální kuchyní nebo duchovně blízkými specifickými tradicemi. Sňatek v zahraničí často uzavírají i národnostně smíšené páry, kdy jeden z partnerů má rodinu v dané destinaci. Motivace může být různá, podstatné však je, že do svého checklistu nesmíte zapomenout zahrnout důležité položky, pokud chcete, aby vaše svatba platila i v našich končinách.

Jaká je cena svatby v zahraničí?

Před rozhodnutím vzít se v zahraničí nezapomeňte pečlivě zvážit, jak přesně si svůj vstup do manželství představujete, jestli se vaše nápady protínají s partnerovými a kolik peněz chcete nebo můžete na svatbu vyčlenit. Ceny v zahraničí se totiž liší dle destinace, takže neuškodí, když si předem třeba pomocí internetu nebo přátel, případně vlastní návštěvou zvoleného místa, uděláte představu, na kolik vás vyjde obřad, slavnostní oblečení, snubní prstýnky, hudba, občerstvení, květinová výzdoba, pronájem místa apod. K poměrně významným položkám se navíc přidá i doprava na místo určení, buď jen pro vás, případně i pro pozvané hosty, ubytování, pojištění a speciální poplatky. Vyšší částku si vyhraďte i na splnění zákonných povinností a doložení řádně ověřených a přeložených dokladů, které vás opravňují k uzavření sňatku ve vysněné lokalitě a díky nimž bude vaše manželství platné i v České republice.

Při placení záloh zpravidla prostřednictvím bankovních převodů se ujistěte, že bance zbytečně neplatíte poplatky navíc a že využíváte výhodný směnný kurz.

Kolik hostů pozvat?

Svatba v zahraničí často implikuje finančně náročnou záležitost, proto seznam hostů zpravidla netvoří desítky a desítky jmen. Pečlivě tedy zvažte, koho pozvete. Promyslete si, jestli klimatické podmínky zvolené destinace a místní kuchyně vaše příbuzné a přátele uspokojí, neboť horké počasí Bangkoku a smažené tarantule na svatební hostině nemusí vaše prarodiče úplně nadchnout. Pamatujte i na to, že pokud svůj sňatek plánujete v odlehlejší oblasti, měli by hosté dorazit na místo o něco dříve než rovnou na obřad, aby byli odpočinutí a v dobré náladě. Ve svůj výjimečný den přece toužíte po slavnostní a přátelské atmosféře, že?

První novomanželský tanec na svatbě v zahraničí
Dobře si promyslete, koho na vaši svatbu v zahraničí pozvete.
Svatební hostina
Zvažte také, zda místní kuchyně uspokojí chutě vašich příbuzných a přátel.

Přejete si nezapomenutelnou květinovou výzdobu?

Zahraniční svatby nabízejí nepřeberné možnosti co se týče květinových aranžmá. V exotických zemích navíc pořídíte tamní květenu za mnohem příznivnější ceny než u nás, kam se květiny musí často komplikovaně dovážet a následně uchovávat. Svatební kytice a korsáž pro ženicha a svědka se nechá uvázat i z květů, o kterých jste třeba ještě ani neslyšeli, ale jež vás svou vůní či barvami uchvátí.

Kde si pořídit svatební šaty?

Svatební šaty jsou delikátní záležitostí, kterou byste měli promyslet dostatečně detailně a včas. Pokud si je neplánujete pořídit až na místě, či se nechcete brát v plavkách, zvažte, jestli pro ně kvůli jejich střihu nebudete potřebovat samostatné sedadlo v dopravním prostředku. V letadle si je třeba po domluvě s personálem můžete nechat pověsit. Šaty pro nevěstu vybírejte už s myšlenkou na jejich přepravu, proto se zaměřte na nemačkavé materiály a látky, které se snadno udržují a žehlí. Některé svatební salony nabízejí i speciální přepravní boxy. Připravte si však řešení pro případ, že po vybalení róby zjistíte, že jste si dovezli jen zmuchlanou krajkovou hromádku. Vyvarujete se tak zbytečného stresu.

Podobně se zamyslete nad dovezením snubních prstýnků a nevěstiných šperků do cílové destinace. Pravděpodobně půjde o hodnotnější kousky a jistě byste nechtěli, aby vám v přepravovacím chaosu zmizely.

Ženich a nevěsta kráčí po schodech
Svatební šaty přepravujte s náležitou péčí, aby i po cestě zůstala krajka krajkou.
Ženich a nevěsta při západu slunce u moře
Zaměřte se proto na nemačkavé materiály, které se snadno udržují a žehlí.

Jak zajistit, aby byl váš sňatek legální?

Je samozřejmé, že vás při svatbě v zahraničí čeká nejen romantika a dobrodružství, ale také celá řada administrativních úkonů. Ačkoliv se detaily země od země liší, vždy platí, že forma a pravidla uzavření sňatku (tedy obřad, náležitá dokumentace apod.) se řídí pravidly a právními předpisy země, kde se berete, a vaše způsobilost vstoupit do svazku manželského a podmínky jeho platnosti se posuzují podle českého právního řádu.

Jde-li vám pouze o rituál či zážitek, vezměte se spontánně v takovém Las Vegas v jedné ze svatebních kaplí s Elvisem do 10 minut. Chcete-li však, aby váš sňatek byl po návratu legální i v České republice, budete se muset před obřadem náležitě informovat a připravit. Jednodušší úředničina vás čeká v zemích EU, ve vzdálených exotických destinacích se připravte na komplikovanější zařizování.

Nejprve kontaktuje matriční úředníky ve své vysněné lokalitě, kteří vám potvrdí, jaké doklady a náležitosti budete k uzavření sňatku potřebovat podle tamního právního řádu. Pár užitečných informací objevíte i na webových stránkách zvoleného města nebo na ambasádě vybrané země. Hodně vám může pomoci i zvláštní matrika v Brně, která vám potvrdí i to, jestli vaše manželství bude následně u nás uznáno jako právoplatné. Jako jediná v republice se totiž může tímto specifickým právem pyšnit. Informaci o tom, bude-li váš sňatek platit i mimo místo uzavření, vám poskytne i ministerstvo zahraničních věcí.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Jaké doklady by vám nikdy neměly chybět?

Jestliže chcete vstoupit do stavu manželského, vězte, že vždy budete potřebovat minimálně tyto dokumenty:

 • rodné listy snoubenců,
 • potvrzení o právní způsobilosti k uzavření sňatku, které vydala česká matrika (popř. česká ambasáda),
 • kopie té strany pasu/občanského průkazu, na které se nachází fotka (pozor, pas/občanský průkaz by měl platit ještě alespoň šest měsíců po návratu z ciziny),
 • potvrzení o rozvodu, pokud se některý ze snoubenců nechystá vdát či oženit poprvé,
 • vdovy a vdovci musí doložit i úmrtní list bývalého partnera, někdy i dřívější oddací list.

Aby v zahraničí dokumenty brali jako platné, nechte si je stvrdit doložkou, jež prokazuje ověření podpisu a otisku razítka za účelem jejího použití v cizině (tzv. apostilou). Zažádejte si o ni včas na ministerstvu zahraničních věcí (služba je zpoplatněna, sledujte tedy aktuální informace). Apostilu uplatníte jen v zemích, které podepsaly Haagskou úmluvu (cca 90 států). V ostatních zemích (mimo jiné i např. v Egyptě) je nutná tzv. superlegalizace dokumentů (ověření českým ministerstvem zahraničních věcí a tuzemským zastupitelským úřadem země, kde se chystáte brát). Následný úřední překlad do angličtiny nebo úředního jazyka zvolené země je samozřejmostí.

 • Zlaté ploché snubní prsteny s diamanty Yorik
  Zlaté ploché snubní prsteny s diamanty Yorik
 • Zlaté snubní prsteny z kombinovaného zlata Miro
  Zlaté snubní prsteny z kombinovaného zlata Miro
 • Zlaté snubní prsteny eternity a komfortní pánský Tiall
  Zlaté snubní prsteny eternity a komfortní pánský Tiall
 • Snubní prsteny ze zlata s diamanty Zaila
  Snubní prsteny ze zlata s diamanty Zaila
 • Eternity prsten s moissanity a pánský komfortní prsten Malea
  Eternity prsten s moissanity a pánský komfortní prsten Malea

Jak potvrdit legálnost sňatku v českých zemích?

Oddacímu listu z ciziny nesmí chybět apostila (zpravidla ji získáte od úřadu v hlavním městě), popř. superlegalizace (k ní je oprávněno tamní ministerstvo zahraničí a tamní zastupitelský úřad ČR). Jestliže vaši svědci nebyli z domoviny, nezapomeňte si poznamenat jejich nacionále, neboť vás o ně může požádat česká matrika.

Potvrzený a do češtiny úředně přeložený oddací list spolu s originálním oddacím listem a všemi potvrzeními, rodnými listy a občanskými průkazy odneste na matriku v místě bydliště. Ta je odešle na výše zmíněnou matriku v Brně, která vám vystaví český oddací list.

Jaké zahraniční svatební destinace jsou nejpopulárnější?

Jestliže se pro svatbu v zahraničí rozhodnete, pak si užijete spoustu zábavy i při vybírání té správné destinace. Jistě pečlivě zvážíte finanční, logistické i právní aspekty takového sňatku. Státy, které podepsaly Haagskou úmluvu (což jsou mimo jiné především státy v Evropě), pro vás nebudou takovou výzvou při zajišťování svatebních formalit jako mimoevropské a skutečně exotické země. Rovněž náklady na svatbu se budou výrazně lišit, jestliže srovnáme Evropu a třeba tolik oblíbenou Indonésii a Oceánii.

Novomanželé na mole při západu slunce
Svatba v zahraničí pro vás bude nezapomenutelným zážitkem.
Panorama visuté zahrady u moře
Působivá panoramata dodají celému sňatku neobyčejný punc luxusu.

Exotické lokality

Mauricius

Ostrov Mauricius se nachází kousek od východního pobřeží Afriky a láká svým tropickým podnebím, písčitými plážemi, průzračným mořem jako stvořeným ke koupání a potápění a romantickými panoramaty a západy slunce. Dovolenkové rezorty zde často snoubencům vycházejí hodně vstříc a novomanželům nabízejí řadu benefitů a slev. Každý hotel má své speciální místo na konání svatebních obřadů a kromě populární pláže se lze vzít i v tropické zahradě či altánku.

Maledivy

K nejluxusnějším destinacím 100% patří tyto nádherné ostrovy v Indickém oceánu, které pro mnoho párů představují svatební ráj. Hotelové resorty sňatkům přejí, překrásné pláže a zahrady k romatickým obřadům přímo vybízejí. Nezapomeňte se předem důkladně informovat o tom, co je třeba splnit pro legalizaci vaší svatby, protože právě na Maledivách je to poměrně komplikovaný proces.

Las Vegas

Město hříchu a hazardu v našem výčtu nesmí chybět, protože kdo by neznal zdejší kaple, kde vám půjčí šaty, květinu i svědky. Během několika minut můžete být svoji. Vaši příbuzní a přátelé mohou za poplatek sledovat přímý přenos z vašeho slavnostního dne online z pohodlí domova. A pozor, české úřady nemají problém s uznáváním manželství zde uzavřených. Upřímně, koho by alespoň ve skrytu duše nelákala svatba v Las Vegas?

Tahiti

Ostrov Tahiti si snoubence získává romantickými obřady, kdy ženicha převlečeného za polynéského válečníka a nevěstu jako princeznu oddává kmenový náčelník poté, co na vybrané místo ozdobené květinami a věnci připlují na loďce. Aby byl sňatek právně uznatelný, musíte ho uzavřít i na úřadě, a to po minimálně měsíčním pobytu v Polynésii.

Havaj

Aloha! Vyberte si jakýkoliv z havajských ostrovů a vězte, že máte o nezapomenutelný zážitek postaráno. Úchvatné pláže, tradiční květinové věnce a sopečná pohoří představují působivé panorama pro vaši svatbu. Fantastická krajina českým svatbám přeje, protože jejich uznání v Čechách je snadné.

 • Eternity prsten s diamanty a pánský komfortní prsten Khalid
  Eternity prsten s diamanty a pánský komfortní prsten Khalid
 • Platinový eternity prsten s diamanty a pánský plochý prsten Marveille
  Platinový eternity prsten s diamanty a pánský plochý prsten Marveille
 • Eternity prsten ze zlata s champagne diamanty Lacy
  Eternity prsten ze zlata s champagne diamanty Lacy
 • Romantický prsten s diamanty Daan
  Romantický prsten s diamanty Daan
 • Romantický eternity prsten s lab-grown diamanty Ellwood
  Romantický eternity prsten s lab-grown diamanty Ellwood

Evropské lokality

Řecké ostrovy

Zakynthos, Rhodos, Lefkada, Thassos, Kréta nebo Santorini nejsou Čechům neznámé. Oblíbené dovolenkové ostrovy však nabízejí i překrásné prostředí pro vaši svatbu. Přímořská letoviska a nekonečné písečné pláže vyzývají k uzavření sňatku. Lokalita je snadno dostupná, proto vstup do manželství můžete oslavit se všemi vašimi nejbližšími. Na dokonalá místa na svatbu prostě narazíte na každém z řeckých ostrůvků.

Chorvatsko

Země na pobřeží Jaderského moře nabízí slunce, hory, oblázkové pláže, starobylá městečka, větší i menší ostrůvky a snoubenci si zamilovali svatby u moře s vůní piniových hájů. Jen pár hodin jízdy autem leží Chorvatsko, které je plné života, malebnosti i luxusu. Vaši blízcí mohou snadno spojit oslavu vašeho manželství s příjemnou dovolenou v dostupné oblasti.

Itálie

Itálie je přeplněna dokonalými lokalitami, v nichž si lze říci nezapomenutelné ano. Začít lze na severu v Benátkách, pokračovat přes kouzelné jezero Como či Lago di Garda, renesanční Florencii a antický Řím po vášnivou jižní Neapol či sluncem prozářenou Sicílii.

Skotsko

Drsná romantika skotské Vysočiny, rozeklané pobřeží, mohutné hrady a legendami opředená jezera přímo vyzývají ke vstupu do manželství. Ve Skotsku lze uzavřít sňatek v podstatě kdekoliv budete chtít, stačí si jen vybrat. Na své si přijdou nejen milovníci historie.

Paříž

Jedno z nejromantičtějších měst láká snoubence secesními zámky i moderními hotely, které představují dokonalé kulisy pro vaši svatbu. Tisíce perfektních míst volbu toho správného mohou ztížit, ale obřadu v Paříži nikdy nebudete litovat. Navíc stejně jako v ostatních evropských destinacích nebudete čelit komplikacím při uznávání legitimity svazku v České republice. Viva la France!

Novomanželský polibek na mořském pobřeží
Přímořská letoviska přímo vyzývají k uzavření sňatku.
Svatební hostina v přímořském letovisku
Navíc můžete vy i vaši blízcí spojit svatební oslavu s příjemnou dovolenou.

Máme se vzít v zahraničí? Nebo raději ne?

Výhody

 • Netradiční a třeba i trošku exotický obřad, který se vymyká české tradici. Lze si dovolit i věci, které by doma nešly.
 • Všichni si rovněž odnesou nezapomenutelný zážitek, nebude to jen další obdobná svatba v řadě.
 • Lze si vybrat lokalitu, kde se můžete spolehnout na slunečné a příjemné počasí, užít si lokální jídlo a hudbu.
 • Hosté se zpravidla zdrží déle než jen pár hodin, proto mají rodiny více času a prostoru se sblížit.
 • V zahraničí se konají spíše malé svatby, takže jejich atmosféra bývá komornější, intimnější a uvolněnější.
 • Novomanželé se mohou pochlubit nádhernými a exotickými fotografiemi.
 • Snoubenci si mnohem častěji než při tuzemských svatbách najímají svatební koordinátory, kteří jim celý proces plánování a objednávání výrazně usnadní a kteří si vezmou na starost i harmonogram svatebního dne.
 • Existují i svatební agentury, které nabízejí uzavření sňatku ve formě hotového balíčku. Stačí si jen vybrat a nechat se na zvoleném místě svatby oddat.
 • Svatbu lze rovnou spojit se svatební cestou. Stačí ve vybrané lokalitě rezervovat ubytování na delší dobu.

Nevýhody

 • Někteří hosté, které byste na svatbě rádi měli, se nebudou moci z různých důvodů zúčastnit (vzdálenost, časová a finanční náročnost apod.).
 • Nepozvaní příbuzní či přátelé mohou být zklamaní, že se vaší svatby nezúčastní, ačkoliv při sňatku v ČR by pozvaní byli.
 • Logistická náročnost. Musíte pečlivě promyslet, jak na místo konání dostanete všechny propriety, či je objednáte až na místě konání. Pokud nemůžete na vše osobně dohlédnout, nemusí se nakonec skutečnost ve všem shodovat s vašimi představami.
 • Čeká vás řada více nákladů. Mezi ty poměrně nečekané a nepříjemné patří třeba bankovní poplatky za platby v cizí měně nebo za všechna potvrzení k legalizaci sňatku.
 • Všechny služby zpravidla rezervujete po internetu jen na základě doporučení dalších lidí s podobnou zkušeností. Nikdy nevíte, jak velké riziko podstupujete a jestli vás někdo z dodavatelů „nevypeče“.
Svatební obřad na pobřeží moře
Svatba za hranicemi nabízí jedinečnou atmosféru, je však potřeba ji pečlivě naplánovat.
Malebná zákoutí v přímořském letovisku
Lze si vybrat takovou lokalitu, u které se můžete spolehnout na slunečné a teplé počasí.

Pár tipů na závěr

 • Nezvěte „pro jistotu“ více lidí, než pro kolik svatbu plánujete. Ano, může se stát, že někdo z pozvaných odmítne, ale je mnohem snazší vyrovnat se s nižším počtem hostů než s vyšším.
 • Vězte, že svatbu vám mohou odsvědčit zahraniční přátelé, či úplně cizí lidé. V Las Vegas si třeba svědky můžete pronajmout. Nezapomeňte si však poznamenat jejich nacionále (nejlépe fotokopii jejich dokladu totožnosti), neboť česká matrika bude tyto údaje potřebovat k potvrzení legitimity vašeho sňatku.
 • Zjistěte si s dostatečným předstihem právní náležitosti. Zajisté se nechcete na poslední chvíli vyrovnávat s nepříjemnými překvapeními.
 • Připravte se na to, že se zvyklosti ve vámi vybrané lokalitě mohou lišit od těch, na které jste vy a vaši hosté zvyklí.
 • Dopravte se na místo konání svatby dříve než ostatní hosté, abyste mohli vše v rámci možností zkontrolovat a připravit se na vítání svatebčanů.
 • Poskytněte účastníkům všechny informace, které mohou potřebovat k hladkému dopravení se na místo svatby. Vytvořte seznam otázek a odpovědí, který pozvaným rozešlete, popř. je zveřejněte na své svatební webové stránce. Vyvarujete se zodpovídání těchtýž otázek stále dokola.
 • Vše si rezervujte dostatečně předem. Některá oblíbená letoviska a destinace mohou být obsazeny i na rok a půl dopředu.
 • Pojistěte se. Nikdy nevíte, co se může přihodit. Pojistěte i snubní prsteny a další hodnotné šperky, které si vezmete s sebou. Chaos na letišti a cestách je téměř pravidlem.
 • I přestože plánujete převzít manželovo příjmení, rezervujte si letenky na svoje dívčí jméno. Doklady vám totiž na úřadě vymění až po návratu domů a prokázání se oddacím listem.
 • Počítejte při sestavování budgetu s nějakými penězi navíc. Nikdy nevíte, jestli nebudete muset platit za zavazadla navíc apod.
 • Domluvte se s pozvanými hosty na tom, že vám svatební dary předajíaž po návratu do ČR. Jinak by se vám mohlo snadno stát, že byste měli na zpáteční cestu o zavadlo navíc.

Uvažujete o svatbě v zahraničí? Pak doufáme, že vám náš článek pomohl vytvořit základní představu o tom, jaká úskalí vás mohou při plánování čekat. Užijte si svůj velký den, ať už v českých luzích a hájích, nebo na exotické pláži u azurově modrého moře.

Autor fotografií použitých v článku: svatební fotograf Tomáš Dolejší

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky