Jak si zabalit šperky na cesty?

I na cestách se určitě chcete líbit, takže ať už plánujete cestu kolem světa, putování po krásách v blízkosti vašeho domova nebo se prostě jenom budete vyhřívat na pláži plné horkého sluníčka, máte před sebou výběr a balení svých oblíbených šperků. Určitě vás hned napadne zapeklitá otázka, jak šperky pečlivě zabalit tak, aby se jim po cestě nic nestalo, a budete na pochybách, jestli některé šperky raději nenechat doma. Balení určitě nenechávejte na poslední chvíli a projděte si s námi pár tipů, které můžete před svou cestou využít.

Které šperky si vzít s sebou a které nechat doma

Nezáleží na tom, kde nebo jak dlouho budete cestovat. Mějte na paměti, že díky cestování můžete vypustit z hlavy každodenní starosti a rutinu. Abyste si tedy cestování skutečně užily, nechte doma všechny věci, z jejichž ztráty byste se během cesty mohly zbytečně stresovat. Nejlépe uděláte, když doma necháte všechny předměty a šperky, které pro vás mají nějakou výraznou finanční nebo emocionální hodnotu. Sice budete muset na cestách oželet skvělé kousky pro vaše outfity, na druhou stranu se ale nebudete muset obávat jejich ztráty.

To ale neznamená, že musíte doma nechat úplně všechny šperky. Naopak cestování a dovolená jsou ideální příležitostí, kdy si pohrávat s novými outfity a doplňky a třeba znovu objevit některé kousky šperků, které běžně nenosíte. Nebo se vám také zalíbí nějaký šperk během vašich cest, a obohatí tak vaši šperkovnici plnou pokladů.

Jak má většina cestovatelek vyzkoušeno, k většině outfitů vám během vašich cest bude spolehlivě stačit pár základních kousků - jednoduché náušnice, jemný náramek nebo minimalistický přívěsek. A díky tomu, že se budete držet levnějších kousků, můžete snadno následovat poslední trendy a být vždy in.

 • Platinový ankr řetízek 40 cm se šířkou 0.8 mm
  Platinový ankr řetízek 40 cm se šířkou 0.8 mm
 • Minimalistický náhrdelník s tsavorit granátem Glosie
  Minimalistický náhrdelník s tsavorit granátem Glosie
 • Stříbrný fashion náramek Feather
  Stříbrný fashion náramek Feather
 • Kuličkový řetízek 45 cm z 14k zlata
  Kuličkový řetízek 45 cm z 14k zlata
 • Stříbrné napichovací karma náušnice Belisa
  Stříbrné napichovací karma náušnice Belisa

Co se zásnubními a snubními prsteny

Poničení nebo ztráta mrzí u každého šperku, v případě zásnubních nebo snubních prstenů je to ale o to horší, že se jedná o jedinečné a v podstatě nenahraditelné kousky. V případě cenných prstenů tedy pořádně zvažte, zda je destinace, kam se chystáte cestovat, bezpečná. Rozmyslete také, jaké aktivity vlastně během cest plánujete. Pokud jedete například na sportovně laděnou dovolenou, složitější modely, jako jsou snubní prsteny s diamanty nebo zdobené vintage obroučky, vám budou spíše překážet. V takovém případě bude lepší nechat je v bezpečí vašeho domova.

Pokud se přeci jenom rozhodnete cestovat s dražšími prsteny a šperky, je možné nechat si je pojistit. V řadě zemí je pojištění ztráty cenností během cestování běžným typem pojištění. V České republice však zatím bohužel není nabídka pojišťovacích společností tak pestrá a mnohdy není takové pojištění ani možné.

Přeci jenom si však můžete připravit pár opatření, která vám při ztrátě šperků v zahraničí mohou pomoci. Před cestou si vyfotografujte všechny šperky, které s sebou vezete. V případě, že šperk ztratíte a budete mít to štěstí, že ho místní policie najde, můžete se jako jeho majitelka prokázat právě fotografií.

Pokud na dovolenou letíte, šperky mějte v příručním zavazadle, které máte vždy bezpečně u sebe. U odbaveného zavazadla hrozí, že se ztratí i s vašimi cennostmi. Stejně tak nenechávejte šperky ležet jen tak bez dozoru v hotelovém pokoji, ale mějte je stále při sobě nebo využijte možnosti uložit šperky v hotelovém sejfu.

Jak připravit šperky na cestu

Když už jste si pořádně rozmyslely výběr šperků, je na čase promyslet, jak šperky zabalit tak, abyste je všechny dovezly v pořádku, pokud možno neponičené a nezašmodrchané. Možností, jak šperky správně zorganizovat a zabalit, máte více:

Cestovní šperkovnice

Pokud cestujete pravidelně a často, může se vyplatit menší investice do speciálního cestovního kufříku určeného přímo na šperky. Každá náušnice, náramek nebo náhrdelník tak budou mít své bezpečné místo a vy se můžete těšit z komfortního pořádku, který vám taková cestovní šperkovnice nabízí.

Šperkovnice

Brčka na pití

Řetízky se často a rády zamotávají a i když je do krabičky uložíte pečlivě rozmotané, skoro určitě v takovém stavu dlouho nevydrží. Stačí ovšem jednoduchý trik s obyčejným brčkem na pití, kterým řetízek protáhnete a nakonec zapnete. Díky brčku nemá řetízek šanci zamotat se do ostatních náhrdelníků nebo náramků. Všechna brčka s řetízky nakonec můžete šikovně uschovat třeba v cestovním pouzdře na zubní kartáček. Brčka také snadno přizpůsobíte délce řetízku a po zkrácení se dají použít i pro jemné náramky. V případě, že cestujete s masivními náhrdelníky, může vám dobře posloužit i obyčejná rulička od toaletního papíru.

Brčka na šperky

Nepoužívaná věrnostní kartička

Pro šikovnou úschovu náušnic můžete jednoduše použít jakoukoli věrnostní kartu z obchodu nebo jinou tvrdší kartičku, kterou už nepoužíváte. Do takové kartičky stačí propíchnout pár dírek, kterými náušnice protáhnete. Pokud je to třeba, z druhé strany náušnice proti vypadnutí zajistěte zavíráním. Takto vyrobený věšáček na náušnice nakonec ještě zabalte do kusu jemné látky a vložte do šperkovnice nebo jiného zavazadla.

Cestování s náušnicemi

Knoflíky

Nejčastěji ztrácíme jenom jednu náušnici z páru, což mrzí o to více. Abyste si tedy z cest dovezly celý pár náušnic, mohou vám dobře posloužit knoflíky, kde do již vytvořených dírek opět prostrčíte náušnice a na druhé straně je upevníte zavíráním. Knoflíky s náušnicemi pak uschovejte ve šperkovnici nebo taštičce na šperky určené. Už nikde se vám tak nestane, že budete hledat druhou náušnici do páru. Díky knoflíkům budete mít celý pár vždy hezky pohromadě.

Náušnice s knoflíky

Krabička na prášky

Znáte takové ty malé krabičky na prášky rozdělené do sedmi přihrádek na každý den, kdy máte brát lék? Pokud vám nějaká taková šikovná krabička po lécích zbyla, určitě se jí nezbavujte. Je to totiž skvělé řešení pro malé peckové náušnice nebo prstýnky. A rovnou i víte, který den si vzít jaký šperk :)

Krabička na šperky

Malé plastové sáčky

Tyto malé pytlíčky lze použít na skladování prakticky čekoholi, co se do nich vejde. Pro malé šperky jsou ideální. Do každého pytlíčku vložte jeden šperk a všechny pytlíčky nakonec schovejte například do kosmetické taštičky.

Sáčky na šperky
Ať už jste se inspirovaly některou z našich osvědčených metod na balení šperků, nebo jste přišly na vlastní vychytávku, nezapomeňte, že cestování bychom si měli především užít. Obavy ze ztráty šperků by vám vaše putování neměly rozhodně znepříjemnit! Se šperky se to v takovém případě má tak, že čím méně jich s sebou vezete, tím větší pohoda a méně starostí.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky