Jak zazářit jako host na svatbě

Jak zazářit jako host na svatbě

Inspirujte se tipy na svatební dary a naučte se je vybírat

Všichni svatby milujeme. Dojímáme se při nich, vzpomínáme na ty vlastní, nebo partnerům jemně naznačujeme, jakým směrem by se naše vztahy mohly vyvíjet. Nebo se jen přijdeme pobavit s příbuznými a přáteli nad chutnou krmí a několika sklenkami dobrého moku. Nevěsty a ženichové neví, kde jim hlavy stojí, neboť chtějí mít vše dokonalé. A my se těšíme na obřad a oslavu. Jenže víte, že povinností každého řádně pozvaného hosta je donést svatební dar? To pak člověku hned ta radost ze skvělé party trochu ztrpkne na jazyku. Ale nebojte, dnes se podíváme, jak se v nabídce vhodných pozorností zorientovat a nezpůsobit faux pas.


Něco málo etikety

Stejně jako všechny jednotlivé kroky svatebního snažení mají svůj řád a pořádek, tak i při věnování svatebního daru je nutno věnovat pozornost jasně stanoveným pravidlům. Sice se to může zdát jako nuda nebo hloupost, ale věřte, že dodržení pár jednoduchých zvyklostí se podepíše na hladkém průběhu celého obřadu i následujících chvil zábavy.


Přílišná kreativita zabila účel

Chcete, aby váš dárek byl nezapomenutelný? Aby si o něm všichni pozvaní vyprávěli ještě dlouhá léta po svatbě? Dobrá, ale nezapomínejte ve své honbě za originalitou na povahu a preference snoubenců. Ti uvědomělí, kteří přesně vědí, co chtějí, neváhají na svých svatebních internetových stránkách vytvořit seznam toho, po čem touží a co by se jim případně hodilo do společné domácnosti. Vyvarují se tak tří žehliček a osmerých šachů na dlouhé zimní večery. Svatební hosté si z předestřené nabídky zvolí, co je jejich srdci nejbližší, a k dané položce připíší své jméno.


Zapeklitá otázka: kolik peněz za dar utratit?

Rozhodně se vyvarujte svého kalkulujícího já, které by si pěkně spočítalo, kolik toho sní, jestli bude přespávat a na kolik vyjde pronájem prostor. Přece byste nedali své nejlepší kamarádce či kamarádovi levnější dárek jen proto, že místo oslavy v zámeckém sále uspořádali hostinu u grilu na vlastní zahradě, že? Utraťte částku, která vám přijde vhodná v závislosti na vašem vztahu s oddávaným párem a na prostředí, ve kterém se pohybujete a žijete. Zkuste se odpíchnout od níže uvedených nástřelů.

  • Kolega z práce / vzdálený příbuzný či rodinný přítel: 500 – 1 000 Kč
  • Příbuzný / kamarád: 1 000 – 1 500 Kč
  • Blízký příbuzný / kamarád: 1 500 Kč a více
  • Nejhodnotnější dárky novomanželům pořizují zpravidla rodiče, jež následují svědci, sourozenci a nejlepší přátelé.

Tip: Poměrně rozumné je i domluvit se s ostatními hosty a složit se na finančně náročný dar, který by jednotlivec sám nikdy nepořídil. Uvidíte, jak moc čerstvě oddaný pár potěšíte.


Kdy a kam svatební dar doručit: na hostinu či rovnou domů?

Odpověď na otázku, kam a kdy pečlivě vybraný dárek dovézt či donést, spočívá na dohodě a tradici. První vhodnou příležitostí je shromažďování hostů v nevěstině domově. V takovém případě stačí úhledně zabalený balíček předat rodičům snoubenců, kteří se již o ostatní postarají. Mnohem oblíbenější je však doručení darů přímo na hostinu, kde se dárková balení spolu s jmenovkami dárců a populárními přáníčky ukládají na vyhrazeném místě. Novomanželé pak v rámci svatebního programu mohou dary rozbalit. Zahraniční trend dodat vše den předem do domu nevěsty, popřípadě do dvou měsíců po obřadu do našich končin dosud nepronikl.

Svatba dary
Na svatbě bývá jedno vyznačené místo, na kterém se shromažďují dary a přáníčka od svatebčanů


Poděkování

Tradice velí, aby novomanželé do dvou týdnů od sňatku všem, kdo jim do začátku společného života přispěli drobnou pozorností, poděkovali. Nejlépe písemně :)

Inspirujte se klasickými i méně tradičními nápady


Do kuchyně, ložnice i koupelny

Na rozdíl od let minulých dnešní páry netouží po tradičních darech, přesto se na jejich seznamech objevují návrhy na doplňky do kuchyní, koupelen a ložnic. Při hledání se nechte inspirovat elegantními lázeňskými hotely a zaměřte se na luxusní ložní prádlo a koupelnové drobnosti. Zvažte tématické trio měkoučkých polštářů, přikrývek z prachového peří a hebkých ručníků s vysokým vláknem. Za dobrý tip na svatební dar lze považovat i sady porcelánu či víceúčelového nádobí, které neudělají ostudu ani při slavnostní večeři. A protože dnešní obliba kulinářských pořadů tíhne k rozvoji gurmánství, nic nepokazíte ani při koupi moderních kuchyňských pomocníků a drobných vychytávek. A rozhodně nezapomeňte třeba na knihu receptů od vyhlášeného kuchaře, či na manuál pro kuchařské začátečníky. Vnesete novomanželům do společné domácnosti vskutku pevný základ.


Peníze – ale neurazí?

Hotovost je jak jednoduchým, tak diplomatickým řešením. Ale myslíte, že bílá obálka se opravdu k takovéto příležitosti hodí? Dárkový poukaz ano, ale bankovky a mince? Zkuste popustit uzdu fantazii (nebo googlu) a nechte peníze zarámovat – věřte, že takový obraz jen tak někde nekoupíte. K zajímavým nápadům se řadí i květinová dekorace ozdobená bankovkami přichycenými drátky (tady však pozor na vlhkost). Přátele či příbuzné pobavíte i váčky nebo truhličkami naplněnými po okraj mincemi – nejlépe vypadají dvacetikoruny, neboť připomínají zlaťáky. Radost udělají bankovky srolované do ruliček a opatřené visačkami, k jakému účelu může pár prostředky využít. Nápaditosti se rozhodně meze nekladou.

Peníze jako svatební dar
Nebojte se novomanželům věnovat peníze – dnes již patří k běžným a často nejpraktičtějším darům

Tipy na kreativní svatební dary

Znáte-li oddávaný pár vskutku dobře, pak odhlédněte od seznamu, který vyvěsili na internet, a zapojte svoji kreativitu. Podmínkou však zůstává nutnost vědět o novomanželích opravdu hodně, abyste se trefili do jejich stylu a vkusu. Ne každý rád vyrazí na honbu za pokladem či má v bytě prostor pro glóbus vyrobený z korku, do něhož si lze zapichovat špendlíky podle toho, kam kdo touží jet, či která místa navštívil. Vašemu zájmu by neměly uniknout dárkové koše s luxusními potravinami a surovinami, stejné župany z kvalitního materiálu pro každého z dvojice nebo unikátní starožitnost do sbírky. Jako svatební dar se v neposlední řadě hodí i kvalitní a dobře vybraný šperk. Nahlédněte do naší speciální kategorie, ve které najdete ty nejvhodnější klenoty k této příležitosti. 


Osobitá inspirace

Věnujte něco osobního – třeba ručně vyrobenou dřevěnou krabičku na drobnosti, již ozvláštňuje na víčku fotografie nebo nápis, který má pro obdarovávané vlastní význam. Tyto dárky by měly jít od srdce a ukázat vaši blízkost a náklonnost. Pro cestovatele se hodí štítky na zavazadla s vyrytými jmény a datem svatby, pro milovníky sýrů zas sada náčiní na servírování této pochoutky včetně prkénka doplněného jmény manželů a případně i vzkazem či citátem, který je vystihuje. Vinaře osloví skleničky na lahodný mok s vypískovaným motivem. Při hledání inspirace k takovému svatebnímu daru leží tíha volby plně na vašich bedrech.

Víno jako svatební dar
Kvalitní sekt doplněný o originální skleničky potěší milovníky dobrého pití


Něco opravdu netradičního

Myslíte si, že klidný wellness pobyt by novomanžele nebavil? Pak jistě darujte poukaz na zážitek. Hravé páry pobaví společenské hry – od vtipných svatebních kusů po náročné strategie, které zabaví o nudných nedělních odpoledních. Zajímavou možnost představuje i sada na pétanque či badminton, kdy se pár pobaví na čerstvém vzduchu. Originalitu nepostrádá ani vyhlídkový let balónem či malým letadlem, párový bungee jumping nebo tandemový seskok padákem. Obdivovatele uměleckých kuchařských výtvorů vyšlete na kulinářský kurz přípravy třeba čokoládových pralinek nebo domácích těstovin.


Dary vlastní výroby

Neobvyklé, ale přesto dojemné a milé bývají dárečky přímo vytvořené dárcem. Může se jednat o speciální koupelovou sůl připravenou do malých lahviček v rámci koupelového balíčku na svatební cestu, nebo třeba o portrét manželské dvojice, dříme-li ve vás druhý Da Vinci. Vyšívané ubrusy a polštáře sice patří už spíše do repertoáru našich babiček, ale vy můžete vyrobit ekologické tácky pod skleničky a hrnky s přírodními motivy. Elegantně budou působit i obyčejné sklenky ručně ozdobené moderními geometrickými či nadčasovými květinovými motivy. Internet podrobnými návody na výrobu různých drobností zrovna kvete, nechte se proto inspirovat, abyste potěšili své blízké činící život měnící krok.

Dar vlastní výroby
Darovat můžete i něco vlastnoručně vyrobeného, především, znáte-li novomanžele opravdu dobře

Snad jsme vás uklidnili, když jsme vám ukázali, že výběr svatebních darů se řídí několika základními pravidly. V našem článku jste jistě objevili i pár inspirativních tipů, jež vám usnadní hledání drobnosti, která novomanžele potěší a zpříjemní jim vstup do společného života. Ať už vyberete jakýkoli dárek, nezapomeňte ho doplnit o blahopřání s několika milými slovy. Připojit můžete i zajímavý citát, který novomanželskému páru jistě vykouzlí úsměv na tváři.