Jak na utajenou svatbu doma i v zahraničí

Pokud jste otevřeli tento článek, pravděpodobně vás představa typické velké svatby příliš neláká. Všechen ten stres okolo příprav a množství lidí vám nahání hrůzu nebo v tom jsou osobní důvody a veřejná svatba je zkrátka tabu. Patrně tedy koketujete s myšlenkou, že si své ANO s drahou polovičkou řeknete někde daleko od toho všeho. Co tato varianta veselky obnáší?

Co páry k tajné svatbě vede?

Zatímco někteří nad tímto nápadem kroutí nevěřícně hlavou, důvodů, proč si některé dvojice vyberou tuto možnost, může být několik.

Peníze

Co si budeme povídat, každá „sranda“ něco stojí. A protože typická svatba je obvykle zábavou tak pro 50 lidí, vyjde na slušný ranec peněz. I když zvolíte variantu „udělej si sám“, vaše prasátko s úsporami pravděpodobně dost pohubne. Oproti tomu malá svatba, která čítá všehovšudy čtyři účastníky – tedy novomanžele a svědky, je poměrně finančně nenáročná.

Vztahy v rodině

Maminka nemůže sedět vedle rozvedeného tatínka s jeho novou přítelkyní, strýček vtipálek by mohl urazit tetičku ze třetího kolene a sestřenice se nebaví se svou sestrou, protože... Vlastně nikdo neví proč. Byť všechny tyto rodinné příslušníky máte rádi, jejich přítomnost na jednom místě by mohla skončit podobně jako jedna letní filmová komedie z Hoštic. Svatba je dnem, který má patřit především novomanželům. Ti by si jej měli náležitě užít a v dobrém na něj po léta vzpomínat. Nač tedy riskovat, že jej rodinné pře takhle pokazí?

Snoubenci introverti

Svatba znamená, že jste celý den středem pozornosti. Pořád na vás někdo mluví, případně vy musíte promlouvat ke svým hostům. Není kam se schovat a neustále jsou na vás upřeny několikery oči. Vy přitom máterádi svůj klid a soukromí a už rodinné oslavy absolvujete se sebezapřením. V tom případě je pro vás tajná svatba skvělé východisko!

Novomanželé
Malebná příroda a maximální soukromí – dokonalá kombinace pro vaše „ano“
Nevěsta a ženich
Svatební den by měl patřit především novomanželům, nezdráhejte se ho proto prožít jen ve dvou

Svatba = formalita

Se svým partnerem či partnerkou tvoříte pár už nějaký ten pátek, všechno vám klape a ani jeden nepociťujete potřebu dosažení nějaké pomyslné vyšší mety. Oba zastáváte názor, že svatba je jen o úředním schválení vašeho spolubytí a nevidíte nejmenší důvod kolem toho dělat divadlo. Zkrátka si odběhnete na úřad, případně si s drahou polovičkou dáte vynikající oběd a hotovo.

Spontánní pár

Jste dvojice, která by svou energií mohla napájet třeba celé sídliště. Vaše nápady jsou občas riskantní, bláznivé, pro některé nepochopitelné. Žijete spolu pro přítomný okamžik a žádnou myšlenku neváháte zrealizovat. Je dost možné, že vás jednoho dne prostě napadne, že se hned teď vezmete. A tak se také stane. Až o tom budete vyprávět, možná si budou ostatní v koutku duše přát, aby občas byli i oni sami takhle nespoutaní.

Svatba v zahraničí

Vysněná zahraniční dovolená má pro každého trochu jiný význam. Někteří si pod tím představí all inclusive pobyt u moře, jiní pohled z vrcholu hor do údolí. Společným znakem je však spřízněná duše po boku, která onen pobyt povyšuje na nejlepší dovolenou v životě. Kombinace prostředí, milované osoby a bezstarostných dní je skvělým předpokladem pro zpečetění vzájemné lásky.

Svatba na neobvyklých místech

Existují místa, která mají neuvěřitelnou atmosféru, někdy až dechberoucí. Možná právě proto jste si je společně s partnerem nebo partnerkou zamilovali. A je vaším snem právě zde posvětit svůj vztah. Jenže dostat sem několik desítek svatebních hostů je nemožné. Takže co naplat, tento den bude pouze váš, svědků a oddávajícího.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Je tajná svatba dobrý nápad?

Pro uspořádání tajné svatby hovoří poměrně jasná racionální fakta. Naproti tomu však stojí silná negativa, útočící na emoce vás i vašich blízkých. Pokud se neřadíte mezi spontánní páry, které by se hnaly do svatby bez delšího přemýšlení, udělejte si seznam všech možných pro a proti a pečlivě je zvažte. Nejdůležitější však je, aby s nápadem na utajenou svatbu byli v pohodě oba snoubenci. Teprve potom se zamýšlejte, jaký styl svatby by se vám líbil.

Plusy

Obrovským plusem, který mluví za tento typ svatby jsou finance. Menší svatby jsou totiž méně nákladné. Odpadá zejména nejdražší položka – svatební hostina. Dále pak výdaje spojené s pronájmem prostor, hudbou, výzdobou, ubytováním hostů. Pravděpodobně i outfity u utajené svatby nebudou tak okázalé a budou tedy stát méně. Ovšem toto pozitivum je relativní. Pokud je totiž vaším snem například svatba v zahraničí, je třeba počítat s náklady na cestování a ubytování, plus poplatky za svatební obřad.

Plánování tajné svatby šetří vaše nervy i čas. Velká událost totiž vyžaduje detailní plánování, které je poměrně dost časově náročné. Navíc se většinou neobejde bez dohadů, kompromisů a stresu.

Veselka je ideálním důvodem k tomu, aby se setkali všichni rodinní členové i ztracení kamarádi. Nicméně spousta novomanželů krátce po svatbě přiznává, že byť tohle setkání bylo naprosto super, přáli by si to celé zažít znovu. A to hlavně z toho důvodu, že pro samé pobíhání mezi hosty neměli čas sami na sebe. Pokud je pro vás tedy důležitý intenzivní prožitek, zdá se, že tajná svatba je ideální volbou.

Mínusy

Byť je svatba dnem zejména pro novomanžele, nárokují si ji také rodiče (někdy i zbytek rodiny). Nemějte jim to za zlé, je to pro ně veliká událost, kdy jejich dítě definitivně vylétá z hnízda a pomyslně přestřihuje pupeční šňůru. Maminky se těší, až se budou moci podílet na výběru svatebních šatů, tatínci se nemůžou dočkat, až se pochlubí svým pálenkovým archivem. Pohled na „děti“ před oltářem je pro ně jakýmsi zadostiučiněním po celoživotní péči. Představa, že by o něj měli přijít, je pro některé rodiče a členy rodiny velmi bolestná a může s sebou přinést obrovské zklamání. Je třeba tedy počítat s tím, že pokud s vámi vaše rodiny nesdílí nadšení ze soukromé svatby, pravděpodobně se budete několik následujících měsíců potýkat s projevy jejich rozčarování.

Svatba sbližuje. Je to mnohdy jediná příležitost, kdy se mohou spolu potkat obě rodiny, a to i její vzdálenější členové, kteří by se kolikrát jen těžko střetli. Většinou si na ni udělají čas také vaši kamarádi, kteří žijí v zahraničí nebo se vám nedaří se často navštěvovat.

No a pak jsou zde společné zážitky a vtipné historky z veselky. Věc, která po léta spojuje a baví všechny svatební účastníky. Zvažte, jestli vám nevadí o ně přijít.

Svatba v přírodě
Prožijete svůj velký den jen se svou drahou polovičkou...
Svatební oslava
...nebo k němu přizvete i své nejbližší?

Místa, která tajným svatbám přejí

Jednou z možností je samozřejmě svatba na úřadě. Nefandíte tomuto typu svatby? Nevadí, máme pro vás trochu inspirace i pro mimo radniční prostory. I když v onen slavný den nebudete mít kolem sebe desítky pozorovatelů a potenciálních kritiků, neznamená to, že byste si to nemohli udělat pěkné sami pro sebe. Existují místa na svatbu, která jsou okouzlující sama o sobě a nepotřebují žádnou další výzdobu.

Příroda

To je asi bez debat. Ať už se jedná o drsný sever nebo horkou jižanskou exotiku, každý kout Země má něco do sebe. Svatbu na písčité pláži si dokáže představit asi každý, ale víte, jak by vám to slušelo třeba na irské pláni? A co takhle zimní svatba v severských zemích? Tam o sníh určitě nouze nebude. Nebo jste spíš patrioti a vaším oblíbeným místem v přírodě je ovocný sad za městem? I tam bude krásně. Jste-li s partnerem/partnerkou sportovně založení, zkuste si pro své ANO dojít až na vrchol hory. Anebo to můžete vzít opačným směrem a vaší obřadní síní se může stát jeskyně. Jen si to představte – absolutní ticho a klid, všude kolem svíčky. To je romantika…

Město

Upřednostňujete-li urbanismus před přírodou, i pro vás máme pár tipů. Patrioti mohou využít rodinné penziony, které jsou charakteristické svou milou, domácí atmosférou a mnohokrát se nacházejí na zajímavých místech naší země. Případně se ve svém okolí porozhlédněte po malé kapličce, abyste se ve velkém kostele necítili osamoceně. A jestli vás láká vůně dálek, co může být romantičtějšího než svatba v Paříži či Římě, městech zamilovaných? Za velkou louží pak snoubence přitahuje svými neony Las Vegas.

Co zařídit před svatbou?

Nespornou výhodou utajené svatby je to, že toho moc k zařizování není. Úplně bez práce to však nebude. Žádná svatba se totiž neobejde bez oddávajícího. Ať už se plánujete vzít doma či v zahraničí, je potřeba najít člověka, který má tuto pravomoc, má v den D volný termín a navíc je ochoten se spolupodílet na vašem bláznivém nápadu. To znamená, že se třeba nebude bát výšek, pokud se rozhodnete pro svatbu na vrcholku hor.

Platnost svatby také zaručuje přítomnost svědků. Této role se mohou zhostit kamarádi, o kterých víte, že u nich vaše tajemství zůstane v bezpečí potřebnou dobu. Sňatek vám však dosvědčí také úředníci místního úřadu.

Pokud se rozhodnete pro uzavření sňatku v cizině, nezapomeňte si s sebou do kufru přibalit také potřebné dokumenty – rodné listy, potvrzení o právní způsobilosti k uzavření sňatku, kopie pasů a případně také potvrzení o rozvodu nebo u vdovců úmrtní list bývalého partnera.

Další, už mnohem příjemnější povinností je výběr snubních prstenů a svatebních outfitů. Právě svatební oděv může být tak trošku oříškem, protože je potřeba jej přizpůsobit nejen typu svatby, ale také velikosti cestovního kufru, pokud zvažujete posvěcení vašeho vztahu v cizině. V tom případě si zkuste zjistit také možnost zapůjčení šatů přímo v místě vašeho pobytu.

Snubní prsteny
Snubní prstýnky jsou nedílnou součástí každého svatebního dne
Posvatební oslava
Rozhodnete-li se pro tajnou akci, popřemýšlejte o dodatečné oslavě

Každý významný životní krok se hodí oslavit. Ať už se s drahou polovičkou vezmete jakkoli a kdekoli, najděte si v okolí příjemnou restauraci a rezervujte si zde místo. Pokud ke svému tajnému plánu přizvete svědky – kamarády, oslavte to i s nimi.

Kromě snubních prstýnků na ruce vám budou váš velký den doživotně připomínat také fotografie. Můžete samozřejmě svěřit tento úkol profesionálovi. Nebo – pokud jste technicky zběhlí a úprava fotografií vám nedělá problém – lze do role fotografů památečních obrázků zapojit náhodné kolemjdoucí. Může z toho vzniknout zajímavá fotodokumentace. Jestliže se budete brát v zahraničí, stejně jako v případě oddávajícího je potřeba najít takového fotografa, který je s to s vámi odcestovat a nebojí se případných výzev. Svatby v cizině organizují i speciální agentury, které vám mohou doporučit někoho místního. V tom případě chtějte vidět předem jeho práci, ať z výsledku nejste zklamaní.

Co vyřídit po svatbě?

Doteď jste vše drželi pod pokličkou, ale nyní je správný čas na to, dát světu vědět, že jste do toho „praštili“. Vyberte originální oznámení a rozešlete ho všem, kterým tuto radostnou novinu chcete sdělit. A když u toho vaši blízcí nemohli být, zvažte, zda neudělat posvatební oslavu.

Právě jste se vrátili z ciziny jako novomanželé? Až si vybalíte kufry, je potřeba ještě vyřídit pár posvatebních formalit – zejména legalizovat váš sňatek i v České republice. To obnáší odnést na matriku oddací listy (originál i jeho překlad), rodné listy a občanské průkazy. Teprve poté vám bude vystaven český oddací list a můžete spolu žít šťastně až do smrti. :)

Dočetli jste až sem a stále se vás nápad na utajenou svatbu drží? Výborně, tak směle do toho! Nezapomeňte si tento intimní okamžik užít a náležitě vychutnat. A až se vás pak bude někdo snažit zviklat, že to nebyla nejlepší volba, protože jste přišli o spoustu jiných zážitků, nedovolte si pochybovat. Určitě jste se rozhodli správně a váš svatební den byl ten nejlepší.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky