Vše o volbě ideálního místa na svatbu

Zatímco mnoho aspektů sňatku, od volby svatební barvy přes dort až po účes nevěsty, můžete poměrně s klidem vypustit, bez výběru správného svatebního místa pro obřad a hostinu se tato slavnostní událost opravdu neobejde. Jak ale najít to nejlepší místo na svatbu, když výběr je tak široký?

Ať už toužíte po svatbě v zahraničí, v přírodě, či vám stačí klid vlastní zahrady, měli byste zvážit několik faktorů včetně kladů a záporů každé z variant. Abychom vám celý proces co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás seznam více či méně obvyklých svatebních míst, ze kterého si jistě vyberete a přesně na míru přizpůsobíte stylu své svatby.

Co zvážit před výběrem místa na svatbu

Aby se vám snáze rozhodovalo, jaké svatební místo zvolit, nejdříve si rozmyslete několik základních informací. Díky tomu bude výběr jednodušší a ušetříte si spoustu zbytečných nepříjemností.

Celková představa

Může to znít jako samozřejmost, ale už při výběru samotného místa na svatbu byste měli vzít v potaz styl, do kterého chcete celou svatbu ladit. Jestliže toužíte po moderním obřadu, dívejte se po galeriích moderního umění či stylových restauracích. Dojem z klasické svatby naopak nejvíce podtrhne kostel či katedrála. A pokud je vaším snem romantická svatba, ideální volbou bude zámek, pláž či venkovské sídlo.

Velikost svatby

Pokud toužíte po hladkém průběhu svatby, před výběrem místa si sestavte seznam hostů. Určitě nechcete po zamluvení vaší oblíbené restaurace zjistit, že její prostory ani zdaleka nestačí na usazení všech vašich tet, bratranců a přátel. Povědomí o počtu hostů vám pomůže získat představu, kolik vás přibližně bude celá slavnost stát.

Finanční stránka

Tím se dostáváme k další velmi důležité součásti každého plánování, tedy financím. Chápeme, že vaším ideálem je možná obřad na písečné pláži na Maledivách, ale bohužel ne každý si může takový luxus dopřát. Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří o finanční prostředky nouzi nemají, pamatujte také na méně movité svatebčany. V případě, že trváte na luxusní svatbě v exotické destinaci, nabídněte svatebním hostům uhrazení alespoň části nákladů na dopravu i pobyt.

Komfort hostů

Vaši hosté by si měli svatbu užít v co nejlepší náladě a beze stresu. Proto při výběru svatebního místa zvažte i to, zda vámi pozvaní lidé budou mít po svatebním večírku kde přespat, či zda je vybraný sál dostatečně velký na to, aby se v něm nemuseli mačkat a mohli si svatební program maximálně užít.

Nakonec nezapomeňte, že krásná a typická svatební místa jako chrámy, zámky a kostely, bývají zamluvená dlouho dopředu. Proto zbytečně nemeškejte, a pokud už jste to své vysněné našli, rychle zamlouvejte. Nebo ještě lépe, přímo si domluvte prohlídku, abyste v den D nebyli nepříjemně překvapeni.

Ženich a nevěsta
Při výběru místa na svatbu bystě měli mít představu o stylu vaší veselky...
Zábava na svatbě
...a také myslet na to, aby si hosté svatbu na zvoleném místě užili.

Svatba doma nebo v zahraničí

Přestože Česká republika nabízí budoucím novomanželům nepřeberné množství krásných svatebních míst, je možné, že prostě nedokážete odolat představě obřadu za šumění mořských vln či zvuku latinskoamerických písní. Svatba v zahraničí je určitě skvělý nápad, ale také velké rozhodnutí. Věci, které vám doma v Čechách možná připadají samozřejmé, se mohou v cizí zemi proměnit v poměrně komplikovanou záležitost. Na co byste si tedy měli dávat pozor?

 • Pozvání - Zatímco pozvánku na českou svatbu můžete odeslat klidně pár měsíců před samotnou událostí, svatbu v zahraničí je vhodné oznámit minimálně šest měsíců před jejím datem, ideálně ještě dříve. Jedině tak budou mít hosté možnost svou účast na svatbě řádně naplánovat.
 • Velikost svatby - Návštěva svatby v zahraničí může být pro mnoho lidí z finančních, pracovních či rodinných důvodů velmi komplikovaná. Proto raději počítejte s tím, že mnoho z nich může vaše pozvání odmítnout a sňatek bude pravděpodobně spíše menší.
 • Právní náležitosti - V některých zemích není možná svatba v kostele, pokud nevyznáváte náboženství, ke kterému náleží. Navíc sňatky v jiných státech nemusí být po příjezdu do České republiky platné. Také mějte na paměti, že některé důležité dokumenty musí být vyplněny už s několikaměsíčním předstihem.
 • Oblečení - Pokud se chystáte uzavřít sňatek třeba na opačném konci zeměkoule, je vždy dobré si předem zjistit, jaké bude v daném místě a době počasí. To samé se týká i místních tradic a zvyků. V některých státech například nesmí žena vejít do kostela s odhalenými koleny a rameny. Svatební oblečení vás i hostů bude tedy nutné všem těmto faktorům přizpůsobit.
 • Svatební hostina - Jedním z lákadel svatby v zahraničí je bezesporu možnost okouzlit svatební hosty vynikajícími specialitami dané země. Pokud si však i na exotickém místě toužíte vychutnat tradiční české menu, zvažte kvalitu surovin a také možnost, že místní kuchaři se s přípravou pokrmu nepoperou přesně podle vašich představ.
Svatba v kostele
Kostel je bezesporu jedním z nejtradičnějších svatebních míst.
Svatební hostina na zahradě
Svatba na zahradě je stále oblíbenější variantou zejména během letních měsíců.

Výhody a nevýhody svatebních míst

Máte sestavený rozpočet, seznam hostů a rozhodli jste se, zda sňatek uzavřete doma či v zahraničí? Nyní vás čeká výběr konkrétního místa a zvážení všech jeho pro i proti.

Úřady

Svatba na úřadě bývá v současnosti asi nejběžnější. Hodí se zejména pro praktické páry, které nepotřebují honosnost kostelů ani speciální romantiku pláží, ale pro krásný zážitek jim bohatě stačí rodné město, milovaní lidé a samozřejmě také vzájemná láska. Svatba na úřadě má navíc tu výhodu, že pokud se koná v místě trvalého bydliště jednoho ze snoubenců, nic se za ni neplatí.

Hrady, zámky

Svatba na zámku či hradě je bezesporu tím pravým pro všechny romantické duše. Z každého koutu těchto staveb dýchá starobylá atmosféra dob dávno minulých, kdy ještě rytíři pokládali život za své dámy a chovali se jako praví gentlemani. Svatba na těchto místech zaručuje překrásné fotky ze zámeckých interiérů a skvostných zahrad, občas také výjimečný zážitek díky možnosti ubytování v historických komnatách.

Pokud je vaším favoritem právě tato varianta, nezapomínejte, že některé hrady a zámky poskytují pouze službu samotného svatebního obřadu, zatímco jiné nabízí přípravu svatby se vším všudy včetně svatební hostiny, večerní zábavy i ubytování. U této varianty je také nutné počítat s vyšší cenou. Samotný obřad vás na zámku vyjde většinou na šest až dvacet tisíc a následná hostina minimálně na tisíc korun na osobu. Datum a čas nezapomeňte zamluvit s dostatečným předstihem. O některá sídla je v Čechách během svatební sezóny opravdu velký zájem.

Svatba v kostele

Kostel je bezesporu nejtradičnější místo svateb, které bylo svědkem sňatků většiny našich předků. Dnes však může být tato varianta pro mnoho snoubenců oříškem. Svatbu v kostele může uzavřít pouze pár, jehož alespoň jeden člen je pokřtěným katolíkem. Pokud tuto podmínku ani jeden z vás nesplňuje, budete se muset poohlédnout po odsvěceném kostele či kapli, nebo zvolit jinou možnost. Velkou výhodou církevních svateb každopádně zůstává fakt, že v místě rodného bydliště nejsou zpoplatněny a vy sami si můžete zvolit, kolik dané farnosti přispějete.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Svatba v přírodě

Svatby v přírodě jsou stále oblíbenější. Zejména pro sňatek ve vintage, boho či etno stylu je obřad pod širým nebem ideální volbou. Kromě velké variability od svatby v lese až po plážovou slavnost, je velkou výhodou svateb v přírodě jejich nižší cena a také fakt, že vám odpadají další starosti jako zamlouvání sálu a řešení, zda se do něj vejdou všichni hosté.

Ani svatební výzdoba nemusí být nijak komplikovaná. Svatební síň pod širou oblohou dostatečně oživí třeba rozkvetlé květiny na louce či podzimní barevné listí stromů. Jediné riziko, se kterým musíte během svatby v přírodě počítat, je možná nepřízeň počasí. Proto je nejlepší pojistit se zapůjčením zahradních stanů, aby se hosté měli měli kam schovat v případě deště či větru.

Vlastní dům a zahrada

Pokud máte to štěstí, že vaše či partnerova rodina vlastní větší dům se zahradou, proč neudělat svatební oběd, párty a případně i samotný obřad přímo tam? Tato varianta je jistojistě nejlevnější, vyžaduje však také poměrně velké zapojení příbuzných a vlastníků domu, který se musí uklidit a řádně připravit. O následném velkém posvatebním úklidu ani nemluvě. Pokud tedy o této možnosti uvažujete, nezapomeňte se zeptat oficiálních majitelů domu (nejčastěji rodičů), zda nejsou proti. Počítejte také s tím, že pokud nevlastníte honosnou vilu s rozlehlou zahradou, vaše svatba bude skromnější, alespoň co se počtu hostů týká.

Neobvyklá místa na svatbu

Máte speciální požadavky, chcete uspořádat tajnou svatbu, či jednoduše toužíte po tom, aby byl váš sňatek opravdu výjimečný a nezapomenutelný pro všechny zúčastněné? Zvolte originální místo. V dnešní době je výběr opravdu široký a sňatek můžete uzavřít téměř kdekoli - na bitevním poli, statku, na rozhledně, v umělecké galerii, balónu, a dokonce i pod vodou. Při zvažování každé z těchto svatebních variant však opět nezapomeňte mít na paměti komfort a příjemný zážitek ostatních svatebčanů. Zároveň myslete na fakt, že čím šílenější váš nápad bude, tím větší problém s nalezením oddávajícího pravděpodobně budete mít.

Novomanželé v přírodě
Během svatby v přírodě je potřeba počítat i s možnou nepřízní počasí...
Novomanželé a svatebčané
...a pokud plánujete svatbu na neobvyklém místě, mějte na paměti komfort hostů.

Pokud stále váháte, vezměte si na pomoc internet. Dnes už existuje spousta webů a seznamů svatebních míst tradičních i unikátních. Stačí jen zadat lokalitu, typ místa a najdete velké množství různých tipů, kde svůj vysněný obřad uskutečnit.

Přejeme vám, abyste zvolili to nejlepší místo pro svou svatbu a den D vyšel přesně podle vašich představ.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky