Nahlédnutí do světa luxusních svateb

Už od dětství ženy přemýšlí o svém svatebním dni. Představují si chvíli, kdy stanou před oltářem s mužem, s nímž touží spojit svůj život. Každá je jedinečná, a právě proto existuje nepřeberné množství svatebních variant. Dnes se společně podíváme na zoubek tomu, co definuje luxusní svatbu.

Výběr lokace

Při plánování je klíčové místo konání svatby. Nevěsta s ženichem by měli zvážit, po které destinaci touží. Nastává čas splnění fantazií. Lokace, jako jsou luxusní hotely, farmy a prázdninové rezorty, nabízejí svatební balíčky. Ty často zahrnují vše od spa a zajištění obřadu, přes hostinu po večerní party, luxusní ubytování a v případě zahraničních svateb i líbánky.

V Čechách patří k luxusním místům Chateau Mcely, farma Michael v Nedvězí, pražské hotely (např. InterContinental, Augustine nebo Mandarin Oriental), stylový statek v Ondříkovicích či zámky Nelahozeves a Kačina. Při jejich včasné rezervaci je nutno počítat s částkami ve výši statisíců korun.

Romantickou svatbu v zahraničí prožívají páry nejčastěji v Benátkách, na Bali, Maledivách nebo Havaji. Mnohé si svým kouzlem podmaňuje i Mauricius a Réunion a řada dalších lokalit.

Svatení plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Detaily, na nichž záleží

V drobnostech tkví nezapomenutelnost a luxusní atmosféra velkého dne včetně jeho hladkého průběhu. A nač by se měli snoubenci při plánování zaměřit?

Plánování

Přípravy luxusní svatby zaberou spoustu času. Vše musí běžet jako na drátkách od příjezdu prvních hostů po odjezd novomanželů. Nastavení časového rozvrhu s jasně stanovenými úkoly pro ženicha, nevěstu, příbuzné i koordinátory celý proces ulehčí.

Volba stylu

Nejvýznamnější roli při plánování hraje styl. Aktuální trendy se zaměřují na geometrické tvary, luxusní metalické materiály a přiznané struktury, upouští se od načančaných potahů na židle a desítek metrů textilií. Modernost vždy vyrovnává nadčasová elegance, která zajistí, že svatební fotografie i po letech nebudou vypadat zastarale.

Základním pravidlem při přípravě luxusní svatby je konzistentnost stylu a pozornost věnovaná i těm nejmenším detailům.

Volba svatebních barev

Vše se odvíjí od nastavení barevného schématu. Usnadní se tak volba šatů pro družičky, zúží se výběr květin, pozvánek a dekorací. Maximální počet doplňujících se odstínů nesmí přesáhnout pět. Na fotografiích výborně fungují syté akcenty na bílém podkladu.

Jasnější barvy si zaslouží vyvážit tlumenějšími neutrálními odstíny. Luxusně působí vedle tónů bílé, béžové, ecru, šampaňské, krémové a smetanové pudrová růžová i modrá. Chybět nemůže zlatá či stříbřitě šedá.

Období, v němž se veselka odehrává, inspiruje při výběru barev, textur a dalších detailů. Jarní a letní sňatky tradičně doprovází zářivé růžové, purpurové a oranžové květy, kdežto podzimní a zimní svatby dokreslují tmavě rudé tóny bobulovitých plodů.

Luxusní svatební oznámení

Oznámení sňatku vždy koresponduje s barvami a stylem svatby. Nádech luxusu mu dodá ručně vyráběný papír a ozdobné vytlačené písmo. Mezi oblíbenými prvky nechybí kamínky, perličky, stužky nebo krajka. Kvalitní obálka s ručně nadepsanou adresou je nezbytností.

Květinová výzdoba

Květinové dekorace se prolínají celým dnem od kytice nevěsty po kytice družiček a celkovou výzdobu. Decentně, přesto luxusně působí nejen květinové zdobení uličky k oltáři, oddávacího prostoru a stolů, ale i květy spadající v girlandách od stropu. Výběr svatebních květin neomezuje rozpočet, lze se proto zaměřit na oblíbené druhy nezávisle na ročním období.

Nevěsta a ženich
Pro luxusní svatbu je klíčová pozornost věnovaná detailům.
Svatební kytice
Květinová výzdoba by měla být v souladu s celkovým stylem svatby.

Svatební obřad

Ačkoliv hostina a večerní party bývají nezapomenutelné, snoubencům, nejužší rodině a přátelům se často vryje do paměti především samotný obřad. Proto by ani tato formálnější část neměla uniknout pozornosti. Duchovně působí uzavření sňatku v kostele, své kouzlo mají i sliby pronesené v zámecké kapli, zahradní besídce, na pláži či hotelovém sále. Úřady zpravidla pro luxusní svatby nenabízí dostatečně atraktivní prostředí.

Svatební tabule

Promyšleně vybraná kombinace materiálů a textur upoutá pozornost a podtrhne luxusní styl svatby, což platí i pro svatební tabuli. Všechny použité materiály už na první pohled vyzařují kvalitu. Ubrousky se pořizují z pevného plátna, stejně tak ubrusy, běhouny na stůl a zdobení židlí.

Podcenit se nesmí ani výběr nábytku. Škála možností zahrnuje vše od klasických chesterfieldských křesílek po elegantně prolamované židle značky Ton.

Vhodně zvolené nádobí, příbory a sklo doladí luxusní nádech svatby. Skleničkám z křišťálového skla a talířům z křehkého porcelánu se nic nevyrovná. Stříbrné příbory vždy vypadají dobře, podle barevného stylu veselky zaujmou i kousky se zlatými prvky. Hosté stráví u stolu často několik hodin, proto použité nádobí a dekorace musí kvalitně nejen vypadat.

Místa, kde se oslava sňatku odehrává, často nabízí i vlastní catering. I oblíbenou českou klasiku lze podávat vybraně naaranžovanou. Nese-li se svatba ve středomořském nebo ostrovním duchu, nesmí chybět plody moře, humři, krevety a kaviár. Důraz se klade i na alkohol, ať už se jedná o pravé šampaňské na přípitky při proslovech, nebo víno k jednotlivým chodům.

Vrchol hostiny ale představuje svatební dort. Cukráři dokážou vytvořit kreace, které odrazí osobnost snoubenců. Kombinace barev, marcipánových i živých květin se snoubí s lahodnou chutí, na níž se novomanželé shodli. Kulinářský vrchol večera obvykle doplňují i luxusní mini dezerty.

Svatební tabule
Luxusní svatba si žádá promyšlenou svatební tabuli.
Svatební cupcake
Nápadité mini dezerty dodají hostině opravdový punc luxusu.

Dresscode

Luxusní svatby se zpravidla odehrávají uvnitř nebo v zastřešených prostorech. Nevěsty se nemusí obávat chladu nebo zamazání vysněných šatů. Přiklánějí se k modelům od Very Wang, jejíž jméno je synonymem luxusních svatebních šatů. Pozadu však nezůstávají ani další proslulí návrháři. Stejně tak střevíčky pocházejí většinou z dílen Manolo Blahnik, Jimmy Choo či Christian Louboutin a nechybí ani luxusní spodní prádlo. Hedvábí, satén, bruselské krajky a dlouhé závoje jsou must-have.

Ženichův oblek musí ladit se stylem svatby barevně i střihem. Mnohé páry se proto uchylují k ušití outfitu na míru. Kašmír, virgin vlna, egyptská bavlna a hedvábí jakostně odpovídají obleku pro novomanžela. Vše ideálně doplňují měkké kožené polobotky.

Snoubenci nezanedbávají výběr snubních prstenů, které si ze zlata i platiny mohou nechat vyrobit podle vlastního návrhu s diamanty, gravírem nebo vyříznutými ornamenty. Nevěsty podle střihu šatů, make-upu a účesu ze salonu volí další šperky. Vyčesaným vlasům sluší diamantové kapky a další typy visacích náušnic, hlubším výstřihům zas propracované náhrdelníky. Punc dokonalosti ženichům dodají luxusní manžetové knoflíčky.

Šaty družiček se barevně i střihově odvíjí od typu svatby a rozhodnutí nevěsty. Svědek a svědkyně, stejně tak rodiče snoubenců musí výběru outfitu věnovat zvýšenou pozornost. Přece jen patří mezi hosty, kteří při události hrají významnou roli. Ostatní pozvaní volí oblečení podle destinace a ducha, v němž se sňatek odehrává. Dbají rovněž na kvalitní materiály, padnoucí a střízlivé designy a vhodné doplňky.

Zábava

Zabavit hosty během focení a setkávání s gratulanty může být oříšek, hlavně pokud jsou pozvaných desítky. Nejedná se pouze o zařízení živé hudby k tanci, ale o řadu maličkostí. Pánové ocení koutek s kvalitními doutníky a ochutnávkou whiskey. Hravost svatby podtrhne fotobudka nebo prostor vyhrazený pro snímky s polaroidem.

Pozvané pobaví i ohňostroj a speciální koktejly. Hosté si zajisté rádi zaexperimentují a namíchají vlastní drinky. Originalitu nezapřou ani kostky ledu se zamraženými květy.

Pro rodiče s malými dětmi představuje samozřejmost dětský koutek včetně dostatečného počtu chův, které se o nejmladší hosty postarají.

Zaznamenání svatby

Fotografie mají těšit a připomínat velký den i po letech. Vše závisí na pečlivé volbě fotografa. Opravdový profesionál si s sebou přivede jednoho či více asistentů, kteří mu pomáhají s aranžmá a při práci se světlem. Umí zvýraznit drobné detaily, zachytit atmosféru veselky, a kromě digitálních fotek připravit i luxusní fotoalba vázaná v pevných deskách.

Milou vzpomínkou na den D je i video. Výběr kameramana (nebo i více profesionálů, kteří mohou zachytit týž okamžik z různých úhlů) opět vychází z doporučení známých anebo svatební agentury.

Oblek ženicha
Pro luxusní svatbu jsou charakteristické outfity šité na míru z kvalitních materiálů.
Svatební výzdoba
S pomocí svatební agentury můžete vaši svatbu doladit k úplné dokonalosti.

SVATEBNÍ AGENTURA

Najmutí zkušené svatební koordinátorky představuje vyšší výdaje, ale investice se 100% vyplatí. Snoubenci i jejich blízcí mají prostor užívat si společný čas a nezatěžovat se jednáním s dodavateli a dalšími drobnostmi.

Podle počtu zaměstnanců, kteří se o snoubence starají a kteří zajišťují organizaci přímo o svatebním dni, stejně tak podle renomé koordinátorek a moderátora se cena služeb odvíjí.

Cena

Jak si lze snadno domyslet, taková svatba s sebou nese i zvýšené náklady. Kvalita služeb a materiálu se projeví na finálním účtu. Sňatky proto bývají komornější, aby bylo o všechny hosty náležitě postaráno. Cena luxusních svateb se pohybuje ve statisících, přičemž horní limit samozřejmě není nastaven.

Tipy

  • Pro udržení konzistence se do barevné palety svatby promítají i odstíny svatebních šatů a luxusní kytice.

  • Nevěsta může dojet na místo obřadu nejen luxusním vozem, ale i kočárem taženým koňmi. Dobrodružné povahy si užijí přílet helikoptérou.

  • Charakter a nádech luxusu dodá nevěstině kytici detail, který koresponduje s jejími šaty. Krajka nebo hedvábná stuha jsou tím pravým.

  • Luxusně vypadají jmenovky z ručního papíru u svatebního stolu a tabule informující o zasedacím pořádku.

  • Originalitu svatbě dodají lahve archivního vína se jmény snoubenců na vinětě. Představují neotřelý dárek pro hosty a manželé si je mohou nechat pro budoucí výročí.

  • Náladu doladí i zajímavé večerní osvětlení v podobě svíček nebo luceren.

Při tolika druzích svateb bývá obtížné si vybrat. Navíc trendy přichází a odchází. Snoubenci by se proto měli zaměřit na styl, který je charakterizuje jako pár, a na to, aby svatební den reflektoval i jejich pravé já a nebyl jen na vnější dojem. Pro udržení konzistence celé události se doporučuje nástěnka se základními prvky. Nasdílení se svatební agenturou, pořádajícím hotelem a dodavateli ulehčí komunikaci. Všichni, kdo se zapojí do příprav velkého dne, udrží vytyčený směr, který vyústí v nezapomenutelnou luxusní svatbu.


Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky