Vše o tradici svatebních družiček

Víte, že na svatbě by s sebou nevěsta měla mít něco starého, nového, modrého a půjčeného? Tento svatební zvyk, stejně jako některé další tradice, se dodržují už od dob dávno minulých nezávisle na tom, zda se vdáváte v zimě či v létě a kde se váš obřad odehrává. Jednou z hlavních svatebních tradic jsou i svatební družičky či mládenci, kteří kromě svědků stále hrají jednu z nejdůležitějších svatebních rolí. V následujícím článku jsme pro vás sepsali vše, co o tomto svatebním zvyku potřebujete vědět; od jeho historie přes výběr družiček až po tipy na vhodné oblečení a účesy pro ně.

Historie tradice družiček

Plánujete svatbu a uvažujete o tom, zda na ní chcete mít družičky? Možná vám při rozhodování pomůže znalost historického kontextu a důvody, proč vlastně tato tradice vznikla…

Družičky tvořily nedílnou součást svateb už ve starověkém Římě. Tehdy se oblékaly stejně jako nevěsta, aby zmátly pomstychtivé duchy, kteří by chtěli novomanželům ublížit. Další zmínka o družičkách pramení z Bible: Když se Jacob ženil s Leou a později i Ráchel, obě ženy si na svatbu přivedly svou vlastní „služku”, dnešními slovy družičku. Ta však tehdy fungovala opravdu spíše jako posluhovač než jako dívka, která vám pomáhá vybírat svatební výzdobu a pózuje s vámi na fotografiích.

Až ve viktoriánské éře se tradice družiček začala více podobat té dnešní. Během svatby tehdy mladé dívky aranžovaly květiny a nevěstu doprovázely uličkou k oltáři. Stále zde však existovala souvislost s historií: Uličkou k oltáři nesly družičky bylinky, obilí a česnek, aby od nevěsty odehnaly zlé duchy. Možná i to je důvod, proč družičky dnes nosí alespoň květiny.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Svatební úkoly družiček

Dnes jsou družičky na svatbách z různých důvodů. Pro některé snoubence je to způsob, jak zahrnout příbuzné přímo do obřadu. Pro jiné možnost, jak ukázat přátelům, co pro ně znamenají. A občas se mohou i v současnosti družičky stát součástí svatebního dne z kulturních či náboženských důvodů.

Přesto však platí dobrý zvyk, že družičky mají před i během svatby své úkoly, kterých by se měly ujmout. Jejich role začíná už během svatebních příprav. Pomáhají nevěstě s výběrem svatebních šatů, tvořením seznamu hostů a rozesíláním pozvánek, zasedacím pořádkem i svatební výzdobou podle typu svatby. Často také pro nevěstu pořádají rozlučku se svobodou, pokud se tedy tohoto úkolu nezhostí svědkyně, která často také bývá hlavní družičkou.

Ve svatební den přijíždí všechny družičky s dostatečným předstihem do domu nevěsty, kde se spolu s ní oblékají, případně jsou k dispozici nevěstině kadeřnici a kosmetičce. Jejich úkolem je dále nevěstu uklidňovat a kontrolovat, že veškeré přípravy postupují podle plánu. Alespoň jedna z nich by s sebou také měla mít jakousi kabelku poslední záchrany s kapesníky, krémem, leskem na rty, léky proti bolesti, náplastmi a malým šitíčkem pro případ, že by se stala nehoda se šaty.

Místo u stolu
Družičky pomáhají s organiazací zasedacího pořádku...
Nevěsta a družičky
...a ve svatební den jsou nevěstě stále nablízku.

Před samotným obřadem je na družičce, aby se ujistila, že všichni hosté jsou na svých místech. Poté se všechny dospělé družičky seřadí před nevěstu, aby byly připraveny na vstup do oddací místnosti či kostela. Pokud se obřadu účastní i děti jako družičky či družba, jejich úkolem je nést nevěstin závoj a při odchodu pak házet před novomanžele okvětní plátky z košíčků jako symbol plodnosti.

Během zbytku svatebního dne jsou dospělé družičky nevěstě stále nablízku a pomáhají jí řešit případné organizační problémy, stejně tak třeba svolat svatebčany na společné fotografování, či pomoci rozdat dárky pro ně.

V případě, že máte dospělé družičky a zároveň toužíte i po svědkyni, záleží jen na vás, zda za svědkyni zvolíte jednu z družiček či samostatnou dámu.

V každém případě je ale důležité, abyste ještě před svatbou s dostatečným předstihem všechny zúčastněné ženy informovala o tom, co od nich před i během celého svatebního dne očekáváte.

Výběr družiček

Zatímco v dřívějších dobách bylo tradičně družičkou svobodné děvče, které pocházelo z jejího příbuzenstva, moderní nevěsty už na těchto podmínkách nelpí a klidně si za družičky kromě sester a sestřenic vybírají blízké přítelkyně.

Tradiční česká svatba, tedy pokud není tajná a jen za účasti svědků, mívá jednu až šest družiček. Ani v tomto směru se však žádná omezení nekladou. Většinou ale platí pravidlo, že čím menší svatba, tím méně družiček. Výhodou je určitě sudý počet, díky čemuž pak svatební fotografie působí souměrně. Láká vás představa malých roztomilých dětí - družiček pohazujících okvětní lístky růží, ale zároveń nechcete přijít o dospělé průvodkyně? Klidně věkovou skladbu libovolně namíchejte, případně můžete místo družiček zvolit i muže/chlapce jako mládence neboli družbu, kteří před i během svatby budou k ruce vašemu nastávajícímu. Například mu pomohou s výběrem svatebního obleku.

Svatební družičky
Sudý počet družiček působí na fotografiích souměrně.
Mládenci v oblecích
Ženichovi pomáhají mládenci neboli družbové - například s výběrem svatebního obleku.

Šaty, boty a účes pro družičky

Tradičně se družičky oblékaly do bílé barvy, aby byly co nejvíce podobné nevěstě. V dnešní době bývají šaty pro velké i malé družičky většinou v pastelových tónech ladících k barvám svatby, jako například fialkové, světle zelené či modré, banánové nebo růžové. Pokud to postava družiček umožňuje, ideální je pro všechny dámy zvolit šaty nejen stejné barvy, ale také střihu.

Zvláště v případě, že vaše družičky budou mít krátké sukně, nezapomeňte se s nimi domluvit na barvě bot, ideální jsou většinou černé, bílé či tělové. Co se účesů pro družičky týká, oblíbené jsou zejména rozpuštěné vlnité vlasy s květinovými věnci či volné romantické drdoly. Moc hezky také působí, když si každá z družiček do vlasů přidá několik květin ladících se svatební kyticí. Mimochodem, pokud jste zvolila družičky dospělé, všechny dámy by měly mít zmenšenou podobu vaší kytice a během svatebního průvodu ji před sebou držet oběma rukama.

Pokud máte o šatech a doplňcích družiček své vlastní představy a ptáte se, kdo by za ně měl platit, ani v tomto případě neexistují žádná pevně daná pravidla. Nezbývá tedy nic jiného, než se s vašimi příbuznými a přítelkyněmi sama domluvit, zda si oblečení a boty zakoupí samy, či od vás přijmou určitý finanční příspěvek na jejich pořízení.

Dárky pro družičky

Nakonec vám níže přinášíme seznam několika tipů na dárky pro družičky. Ty jim můžete dát ještě před svatbou spolu s pozvánkou či kdykoli během samotného svatebního dne spolu s dárky pro ostatní svatebčany, nejlépe na jeho začátku nebo před hostinou.

 • Náramek či věneček - Ideálně by měl být sladěný s vaší kyticí a hodící se k šatům pro družičky. Darujte jim ho s předstihem, aby si ho mohly navléknout už během svatby, a poté si jej ponechat na památku.
 • Společný zážitek - Pozvěte své nejmilejší přítelkyně po svatbě ještě na společnou večeři, masáž či wellness víkend.
 • Personalizovaný šperk - Bude vašim družičkám už navždy připomínat váš svatební den.
 • Kosmetika - S výběrem rtěnky, očních stínů či laku na nehty to může být ošemetné, proto raději volte neutrálnější dárečky, například balzámy na rty či krémy na ruce.
 • Vlastní tvorba - Často nejvíce potěší dárky ručně vyrobené. Pokud si tedy v předsvatebním shonu najdete čas, můžete pro každou z dam zarámovat vaši společnou fotografii a rámeček posléze libovolně ozdobit. Nebo jim darujte jednoduché tričko, které opatříte vtipným nápisem.
 • Ostatní - Pokud vás žádný nápad z výše uvedených neoslovil, neklesejte na mysli. Stále máte nepřebernou řadu možností, jak svým družičkám udělat radost. Vyzkoušet můžete například bylinkové polštářky, teplé chlupaté ponožky, hrníčky, svíčky, propisky, zápisníky či malé lahve s vínem a další drobnosti.

 • Stříbrný přívěsek s labradoritem Eirik
  Stříbrný přívěsek s labradoritem Eirik
 • Zlatý náramek s měsíčním kamenem Tanwen
  Zlatý náramek s měsíčním kamenem Tanwen
 • Zlaté triangle napichovací náušnice 2 v 1 Einne
  Zlaté triangle napichovací náušnice 2 v 1 Einne
 • Zlaté náušnice s pear morganity Reata
  Zlaté náušnice s pear morganity Reata
 • Zlaté napichovací karma náušnice s diamantem Abner
  Zlaté napichovací karma náušnice s diamantem Abner

Družičky jsou většinou ženy nebo dívky, které tvoří důležitou součást nevěstina života. Ať už tedy vyberete jakýkoli dárek, nezapomeňte k němu přidat i kousek sebe, například v podobě krátkého dopisu o tom, proč je pro vás vaše přítelkyně tak důležitá, za co jí děkujete, a proč jste si za družičku vybrala právě ji. Věřte, že právě to bude možná vůbec to nejlepší gesto vděčnosti, které jí za její přátelství a pomoc během svatebních příprav můžete projevit.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky