Vše, co potřebujete vědět o tradici svědků na svatbě

Svatební den je patrně jedním z nejdůležitějších v našich životech, neboť si s naší milovanou druhou polovičkou slibujeme věčnou lásku před nejbližší rodinou a přáteli. Svatba však není jen o sladkých slovech, květinách, dobrém jídle, víně a krásných šatech. Její úspěch závisí také na dalších lidech, kteří se jí účastní. Těmi nejdůležitějšími jsou kromě budoucích novomanželů bezesporu svědci, kteří platnost svazku stvrzují svými podpisy. Proto jsme se na tyto dvě osoby, které na žádné svatbě nesmí chybět, rozhodli v následujícím článku zaměřit a popsat vám vše, co o této svatební tradici potřebujete vědět.

Historie

Nevěsty prý měly svědkyně už v antickém Římě. Tehdy lidé věřili na zlé duchy a báli se, že mohou snoubencům ublížit. Proto se vybrala žena a muž, kteří se oblékli stejně jako budoucí novomanželé, aby nepřátelské síly zmátli. „Dvojnice” nevěsty pak měla ještě jeden význam, konkrétně zmatení takzvaných „smrtonosných agresorů“, což byli muži ze vsi, kteří na ženicha žárlili a mohli by se pokusit o únos nevěsty. Svědkyně také měla být během celého obřadu, podobně jako dnes, nevěstě nablízku. Ještě před samotným dnem D jí pomáhala s oblékáním a společně pletly věneček z aromatických květin, který měl nevěstu rovněž chránit před negativními silami.

K tradici svědka se váže trochu jiný příběh. Podle některých zdrojů vznikla tato svatební úloha v 16. století ve Skotsku. Tehdy si muži většinou brali ženy ze svých rodných vesnic. Pokud jich ale v dané obci nebyl dostatek, potenciální ženich se vydal „na lov“ do sousedství, aby některou z žen unesl. To byl samozřejmě značně riskantní počin, takže si s sebou často brával spolehlivého komplice (budoucího svědka), aby mu s únosem pomohl. Na svatbě pak měl tento muž za úkol ženicha chránit před rozzlobenou rodinou nevěsty, která se mohla snažit obřad překazit například sesláním kletby či fyzickým útokem na ženicha.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Význam svědků a jejich povinnosti

Pokud jste byli požádání o svědčení na svatbě, věřte, že je to nabídka, která se odmítá jen z opravdu vážných důvodů. Zároveň se jedná o jednu z nejdůležitějších svatebních rolí, vždyť bez svědků by obřad vůbec nemohl proběhnout. Pokud tedy dochvilnost nepatří mezi vaše silné stránky, v tomto případě udělejte výjimku. Nechcete přece, aby desítky svatebčanů čekaly jen na vás.

 • Vintage prsten s moissanity a pánský komfortní prsten Talita
  Vintage prsten s moissanity a pánský komfortní prsten Talita
 • Matné vlnité snubní prsteny ze zlata Keller
  Matné vlnité snubní prsteny ze zlata Keller
 • Půlkulaté snubní prsteny ze zlata Ebie
  Půlkulaté snubní prsteny ze zlata Ebie
 • Elegantní snubní prsteny ze zlata Modeste
  Elegantní snubní prsteny ze zlata Modeste
 • Zlaté tepané a škrábané snubní prsteny s enamelovým srdcem a diamantem Telanie
  Zlaté tepané a škrábané snubní prsteny s enamelovým srdcem a diamantem Telanie
 • Zlaté propletené snubní prsteny s diamanty Brielle
  Zlaté propletené snubní prsteny s diamanty Brielle

Před svatbou

Úkoly svědka a svědkyně na svatbě začínají již několik týdnů před samotnou událostí. Je na nich, aby zorganizovali pro nevěstu i ženicha (dohromady nebo pro každého zvlášť) rozlučku se svobodou a pomáhali jim podle potřeby se svatebními přípravami, například s výběrem svatebních šatů/ obleku, dekorací, dárků pro svatebčany a podobně.

V den svatby

Ve svatební den se pak především od svědkyně nevěsty očekává, že jí bude po bokuuž od brzkých ranních hodin a pomůže s oblékáním, případně i líčením a svatebním účesem. Na svatbě se pak, zejména během formálnějších částí dne, zdržuje svědek nevěsty v její blízkosti a dohlíží na to, aby vypadala pěkně a upraveně, případně ji i psychicky podporuje. Svědek ženicha má zase na starost snubní prsteny, které střeží jako oko v hlavě až do slavnostního slibu.

Co se týká samotného obřadu, svědci jsou ti, kteří by měli slavnostní „ano“ z úst novomanželů slyšet jako první, proto celou dobu stojí přímo za nimi. Nevěstin svědek za nevěstou, ženichův za ženichem. Po skončení obřadu podepíší novomanželé zápis, poté totéž učiní i svědci.

Pokud během slavnostní tabule neobsadí místa vedle ženicha a nevěsty jejich rodiče, je to místo určené právě pro svědky. Ti mají ve většině případů také na starost svatební přípitek, proslov (pokud si nevíte rady, jeho vzor lehce najdete na internetu), případně čtení svatebního blahopřání. Během svatební hostiny i večeře se také starají o hladký průběh oslav i o to, aby se všichni hosté příjemně bavili. Od svědka ženicha se navíc také očekává, že veškerou útratu, která nebyla novomanžely uhrazena předem, vyřídí jejich jménem právě on, což v podstatě znamená, že domů odchází jako poslední a v poměrně střízlivém stavu.

Svatební zábava
Svědci se starají o to, aby se hosté příjemně bavili.
Snubní prsteny
Svědek ženicha hlídá svatební prsteny až do slavnostního slibu.

Výběr svědka

Svatebními svědky se nejčastěji stávají blízcí přátelé či sourozenci novomanželů. Do této role však můžete jmenovat i jakoukoli jinou osobu, například strýčka či tetičku a v případě tajné svatby i náhodného kolemjdoucího. Podle zažitého stereotypu mívá nevěsta svědkyni a ženich svědka, může to však být i naopak, či mohou být oba svědci stejného pohlaví. Bývá však dobrým zvykem, že jelikož tato osoba podepíše společně s vámi zápis o uzavření manželství, měla by váš sňatek schvalovat.

A kdo může být svatebním svědkem podle práva?

V České republice musíte při výběru svatebních svědků (včetně církevních sňatků) dodržet pouze tyto zásady:

 • každý z novomanželů může mít pouze jednoho svědka
 • svědek na svatbě může být cizinec, musí si však s sebou na svatbu přinést platný cestovní pas
 • svědek nevěsty i ženicha musí být starší 18 let a jeho povinností je přinést si na svatbu průkaz totožnosti

Svědci na svatbě v zahraničí

Pakliže jste se rozhodli uzavřít svatbu v zahraničí, máte na výběr dvě možnosti. Buď si přivezete svědky ze své země, nebo vám zahraniční matrika náhodně nějaké přidělí. Pokud zvolíte druhou variantu, nezapomeňte si od těchto lidí vyžádat osobní údaje. Je totiž pravděpodobné, že je poté budete v Čechách potřebovat.

Svatební oblečení svědkyně a svědka

Lámete si hlavu s tím, co si na sebe vzít jako svědkyně? Existuje několik zásad, které byste měla při volbě šatů dodržet, přičemž tou první je nutnost zvolit takový model, který nezastíní šaty samotné nevěsty. Dále je důležité vyhnout se přehnaně extravagantním a vyzývavým modelům. Vhodné nejsou ani výrazné barvy či vzory. Na svatbu se nejlépe hodí pastelové jednobarevné šaty jakékoli délky (vhodné nejsou snad jen ultrakrátké mini šaty, zejména pokud se sňatek odehrává v kostele). Nepsané pravidlo je, že by měly ladit s nevěstinou kyticí nebo svatební barvou. Pokud má nevěsta o oblečení svědkyně určitou představu a trvá na ní, je vhodné, aby za šaty zaplatila, či se na jejich pořízení alespoň finančně podílela.

Pro oblečení svědka platí podobná pravidla jako pro svědkyni. Samozřejmostí je slavnostní oblek, který by rovněž neměl zastínit outfit samotného ženicha. Pokud chcete svým oblečením pěkně pasovat ke svědkyni, nejjednodušší je sladit kravatu a kapesníček s barvou jejích šatů.

Šaty svědkyně
Šaty svědkyně by měly ladit se svatební barvou.
Svatební svědci
Pro svědka je slavnostní oblek samozřejmostí.

Dárky pro svědky

Dary pro svědky určitě nejsou povinné, pokud chce ale nevěsta se ženichem prokázat svědkům vděčnost za to, že jim před i během svatby tak obětavě pomáhali, mohou se nechat inspirovat některým z níže uvedených tipů.

Pro svědkyni

 • hrneček s nápisem
 • vonná svíčka
 • personalizovaný šperk
 • placatka na alkohol
 • zrcátko
 • kosmetika
 • náramek či jiný módní doplněk, který se bude hodit k šatům svědkyně
 • zážitek, například masáž
 • Zlatý přívěsek s diamantem a gravírem písmene Sager
  Zlatý přívěsek s diamantem a gravírem písmene Sager
 • Cluster náhrdelník s drahokamy Kianna
  Cluster náhrdelník s drahokamy Kianna
 • Minimalistické stříbrné náušnice s růžovými ametysty Andine
  Minimalistické stříbrné náušnice s růžovými ametysty Andine
 • Perlový přívěsek s gravírem Hilda
  Perlový přívěsek s gravírem Hilda
 • Diamantový přívěsek s čertem a perlou Bastien
  Diamantový přívěsek s čertem a perlou Bastien

Pro svědka

 • Oválné manžetové knoflíčky ze zlata s diamanty Obert
  Oválné manžetové knoflíčky ze zlata s diamanty Obert
 • Stříbrná kravatová spona s černým diamantem a gravírem dle přání Draco
  Stříbrná kravatová spona s černým diamantem a gravírem dle přání Draco
 • Pánský stříbrný prsten s gravírem podle vlastní volby Troilos
  Pánský stříbrný prsten s gravírem podle vlastní volby Troilos
 • Manžetové knoflíčky ze stříbra s gravírem Perrie
  Manžetové knoflíčky ze stříbra s gravírem Perrie
 • Provázkový náramek Malý princ s růží a gravírem
  Provázkový náramek Malý princ s růží a gravírem

Dárky mohou být svědkům předány kdykoli během svatebního dne.

Další možností, jak se svědkům odvděčit za jejich pomoc, je přispět jim na svatební outfit, a to zejména v případě, že měla nevěsta se ženichem na jeho výběr zvláštní požadavky. Pokud vás žádná z výše uvedených možností neoslovila, další tipy na dárky najdete v našem článku o dárcích pro svatebčany.

Ať už jste budoucí nevěsta, ženich či právě svědek sám, doufáme, že vám výše uvedené řádky pomohly, případně vás inspirovaly a přejeme krásné prožití svatebního dne.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky