Tipy na rozlučku se svobodou

Dříve patřila rozlučka se svobodou k výsadě mužů. To se však už dávno změnilo a svému „nezadanému“ životu dávají tímto způsobem dnes sbohem také slečny. Možná tuto akci znáte hlavně z amerických filmů nebo seriálů, ale v posledních letech narůstá její obliba i u nás. Nabízí se spousta klasických i méně tradičních pojetí rozlučky se svobodou, vždy by však měla být šitá na míru především nastávajícím a dávat jim prostor si ji skutečně užít tak, jak odpovídá jejich vkusu a životnímu stylu. Ať už jste družičkou, svědkem či jednou polovinou budoucího novomanželského páru, tento tahák vám krůček za krůčkem pomůže připravit rozlučku, o níž se bude vyprávět ještě na diamantové svatbě jako o jednom z nejkrásnějších večerů v životě. Vše, co potřebujete, je naslouchat ženichovi či nevěstě – zbytek nápadů obstaráme my.

Na cestě k rozlučce

Rozlučka se svobodou patří k několika momentům, kterých se snad žádná nevěsta nemůže dočkat. S netrpělivostí tento večer očekávají ale i ženichové. Aby se proto tato mise stala úspěšnou a nezapomenutelnou, je třeba promyslet několik zásadních bodů, které jsou společné jak pro dámskou, tak pánskou akci. V další části pak najdete speciální tipy podle toho, jestli se jedná o rozlučku pro nevěstu, nebo ženicha.

Kdo je hlavním organizátorem?

Hned na začátek vyvstává otázka, kdo je tou nejpovolanější osobou, která by se celé rozlučky se svobodou měla ujmout. Určitě není striktně dáno, kdo by pozici organizátora zastával měl, a kdo ne. Nejčastěji bývá zvykem, že se této zodpovědnosti zhostí svědek/svědkyně. Protože si budoucí nevěsta i ženich za svědky většinou volí své nejlepší přátele, jsou to i oni, kteří je dobře znají, k naplánování prvotřídní rozlučky mají proto nejlepší předpoklady. S přípravami jim pak často pomáhá i okruh nejbližších kamarádů. Není však ani výjimkou, že rozlučku se svobodou plánuje někdo z rodiny budoucích novomanželů, ať už se jedná o tátu, sestru nebo třeba bratrance. Vždy v této situaci záleží především na vzájemných vztazích a preferencí k zábavě. Pokud jako nevěsta toužíte svůj poslední svobodný večer strávit v tanečním baru, vaše konzervativnější maminka se příprav asi úplně neujme a bude lepší povolat kamarádku. Možnost organizace spočívá nakonec i na samotné budoucí nevěstě či ženichovi. Je možné, že ti méně důvěřiví z vás si rozlučku se svobodou budou chtít naplánovat zkrátka sami, a i tato volba není tabu. Celá tíha příprav však v žádném případě nemusí spočívat na jedné osobě. Ať už se tedy naplánování rozlučky ujme kdokoli, nebojte se požádat o pomocnou ruku. Nastávající manželé si navíc jistě užili dost starostí už při plánování svatby, a tak jistě ocení, pokud za ně celý rozlučkový večer někdo přichystá, nebo jim alespoň s přípravami pomůže.

 • Elegantní perlové náušnice Louise
  Elegantní perlové náušnice Louise
 • Zlatý perlový náhrdelník Melita
  Zlatý perlový náhrdelník Melita
 • Vintage prsten s lab-grown diamanty a komfortní prsten Liam
  Vintage prsten s lab-grown diamanty a komfortní prsten Liam
 • Set prstenů s možností výběru diamantu Villiane
  Set prstenů s možností výběru diamantu Villiane
 • Stříbrné halo náušnice s perlami a diamanty Desten
  Stříbrné halo náušnice s perlami a diamanty Desten

Jaký zvolit termín?

Vhodné datum je rozhodně základem úspěchu. Pokud si budoucí manžel nebo manželka nechtějí organizovat rozlučku sami, ideálně se s nastávajícími dohodněte, kdy by jim večírek v kruhu přátel vyhovoval. Někteří se nebojí a do víru zábavy se klidně vrhnou samotný večer před svatbou, jiní dají přednost předcházejícímu víkendu, aby měli možnost poslední týden strávit v pohodě a relaxací. Ostatně každá nevěsta si přeje být na své svatbě okouzlující bytostí, z níž nelze spustit oči. To by se jim s kruhy pod očima, unavenou pletí a bolestí hlavy pravděpodobně moc nepodařilo.

Kdo bude platit?

Další otázkou jsou peníze. Rozlučku standardně platí ten, kdo ji organizuje. Alespoň tedy její plánovanou část, jako je pohoštění, případný program, limuzína či hotelové apartmá. Pokud se následně večírek přesune například do baru, není nutné, aby organizátor bral všechno placení na vlastní bedra. Nastávajícím však jistě udělá radost, pokud je účastníci pozvou na nějaký ten drink.

Tip: Alternativou může být i rozdělení nákladu mezi jednotlivé účastníky. Pokud rozlučku organizujete pouze v úzkém kruhu nejbližších přátel, jistě se snadno dohodnete na nějakém „spravedlivém“ a pro všechny přijatelném řešení :)

Jaké vybrat téma?

Neopomenutelnou součást večírku představuje její téma. To by mělo být blízké hlavně osobě, pro niž se rozlučka dělá. Můžete se samozřejmě zaměřit na evergreeny, jaké představují jízda limuzínou napříč městem, návštěva striptéra či přímo stripbaru. Především však upřednostněte touhy nevěsty či ženicha. Pokud víte, že se při této tradiční zábavě nebudou cítit dobře, zbytečně je do ní netlačte. Rozlučka má být nezapomenutelně zábavným večerem, nikoliv těžko zapomenutelným fiaskem. Pokud chcete rozlučku pojmout trochu originálněji, zvažte záliby hlavního aktéra večera. Co nevěsta ráda dělá? Jaká je ženichova velká vášeň? V potaz připadá třeba kuchařský kurz či večer na koncertě oblíbené hudební kapely. Skvělou volbou může být i podomácku připravený večírek, který se ponese v duchu jednoho tématu – vlastním zájmům a preferencím se meze nekladou. Miluje nevěsta vintage styl? Nebo je ženich blázen do černobílých filmů? Určitě na něco přijdete!

Rozlučka se svobodou
Připravte pestré pohoštění a jako dekoraci můžete vyrobit girlandu ze společných fotek

A co pozvánky?

Ruku v ruce s tématem by se měly nést pozvánky. Jsou takovou předzvěstí blížícího se večírku a mohou lehce poodhalit, co se chystá, aby se účastníci mohli adekvátně obléci a možná se i psychicky připravit. Zvláště důležitou se pozvánka stává, pokud má rozlučka proběhnout skutečně ve velkém. Jestliže je její součástí cesta do zahraničí, kostýmy či podobné výstřelky, určitě pozvánky obstarejte co nejdříve. Takový nezvěstný pas při odbavování na letišti by mohl večírek značně narušit, souhlasíte?

Když se loučí dámy

Obecně vzato se rozlučky se svobodou v podání žen dělí na dva protipóly. Jedny budoucí nevěsty prahnou po divokém mejdanu až do rána plného okázalostí. Takové večírky se vyznačují klišé v podobě návštěv nejrůznějších barů, striptýzových klubů, jízdy limuzínou a alkoholu tekoucího proudem. Podobný večer asi netřeba sáhodlouze představovat. Jeho základními pilíři jsou pohodlné boty, dostatečný finanční obnos v peněžence a kuráž. Zábrany i stud nechte doma! Druhý pól tvoří umírněnější sofistikovaná zábava. Alkohol není vyloučen ani tak, ale nastávající nevěsta si v tomto případě potrpí na dekorum. Jednou z cest, jak připravit decentní večírek, je například víkendový výlet do vinného sklípku spojený s wellness. Při takové příležitosti se pobavíte a zároveň si i příjemně odpočinete. Rovněž se můžete dohodnout na společné večeři v oblíbené restauraci či na domácím večírku s překvapením. V posledním zmíněném případě se můžete skvěle vyřádit na dekoracích a výzdobě, kterou sladíte třeba do svatební barvy!

Rozlučka se svobodou
Pokud některá z vás umí hrát na hudební nástroj, můžete si na večírku zazpívat

V obou případech však není od věci, aby účastnice dodržely dohodnutý dress code, či aby se rovnou převlékly do společných kostýmů. Nevěsta by měla samozřejmě zářit. Vždy se tedy nabízí základní varianta, kdy jsou všichni až na nevěstu v černém, kdežto ona se vyzbrojí tylovou sukní, korunkou (třeba i se závojem) a rázem se stane nepřehlédnutelnou. Při sofistikovanější zábavě však doporučujeme vsadit místo tylové sukně na koktejlky v pastelových barvách. Při vymýšlení se ale můžete inspirovat například i v říši pohádek. Kamarádky se promění v myšky v šedých outfitech, zatímco nevěsta si vybere ty nejvíc okouzlující šaty, které ji promění v Popelku.

Hry pro budoucí manželky

Nezbytnou součástí rozlučky se svobodou je drobný test nevěstiny připravenosti pro vstup do manželství. Svědkyně spolu s družičkami mohou nejprve vyzpovídat ženicha a zaměřit se jak na jeho názor na různé věci, tak na osobní fakta, která by měla jeho nastávající dobře vědět. Potom je během rozlučkového večera zpovídána nevěsta. Často se takový kvíz pojí s popíjením – jakmile nevěsta neodpoví správně, čeká na ni panák alkoholu či dohodnutý počet doušků vína. Jelikož se však taková párty odehrává v kruhu nejbližších přátel, doslova se nabízí prostor pro upravenou verzi hry na rozlučku se svobodou Flaška. Jejím účelem samozřejmě nebudou polibky, nýbrž snaha z nevěsty dostat co nejvíce informací o jejím dosavadním životě. Chcete vědět, kdo byl její první láskou, na kterého ze svých milých nezapomene nebo co ji přesvědčilo o tom, že je ženich tím pravým? Teď je správný čas se ptát! A přítomné účastnice večírku rozhodně nemusí zůstávat pozadu.

Rozlučka se svobodou
Jestli nechcete všechno pohoštění kupovat, může každá přinést něco vlastnoručně vyrobeného

Rozlučkové dary

Dříve se při rozlučkách sázelo na dary v podobě dětské a kuchyňské výbavy. Dnes se však svatba zákonitě nemusí rovnat potomstvo. Některé ženy zase nemají k vaření zrovna blízký vztah a praktické dary v podobě výbavy do domácnosti příliš neocení. Nic v žádném případě nezkazíte slušivým šperkem, který si nevěsta bude moci vzít mimo jiné i na svatbu. Vybavit ji můžete také jinými svatebními nezbytnostmi – pro štěstí jí pořiďte něco nového, něco modrého, věnujte něco starého a nezapomeňte na něco půjčeného. Darujete-li jí třeba topazové náušnice, splníte tím hned dvě tradice najednou. Rovněž můžete nevěstě nechat zhotovit fotoknihu plnou vzpomínek jak na první dny, měsíce a roky s jejím nastávajícím, tak právě na chvíle strávené s kamarádkami. Skvělým dárkem je také fotoaparát fungující na principu polaroidu, aby si mohla celý večer zaznamenávat a ihned měla v ruce hmatatelnou vzpomínku.

Poslední večer svobodného mládence

Když dojde na loučení se svobodou, s muži se neodmyslitelně pojí striptérky, hektolitry alkoholu a ranní ztráta paměti. Nutno však podotknout, že to již dávno není zcela pravda. Mnozí pánové si rádi užijí večer s kamarády trochu komorněji, proto je třeba klást velký důraz na to, po čem touží konkrétní muž. Pokud se stereotypní klasiky ochotně a rád vzdá, vyvstává otázka, jak by měla jeho rozlučka tedy vypadat. Oblíbenou zábavou dnešních mládenců je hráčský víkend – vězte, že mnozí pánové jej ocení daleko víc než svlékající se neznámou dívku. Je-li ženich milovníkem taneční hudby, což takhle jej vzít například na výlet na Ibizu či na festival dle jeho chuti? Rozloučit se svobodou se dá také na koncertě oblíbené kapely. Výjimkou nejsou ani gentlemanská posezení s kvalitním pitím či doutníky, a to například při plavbě lodí. Nemusíte rovnou brázdit mezinárodní vody, zážitkem se může stát i plavba po Vltavě. Ačkoliv je dress code spjatý převážně s dámami, také pánové si jej v posledních letech oblíbili. Vyráží v outfitech prvorepublikových elegánů, ale také třeba jako námořníci či vězeňská četa. Ženich se v tomto případě nijak zvlášť neliší od svých kumpánů a když už, tak jen nějakým tím doplňkem či cedulí s nápisem typu „Budu se ženit!“.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Dar pro ženicha

Pokud je nastávající elegán, určitě nic nezkazíte dárkem v podobě pěkných manžetových knoflíčků. Hráč zase ocení kvalitní klávesnici, hráčskou myš nebo rovnou pohodlnou židli. Pokud však ženich nemá žádnou výraznou zálibu, vsaďte na klasiku v podobě opravdu kvalitní lahve alkoholu, již by si sám nejspíš jen tak nekoupil, nebo krabičku doutníků. Je jen velmi málo pánů, kteří by nechtěli okusit pravý kubánský aspoň jednou v životě.

Důležité tipy na závěr

 1. Kladťe velký důraz na preference novomanželů a respektujte je.
 2. Rozhodně nezvěte nikoho, komu doma na lednici už předem nevisí pozvánka na svatbu.
 3. Vždy zvažte vazby účastníků a nastávajících v kontextu s programem, protože účast nevěstiny konzervativní maminky na pánském striptýzu by nemusela být právě vhodnou volbou.
 4. Nepřekračujte hranice za každou cenu a netlačte hlavní aktéry večera do něčeho, co sami nechtějí, ač se to může zdát zábavné. Snažte se především o to, aby si nevěsta či ženich tento den užili naplno a bez nervů, ať už se odehraje kdekoli. Plánování celé svatby s sebou často nese spoustu povinností a může být stresující – rozlučka se svobodou by proto měla přinést především pořádné odreagování.
 • Elegantní perlové náušnice Lucas
  Elegantní perlové náušnice Lucas
 • Elegantní stříbrný náramek s diamanty Laurel
  Elegantní stříbrný náramek s diamanty Laurel
 • Stříbrný náramek s blyštivými lab-grown diamanty Arissa
  Stříbrný náramek s blyštivými lab-grown diamanty Arissa
 • Titanové snubní prsteny s diamanty Carys
  Titanové snubní prsteny s diamanty Carys
 • Romantický eternity prsten s lab-grown diamanty Ellwood
  Romantický eternity prsten s lab-grown diamanty Ellwood

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky