Úkoly ženicha před svatbou

Zatímco pro mnoho žen a dívek je svatba něco, o čem sní od dětských let a svůj velký den mají často naplánovaný do nejmenších detailů, muži to většinou mají jinak. Na svatbu příliš nepomýšlí, a pokud ano, pak většinou s dodatkem: „Na to mám ještě dost času.“ Pak ale najednou mladý muž potká slečnu, která je jiná než všechny předchozí, a teprve v tu chvíli začne přemýšlet, jak by mohl spojit svou životní cestu s tou její na co nejdelší dobu. Už k prvnímu kroku je potřeba mnoho odvahy a poté, co milovaná dívka řekne své „ano,“ přichází plánování tolik očekávané svatby. A protože my, milí pánové, naprosto chápeme, že doteď jste o tomto dni opravdu příliš nepřemýšleli, připravili jsme pro vás jednoduchého průvodce s radami, jakými úkony pomoci své drahé polovičce s chystáním svatby a které naopak přenechat čistě jí.

Úkoly pro nevěstu i ženicha

Jste připraveni? Svatební role nebyly nikdy nikým striktně určeny, každopádně jsou všeobecně zažitá pravidla a tradice, které je dobré dodržovat. Ať už preferujete událost pro široké příbuzenstvo nebo plánujete spíše menší svatbu, tyto kroky vás zpravidla neminou ani v jednom případě. Předtím, než se pustíme do úkonů, které by měl každý z vás pokud možno zvládnout téměř samostatně, řekneme si něco k těm, na nichž byste se měli domluvit společně.

Místo a datum

První a zásadní věcí je samozřejmě místo a datum svatby. Upřednostňujete klasický obřad na radnici, nebo chcete církevní sňatek v kostele? Stále častěji se také obřady konají na méně obvyklých místech, jako je například statek nebo louka, a milovníci adrenalinu si své „ano“ říkají třeba v balónu nebo pod vodní hladinou. Při výběru termínu páry často volí datum, které pro ně má buď nějaký speciální význam, nebo které díky kombinaci čísel dobře vypadá. Nezapomínejte také na počasí, zejména pokud plánujete obřad venku. Když vám ale nevyjde naplánovat termín na letní měsíc, nezoufejte. Déšť prý nosí štěstí.

Svatba datum
Místo a datum svatby je obvykle první věc, kterou snoubenci společně vyberou

Hosté

Další nezbytnou součástí je sestavení seznamu hostů. Ano, kvůli tomuto bodu často vznikají neshody. Každému z partnerů by měl přijít přibližně podobný počet blízkých, což bývá často těžké. Například nevěsta chce pozvat všechny tetičky i strýčky z pátého kolene, zatímco jejímu partnerovi by stačilo jen několik kamarádů z fotbalu. S tím samozřejmě souvisí i téma financí, ale věříme, že to zvládnete. Nezapomeňte ani na vytvoření zasedacího pořádku, na němž byste také měli pracovat společně. Všeobecně by se měla dodržovat určitá pravidla, navíc určitě nebude na škodu snažit se o to, aby každý z hostů seděl blízko lidí, s nimiž si má o čem povídat.

Svatební menu

Co patří mezi největší lákadla svateb? Pro mnoho lidí to není ani tak atmosféra vzájemné lásky a souznění mezi budoucími manžely, ale spíše jedna jediná obyčejná věc, a tou je jídlo. Začněte se sestavováním slavnostního menu s dostatečným předstihem, neboť uspokojit všechny chuťové, zdravotní a další nároky všech účastníků rodiny i přátel bývá často náročné. Nezapomeňte především na vegetariány, celiaky, diabetiky a ostatní jedince s určitým omezením.

Svatba menu
Svatební menu je pro food stylistu opravdová výzva

Zábava a playlist

Chcete mít na svatbě volnou zábavu nebo pro hosty připravíte třeba tombolu? Existuje také spousta zajímavých her, které prověří, jak dobře se partneři vzájemně znají, klasické „taneční“ hry apod. Domluvte se také společně na tom, jaké písničky chcete přehrávat. Budou laděny do retro nebo romantického stylu? Pomalé nebo rychlejší? Domluvte se předem na oblasti, z níž budete vybírat, a vše bude poté jednodušší. Svatební zábava může mít nespočet podob, stačí se inspirovat.

Svatba party
Taneční parket nesmí na svatbě chybět. Pozvete kapelu, nebo budete písničky pouštět z přehrávače?

Výběr snubních prstýnků

Nedílnou součástí každého klasického obřadu je výměna snubních prstýnků. Páry nejčastěji vybírají modely ze zlata, a to buď klasické hladké kroužky či snubní prsteny s diamanty. Pokud byste se snad na odstínu zlata nemohli s partnerem shodnout, nenechte si ujít prsteny ze zlata kombinovaného. Náročné dvojice pak jistě okouzlí platinové obroučky nebo snubní prsteny ve vintage stylu. A jestliže chcete mít opravdu originální kroužky, přímo pro vás je tu kategorie netradičních prstenů, ve které najdete opravdové designové modely. Pokud si stále nejste jisti, jak zvolit ty pravé a jediné, podívejte se na náš obsáhlý článek s tipy, jak snubní prstýnky vybírat.

 • Platinové snubní prsteny Ally
  Platinové snubní prsteny Ally
 • Netradiční snubní prsteny ze zlata s provazovitým motivem Aase
  Netradiční snubní prsteny ze zlata s provazovitým motivem Aase

Co čeká ženicha?

A nyní přichází na řadu vaše úkoly, milí pánové.

Elegantní oblek

Prvním z nich je výběr a koupě svatebního obleku. Zatímco nevěsty ve většině případů výběr svatebních šatů milují, pro vás možná tato povinnost nebude zrovna tou nejzábavnější. V první řadě myslete na to, aby váš outfit ladil s nevěstinými šaty a celkovým tématem svatby. K tomu vám skvěle pomohou doplňky, jako jsou stylové boty, kravata či motýlek a elegantní pánské šperky. Vyberte si obchod, kde zaměstnanci své práci rozumí, a uvidíte, jak vám vše ulehčí.

Dárky pro rodiče nevěsty

Přestože je v současnosti pro vás vaše nastávající středem vesmíru, při svatebních přípravách nezapomínejte ani na její rodiče. I drobný dárek v podobě krásné kytice pro maminku a lahvinky dobrého alkoholu pro tatínka udělá velmi dobrý dojem. Chcete na svatbě kromě prstýnku předat své milé i nějaké překvapení? Uvidíte, že až otevře krabičku s překrásným šperkem (doporučujeme například módní náušnice s ametystem či jiným oblíbeným drahokamem), jistě se jí oči rozzáří ještě víc. Dárek třeba doplňte i o kartičku s vyznáním vaší lásky – inspirovat se můžete slavnými citáty o lásce a zamilovanosti.

Webové stránky

Přestože možná nerozumíte tvoření webových stránek, jako od muže se od vás očekává, že se této technické úlohy zhostíte. Svatební stránky jsou skvělým a moderním způsobem, jak hosty informovat o přípravách na onu velkou událost a také praktickou pomůckou, kam můžete umístit rozpis svatebních darů. Můžete na nich ale také sdílet fotografie z příprav a poté je mít jako krásnou památku. Tak hurá do toho.

Líbánky

Velmi příjemnou povinností je zajištění svatební cesty. Jestliže si nejste jisti, zda by vaše kráska ocenila šplhání po horách v Rakousku či objevování thajských pralesů, raději se s ní předem dohodněte, kam by se ráda vypravila. Předejdete tak případnému rozčarování. Jestliže máte ve svém bytě živé tvory, zajistěte také s dostatečným předstihem krmení a zalévání, aby vás po návratu neuvítaly smutné zvířecí oči a ubohé suché zbytky dříve zelených krasavic.

Kameraman, fotograf

Máte kamaráda ze střední, kterého baví fotografování? Nebo znáte šikovného kameramana? Pak je určitě nezapomeňte pozvat na tu velkou slávu. Určitě je po letech rádi uvidíte, jednoduše jim vysvětlíte své požadavky a navíc možná dostanete slevu. Zvolit samozřejmě můžete i alternativní variantu, a to najmout profesionálního svatebního fotografa.

Ubytování a doprava pro hosty

Jestliže plánujete svatbu na místě, které je poměrně vzdálené od bydliště vaší či nevěstiny rodiny, pak je vaším úkolem také zajištění ubytování a případně i dopravu pro všechny hosty.

Tradice

Nezapomeňte také na svatební tradice, jako jsou například plechovky za auty, a pokud chcete připravit hostům trochu vzrušení, naplánujte spolu se svými přáteli únos nevěsty nebo vtipnou scénku s následným vyznáním lásky. Od ženicha se také obvykle očekává, že si na svatbu připraví proslov.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

A co přenechat vaší drahé polovičce?

Nebojte, veškerá tíha svatebních příprav rozhodně nemusí spočívat jen na vašich bedrech. Toto jsou úkony, které si vaše milovaná ráda zařídí…

Svatební šaty

Nevěsta se určitě ráda obejde bez vašich doporučení týkajících se výběru svatebních šatů. Jako muž přeci módě „nemůžete rozumět,“ a i kdybyste byl ten největší odborník, do této záležitosti si prostě ženy nenechají mluvit, stejně jako do outfitu pro družičky. Navíc, podle tradice byste jakožto ženich vidět nevěstu oděnou ve svatebním až v onen velký den.

Svatební barva a pozvánky

Také příjemnou starost se svatebními pozvánkami přenechejte své milované. Možná je natolik kreativní, že do nich přidá i vlastní kresbu či básničku a samozřejmě je sladí s hlavní svatební barvou, do jejíž volby se také nemusíte pouštět.

Výzdoba svatebního místa

Vaše milovaná má jistě také podrobné představy o tom, v jakém stylu se celá oslava ponese, proto si s výzdobou obřadního sálu ani místa hostiny nedělejte starosti. Květinová výzdoba se vybírá často tak, aby ladila s pugetém pro nevěstu. Ženy většinou mají úžasný cit pro volbu doplňků, které vykouzlí jedinečnou atmosféru, proto jim s radostí můžete tento úkol přenechat.

Vývazky pro hosty

Své nastávající můžete také svěřit design a výrobu vývazků pro hosty. Často se používá myrta v kombinaci s mašličkou či stužka samotná, nejlépe v tónu hlavní svatební barvy.

Dort a koláče

Dámy jsou v oblasti pečených dobrot prostě jedničky. Důvěřujte proto při výběru svatebního dortu, koláčů a dalších sladkostí své nastávající a její mamince a uvidíte, že se po slavnostním obědě budete olizovat až za ušima.

Svatba dort
Dort je jedlou ozdobou svatební tabule, i ten by měl ladit k celkovému stylu vaší svatby

Stále si nejste jisti, zda jste na něco důležitého nezapomněli? Podívejte se do našeho svatebního plánovače, kde máte všechny nutné úkony krásně seřazeny do přehledné tabulky. S ním bude příprava na svatbu opravdová hračka.

Pravděpodobně se během celého procesu na mnohém neshodnete, ale stále mějte na mysli, že přestože svatební den je nezapomenutelný, je to stále jen datum v kalendáři a zbytečné hádky kvůli svatební barvě nebo seznamu hostů nestojí za to, abyste si jeho přípravy pokazili. Buďte gentleman a nechte tu křehkou bytost vedle vás, aby si přípravy na tolik očekávaný den D užila co nejvíce. Věřte, že pak budete mít tu nejkrásnější a nejspokojenější nevěstu na světě.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky