Jak správně napsat svatební slib

Svatba pro každého znamená obrovský příval emocí. Nesmí na ní chybět zvonivý smích, slzy radosti i skupina nejbližších. Zamilovaný pár obklopený svatebčany si zajisté touží užít každou vteřinu a proměnit celý svatební den v nezapomenutelný zážitek. Vězte, že vstup do manželství lze pojmout mnoha způsoby, neboť se můžete rozhodnout pro různá místa, typy a způsoby uzavření sňatku. Už během plánování celé události si jistě proberete pro a proti jednotlivých možností a zvolíte tu, která nejlépe odpovídá vašemu naturelu.

Toužíte-li po ozvláštnění obvyklých tradic a zvyků, zvažte sepsání a pronesení svatebních slibů. Dodáte tak dojemnému obřadu nový rozměr a něco opravdového ze sebe. Slovo na svatbě si nemusí vzít pouze oddávající, svědek nebo otec nevěsty – svého krátkého proslovu se dočkají i snoubenci.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Svatební vs. manželský slib

V obou případech se jedná o specifickou chvíli, kdy se snoubenci vyznávají ze svých citů a slibují si své „v dobrém i zlém“. Stojí před oltářem a kněz nebo pověřený úředník je ve správnou chvíli vyzve k vyslovení jejich slibů.

Manželský slib

Církevní sňatek v kostele má podle typu církve přísná pravidla a jasně stanovené podmínky, za kterých ho lze uzavřít. Ceremonie se odehrává na posvátné půdě chrámu, a to symbolicky přímo před Bohem. Nezbytnou tradici zde představuje manželský slib, text, který se vyznačuje přesně danou strukturou a podobou. Snoubenci tak do něj nemohou dle libosti zasahovat. Očekává se, že pár jej:

 • pronese zpaměti,
 • bude ho po vyzvání opakovat po knězi,
 • oddávající se postupně dotáže na jednotlivé úseky slibu a nevěsta s ženichem vždy vysloví své „ano“.

Následuje požehnání snubních prstenů, jejich navlečení a slavnostní potvrzení uzavření manželství.

Manželský slib
Manželský slib má přesně danou podobu
Manželský slib
Snoubenci v rámci manželského slibu odříkávají knězova slova

Svatební slib

Svatby na úřadě a další variace civilního sňatku partnerům umožňují připravit si obdobu manželského slibu. Na rozdíl od něj vás však nadchne volnost při jeho tvoření; neexistuje totiž žádná předepsaná forma. Máte před sebou prostor svými slovy shrnout a vyjádřit své city k milované osobě, s níž spojujete svůj život. Sepsání novomanželského slibu otevírá brány fantazii a vyjádření opravdových a hlubokých citů.

Jak napsat svatební sliby

Stále více párů zaujala možnost sepsat své svatební sliby. Několik slov přímo od srdce umí projasnit i strohý úřední obřad. Nápad, že svěříte své emoce papíru a následně lásce svého života, působí neskutečně romanticky. Jenže od úžasné myšlenky k její realizaci může být cesta dlouhá a trnitá. Jestliže v sobě neskrýváte zrovna duši Shakespeara, ale rádi byste se u oltáře vyslovili, máme pro vás pár tipů na podpoření vašeho tvůrčího nadšení.

Domluvte se se svým oddávajícím

První a velmi důležitý krok, na který se ale lehko zapomene. Především v případě úředních obřadů byste měli svého ceremoniáře seznámit se svým plánem vyznat si lásku prostřednictvím svatebního slibu. Snáze se pak domluvíte na průběhu celé akce.

Romantika svatebních slibů

Vyznání nehynoucí lásky i pro začátečníky

Svatební slib

Připravte si plán a osnovu

Chystáte se se svou drahou polovičkou psát vlastní svatební sliby? Ukážete si text už před obřadem, nebo se necháte překvapit? Stanovíte si deadline? Sami jistě víte, jak snadno člověk sklouzne k tomu, že některé závažné úkoly plní na poslední chvíli. Vše si proto řádně promyslete a myslete i na to, že osnova vám mimo jiné pomůže udržet rozumnou délku slibu.

Prozkoumejte typy svatebních slibů

Jestliže nevíte, kde se psaním začít, podívejte se na tradiční církevní manželské sliby. Mohou posloužit jako skvělá inspirace a hrubý obrys toho, co chcete říci. Stejně tak na sebe zkuste nechat působit knihy, filmy nebo hry, které vás s partnerem spojují. Prozkoumejte známé i neznámé citáty o manželství a lásce. Ujasněte si, v jakém tónu chcete svůj slib nést.

Přemýšlejte o svém vztahu

Věnujte trochu času úvahám o tom, proč se milujete a co vás spojuje. Zaznamenejte si nezapomenutelné chvilky, které jste spolu prožili, ať už dobré, nebo špatné. Zvažte, co chcete svému partnerovi slíbit a co ne. Zmiňování poslušnosti dnes najdete spíše v manželském slibu než v tom svatebním.

Svatební slib
Při psaní slibů myslete na vaši lásku, která vás přivedla až před oltář
Svatební slib
Předem si ujasněte, jaká slova chcete svému partnerovi říci

Zkontrolujte si vyznění textu a zkraťte ho

Patříte spíše ke smíškům, nebo romantickým duším? Záleží pouze na vás, jak necháte své sliby vyznít. Nestylizujte se ani se netlačte do role, která vám není přirozená. Nechte mluvit své srdce. Vyvarujte se i přílišného humoru, vaším cílem jistě není rozesmát pozvané hosty, ale vyznat své city k druhému. Do slibů rovněž úplně nepatří trapné vzpomínky a intimní zážitky. Pamatujte na to, že před oltářem jste sice sami dva, ale sledují vás vaši nejbližší.

Základem perfektního svatebního slibu je umírněnost a přiměřená délka. Stačí zajisté minuta, abyste pověděli, co pro vás vaše láska znamená: zvolte to nejdůležitější a řekněte to správně. Pokud toho máte na srdci mnohem více, schovejte si to na chvilky ve dvou.

Procvičujte

Mluvit v emočně vypjaté situaci o něčem tak intimním, jako je váš vztah, a to navíc před mnoha příbuznými a přáteli, není nic lehkého. Slib se nemusíte učit zpaměti, nacvičte si však pohlédnutí na partnera ve chvíli, kdy mu budete vyznávat své city. Vyzkoušejte si správný tón a sílu hlasu. Myslete na to, že pronesete slova, která mají být slyšena, tak ať si zbytečně nezlomíte jazyk na složitém slově.

Povězte, co je pro vás důležité

Jsou to vaše slova – tak ať zní jako vy. Napište esej, sonet nebo je zarapujte, pokud jste to vy. V tak významný den byste neměli znít jako někdo jiný, napište proto text, který vám bude blízký a váš partner bude vědět, že mluvíte přímo ze svého nitra. Jen tak se vám podaří stvořit ty nejkrásnější svatební sliby.

Čeho se vyvarovat

 • Klišé a vzletné fráze – mluvíte o vašem vztahu, buďte tedy upřímní a sami sebou. Jste osobnosti, tak se to nebojte ukázat.
 • Nevhodné anekdoty – svatba není stand-up výstup. Mírné odlehčení jí může prospět, ale zajisté vynechejte žertíky, u kterých se červená i ten nejotrlejší host.
 • Neurčitá vyjádření – když si své sliby dopředu dobře promyslíte, připravíte a nacvičíte, vyhnete se nervozitě a úsilí něco neurčitého narychlo říct.
 • Mluvení v šifrách – myslete na to, že sliby pronášíte před vámi zvoleným publikem, proto by mělo chápat, co slibujete.
 • Nevhodné metafory – ne každé přirovnání je vhodné a vyjádření lásky k druhému by mělo být jasné a jednoznačné.
Svatební slib
Dlouhá vyznání si schovejte do soukromí, proslov by měl být stručný
Svatební slib
Svatebním slibem dáváte partnerovi najevo svou oddanost a lásku

Kapka inspirace

Stále ještě nevíte, kde a jak se psaním originálního svatebního slibu začít? Podívejte se na několik příkladů, které jsme si pro vás v Eppi připravili, a načerpejte pár myšlenek a nápadů.

Nadčasové svatební sliby

(jméno), jsi mým nejlepším přítelem. Slibuju, že se s Tebou budu smát, plakat i stárnout. Budu Tě milovat, ať budeme spolu, nebo bez sebe. Slibuju, že Tě budu podporovat ve Tvých snech, že budu respektovat to, v čem se lišíme, a budu při Tobě stát po všechny dny i noci našich životů.

Když jsem Tě poprvé uviděl/a, připadal/a jsi mi dokonalá/ý a já se zamiloval/a. Pak jsem zjistil/a, že dokonalá/ý nejsi... a miluju Tě ještě víc. Láska není slepá, ta pravá láska vidí vše. Slibuju, že tu pro Tebe budu v časech dobrých i zlých. Vykouzlím ten krásný úsměv, utřu slzy a obejmu. Pomůžu Ti splnit si každičký sen, budu Tě podporovat na každém kroku. Miluju Tě a chci být s Tebou už navždy.

Já, (jméno), si beru tebe, (jméno), za svého/svou manžela/manželku. Slibuji, že vždycky budu Tvým největším fanouškem a parťákem v každém zločinu. Slibuju, že s Tebou vytvořím rodinu a domov naplněný smíchem, trpělivostí, porozuměním a láskou. Slibuju, že nezestárnu vedle Tebe, ale s Tebou. Budu Tě milovat skutečně a opravdově v dobrém i zlém. Ať se stane cokoliv, budu Ti stát po boku a budeme spolu věřit, že naše láska nikdy nevyprchá. Tak, jako vkládám svoji ruku do Tvé, tak Ti odevzdávám svůj život.

Tradiční svatební sliby

Dnes, obklopen/a našimi nejbližšími, si tě, (jméno), beru za manželku/manžela. Jsem pyšný/á, že mohu být Tvým mužem/Tvou ženou a spojit svůj život s Tvým. Slibuju, že Tě budu podporovat, inspirovat a nade vše milovat v dobrém i zlém, v nemoci i ve zdraví, v bohatství i chudobě, a to tak dlouho, dokud budeme žít.

Stará legenda praví, že muž a žena byli odděleni, protože se bohové báli jejich společné síly. Celý život tak hledáme tu ztracenou polovinu. A já jsem ji právě našel/našla. Bohové mají důvod se bát. Společně budeme kráčet kupředu, jednou ponesu já Tebe, jindy Ty mne. Společně se budeme smát i plakat. Společně budeme usínat i vstávat. Společně se postavíme všemu, co nám osud nachystá. To Ti slibuji!

Beru si Tě, (jméno), takového/takovou, jaký/jaká jsi. Miluju Tě takového/takovou, kým jsi dnes, a budu Tě milovat takového/takovou, kým se v budoucnu staneš. Slibuju, že Ti budu naslouchat a učit se od tebe, podporovat Tě a přijímat Tvoji podporu. Oslavím s Tebou Tvé úspěchy a vítězství a opláču s Tebou Tvé ztráty a prohry, jako kdyby byly moje vlastní. Budu Tě milovat a věřit v Tvoji lásku ke mně, ať nám následující roky a život přinesou cokoliv.

Jak vidíte, napsat svatební slib není úplně hračka. Věřte však, že to za to stojí: vaše svatba bude osobitější, dojemnější i nezapomenutelnější. Vždyť vy přece víte, co chcete svému milovanému partnerovi říci. Teď to stačí pouze zformulovat do několika vět a napsat na papír. :)
 • Zlaté snubní prsteny z kombinovaného zlata Miro
  Zlaté snubní prsteny z kombinovaného zlata Miro
 • Snubní prsteny s eternity dámským a plochým pánským prstenem Hvala
  Snubní prsteny s eternity dámským a plochým pánským prstenem Hvala
 • Zlatý eternity snubní prsten s lab-grown diamanty a komfortní pánský Miomi
  Zlatý eternity snubní prsten s lab-grown diamanty a komfortní pánský Miomi
 • Eternity prsten s lab-grown diamanty a pánský plochý prsten Rexanne
  Eternity prsten s lab-grown diamanty a pánský plochý prsten Rexanne
 • Atypické zlaté snubní prsteny s diamanty Myron
  Atypické zlaté snubní prsteny s diamanty Myron

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky