Svatby tradiční i adrenalinové. Inspirujte se druhy svateb, které frčí

Vezmeme se v kostele, nebo spíše někde venku? Co třeba rovnou na statku? Anebo raději na úřadě? Rozhodování o tom, v jakém stylu se ponese vaše svatba a kde se bude konat, představuje zásadní krok při jejím plánování. Dnešní doba nám nabízí vskutku široké možnosti a vaše vysněná svatba tak může vypadat téměř jakkoli. Vzít se můžete nejen na pohádkovém zámku či uprostřed lesa, ale třeba i v oblacích.

Svatba podle místa

Jedním z prvních bodů při plánování svatby je bezpochyby výběr lokality. V prvotní fázi je třeba si uvědomit, zda událost plánujeme uvnitř, nebo dáme přednost svatbě venku. Při výběru místa je důležité zohlednit jak své vlastní představy, tak i roční dobu, předpokládaný počet svatebčanů či možnosti hostiny.

Svatba v kostele

Kostely obvykle nabízejí úchvatné prostory s nezaměnitelnou architekturou a historií, jejichž jedinečnou atmosféru nahradíte jen těžko. Ke sňatku na tomto místě se zpravidla rozhodují snoubenci s církevní vírou. Jeho uskutečnění je vázáno nejen podmínkami dané církve, ale často také právními předpisy. Nejste-li věřící, a přesto by vás svatba v kostele lákala, vhodnou alternativu představují odsvěcené kostely či chrámy.

Důležitá je dobře zvolená výzdoba. Do kostela se hodí decentní svatební dekorace a tlumené odstíny. Květinové výzdobě by měla dominovat myrta, součástí bývá také košíček s okvětními plátky pro družičku. Nezapomínejte na vhodné svatební šaty – při církevním sňatku před oltářem by měla mít nevěsta vždy zakrytá ramena.

Svatba v kostele
Většina věřících párů se rozhoduje pro svatbu pořádanou v kostele

Svatba na zámku

Pohádkové prostředí zámku představuje jedno z nejromantičtějších míst, kde si můžete říct své ano. Jestliže toužíte po kouzelné pohádkové atmosféře, při které se budete cítit jako opravdová princezna, je pro vás zámek ideální volbou. Výzdoba na takové svatbě bývá honosná a bohatá na květiny. Nepřehlédnutelně zdobené bývají i šaty nevěsty.

Cílovou lokalitu vybírejte vždy pečlivě – některé zámky mívají striktní pravidla a na obřad máte pouze vymezený a poměrně krátký čas. Pokud však chcete luxusní svatbu jako z pohádky a jste ochotni si za ni připlatit, na některých místech můžete strávit třeba celý svůj svatební den.

Svatba na radnici

Toužíte po jednoduché a malé svatbě, jejíž hlavní roli hraje intimní atmosféra a nenáročné plánování? Nezáleží vám na vymazlené slavnosti a jen se zkrátka chcete vzít? Vzhůru na radnici! Na takovou svatbu si vystačíte s pár doklady a se svědky. Její nespornou výhodou je kromě snadné organizace jistě také finanční úspora.

Radnici si přitom nemusíte vybírat jen podle místa svého bydliště, ale nechat se oddat můžete i na jiných místech. Je však dobré si termín zarezervovat co nejdříve, abyste měli jistotu, že bude ten vámi zvolený k dispozici. Vždy záleží na konkrétní radnici, její vytíženosti i na tom, jaké je vaše vysněné datum. Podrobnější informace o svatbě na úřadě si můžete přečíst v našem speciálním článku.

Svatba na radnici
I radnice se může stát vskutku příjemným prostředím pro vaši svatbu

Svatba v přírodě

Širé nebe, zpěv ptáků a nevěsta v náručí zeleně… Ano, nadešel čas na svatbu v přírodě. Tomuto typu veselky se dnes dostává stále větší popularity. A není se čemu divit – louka či zahrada představují nejen příjemný otevřený prostor, který nabízí oproti interiéru úplně jiné možnosti, ale i nenahraditelné prostředí pro svatební fotografie.

Svatba venku se může konat na různých místech: na zahradě, v lese nebo třeba na louce. Máte-li vlastní pozemek, bod pro vás, pronajmout si můžete ale i soukromý. Veselka v přírodě bývá většinou uvolněnější, vhodná pro dobrodružné povahy a nepotrpí si na vysoce elegantní dress code. Nevěsta dává přednost jednodušším šatům bez výrazného zdobení a květinovým věncům do vlasů. Prim často hraje vlastnoruční výzdoba z přírodních materiálů a svatební kytice z lučního kvítí.

Svatba na venkově

Svatba ve stodole nebo na statku plném zvířat? I to je možnost, a vskutku velmi oblíbená. Lidé stále více utíkají z přeplněného města za pohodou venkova a s radostí zde pořádají i svatby. Taková možnost je perfektní volbou, chcete-li si svatební oslavy užít třeba v průběhu celého víkendu. Kromě statku či stodoly si můžete pronajmout také penzion nebo mlýn.

Výzdoba na venkovské svatbě se nejčastěji nese v rustikálním stylu, pohoštění často chystají samotné maminky či babičky. Oblečení bývá ležérnější a méně formální.

Svatba na venkově
Veselce na venkově dominují přírodní materiály

Ještě než se nadchnete pro svou vysněnou svatební lokalitu, nezapomínejte, že její volba může zásadně ovlivnit váš rozpočet. Za obřad uskutečněný na radnici v místě vašeho bydliště nemusíte zaplatit vůbec nic, zatímco na zámku vás může vyjít i na desítky tisíc.

Svatba podle stylu

Je-li pro vás důležité, aby byla svatba perfektní a vše spolu dobře ladilo, měli byste se rozhodnout pro jednotný styl, ve kterém se ponese. Každý je v něčem odlišný, ať už se jedná o výzdobu nebo svatební šaty.

Klasická svatba

Dáváte-li přednost střídmým a klasickým způsobům, potrpíte si na tradice a svatbu plánujete uspořádat především pro své příbuzenstvo, je pro vás svatba v klasickém stylu tou pravou. Důležitý je její program a výzdoba – nezbytnou součástí bývají svatební tradice a zábava, nenásilné aranžmá v decentních svatebních barvách a formální oblečení. Nevěsta volí šaty jednoduchého střihu, které neodhalují zbytečně moc kůže, zatímco ženich nejčastěji obléká klasický společenský oblek.

Romantická svatba

Ach, ta romantika! Ačkoliv za romantickou se dá samozřejmě považovat téměř každá svatba, některé z nich jsou pro to vyložené stvořené. Taková veselka se nejčastěji nese v jemných pudrových či krémových odstínech a nechybí na ní spousta květin a honosných dekorací. Atmosféru můžete doplnit společnými fotografiemi nebo citáty o lásce. Nevěstiny šaty bývají zdobené a snové. Vrcholem romantické svatby je pak vypuštění holubice.

Romantická svatba
Romantická svatba při západu slunce s sebou nese nezaměnitelnou atmosféru

Rustikální svatba

Svatba odehrávající se na venkově či v přírodě, které dominují dřevěné materiály a pohodová atmosféra. Představíte-li si pod tímto svou vysněnou svatbu, jděte do rustikálního stylu, který bezpochyby řadíme mezi trendy současného svatebního světa. Výzdobu se v tomto případě nebojte vzít do vlastních rukou a vsaďte na dřevo, slámu, pytlovinu a stylové osvětlení v podobě světelných řetězů. Bohatě nabírané šaty s obručí tu nehledejte, na rustikální svatbu patří spíše netradiční svatební šaty s méně výrazným zdobením.

Vintage svatba

Láká vás kouzlo minulosti, výzdoba s historickými prvky a krémové odstíny? V tom případě jste podlehli vintage stylu. Svatbě dominuje porcelánové nádobí, výrazné svícny či perlové aranžmá. Důležitým ozdobným prvkem bývá také krajka – spatříme ji nejen na šatech nevěsty, ale i ve svatebních dekoracích. Nevěsta by měla mít dobový účes a make-up, které podtrhnou výrazně nalíčené rty. Ideálním místem pro svatbu ve vintage stylu bývají zámky či kapličky.

Boho svatba

Svatba v oblíbeném stylu boho se zpravidla odehrává v přírodě a často na ní spatříme nezvyklou a originální výzdobu. Prim tu hraje přirozenost, nespoutanost a přírodní materiály. Velmi důležitý je výběr správného oblečení – svatební šaty v boho stylu jsou splývavé, vzdušné, zdobené maximálně jemnou krajkou. Ležérně oblečení bývají i ostatní svatebčané, včetně ženicha, který může těžký oblek vyměnit za lněnou košili a lehké sáčko.

Boho svatba
Na veselce v boho stylu hrají velkou roli nevšední svatební dekorace

Styl, ve kterém se svatba odehrává, můžete perfektně využít také při tvorbě svatebních pozvánek. Dostanou vaši hosté romantické svatební oznámení s krajkovým povrchem a kudrlinkovým písmem, nebo jim pošlete kousek přírody na kraftovém papíru?

Svatba podle ročního období

Důležitou roli hraje při plánování svatby také roční období. Zda se rozhodnete pro svatbu v teplých měsících, nebo těch chladnějších, může ovlivnit vícero faktorů.

Svatba na jaře a v létě

Během teplých měsíců je svatební sezóna v rozpuku. Veselka pořádaná na jaře či v létě s sebou bezpochyby nese spoustu výhod, kterým kraluje teplé počasí, delší denní světlo a více možností co se výběru lokality týče. Zároveň je však třeba počítat s tím, že jde o nejvytíženější svatební období. Na veškeré koupě a rezervace, ať už se jedná o šaty pro nevěstu, místo obřadu nebo svatebního fotografa, je třeba myslet dostatečně včas.

Svatba v létě
Sňatek uskutečněný v teplých měsících nabízí volnější ruku při výběru přírodních dekorací

Svatba na podzim a v zimě

Řadíte se spíše mezi ledové královny, zbožňujete barvy podzimu nebo sníh a stejně celou svatbu plánujete uspořádat uvnitř? Ideální předpoklady pro to vzít se v průběhu podzimu či zimy. Termíny jsou v této doběvolnější a vy si tak můžete dovolit vzít se i poměrně brzy po zásnubách. Plánujete-li ale obřad pořádat venku, rozhodně se můžete těšit na nevšední atmosféru, která se bude v záplavě ostatních svateb vyjímat. Krásně barevné listí nebo čerstvě napadaný sníh vám sice nikdo neslíbí, stejně tak ale nemůžete počítat s tím, že vám v letních měsících nebude pršet.

Na svatbě v zimě je důležité také oblečení. Svatební šaty i oblek pro ženicha je vhodné vybírat ze silnějších a pevnějších materiálů. Pokud nemá nevěsta šaty ušité vyloženě do chladného počasí, je třeba popřemýšlet alespoň nad modelem s rukávy, bolerkem či jiným přehozem přes ramena.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Netradiční svatba aneb když chcete něco speciálního

Jste tak trošku dobrodruzi a přemýšlíte nad tím, jak ze své svatby udělat nevšední zážitek pro všechny zúčastněné? Současná doba nám nabízí možnosti, o kterých se nám kdysi ani nesnilo. Přečtěte si malou inspiraci níže.

Adrenalinová svatba

Víte, že v dnešní době už se můžete vzít třeba i v oblacích? Adrenalinové svatby na neobvyklých místech jsou dnes stále ještě raritou, pomalu si však vydobývají svoji slávu. Sňatek můžete uzavřít například při skoku padákem nebo v horkovzdušném balonu. Své „ano“ si můžete říct dokonce i pod hladinou nebo na lodi. Zařídit podobnou svatbu ovšem může být náročné, a to i finančně.

Tematická svatba

Jste s partnerem zapálenými filmovými fanoušky? Zbožňujete stejný sportovní klub? Máte slabost pro motorky nebo jste členy hasičského sboru? Uspořádejte tematickou svatbu! Veselka v duchu vašeho zájmu, který se bude odrážet v dekoracích, zvoleném místě i dress codu, se stane opravdu originální svatbou, kterou jen tak někdo nemá.

Svatba v zahraničí

Je-li pro vás svatba v našich končinách moc obyčejná nebo toužíte po jedinečné a opravdu soukromé atmosféře, vzhůru za hranice. Cizí země nám nabízí nespočet dalších možností, které si u nás nemůžeme dovolit, jako je například svatba na pláži, v poušti či horách. Nezapomínejte však, že sňatek uskutečněný v cizí zemi s sebou nese jistá pravidla a starosti navíc. Veškeré podrobnosti si můžete přečíst v našem článku, kde se svatbě v zahraničívěnujeme do posledního detailu.

Je důležité si vybrat takový styl svatby, který je vám nejbližší a jenž nejlépe odráží vaši osobnost. Někteří touží po neformální svatbě na paloučku u lesa bez vysokých podpatků a skládaných šatů, zatímco jiní se vidí ve vyšperkovaném zámku s luxusní krajkovou róbou. Ať už jste kterýkoli typ, naplánujte si svou svatbu tak, aby vyhovovala především vám a vašim nejbližším – jedině tak na ní budete vzpomínat s láskou.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky