Svatba na úřadě

Budoucí nevěsta již obdržela zásnubní prstýnek a netrpělivý žadatel konečně vyslechl z jejích úst ono vytoužené „ano“. Nyní se rozhodujete, kde obřad uspořádat. Jestliže neinklinujete k žádnému náboženskému vyznání, kromě kostela pro vás představuje variantu civilní svatba na úřadě. Jedná se o druh svatby ideální pro praktické páry, které si nepotrpí na dlouhosáhlé proslovy a klidně jim postačí rychlý obřad, třeba jen se svědky. V následujícím článku vám ukážeme, že i malá svatba na radnici může být nezapomenutelná a poradíme vám, na co byste se měli během jejích příprav zaměřit.

Termín a místo

Ještě než se pustíte do příjemných předsvatebních povinností, jakými je například výběr květin či menu na svatební hostinu, je nutné naplánovat to nejpraktičtější, a to místo a termín obřadu. Obojí doporučujeme stanovit s dostatečným předstihem, ta nejhezčí místa jsou často plně zamluvena i na dlouhé měsíce dopředu. Bez konkrétního data navíc nemáte šanci objednat jakékoli další služby.

A jak tedy postupovat? Každá obec má ohledně rezervace termínů svá vlastní pravidla. Proto nezbývá nic jiného, než na vámi vybranou matriku zavolat a informovat se o podrobnostech. Pokud budete mít štěstí, matrikářka vás nechá zamluvit termín obřadu po telefonu. V ostatních případech vás odkáže na příslušné webové stránky, kde si datum vyberete.

Perlové šperky

Při předběžném výběru termínu nezapomínejte na to, že většina matrik oddává pouze v sobotu a výjimečně také v pátek, přičemž za den stihne oddat maximálně 3 až 4 páry. S rezervací termínu proto příliš neotálejte. Výhodu máte samozřejmě v případě, že plánujete svatbu v zimě, kdy je svatební mimosezóna.

Co se týká místa, sňatek můžete uzavřít kdekoli i mimo místo trvalého bydliště jednoho z vás. Zaplatíte však poplatek navíc. Populární volbou bývá například Staroměstská radnice v Praze nebo Rytířský sál na radnici v Olomouci. Z menších měst jsou krásné a oblíbené radnice například v Hodoníně, Starém Plzenci či ve Svitávce.

 • Zlaté snubní prsteny s diamanty Sydell
  Zlaté snubní prsteny s diamanty Sydell
 • Snubní prsteny z kombinovaného zlata s diamanty Sauru
  Snubní prsteny z kombinovaného zlata s diamanty Sauru
 • Zlaté komfortní snubní prsteny s diamanty Lucian
  Zlaté komfortní snubní prsteny s diamanty Lucian
 • Dámský diamantový vintage prsten a komfortní pánský prsten Faye
  Dámský diamantový vintage prsten a komfortní pánský prsten Faye
 • Zlatý prsten s diamanty a pánský plochý prsten Menkar
  Zlatý prsten s diamanty a pánský plochý prsten Menkar

Potřebné doklady

Abyste mohli svatbu na radnici uzavřít, na matrice musíte předložit několik nezbytných dokladů:

 • vyplněný dotazník k uzavření manželství (dostanete na matrice, nebo si ho můžete stáhnout na internetu)
 • platný doklad totožnosti
 • originály obou rodných listů.

Pokud sňatek neuzavíráte poprvé, budete potřebovat také doklad o zániku předešlého manželství. Jeho typ se odvíjí od toho, jakým způsobem k zániku svazku došlo, tedy buď úmrtní list, pravomocný rozsudek o zániku manželství nebo o prohlášení manželství za neplatné. V případě, že je některý z partnerů nezletilý, budete potřebovat také rozhodnutí soudu a povolení k uzavření manželství s doložkou právní moci. To samé platí pro osoby stižené duševní poruchou, která měla za následek omezení způsobilosti k právním úkonům.

Svatební sál
I obřad na radnici má své jedinečné kouzlo.
Svatební sál
Svatba na úřadě patří mezi ty organizačně méně náročné.

Cena svatby na úřadě

Pokud si své „ano“ řeknete na matričním úřadě v místě trvalého bydliště jednoho z vás, nic neplatíte. V případě, že jste náročnější a sňatek chcete uzavřít mimo matriční dobu, v jiné než úředně určené místnosti nebo máte jiný netradiční požadavek, budete si muset připlatit.

 • Je-li jeden ze snoubenců cizí státní příslušník bez trvalého pobytu v ČR, zaplatí správní poplatek 2 000 Kč.
 • Jsou-li oba snoubenci cizími státními příslušníky bez trvalého pobytu v ČR, zaplatí správní poplatek 3 000 Kč.
 • Za uzavření sňatku mimo místo trvalého bydliště jednoho ze snoubenců nebo mimo termíny vyhrazené příslušným matričním úřadem je správní poplatek 1 000 Kč.
 • Pokud snoubenci chtějí uzavřít sňatek na jiném místě a zároveň v jinou dobu, poplatek se platí pouze jeden ve výši 1 000 Kč.
 • Za vydání osvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství v cizině nebo s cizincem zaplatíte správní poplatek 500 Kč.

Ceny platné k únoru 2019.

Cena svatby na úřadě může zahrnovat i další položky jako například svatební balíčky, které některé matriky nabízejí. Ty kromě samotného obřadu často obsahují také hudební doprovod, služby fotografa či zajištění svatební hostiny.

 • Zlaté snubní prsteny s diamantem Yank
  Zlaté snubní prsteny s diamantem Yank
 • Elegantní snubní prsteny ze zlata Tyrik
  Elegantní snubní prsteny ze zlata Tyrik
 • Dámský snubní prsten ve tvaru větviček a pánský komfortní prsten Halli
  Dámský snubní prsten ve tvaru větviček a pánský komfortní prsten Halli
 • Snubní prsteny z kombinovaného zlata se srdcem Luita
  Snubní prsteny z kombinovaného zlata se srdcem Luita
 • Zlaté decentní snubní prsteny se skrytým černým diamantem Sanny
  Zlaté decentní snubní prsteny se skrytým černým diamantem Sanny

Průběh obřadu

A jak svatba na úřadě probíhá? Před obřadem matrikář zkontroluje doklady totožnosti vás i vašich svědků. Poté oddávajícímu odevzdáte snubní prsteny a matrikářka vyzve všechny hosty, aby vstoupili do obřadní místnosti nebo utvořili špalír. Když zazní hudba, hosté povstanou a následuje příchod hlavních aktérů. První většinou kráčí ženich s matkou po pravici, následují svědci, družičky a nevěsta. Ta kráčí většinou po boku otce, nebo jiného muže, který by měl být ženatý a staršího věku. Následuje představení budoucích novomanželů, oddávající pronese krátký projev, může také zarecitovat tematické básně.

Na závěr si snoubenci slíbí věrnost a oddávající prohlásí manželství za právoplatně uzavřené. Novomanželé si slavnostně vymění snubní prsteny a dají si první manželský polibek, kterým sňatek zpečetí. Následuje několik formalit, zejména podpisy do protokolu o uzavření manželství. Oddávající svatební obřad ukončí tím, že manželům popřeje hodně štěstí do společného života, postupně se přidávají i další svatebčané. Celý obřad obvykle trvá asi 15 až 30 minut.

Snubní prsteny
Snubní prstýnky jsou ikonickou součástí obřadu.
Podpis novomanželů
První novomanželský podpis a hurá na svatební hostinu!

Výhody a nevýhody

Svatba na úřadě je pro vás ideální volbou, pokud jste pragmatičtí jedinci, kteří si nepotrpí na žádné výstřednosti. Je poměrně jednoduché ji zařídit – stačí jedna návštěva na matrice, kde zaplatíte poplatky a vyplníte formuláře. Pokud nejste vybíraví ohledně místa ani času, nebudete nic platit, tudíž ušetříte. Matrika zařídí i oddávajícího, takže i zde máte o starost méně. Samotná svatba na úřadě je navíc rychlá a nezabere více než 30 minut.

Na druhé straně, při plánování svatby na úřadě může být problémem málo vypsaných termínů, také častá neochota ke kompromisům ze strany úředníků. Obřad není možné personalizovat, takže očekávejte spíše uniformní přístup. Oddávajícího navíc uvidíte až v den svatby a pokud se stane, že vám bude nesympatický, nic s tím již nenaděláte.

Začnete-li svatbu na úřadě plánovat s dostatečným předstihem, pravděpodobnost, že se vydaří dle vašich představ, je téměř stoprocentní. A i když možná nebude tak velkolepá jako slavnost na zámku či exotické pláži, jistě ji v mnohém může předčít. Vždyť svatba není o desítkách lidí a pompézních interiérech, ale spíše o vzájemné lásce a štěstí, které se vznáší celým dnem.
 • Zlaté svatební prsteny s diamanty Eloy
  Zlaté svatební prsteny s diamanty Eloy
 • Zlatý eternity prsten s diamanty a pánský plochý prsten Marveille
  Zlatý eternity prsten s diamanty a pánský plochý prsten Marveille
 • Zlaté snubní prsteny eternity a komfortní pánský Muttial
  Zlaté snubní prsteny eternity a komfortní pánský Muttial
 • Zlaté snubní prsteny s diamanty Sydell
  Zlaté snubní prsteny s diamanty Sydell
 • Zlatý prsten s champagne diamanty a pánský komfortní prsten Lucius
  Zlatý prsten s champagne diamanty a pánský komfortní prsten Lucius

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky