Svatba na úřadě

Budoucí nevěsta již obdržela zásnubní prstýnek a netrpělivý žadatel konečně vyslechl z jejích úst ono vytoužené „ano“. Nyní se rozhodujete, kde obřad uspořádat. Jestliže neinklinujete k žádnému náboženskému vyznání, kromě kostela pro vás představuje variantu civilní svatba na úřadě. Jedná se o druh svatby ideální pro praktické páry, které si nepotrpí na dlouhosáhlé proslovy a klidně jim postačí rychlý obřad, třeba jen se svědky. V následujícím článku vám ukážeme, že i malá svatba na radnici může být nezapomenutelná a poradíme vám, na co byste se měli během jejích příprav zaměřit.

Termín a místo

Ještě než se pustíte do příjemných předsvatebních povinností, jakými je například výběr květin či menu na svatební hostinu, je nutné naplánovat to nejpraktičtější, a to místo a termín obřadu. Obojí doporučujeme stanovit s dostatečným předstihem, ta nejhezčí místa jsou často plně zamluvena i na dlouhé měsíce dopředu. Bez konkrétního data navíc nemáte šanci objednat jakékoli další služby.

A jak tedy postupovat? Každá obec má ohledně rezervace termínů svá vlastní pravidla. Proto nezbývá nic jiného, než na vámi vybranou matriku zavolat a informovat se o podrobnostech. Pokud budete mít štěstí, matrikářka vás nechá zamluvit termín obřadu po telefonu. V ostatních případech vás odkáže na příslušné webové stránky, kde si datum vyberete.

Při předběžném výběru termínu nezapomínejte na to, že většina matrik oddává pouze v sobotu a výjimečně také v pátek, přičemž za den stihne oddat maximálně 3 až 4 páry. S rezervací termínu proto příliš neotálejte. Výhodu máte samozřejmě v případě, že plánujete svatbu v zimě, kdy je svatební mimosezóna.

Co se týká místa, sňatek můžete uzavřít kdekoli i mimo místo trvalého bydliště jednoho z vás. Zaplatíte však poplatek navíc. Populární volbou bývá například Staroměstská radnice v Praze nebo Rytířský sál na radnici v Olomouci. Z menších měst jsou krásné a oblíbené radnice například v Hodoníně, Starém Plzenci či ve Svitávce.

 • Snubní prsteny s gravírem hvězd a měsíce Furilla
  Snubní prsteny s gravírem hvězd a měsíce Furilla
 • Snubní prsteny s ruční rytinou hvězd Alix
  Snubní prsteny s ruční rytinou hvězd Alix
 • Dámský diamantový eternity prsten a pánský půlkulatý snubní prsten Louisa
  Dámský diamantový eternity prsten a pánský půlkulatý snubní prsten Louisa
 • Snubní prsteny s ruční rytinou slunce Villa
  Snubní prsteny s ruční rytinou slunce Villa
 • Platinové minimalistické snubní prsteny s černým diamantem Alays
  Platinové minimalistické snubní prsteny s černým diamantem Alays
 • Elegantní snubní prsteny ze zlata Modeste
  Elegantní snubní prsteny ze zlata Modeste

Potřebné doklady

Abyste mohli svatbu na radnici uzavřít, na matrice musíte předložit několik nezbytných dokladů:

 • vyplněný dotazník k uzavření manželství (dostanete na matrice, nebo si ho můžete stáhnout na internetu)
 • platný doklad totožnosti
 • originály obou rodných listů.

Pokud sňatek neuzavíráte poprvé, budete potřebovat také doklad o zániku předešlého manželství. Jeho typ se odvíjí od toho, jakým způsobem k zániku svazku došlo, tedy buď úmrtní list, pravomocný rozsudek o zániku manželství nebo o prohlášení manželství za neplatné. V případě, že je některý z partnerů nezletilý, budete potřebovat také rozhodnutí soudu a povolení k uzavření manželství s doložkou právní moci. To samé platí pro osoby stižené duševní poruchou, která měla za následek omezení způsobilosti k právním úkonům.

Svatební sál
I obřad na radnici má své jedinečné kouzlo.
Svatební sál
Svatba na úřadě patří mezi ty organizačně méně náročné.

Cena svatby na úřadě

Pokud si své „ano“ řeknete na matričním úřadě v místě trvalého bydliště jednoho z vás, nic neplatíte. V případě, že jste náročnější a sňatek chcete uzavřít mimo matriční dobu, v jiné než úředně určené místnosti nebo máte jiný netradiční požadavek, budete si muset připlatit.

 • Je-li jeden ze snoubenců cizí státní příslušník bez trvalého pobytu v ČR, zaplatí správní poplatek 2 000 Kč.
 • Jsou-li oba snoubenci cizími státními příslušníky bez trvalého pobytu v ČR, zaplatí správní poplatek 3 000 Kč.
 • Pokud snoubenci chtějí uzavřít sňatek na jiném místě nebo mimo stanovenou dobu, poplatek se platí pouze jeden ve výši 1 000 Kč.
 • Za vydání osvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství v cizině nebo s cizincem zaplatíte správní poplatek 500 Kč.

Ceny platné ke květnu 2023.

Cena svatby na úřadě může zahrnovat i další položky jako například svatební balíčky, které některé matriky nabízejí. Ty kromě samotného obřadu často obsahují také hudební doprovod, služby fotografa či zajištění svatební hostiny.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

 • Zlaté snubní prsteny s volbou písmen po obvodu Jomami
  Zlaté snubní prsteny s volbou písmen po obvodu Jomami
 • Zlaté snubní prsteny Laqen
  Zlaté snubní prsteny Laqen
 • Dámský diamantový snubní prsten a pánský plochý prsten Ward
  Dámský diamantový snubní prsten a pánský plochý prsten Ward
 • Unikátní snubní prsteny ze zlata s diamanty Diame
  Unikátní snubní prsteny ze zlata s diamanty Diame
 • Vintage snubní prsteny s gravírem a diamantem Denton
  Vintage snubní prsteny s gravírem a diamantem Denton

Průběh obřadu

A jak svatba na úřadě probíhá? Před obřadem matrikář zkontroluje doklady totožnosti vás i vašich svědků. Poté oddávajícímu odevzdáte snubní prsteny a matrikářka vyzve všechny hosty, aby vstoupili do obřadní místnosti nebo utvořili špalír. Když zazní hudba, hosté povstanou a následuje příchod hlavních aktérů. První většinou kráčí ženich s matkou po pravici, následují svědci, družičky a nevěsta. Ta kráčí většinou po boku otce, nebo jiného muže, který by měl být ženatý a staršího věku. Následuje představení budoucích novomanželů, oddávající pronese krátký projev, může také zarecitovat tematické básně.

Na závěr si snoubenci slíbí věrnost a oddávající prohlásí manželství za právoplatně uzavřené. Novomanželé si slavnostně vymění snubní prsteny a dají si první manželský polibek, kterým sňatek zpečetí. Následuje několik formalit, zejména podpisy do protokolu o uzavření manželství. Oddávající svatební obřad ukončí tím, že manželům popřeje hodně štěstí do společného života, postupně se přidávají i další svatebčané. Celý obřad obvykle trvá asi 15 až 30 minut.

Snubní prsteny
Snubní prstýnky jsou ikonickou součástí obřadu.
Podpis novomanželů
První novomanželský podpis a hurá na svatební hostinu!

Výhody a nevýhody

Svatba na úřadě je pro vás ideální volbou, pokud jste pragmatičtí jedinci, kteří si nepotrpí na žádné výstřednosti. Také se hodí pro partnery, které láká svatba jen se svědky. Je poměrně jednoduché ji zařídit – stačí jedna návštěva na matrice, kde zaplatíte poplatky a vyplníte formuláře. Pokud nejste vybíraví ohledně místa ani času, nebudete nic platit, tudíž ušetříte. Matrika zařídí i oddávajícího, takže i zde máte o starost méně. Samotná svatba na úřadě je navíc rychlá a nezabere více než 30 minut.

Na druhé straně, při plánování svatby na úřadě může být problémem málo vypsaných termínů, také častá neochota ke kompromisům ze strany úředníků. Obřad není možné personalizovat, takže očekávejte spíše uniformní přístup. Oddávajícího navíc uvidíte až v den svatby a pokud se stane, že vám bude nesympatický, nic s tím již nenaděláte.

Začnete-li svatbu na úřadě plánovat s dostatečným předstihem, pravděpodobnost, že se vydaří dle vašich představ, je téměř stoprocentní. A i když možná nebude tak velkolepá jako slavnost na zámku či exotické pláži, jistě ji v mnohém může předčít a být pro vás tou nejkrásnější svatbou. Vždyť svatba není o desítkách lidí a pompézních interiérech, ale spíše o vzájemné lásce a štěstí, které se vznáší celým dnem.
 • Ploché karbonové snubní prsteny s diamanty Minnith
  Ploché karbonové snubní prsteny s diamanty Minnith
 • Matné vlnité snubní prsteny ze zlata Keller
  Matné vlnité snubní prsteny ze zlata Keller
 • Ručně ryté snubní prsteny Malý princ
  Ručně ryté snubní prsteny Malý princ
 • Snubní prsteny s ruční rytinou listů Mylie
  Snubní prsteny s ruční rytinou listů Mylie
 • Snubní prsteny ze zlata se srdcem a diamantem Maline
  Snubní prsteny ze zlata se srdcem a diamantem Maline

Snubní prsteny

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky