Kolik stojí svatba a co nejvíc ovlivní svatební rozpočet?

Svatba je velkolepá oslava lásky dvou lidí. A velkolepost není vždy jen o kvantitě, ale také o kvalitě. Jaké jsou ve svatebním rozpočtu položky, bez kterých se neobejdete? A co potřebujete vědět, abyste si mohli cenu svatby alespoň předběžně stanovit?

Kolik stojí svatba

Budeme brát v úvahu, že se nechcete vzít “ve dvou” na exotickém ostrově, ale rádi byste klasičtější typ svatby. Svatba v zahraničí jen se svědky totiž obnáší zase jiné položky a specifika, která jsme vám nastínili v jednom z našich minulých článků.
Klasická svatba, na kterou jsme z 90% zvyklí v Česku má pár záchytných bodů, bez kterých se nejspíš neobejdete a které budou tvořit podstatnou část ceny celé svatby.

Bude vám s organizací někdo pomáhat?

Doporučujeme si tento bod rozmyslet velmi pečlivě. Od toho se totiž bude odvíjet cena spousty dalších věcí. Mnoho svatebních agentur má totiž vlastní prověřené dodavatele, kteří pro ně mají lepší ceny či zvýhodněné balíčky služeb. Může být například rozdíl, když si květiny objednáte od floristů napřímo nebo je poptá agentura a vyřeší vše s nimi. Další nasporná výhoda je v tom, že jsou tito dodavatelé ověření, takže máte větší jistotu, že to bude bez starostí.

Svatební agentury vám zařídí vše od A do Z, nebo jen konkrétní body, na kterých se domluvíte. Tento servis zaplatíte, ale budete mít jistotu, že se nic nepokazí. Nebo, ono se to pokazit může, ale vy to s největší pravděpodobností vůbec nezjistíte. Pokud vám bude s organizací a ostatními dodavateli někdo pomáhat, nechte si od něj dopředu udělat hrubou cenovou kalkulaci, abyste věděli s čím počítat. Sami si tím ujasníte, co přesně od agentury potřebujete za služby a dostanete i jasnou vizi, kolik za to zaplatíte.

Měli byste vědět: Mezi svatební agenturou a svatební koordinátorkou je rozdíl. Agentura má více osob, kteří se zároveň stihnou starat o více věcí naráz a většinu služeb a vybavení má svých vlastních. Se svatební agenturou budete kooperovat už alespoň rok před svatbou. Svatební koordinátorka je pouze dílek celé skládačky. Je to stěžejní člověk, který především zajišťuje hladký chod dne D.

Jaké budete mít snubní prsteny?

 • Zlaté snubní prsteny se zdobenými okraji Rahim
  Zlaté snubní prsteny se zdobenými okraji Rahim
 • Eternity prsten s lab-grown baguette diamanty a pánský komfortní prsten Pascal
  Eternity prsten s lab-grown baguette diamanty a pánský komfortní prsten Pascal
 • Nepravidelné zlaté snubní prsteny Parnell
  Nepravidelné zlaté snubní prsteny Parnell
 • Mírně zaoblené snubní prsteny z karbonu Naest
  Mírně zaoblené snubní prsteny z karbonu Naest
 • Zlaté snubní prsteny s reliéfním povrchem Xerdora
  Zlaté snubní prsteny s reliéfním povrchem Xerdora

Snubní prstýnky, na ty my jsme odborníci. V Eppi si vyberete mezi extravagantními prsteny bohatě osazenými diamanty, klasickými zlatými kroužky, netradičními tepanými nebo karbonovými modely, ale i minimalistickými jednoduchými levnějšími prstýnky.

Kolik stojí snubní prsteny

Kolik bude svatebčanů?

Počet lidí je vždy to nejzákladnější, od čeho se předběžná cena svatby odvíjí. Jak doporučujeme v tipech níže, je třeba si ujasnit, kolik lidí chcete mít a kolik je pro vás finančně a vzhledem k velikosti místa únosné.

Pokud budeme řešit průměrnou cenu svatby, budeme potřebovat i průměrnou cenu za svatebčana.
Ta se v dnešní době pohybuje průměrně v rozmezí od 1 500-2 500 Kč za dospělou osobu a zhruba 500 Kč za dítě.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Kde budou hosté spát?

Pozor v tomto případě neplatí přímá úměra. Pokud si vyberete styl svatby s počtem hostů, které spočítáte na prstech jedné ruky, nemusí být nutně levnější, než svatba, která čítá 80 svatebčanů.

Jde o to, kde svatebčané složí hlavu a kdo to zaplatí. Budou ubytovaní na místě svatby? A budete ubytování platit celé, částečně nebo vůbec? Připravíte auta na rozvoz nebo bude doprava a odvoz vlastní?

Tip pro vás: Pokud necháte dopravu na hostech, může se stát, že před půlnocí vám na parketu zůstane jen hrstka nejbližších příbuzných a ostatní budou na cestě domů do svých ložnic.

Statek u lesa nebo luxusní hotel s wellness

Konkrétní výběr místa je také důležitý a ceny pronájmů rozdílné. Podle regionů, podle míry oblíbenosti daného místa apod. Za pronájem kulturního domu, salonku v restauraci, dřevěné stodoly nebo kongresového sálu v hotelu můžete zaplatit 15, ale i 60 tisíc. Jsou ale některá zařízení, která pronájem naopak vůbec neúčtují a určí pouze minimální hodnotu zkonzumovaného jídla a pití.

Kolik stojí pronájem svatebního místa

Hudba a zábava

Za DJe můžete dát 7, ale i 20 tisíc za večer. Záleží na tom, kdy přijede a dokdy bude hrát. Zjistěte si dopředu i to, kolik by stálo hraní nad rámec původně sjednaného času. Tohle totiž nechcete řešit v bujaré náladě o půlnoci.

Bavit se můžete na svatbě i nízkonákladově. Pomocí kamarádů, družiček a svědků připravíte skvělý svatební program i bez desítek tisíc. Pokud chcete něco netradičního, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, protože skvělý kouzelník, karikaturista, zpěvák či bavič vás vyjdou na desítky tisíc navíc.

Základní pravidlo je: sestavte si nejdřív svatební rozpočet

A proč? Protože se svými plány a přáními pak můžete jednoduše hýbat. Sepište si opravdu vše, co byste chtěli. A podle rozpočtu, který máte stanovený potom ze svých nároků slevujte a nebo to vymyslete chytře třeba podle našeho článku Jak obelstít svatební rozpočet a přitom neslevit ze svých plánů. Navíc přidáváme pár tipů, které při řešení svatebních financí mějte na paměti.

6 tipů, které se vám budou při sestavování svatebního rozpočtu hodit:

 1. Určete si, jakou částku jste ochotni za svatbu dát a kolik je opravdu váš strop.
 2. Nespoléhejte se na návratnost ze svatební darů. Raději počítejte s tím, že vám všichni darují zlaté sošky jelenů, sady talířů, mixéry a slavnostní povlečení z egyptské bavlny.
 3. Sepište si všechny osoby, které si přejete na svatbě mít.
 4. Sepište si maximální počet osob, který akceptujete, aby na svatbě byl.
 5. Porovnejte bod 3 a 4 a škrtejte až do počtu lidí, který jste stanovili v bodě 4.
 6. Počítejte, že každý dospělý svatebčan projí a propije cca za 2 000 Kč a dítě za 500 Kč.

Konečná a pevná odpověď na otázku Kolik stojí svatba? je velmi těžká. My doufáme, že jsme vás ale navedli správným směrem, jak k ní dojít. Hodně štěstí v plánování!


 • Tepané snubní prsteny s černým a bílým enamelem Pernila
  Tepané snubní prsteny s černým a bílým enamelem Pernila
 • Zlaté jednoduché snubní prsteny s modrým diamantem Alays
  Zlaté jednoduché snubní prsteny s modrým diamantem Alays
 • Snubní prsteny ze zlata s reliéfem Elias
  Snubní prsteny ze zlata s reliéfem Elias
 • Tepané a škrábané snubní prsteny se srdcem a diamantem Ernie
  Tepané a škrábané snubní prsteny se srdcem a diamantem Ernie
 • Atypické zlaté snubní prsteny s reliéfem Archelaos
  Atypické zlaté snubní prsteny s reliéfem Archelaos

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky