Zasedací pořádek v rámci svatební hostiny již nebude vaší noční můrou

Pozvánky byly rozeslány, svatební hosté potvrdili svoji účast, cateringová agentura již připravuje chutné pokrmy, dokonce i místo svatební hostiny je zamluvené. Co nám zbývá? Určit zasedací pořádek. Samozřejmě, že pokud plánujete mít pouze malý počet hostů, celá hostina může být řešena formou „kde si kdo sedne, tam také zůstane“. Z hlediska organizovanosti a zajištění hladkého průběhu celé oslavy vašeho vyřčeného „ano“ je však lepší se zasedacím pořádkem zabývat. Navíc lidé ocení, že jste si na této úloze dali záležet a věnovali jí čas. Pojďme tedy na to.

Vytvořit zasedací pořádek vypadá jako jednoduchý úkol, nemyslíte? Má to však své „ale“. Mnoha lidem při plánování svatební hostiny vrtá hlavou, že bratranec z otcovy strany se nesnese s tetou z matčiny strany a že svého nadřízeného s manželkou přece nemůžete posadit vedle svých rozverných kamarádů. Jednoduše musíte zajistit, aby u jednoho stolu seděli nejlépe lidé, kteří se navzájem znají, a pokud to není možné, tak alespoň lidé s co možná nejvíce stejnorodými zájmy tak, aby byli schopni nalézt společnou řeč.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Začněte raději dříve, než později

Pokud chcete, aby vše proběhlo tak, jak má, zasedací pořádek rozhodně nenechávejte na poslední chvíli. Ujistěte se, že minimálně týden před samotnou hostinou budete schopni usadit všechny hosty, a to zároveň tak, abyste se vyhnuli nežádoucím situacím, či dokonce konfliktům mezi nimi.

Kartičky a tabulky, aneb klíč k úspěchu

Ideálním způsobem, jak si s touto otázkou poradit, je vytvořit si model prostoru, ve kterém bude jídlo podáváno, plus kartičky s jednotlivými jmény hostů, případně použít lepící štítky a trochu si s tím pohrát. Vhodné je si jednotlivé hosty rozdělit nejprve do tabulek podle vztahu, tedy například „přítel nevěsty“, „přítel ženicha“, „přítel rodiny nevěsty“, atd. Zároveň je ovšem podstatné dobře promyslet, kolik lidí u jednotlivých stolů může pohodlně sedět a jíst. Tento krok vám pomůže lépe rozvrhnout místa k sezení, ale také dodáte obsluhujícímu personálu důležité informace ohledně množství jídla, které má být podáno k daným stolům.

Zasedací pořádek
Svatba je příležitost ke sdílení a promyšlený zasedací pořádek tomu může malinko pomoci

Váš stůl v čele místnosti

Ať už plánujete využít kulatých, či naopak dlouhých stolů, myslete také na svůj stůl. Klasikou je dlouhý stůl, kde se pohodlně usadí nevěsta s ženichem, ale také jejich nejbližší. Tento stůl by měl mít strategickou pozici tak, aby na ony dvě hrdličky mohli všichni hosté vidět. Vedle nich poté náleží místo buď svědkům, a to tak, že svědek ženicha sedí vedle nevěsty a svědek nevěsty vedle ženicha, nebo jak je častěji k vidění, vedle novomanželů je čestné místo rodičů.

Věk hostů

Zkuste se také zamyslet nad věkem hostů. Pokud jsou stoly rozmístěny kolem středového tanečního parketu, vhodné je v jeho blízkosti usadit hosty mladší věkové kategorie, kteří se parketu nezaleknou a protancují na něm nejedny střevíčky.

Družičky a děti posaďte ke stolu s rodiči

Nezřídka se na svatbách objeví spolu s rodiči také děti. Ať už se jedná o roztomilá děvčátka, která vaši chůzi uličkou oživí rozhazováním květinových lístků, či statného chlapce, který až k oltáři donese na nadýchaném polštáři vaše snubní prsteny, myslete na to, abyste je usadili k jednomu stolu s jejich rodiči.

A nakonec, zkusíte si zahrát na dohazovačku?

Svatba je považována za poměrně dobré místo k seznámení. Snad je důvodem fakt, že se ve své podstatě jedná o oslavu lásky nevěsty a ženicha. Pokud tedy váháte, kam usadit ty, kteří na pozvánce zaškrtli, že přijdou bez partnera, nebojte se je posadit k jednomu stolu, a to i v případě, že se nikdy dříve neviděli. Hudba a parket vybízí k tanci a navíc, nikdy nevíte, kdo si s kým padne do oka. Díky tomu vám možná za pár měsíců či let poděkují za to, že jste je dali dohromady.

Rozmístit všechny hosty tak, aby nevznikly během oslav po obřadu žádné komplikace, je sice „makačka“, ale věřte nám, nebude to zbytečné plýtvání časem a energií. Nad zasedacím pořádkem se vyplatí strávit i několik hodin a vše pořádně promyslet a například i prodiskutovat s rodiči, kteří mají zpravidla lepší představu o vzájemných vztazích rodinných příslušníků. Nebojte se je tedy do tohoto plánovacího procesu zapojit. Svatba je totiž událost, kterou si budete pamatovat po zbytek svého dlouhého šťastného a „okroužkovaného“ života.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky