Jak nejlépe vybrat květiny na svatbu a co symbolizují

Dokážete si představit svatbu bez květin? Určitě ne! Kromě nádherné a honosné svatební kytice, kterou ve svých rukách nese nevěsta k obřadu, prostupují květiny celou veselkou. Velmi často se jedná dokonce o nejkrásnější část celého svatebního aranžmá. Jak se ale s výběrem květin poprat? Podle čeho je zvolit? A lze na nich nějak ušetřit? V článku vás provedeme všemi důležitými body, které výběr květin na svatbu ovlivňují. Podíváme se také na to, které druhy patří na svatbách k nejoblíbenějším a prozradíme vám i něco o jejich symbolice.

Květiny jako důležitý dekorační prvek svatby

Čerstvé a voňavé květiny patří k nejdůležitějším bodům každé svatební výzdoby. Jejich výběr je vhodné důkladně promyslet a naplánovat. Výzdoba by se měla nést v jednotném stylu a odrážet se od jednoho druhu květiny, případně jednotlivé druhy správně kombinovat. Kde všude můžeme kytky na svatbě vidět?

V rukách nevěsty

Tou nejkrásnější a nejvýraznější kyticí na celé svatbě by měla být ta, kterou ponese sama nevěsta. Svatební kytice je tradicí, již dámy vybírají s opravdovou pečlivostí, a právě od ní by se měla odvíjet květinová výzdoba na celé svatbě. Svatební kytice má nejčastěji kulatý tvar, setkat se ale můžeme i s převislou či jinak výrazněji uvázanou kyticí.

Nevěsta s kyticí
Svatební kytice je tradičním symbolem spojeným s nevěstou

V rukách svědkyně, maminek či družiček

Kytice menší, avšak tvořené v podobném stylu, obvykle spatříme i u dalších důležitých žen na svatbě. Kytici by měla při obřadu vždy držet svědkyně a případně také družičky, pokud jsou na svatbě přítomny. Sluší se, aby svou kytici měly při obřadu také matky a babičky novomanželů.

V ženichově saku

Květinový prvek často spatříme v klopě ženichova saka. Této ozdobě se říká korsáž a měla by vždy ladit s kyticí nevěsty a samotným sakem. Lze v ní využít jeden druh květiny, nebo zkombinovat dva dohromady. Korsáž můžeme vidět i u svědka.

Korsáž pro ženicha
Květinová korsáž dokáže perfektně rozsvítit ženichovo sako

Na šatech hostů

Svatebčané mohou při příchodu na svatbu dostat vývazek, jenž bude doplněný o květinu. Tento malý detail se postará o to, že spolu budou všichni hosté navzájem ladit.

Na svatebním stole

Květinové dekorace jsou nedílnou součástí svatební tabule a bez nich by hostina postrádala kousek té správné atmosféry. Květiny na svatební stůl můžeme umístit ve vázách nebo je na něj jednoduše položit. Taktéž je lze zakomponovat do slavnostního prostírání nebo na ubrus poházet okvětní lístky. Dejte si však pozor, aby květiny při hostině nikomu nepřekážely.

Svatební stůl
Květinová výzdoba neodmyslitelně patří taktéž na svatební stůl

V účesu nevěsty či družiček

S velkou oblibou si nevěsty květiny splétají do vlasů. Romantické věnečky či květinové čelenky jsou opravdu kouzelné a hodí se především na svatby v exteriéru. Účesu dodají jedinečný poetický nádech a stanou se nejkrásnější třešničkou na dortu celé květinové výzdoby. Pro svatební účes s živou květinou se mohou rozhodnout i družičky nebo svědkyně.

Jako další dekorační prvky

Ačkoliv jsme zmínili pouze základní výčet toho, kde kytky na svatbě obvykle spatříte, nabízí se i spousta dalších možností. Využijte například židle u stolů, jejichž opěradla ovážete stuhou s květinou. Pokud máte na místě slavobránu, pod kterou si řeknete své ano, je i ta ideálním aspektem k ozdobě. Svatební květinové dekorace se taktéž často vyjímají na autech, oznamovacích tabulích, svatebních dortech nebo třeba na obojcích případných čtyřnohých svatebčanů.

Svatební dort
Květy mohou doplňovat například svatební dort

Podle čeho vybírat ty pravé květiny pro svou svatbu?

Ještě než se rozhodnete pro ty nejkrásnější svatební květy a vysníte si dokonalou výzdobu, je důležité zohlednit několik faktorů, od kterých by se měl jejich výběr odvíjet.

Styl a místo svatby

Aby byla květinová výzdoba perfektní, měla by se nést v duchu celé vaší svatby. Berete se v prostředí přírody, nebo na radnici? V kostele, nebo na zámku? Pamatujte, že každé místo bude vyžadovat trochu odlišnou výzdobu.

Svatební barvy a šaty

Při výběru květin nezapomeňte zohlednit také vybrané svatební barvy. Květiny by se měly nést ve zvolených odstínech, případně je vhodně doplňovat. Stejně tak vezměte v úvahu i šaty – kytice by s nimi měla ladit. Obecně platí, že pokud máte šaty v jednodušším stylu, kytici můžete zvolit extravagantnější, v případě šatů zdobenějších však zapomeňte na přehnané kombinace. Jednoduchá svatební kytice udělá v takovém případě více parády.

Svatební výzdoba
Nezapomínejte na jednotný vizuál svatby a doplňte ho vhodnými květinami

Sezóna

Důležitou roli hraje i datum svatby. Jarní a letní sezóna obvykle nabízí ve výběru květin rozmanitější možnosti, netřeba se však obávat, že byste byli v jiných ročních obdobích výrazně omezeni. Většinu květin dnes už seženete v průběhu celého roku. Sezónní rostliny však mají dvě zásadní výhody – nejen že jsou v té době nejkvalitnější a nejkrásnější, ale jsou také levnější, než kdybyste je pořizovali mimo sezónu.

Osobní pouto

Možná máte slabost pro některou konkrétní květinu, neboť vám ji vaše polovička darovala k prvnímu výročí nebo třeba ke každým narozeninám. To je přece krásná symbolika, ne? Zkuste se proto při výběru výzdoby zamyslet nad tím, jaké pocity ve vás jaká květina vyvolává.

Rozpočet

Je třeba si uvědomit, že květinová výzdoba může tvořit poměrně velkou položku vašeho svatebního rozpočtu. Nikdy proto nezapomínejte vycházet především z něj, abyste pak kvůli květinám nemuseli snižovat z jiných nároků. Záleží nejen na tom, pro které květiny se nadchnete (každý druh je jinak drahý), ale i na skutečnosti, zda se rozhodnete pro profesionální floristku, která se vám o výzdobu postará od prvního do posledního puntíku, nebo si květiny necháte pouze uvázat a dekoraci na svatbě vezmete do vlastních rukou, popřípadě se do květin pustíte úplně „po svém“. První možnost s sebou nese minimum starostí a jistotu dokonalého výsledku, samozřejmě je ale výrazně dražší než zbylé dvě.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Jak na svatebních květinách ušetřit

Stejně jako při výběru svatebních šatů nebo hledání dokonalých snubních prstýnků, i na květinové výzdobě můžete nemálo ušetřit. Pokud přemýšlíte jak, mohly by vám přijít vhod následující tipy.

 • Vybírejte podle sezóny: Květiny jsou ve své sezóně vždy levnější než v ostatních měsících. Volte je proto podle termínu vaší svatby.

 • Najděte inspiraci na internetu: Hurá na sociální sítě! Internet nabízí nespočet tipů na aranžmá květin, kterými se můžete inspirovat. Výzdobu tak zvládnete i bez zásahu profesionálů.

 • Vyrazte do velkoobchodu: Vynechte květinářství a pořiďte si rostliny ve velkoobchodě. Doma si je pak sami svážete.

 • Vypěstujte si květiny sami: Pokud máte zahradu, přeje vám vhodné roční období a do svatby je ještě dostatek času, zkuste si květiny vypěstovat sami. Pokud si na to netroufáte, poproste někoho ze svých zkušenějších známých.

 • Zvolte menší prostor: Čím skromnější plochu bude svatba zaujímat, tím méně květin budete potřebovat.

Květiny na svatbě
Živou svatební výzdobu můžete vzít i do vlastních rukou a rostliny si vypěstovat sami

Na co při výběru svatebních květin nezapomenout

Ještě než se podíváme na konkrétní květiny, které patří na svatbách k těm nejoblíbenějším, neměly by vás minout následující rady a tipy, jež vám mohou přípravy usnadnit.

Pečlivě se ujistěte, že na místě, kde svatbu plánujete, nejsou již květiny v ceně. Některé populární svatební prostory totiž mají květinovou výzdobu již zahrnutou v celém svatebním balíčku a vy sami její volbu nemůžete nijak ovlivnit.

Myslete na květiny včas! Samotnou svatební kytici vázanou v květinářství je vhodné objednat zhruba měsíc před obřadem. Květina se pak většinou vyzvedává přímo v den svatby, případně den předem. Čím více květin si plánujete nechat uvázat, tím dříve myslete na jejich objednání. Pokud si chcete najmout svatební floristku, která se postará o kompletní květinovou výzdobu, počítejte s jejím zarezervováním 9 až 6 měsíců před svatbou.

Plánujete-li na své svatbě házet kyticí, zauvažujte nad tím, že si pro tuto událost necháte uvázat jednu speciální. Některé nevěsty si totiž tu svou po svatbě usuší na památku, mohlo by vám tak být líto se jí vzdát.

Květy jsou ideálním motivem, který lze využít na svatebních pozvánkách. Pokud v době jejich rozeslání už víte, jaké květiny budou zdobit váš velký den, použijte jejich ilustrace v designu.

Trpíte-li alergií na některou rostlinu, ujistěte se, že není součástí vaší svatební kytice. Nevěsta s rozmazaným make-upem a kapesníkem u nosu se určitě neslučuje s vašimi představami.

Svatební květiny
Květiny na svatbu vybírejte i podle toho, jaké pocity ve vás vzbuzují

Symbolika svatebních květin

V květinách se ukrývá více než jen jejich půvab a vůně. Viktoriánská éra se inspirovala tureckou květomluvou a dodala jednotlivým květům a rostlinám další rozměr a propracovala jejich symbolický význam do nejmenších detailů. Nevěsty mohou svoji svatební kytici složit z květin, které nejlépe vystihnou jejich povahu, naděje a přání, a vzhledem k moderním technologiím se tak nemusí omezovat ročním obdobím, kdy jednotlivé rostliny kvetou.

Nejoblíbenější svatební květiny

Růže

Zdaleka nejčastěji se na svatbě setkáte s královnou všech květin – růží. Po staletí představovala symbol lásky a neposkvrněnosti, a to napříč všemi náboženstvími. Velikou oblibu si získala bělostná odrůda, jež značí čistotu, pravou lásku a sílu. Nechybí v ní trocha nostalgie a romantiky, proto se objevuje v kyticích a stolních výzdobách romantických nevěst, které milují klasiku. Slonovinové růže symbolizují věrnost, rudé odkazují na vášeň a tmavě růžové vyjadřují vděk snoubenců, že se setkali. Ve žlutých se skrývá přátelství a starostlivost, v oranžových zase touha a energie. Růže obecně signalizuje lásku, radost a krásu, navíc je překvapivě dostupná finančně i nezávisle na ročním období. Svoji barevnou variantu si najdou něžné a jemné dívky i nespoutané rebelky, natolik je růže univerzální.

Lilie

Křesťané ze všech květin nejvíce uctívají lilie, které spojují s Pannou Marií a jež obecně symbolizují především čistotu, nevinnost, cudnost a ctnost. Staří Řekové v liliích spatřovali odkaz na nevěstinu zdravou plodnost. Elegantní trumpetový květ rostliny původem z Afriky si oblibu získal i svou omamnou vůní, proto mu neodolají nevěsty odvážné a výrazné. Bílá odrůda, populární hlavně v zimě, značí čistotu a schopnost naslouchat a být dobrou matkou, v červené hledejte lásku, vzrušení a náklonnost. Oranžové lilie prorokují štěstí a teplo domácího krbu, kdežto růžová varianta bohatství a radost. Hravost a veselí se skrývají ve žlutých květech. Lilie neodmyslitelně patří k formálním a opulentním svatbám, ale spoustu parády nadělají i na skromnějších obřadech.

Pivoňka

Bohaté květy pivoněk připomínají růže, a proto jsou třeba v Japonsku nezbytnou součástí svatební kytice. V Číně, odkud pochází, je považují za symbol dokonalé krásy. Křehké a voňavé pivoňky v sobě nesou romantiku a prosperitu a říká se o nich, že přináší štěstí a šťastné manželství. Pastelové odrůdy, a to hlavně růžová, zaujmou především něžné povahy, sytější odstíny červené a purpurové zas okouzlí extrovertní nevěsty. Oblíbí si je i milovnice mytologie, protože podle bájí se do pivoněk odívaly nymfy. Svatební kytice provoní pivoňky především na přelomu jara a léta.

Orchidej

Orchideje oslní svou jemnou skleníkovou exotickou krásou. Zamilují si je milovnice luxusu, jež touží po dokonalé a okázalé svatbě. Staří Řekové v těchto květinách viděli symbol plodnosti, hledejte v nich však i odkaz na lásku a půvab. Křesťané si orchidejí velice váží, protože v jejich očích tečky na okvětních plátcích představují kapky Kristovy krve – nechybí tedy ve výzdobě při nejvýznamnějších církevních událostech. Chcete-li, aby vaše kytice symbolizovala nevinnost a eleganci, sáhněte po bílých květech. Výjimečnost najdete u modrých orchidejí, radost a štěstí u růžových, přátelství a nové začátky zas u žlutých. Levandulově zbarvené květy odkazují na vznešenost a krásu.

Tulipán

Tulipán pochází z Persie, ale do světla ramp svatebního ruchu mu pomohli vstoupit Holanďané. Patří k jarním stálicím a svou jednoduchostí rozsvítí skromnou i opulentní svatbu. Třetí nejpopulárnější květina na světě symbolizuje včerejšek i dnešek. V křesťanské terminologii odkazují tulipány k odpuštění, čistotě, lásce, spolehlivosti a věrnosti. Tyto ctnosti se promítají i do svatební symboliky, proto by nevěstám, které chtějí zdůraznit čistotu budoucího svazku neměly chybět tulipány bílé; žluté zas poslouží k vyjádření lásky. Hlubokou náklonnost v sobě skrývá růžová odrůda, kdežto červená varianta tradičně směřuje k vášni a nespoutané lásce. Jestliže chcete zdůraznit svoji věrnost a stálost, vsaďte na tulipány. Svěží a křehké květiny totiž vyniknou jak v klasických, tak moderních aranžmá.

Frézie

Nevěsty si po celém světě zamilovaly rovněž svěží frézie. Univerzální květy dostupné po celý rok zaujmou zářivými barvami a příjemnou vůní. Sluší tedy jak kulatým svatebním kyticím, a to především v kombinaci s kalami anebo růžemi, tak vývazkům a celkové květinové výzdobě. Obecně frézie symbolizují nevinnost a věrnost, bílá varianta v sobě navíc skrývá čistotu a důvěru mezi nevěstou a ženichem, červená značí ohnivou vášeň, růžová náklonnost, purpurová vznešenost a žlutá radost. Kombinace více barev představuje i přátelství a ohleduplnost. Květy frézií tvoří okvětní lístky různé velikosti, proto ve vazbách krásně vyniknou.

Kala

V moderní vazbě zepter vypadá nádherně právě královská kala, ať už v jakémkoliv odstínu. Křesťané v této květině původem z Jižní Afriky vidí symbol znovuzrození obecně nebo zmrtvýchvstání Ježíše Krista, případně věří, že kaly vykvetly na místě dopadu Eviných slz po vyhnání z ráje. Velmi elegantní okvětní lístky květin připomínají nevěstu ve svatebních šatech. Odznak výjimečné krásy, cti a elegance ve své bílé odrůdě odkazuje na nevinnost, purpurová a slézová na majestátnost, žlutá na veselí, růžová na něžnost a vřelost, kdežto oranžová na rafinovanost a červená na vnitřní sílu a lásku. Kaly v jakémkoliv odstínu přidají každé svatbě prvek elegance a sofistkovanosti, proto je volí ženy, které milují tradice a dokonalé plány.

Gerbera

Gerbery nesmí chybět u významných životních kroků, a proto si ji tolik oblíbily i nevěsty. Z otevřených sluníčkových květů v pestrých sytých barvách sálá štěstí, čemuž věřili už staří Egypťané. Keltové ji uctívali jako lék na smutek. Bílé gerbery tradičně symbolizují čistotu a nevinnost, oranžové sluneční energii, červené bezhlavou zamilovanost, růžové obdiv a úctu, žluté veselost. Krásné odstíny vyniknou o slunečných dnech s modrou oblohou, protože paprsky dokáží barvy skutečně rozzářit. Gerbery lákají hravé a veselé nevěsty, které sází na přirozenost a lehkost.

Chryzantéma

V řečtině, japonštině a čínštině znamená název této květiny zlatý květ. Snad i proto chryzantéma symbolizuje bohatství, hojnost a pravdu, které jsou vítány v každém manželství. Chryzantémy jsou téměř bez vůně a vyniknou v jakékoliv kytici, nejen té kulaté. Navíc představují kruh života s důrazem na nové začátky. Chryzantémy v Japonsku reprezentují císařskou rodinu, v Číně odkazují na jednoho z tzv. čtyř gentlemanů (významné rostlinné umělecké symboly tamní kultury). V červených chryzantémách hledejte vášeň, v bílých nevinnost, v růžových něhu a oddanost, ve fialových majestátnost, ve žlutých hravost a radost a oranžových energii. Ohnivá barevnost květin rozzáří hlavně podzimní a zimní svatby.

Kopretina

Křehká krása kopretin s bílými okvětními plátky a žlutými středy okouzluje něžné a romantické nevěsty. Jemné kvítky symbolizují nevinnost, čistotu, nový začátek a pravou lásku, které ke svatbě neodmyslitelně náleží. Nechybí v nich ani náznak houževnatosti a trpělivosti a vytrvalosti. Ve svatebních kyticích a výzdobě se nejčastěji mísí s dalším lučním kvítím, jež podtrhuje hravou atmosféru letních venkovních a venkovských veselek. Kopretiny sluší neokázalým svatbám, které se nesou v uvolněném duchu.

Další oblíbené svatební květiny a jejich symbolika

Voňavé fialky vyvolávají velké emoce a podle křesťanů odkazují na pokoru. Na první pohled nudné karafiáty svoji výjimečnost skrývají: odhalte pravou lásku a štěstí v bílých květech, úctu a náklonnost v růžových. Kytička konvalinek u oltáře podpoří sebevědomí a přinese štěstí. Z myrty se vily věnce na oslavu vítězství, snad právě proto bývá tato zeleň nedílnou součástí svatební výzdoby. V Číně odkazuje na dlouhé a spokojení manželství pozitivně zbarvený narcis. Modravé chrpy odpovídají doživotní věrnosti. Slunečnice jsou plné energie a slunce a rozdávají dobrou náladu a radost, stejně tak i exotické strelície. Věncovec (stefanotis) přináší manželské štěstí, ve vřesu hledejte nezávislost a splnění snů. K symbolům věrnosti, upřímnosti a bezúhonosti je nutno přiřadit i mečíky neboli vznešené gladioly. Ve vlčích mácích objevujte krásu, úspěch a věčný život. Srdečnost, upřímnost a ladnost symbolizuje bohatá hortenzie, pomněnka zas podle romantické německé legendy odkazuje na věčnou lásku, která vše překoná.

Korsáž pro ženicha
I symbolika může hrát při výběru květin roli

Květiny podle barev

Bílé květiny

Ne nadarmo se jí říká barva nevinnosti. K nejoblíbenějším zástupcům tohoto odstínu patří růže, kaly a konvalinky. Svatební kytice v bílé barvě odkazuje hlavně na čistotu, opravdovost, ctnost, svobodu, spravedlnost, jednoduchost, funkčnost a nevinnost. Pouze kousek od této symboliky se nachází spojení s novým začátkem. Bílá barva dokáže zvětšovat a rozjasňovat prostor a rozvíjet myšlení. Tuto barvu upřednostňují lidé, kteří jsou otevření, upřímní a nekompromisní a mají vysoké standardy. Obvykle hodně přemýšlí a spíše dvakrát měří, než jednou říznou.

Žluté květiny

Tato barva symbolizuje jaro, energii a slunce. Teplý odstín rozzáří každý prostor, slunečnice, narcisy, růže a tulipány ve žluté barvě mají svoje neopakované kouzlo. Žlutá svatební kytice tak zpravuje o nových začátcích a budoucím štěstí. Dává povzbuzení, vychází z ní hřejivé teplo a pozitivní přístup k životu. Odkazuje na rostoucí sílu slunce po zimě, přináší radost a probouzí život. Podporuje vyjadřování, blízkost, humor a rozvíjí veselý přístup k životu.

Růžové květiny

Jemná, něžná a romantická barva si podmanila mnohé nevěsty. Pro řadu z nich jsou růžové růže, tulipány, pivoňky nebo vřes jasnou volbou. Růžovou svatební kytici lze nazvat odvěkým symbolem něžnosti a citu. Značí tak opravdové spojení z čisté lásky. Představuje souznění dvou spřízněných duší a jednotu s člověkem, kterého milujeme takového, jaký skutečně je. To vše díky hlubokému citu, který plyne přímo z nitra srdce. Růžová v sobě kromě lásky skrývá i jemnost, energii a oddanost.

Fialové květiny

Ač křesťanství v tomto odstínu spatřuje smutek, pro mnohé jiné kultury symbolizuje majestátnost a vzájemnost. Nebojte se třeba něžných fialek nebo chrp.

Červené květiny

Barva vášně a lásky vynikne v kombinaci s bílou barvou svatebních šatů. K tradičním rudým květům do kytic i výzdoby se řadí růže, tulipány, ale třeba i vlčí máky. Rudá je jako krev, která díky srdci proudí celým tělem. Tato barva tak přirozeně symbolizuje city, sílu, energii a pudy. Červená aktivuje různorodé energetické zóny v lidském těle a uvádí ho do pohybu. Šarlatová také znamená teplo. Skrývá se v ní i nádech erotiky a smyslnosti. Je náruživá, extravagantní, silná, vznešená a ohnivá.

Modré květiny

Netradiční odstín skvěle vynikne v zimě. Odkazuje na důvěru a věrnost. Poohlédněte se proto po hortenziích, hyacintech, kosatcích či pomněnkách. Svoboda a volnost kráčí ruku v ruce s klidem a mírem. Lidé, kteří na základě těchto hodnot milují modrou barvu, nabízejí v lásce bezpečný dostatek prostoru i partnerovi. Modrá svatební kytice pak bývá sladkým detailem při svatbě dvojice, jež tvoří zcela vyrovnaný pár.

Květiny na svatbu
Bíla barva květin symbolizuje nevinnost, spravedlnost a svobodu

Květiny do svatební kytice a výzdoby nevhodné

Existují květiny, které sice vypadají krásně, ale ukrývají v sobě negativní význam, jímž byste svoji svatbu neradi zatížili. Někdy se jedná o druhy rostlin, jindy zas jen o určitou odrůdu. Pokud by však šlo o váš oblíbený květ, pak zkuste ignorovat pověrčivost a svůj vstup do manželství jím ozdobte.

Vyvarujte se straček, jež symbolizují nevěru, a levanduli, která odkazuje na nedůvěryhodnost. Tyto emoce se svým sňatkem určitě spojené mít nechcete. Digitalis znamená neupřímnost a faleš, čemeřice zas skandál. Pozor i na měsíček lékařský, jenž značí zármutek a hoře.

Plánování svatby představuje pro každou nevěstu a její blízké ohromující a vzrušující úkol. Všechny detaily musí být podchyceny a pečlivě ohlídány. K významným položkám na seznamu toho, co je třeba zařídit, patří právě i kytice a květinová výzdoba. Květiny plné symboliky, ale i osobních významů hrají o veselce významnou roli, proto jejich výběr a včasnou rezervaci či obstarání nepodceňte. Odměnou vám bude nezapomenutelná a voňavá svatba.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky