Seznamte se s tipy na perfektní svatební účes

Plánování dokonalé svatby, ať už malé v úzkém kruhu rodiny a přátel, nebo velké s desítkami pozvaných hostů, bývá časem plným radostí i strastí. Snoubence čeká řada úkolů, které je ještě více spojí. Nevěsty si přejí být co nejkrásnější a věnují mnoho času výběru dokonalých svatebních šatů. Mnohdy včas a promyšleně rezervují profesionálního vizážistu, minimálně však zvažují možnosti make-upu. Co ale vlasy? Říká se o nich, že korunují vzhled. Výběr účesu tak hraje velkou roli, neboť různé faktory dokážou výsledný vzhled výrazně ovlivnit.

Doporučené účesy pro nevěsty

Ženy, které se chystají vstoupit do svazku manželského, by se neměly nechat strhnout módními trendy, ale zvážit to, co jim sluší a v čem se cítí dobře a přirozeně. Podívejme se spolu na pár základních tipů, od nichž se při volbě účesu na svůj velký den můžete odpíchnout.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Podle délky vlasů

Každá žena je originál a jako taková nosí vlasy v jiné délce. Některé si zakládají na delších kadeřích, jiné upřednostňují praktické kratší střihy.

 • Svatební účesy pro dlouhé a polodlouhé vlasy: v tomto případě má stylista spoustu materiálu k tvoření jednoduchých i komplikovaných účesů. Půvabně vypadají vlasy rozpuštěné a nakadeřené, stejně tak stažené do drdolu či culíku. Eleganci nepostrádá ani propracovaný cop.
 • Svatební účesy pro krátké vlasy: i z kratičkého pixie sestřihu nebo mikáda dokáže šikovný kadeřník vykouzlit úchvatný účes. Podtočené prameny a jednoduché vlny vnáší pel romantiky, eleganci zas drdoly a postranní copánky. Tzv. sestřih na kluka rozzáří zajímavé doplňky, ať v podoběkvětin, třpytivé sponky nebo závoje.

Podle tvaru obličeje

Žádné dvě tváře nejsou totožné (vynecháme-li jednovaječná dvojčata). Styling, který vypadá na někom skvěle, vám nemusí úplně sednout. Myslete tedy na tvar své tváře, neboť to vám pomůže zvolit ideální účes.

Oválný obličej

 • Vyčesané vlasy: tomuto tvaru tváře sluší téměř vše. Jestliže toužíte po elegantním a šik looku, zkuste si vlasy sepnout v týle (drdol, cop) a nechte vyniknout svým dokonalým proporcím.
 • Rozpuštěné vlasy: správnou volbou je pěšinka uprostřed a zvlněné prameny, jež odhalí půvabné lícní kosti.

Čtvercový obličej

 • Vyčesané vlasy: vyzkoušejte nízko posazený drdol s několika uvolněnými pramínky rámujícími vaši tvář. Zjemníte výraznou linii čelisti a své ostré kontury.
 • Rozpuštěné vlasy: máte-li dlouhé vlasy, své rysy změkčíte hladkým rovným účesem s pěšinkou uprostřed.

Srdcový obličej

 • Vyčesané vlasy: neskutečně romantický look vám dodají jakoby jemně rozcuchané vlasy. Cop zase zvýrazní váš krásný úsměv.
 • Rozpuštěné vlasy: vyberte si účes, který zakrývá nebo se dotýká obrysů vaší brady. Postarejte se rovněž o to, aby vaše vlasy působily texturovaně, a to nezávisle na jejich délce.

Podlouhlý obličej

 • Vyčesané vlasy: klasický uzel je tím pravým ořechovým, nezapomeňte však na to, že vám musí sedět v týle, ale ne na temeni. Vyvarujete se dalšího prodloužení vaší tváře.
 • Rozpuštěné vlasy: postranní široké vlny tvář příjemně zaoblí, stejně tak pramínky přichycené za ušima.

Kulatý obličej

 • Vyčesané vlasy: pěšinka rozverně po straně a hladký culík podpoří váš sofistikovaný vzhled. Zároveň docílíte iluze vyšších lícních kostí.
 • Rozpuštěné vlasy: boční pěšinka a prameny proměněné ve velké vlny tváři přidají ostřejší rysy a glamour styl.
Nevěsta s ženichem na ulici
Oválné tváři sluší pěšinka uprostřed
Nevěsta s drdolem
Obličej ve tvaru srdce rozjasní pramínky okolo tváře

Podle typu vlasů

Ženy se potýkají s různými typy vlasů, s jejich hustotou, zvlněním a celý život se s nimi učí pracovat. Mnohdy si rovněž přejí přesný opak toho, co jim příroda nadělila. Zkusme nahlédnout na to, jak nejlépe pracovat s přirozeným typem vlasů, aby se nevěsta cítila příjemně a aby jí to slušelo.

 • Kudrnaté vlasy: můžete je zkoušet rovnat, ale jistě sama víte, že se vám za chvilku zase promění v prstýnky. Využijte této jejich vlastnosti a kroťte je sponkami a stylingovými výrobky. Rozpuštěné kudrny, lehce stažené z obličeje vypadají krásně a romanticky.
 • Rovné vlasy: pokud zatoužíte po kadeřích, zaměřte se na ty velké a volné, jiné by vám bez trvalé dlouho nevydržely. Tím pravým se pro vás může stát nízko a na stranu posazený drdol nebo do hladka stažený uzel francouzského typu.
 • Jemné vlasy: zde se vyplatí jednoduchý účes. Kadeřník snadno vlasy sčeše a vytvaruje do neobvyklého drdolu zpevněného sponkami a pinetkami. Nemusíte se obávat ani různých příčesků, které vlasům přidají na objemu.
 • Husté vlasy: podtrhněte bohatost své hřívy zakrouceným částečným drdolem. Zapletené účesy působí formálněji. Je-li vám přirozenější nechat vlasy rozpuštěné, bude náročnější je zafixovat. Chcete-li zabránit odstávání krátkých pramínků na skráních, nechte si na ně nanést trošku pomády.
 • Mastné vlasy: jestliže se vám vlasy hodně mastí, nenechávejte je rozpuštěné. Zaměřte se na volnější i utaženější drdoly a přichycené copy, které vám zabrání se kadeří dotýkat. Čistě vypadající kořínky udrží i špetka dětského pudru či suchý šampón – samozřejmě dobře vklepané do pokožky.
Nevěsta s kudrnatými vlasy a věnečkem
S kudrnatými vlasy vytvoříte vysoce romantický look
Žena s drdole a květinovou ozdobou
Jemnější vlasy vyniknou v drdolu i copu

Podle místa a stylu svatby

Účes lze přizpůsobit i prostředí, ve kterém se chystáte vstoupit do svazku manželského. Na první pohled je jasné, že jiný styling se bude nabízet v případě svatby v kostele, jiný pro sňatek na úřadě a další podle prostředí, kde se váš významný den odehraje. Prozkoumejme záludnosti několika zásadních stylů.

 • Příroda: na pláž, do lesa nebo na louku se hodí rozevláté vlny a volné copy i drdoly, z nichž důmyslně unikají jednotlivé pramínky. V jednoduchosti je krása a ideální doplněk lze vidět ve věnečcích z lučního kvítí nebo v podobě křehkého květu po straně.
 • Město: do hotelů, kostelů a na úřady patří spíše uhlazenější a utaženější účesy, které jsou v souladu se svatební výzdobou a stylem obřadu. Francouzské copy a elegantní drdoly posazené v týle odpovídají svou sofistikovaností zvolenému prostředí. Perfektní doplnění představují vhodně zvolené závoje, saténové stuhy nebo decentní čelenky a tiáry ozvláštněné kamínky a ornamentálními motivy.
Nevěsta s copánkem v kožené bundě
Volně zapletený cop volte na svatbu v přírodě
nevěsta s copánkem a drdolem
Elegantní drdol se hodí do uzavřených prostor

Podle ceny

Z logiky věci zde platí jednoduchá poučka: čím komplikovanější účes a proslulejší studio, tím vyšší cena. Je proto rozumné při plánování rozpočtu na svatbu zvážit, kolik peněz chcete za vlasovou kreaci utratit. Máte-li svého stálého kadeřníka, pobavte se s ním o možnostech a cenách jeho práce. Pokud však někoho teprve hledáte, dejte na doporučení kamarádek a známých.

 • Zdarma: do nákladů na uzavření sňatku se promítne pouze cena použitých přípravků, pokud se vám o účes postará zručná a zkušená kamarádka nebo příbuzná. Tato varianta uspěje zejména v případě menších obřadů v přírodě, jimž sluší pel mel jisté neuspořádanosti.
 • Nižší ceny: v této kategorii se zpravidla skrývají jen lehké úpravy vlasů, mezi nimiž zmiňme nakadeření, jednoduché copy a drdoly. Nechcete-li za účes zaplatit jmění, svěřte se do rukou šikovných stylistů z menších měst. Počítejte s několika stokorunami až zhruba dvěma tisíci, což zahrnuje konzultaci, zkoušku a finální učesání ve svatební den.
 • Vyšší ceny: jestliže toužíte po honosných, zdobených a komplikovaných účesech, jež vznikají pod rukama těch nejlepších, očekávejte významnější zásah do rozpočtu. Vlasoví umělci se často chlubí spoustou zkušeností a vítězství ze soutěží a zvládnou vlasy upravit opravdu neotřelým a originálním způsobem. V tomto případě si připravte alespoň čtyři tisíce. Podle délky vlasů a komplikovanosti looku si raději nechte od luxusního salonu připravit cenovou kalkulaci předem.

Tipy na účesy pro svědkyně, družičky, maminky a kamarádky

Dámy pozvané na svatbu se řídí pravidlem, podle něhož nesmí zastínit nevěstu. Účes je tedy mírně formálnější než obvyklý styl. Dobře sestříhané a opečovávané vlasy nevyžadují tolik pozornosti jako kštice, na kterou se tolik nedbá. Profesionální sestřih a dobarvení odrostů zvýší komfort a vyzdvihne pozitivní stránky obličeje.

K oblíbeným a snadným stylům řadíme:

 • Jemné vlny: horké natáčky nebo kulma vykouzlí i v domácím prostředí měkké vlny, jimž obyčejné rozčesání přidá objem.
 • Foukaná: elegantní a šik účes, který v požadované kvalitě vytvoří profesionál, si zachová tvar po celou svatbu. Přirozeně vlnitým vlasům dopomůže k žádanému stavu zručný kadeřník.
 • Doplňky do vlasů: ozdobnou sponkou nebo čelenkou si stáhnete vlasy z obličeje a podpoříte slavnostní look účesu. U hodně formálních svateb se vyplatí investice do kvalitního kloboučku nebo fascinátoru.
Družičky a nevěsta na svatbě
Zvolte účes, který bude lichotit vaší tváři
Žena s dcerou na svatbě
Pracujte i s délkou svých vlasů

Harmonogram přípravy dokonalého účesu pro nevěstu

Inspirace pro nevěsty je plný internet. Dívky a ženy se mohou kochat zajímavými kreacemi na Pinterestu i Instagramu, obdivovat elegantní účesy v módních časopisech a magazínech zaměřených přímo na nastávající manželky. Nejlépe však udělají, pokud si zvolí 10–15 stylů, které se jim líbí a nelíbí, a poradí se se svým vlasovým stylistou.

 • 6 měsíců před svatbou: jestliže ještě nemáte svého kadeřníka, najděte si někoho nejpozději půl roku před obřadem. Během tří měsíců zjistíte, jestli vám vyhovuje, a kdyby ne, nedostanete se do časového presu a zvládnete vyhledat někoho jiného. Pozeptejte se na doporučení ve svém okolí, ušetříte si spoustu starostí a zbytečného experimentování. V tomto intervalu vám zkušený profesionál zvládne dát vlasy do pořádku, bude-li to třeba.
 • 6 týdnů před svatbou: na tuto chvíli naplánujte zkoušku účesu. Zvolte styl, který vám sedí, a podívejte se, jak vypadá v reálu. Rovněž zjistíte, jak dlouho trvá vytvořit vybranou kreaci.
 • Den svatby: říká se, těžko na cvičišti, lehko na bojišti. V den sňatku už jste s kadeřníkem sehraná dvojka a víte, co vás čeká. Doporučujeme však do plánu zahrnout zhruba dvouhodinovou rezervu. Náhody se dějí, proto je dobré být připraveni.

Účesy a vhodné závoje

Mnohé nevěsty milují klasický look a touží po závoji. Existují však desítky designů, které dokáží zkomplikovat život. Podívejte se s námi na to, který závoj pasuje k jakému účesu, a získejte vysněný vzhled nejen na svatebních fotografiích.

 • Nízko posazený drdol: lehký závoj zakrývající obličej doplněný decentním věnečkem z květin, kratičký závoj připomínající čelenku a zakrývající čelo a oči, závoj posazený na drdol nebo pod drdol.
 • Klasická foukaná a přirozené vlny: nezdobené i krajkové závoje posazené v týle.
 • Krátké nebo delší mikádo: středně dlouhý závoj přes obličej, závoj začínající v týle a případně navázaný na květinovou čelenku, závoj až na zem, zdobený závoj.
 • Vysoko posazený drdol: závoj posazený pod uzel, dlouhý závoj zakrývající obličej.
 • Polorozpuštěné vlasy: dlouhý závoj přichycený k účesu, zdobený krajkový závoj.
Nevěsta se závojem se podepisuje
Vlasy se nezdráhejte ozvláštnit závojem
Nevěsta s ženichem otočení zády
Vhodně zvolené vlasové doplňky účes rozzáří i udrží na místě

Aby vám účes vydržel po celý den

Každá nevěsta si přeje vypadat krásně a perfektně po celý svatební den. Jenže udržet každý vlásek na svém místě není snadné, a proto vám zajisté přijde vhod pár nápadů, jak zachovat svůj účes konzistentní a beze změn až do večera.

 • Kvalitně odvedená práce šikovného kadeřníka vydrží po celou svatbu. Profesionál díky praxi ví, které fixační prostředky použít a jak s vlasy pracovat, aby se účes během pár hodin nerozvolnil nebo úplně nerozpadl.
 • Použijte vhodné vlasové doplňky. Pár pinetek, skrytých gumiček, ozdobných sponek a stuh dokáže zázraky.
 • Štěstí přeje připraveným, takže vězte, že výdrž účesu se odvíjí i od jakosti sestřihu.
 • Každý vlásek na správném místě udrží i to, když si do vlasů nebudete nervózně sahat. Pamatujte, že vlasů se smí dotýkat pouze ruce vašeho stylisty, určitě ne vaše.

Chyby, kterých je vhodné se vyvarovat

Podívejte se s námi na pár tipů, které vám dopomohou k dokonalému účesu během vašeho velkého dne. Pokusili jsme se sepsat několik častých chyb, jichž se nevěsty dopouští a které jim mohou prožitek z perfektní svatby zkazit.

 • Nebarvěte si vlasy na poslední chvíli: jestliže si přejete zvýraznit barvu svých vlasů nebo upravit odrůstající kořínky, pusťte se do toho nejpozději týden před sňatkem. Nepovedené barvení pár hodin před cestou k oltáři se může stát noční můrou.
 • Nenechávejte se na poslední chvíli stříhat: čerstvě sestříhané konečky komplikují zpevnění účesu a udržení každého vlásku na místě. Perfektní chvíle na vyladění sestřihu je šest týdnů před svatbou.
 • Neptejte se všech na názor: znáte to – co člověk, to vlastní názor. Při volbě účesu se spolehněte na svého kadeřníka nebo dobrou kamarádku či maminku, neraďte se s každým ze svého okolí. Vaše radost ze zvoleného stylu by nemusela trvat moc dlouho.
 • Nemyjte si vlasy ve svatební den: možná se bez ráno umytých vlasů necítíte ve vlastní kůži, ale šamponováním své hřívy nejpozději v předvečer sňatku získáte větší lesk a objem.
 • Nebuďte příliš dobrodružná: čas svatby není správnou chvílí na experimentování s délkou, stylem a texturou vlasů. Nejlépe se pravděpodobně budete cítit se střihem, na který jste zvyklá.
 • Nespoléhejte se pouze na lak na vlasy: tento prostředek sice pomůže při nutných drobných opravách, ale nemusí stačit na vše. Spolehněte se na svého kadeřníka, jenž jistě zvládne vybrat ideální pomůcky, které udrží váš účes bez chybičky.
 • Nezapomeňte na zadní kolečka: ve vaší taštičce nebo u družičky či svědkyně si schovejte lahvičku laku na vlasy, jemný hřebínek a pinetky. Bez zbytečného stresu odvrátíte případné katastrofy. Další variantou je zajistit si služby stylisty na celý den.
 • Nezapomeňte na ženicha: i muži si zaslouží péči a před svým velkým dnem by se měli postarat o vhodný a upravený střih vlasů, a to nejlépe alespoň týden dopředu. V případě vousů je rozumné uvážit jejich úpravu v čase doporučeném např. v barber shopu.

Pokusili jsme se vám přiblížit většinu záludností svatebních účesů. Sledujte spíše to, co vám sluší, než trendy, které se stále mění. Zůstávají však dva základní druhy, které se vztahují na jednotlivé typy žen: volné vlny a klasické drdoly. Vlny a neutažené copy ocení romantické dívky, bohémky a milovnice tetování, které se vdávají v přírodě a v ležérnějších šatech i svatebních špercích. Tradiční britské drdoly patří ke klasickým obřadům a výborně ladí se závojem a dalšími ozdobami. Zjistěte, co vám sedí, a buďte na své svatbě za hvězdu.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky