Udržitelné a originální:
Svatební trendy pro rok 2023

Plánujete letos veselku a hledáte inspiraci? Právě pro vás jsme připravili tento článek, ve kterém se dozvíte, jaké trendy vládnou svatební sezoně 2023. Samozřejmě není nutné se řídit vším, ale můžete si vybrat jen některé aspekty, které do vašeho svatebního dne zahrnete.

10 tipů na dokonalou svatbu v roce 2023

1. Udržitelnost na prvním místě

Svatebním trendem číslo jedna je určitě eko svatba, která se nese v duchu udržitelnosti. Přiznejme si, že během jediného svatebního dne se často vyprodukuje spoustu zbytečného odpadu. To se ale naštěstí mění, protože lidé se stále více zabývají tím, jak velkou ekologickou stopu po sobě zanechávají. Co se týče výzdoby, na plné čáře vede výroba vlastních svatebních dekorací z přírodních či recyklovaných materiálů (ať žije metoda DIY neboli „do it yourself“) nebo používání výzdoby z druhé ruky.

Dalším, mnohdy ne zcela udržitelným aspektem, bývají dárky pro novomanžele. Nejlepší je si připravit seznam svatebních darů, který zveřejníte na vašem svatebním webu nebo ho přiložíte k pozvánkám. Díky tomu dostanete pouze to, co opravdu potřebujete. Pokud nechcete být až tak direktivní, můžete svatebčanům poslat alespoň tipy na svatební dárky, kde uvedete, jaké dárky upřednostňujete. Kromě praktických věcí do domácnosti můžete požádat i o drobné eco-friendly maličkosti, jako třeba semínka na vysazení, pokojové rostliny v květináči, DIY dárky nebo produkty od lokálních výrobců.

2. Snubní prsteny oslavující ekologii a ruční práci

U udržitelnosti ještě zůstaneme, protože je in i na poli svatebních prstýnků. Z hlediska ekologie, etiky i ceny je více než příznivé si pořídit snubní prsteny z recyklovaného zlata nebo platiny. A pokud je zdobí diamanty, doporučujeme dát přednost těm lab-grown – tedy diamantům, které se nezískávají těžbou, ale rostou v laboratoři.

 • Eternity prsten s lab-grown baguette diamanty a pánský komfortní prsten Pascal
  Eternity prsten s lab-grown baguette diamanty a pánský komfortní prsten Pascal
 • Vintage prsten s lab-grown diamanty a klasický komfortní prsten Karina
  Vintage prsten s lab-grown diamanty a klasický komfortní prsten Karina
 • Prsten ve tvaru větviček s lab-grown diamanty a komfortní prsten Hamana
  Prsten ve tvaru větviček s lab-grown diamanty a komfortní prsten Hamana
 • Vintage prsten s lab-grown diamanty a pánský komfortní prsten Lalia
  Vintage prsten s lab-grown diamanty a pánský komfortní prsten Lalia
 • Minimalistický prsten s lab-grown diamanty a pánský komfortní prsten Olive
  Minimalistický prsten s lab-grown diamanty a pánský komfortní prsten Olive
 • Dámský prsten s lab-grown diamanty a pánský plochý prsten Ward
  Dámský prsten s lab-grown diamanty a pánský plochý prsten Ward
 • Zlatý eternity prsten s lab-grown diamanty a pánský plochý prsten Marveille
  Zlatý eternity prsten s lab-grown diamanty a pánský plochý prsten Marveille
 • Vintage prsten s lab-grown diamanty a komfortní pánský prsten Hadya
  Vintage prsten s lab-grown diamanty a komfortní pánský prsten Hadya

Snubní prsteny s lab-grown diamanty

Dalším velkým trendem mezi snubními prsteny je určitě originalita. Nebojte se dát najevo vaši výjimečnost prostřednictvím atypických snubních prstenů, které nikdo jiný nemá. Pokud chcete vzdát hold tradiční klenotnické práci, mrkněte na naše nové snubní prsteny s ruční rytinou, kde najdete nespočet nádherných, do detailu propracovaných motivů – například ruční rytinu mořských vln, květin, noční oblohy, dřev, hor nebo mraků.

 • Snubní prsteny s ruční rytinou slunce Villa
  Snubní prsteny s ruční rytinou slunce Villa
 • Snubní prsteny s ruční rytinou hvězd Alix
  Snubní prsteny s ruční rytinou hvězd Alix
 • Snubní prsteny s ruční rytinou mraků Clouds
  Snubní prsteny s ruční rytinou mraků Clouds
 • Zlaté snubní prsteny se zdobenými okraji Rahim
  Zlaté snubní prsteny se zdobenými okraji Rahim
 • Snubní prsteny s ruční rytinou hor Safa
  Snubní prsteny s ruční rytinou hor Safa
 • Snubní prsteny s ruční rytinou města Bevan
  Snubní prsteny s ruční rytinou města Bevan

Snubní prsteny s ruční rytinou

Tip: Chcete vědět, jaké snubní prsteny letos frčí? Přečtěte si článek o trendy snubních prstenech.

3. Svatební šaty v roce 2023…

… jsou často jednoduché modely ze splývavých látek, ozvláštněné rafinovaným a sexy rozparkem na zádech či na boku nebo zajímavými rukávy, kterým vévodí zejména rukávy zvonového střihu. Dalším velkým trendem jsou dvoudílné svatební šaty sestávající z topu a sukně či kalhot. Nebo také elegantní kalhotové kostýmy v bílém i krémovém odstínu. Volba dvoudílných svatebních šatů je pro váš šatník udržitelnější, protože jednotlivé kousky můžete využít v mnoha dalších outfitech pro jiné příležitosti. A pokud si šaty půjčíte nebo pořídíte z druhé ruky, tak ještě lépe! Minimalistické svatební modely klidně doplňte výraznějšími šperky (například širokými náramky, masivnějšími náhrdelníky či většími náušnicemi), které mohou být celokovové nebo osazené drahokamy v barvě roku Viva Magenta.

Dvoudílné svatební šaty
Svatební věneček pro nevěstu

Ženichové nemusejí zůstávat u klasických černých nebo tmavě modrých obleků. Velkým hitem letošního roku jsou všechny tóny béžové (a pokud plánujete více neformální svatbu, klidně zapomeňte na sako a oblečte si pouze kšandy s bílou košilí), ale i další zemité odstíny (jako např. hnědá, terakotová, švestková nebo zelená). Vedle nešlápnete ani s potiskem se vzorem kostky v drobném, ale i maxi provedení. A na co by muži neměli zapomenout? Přece na doplňky v podobě kvalitních hodinek a pánských šperků jako jsou manžetové knoflíčky a trendy pečetní prsteny.

4. Svatební hostina s výběrem jídel pro každého

Jak vidíte, první a nejdůležitější svatební trend (udržitelnost) určuje mnoho ostatních aspektů moderní svatby, což platí i pro hostinu. Do popředí trendů se dostávají regionální speciality, připravené ze sezónních surovin, nejlépe v bio kvalitě. Místo klasického několikachodového menu se servíruje polévka a ostatní jídlo je podáváno formou bufetu, kde si každý dá opravdu jen to, na co má chuť (skvělou volbou a zábavnou „atrakcí“ jsou i venkovní food trucky, jejichž nabídka se v ČR stále rozšiřuje). Určitě se hodí předem zjistit, jaké jsou preference vašich hostů a podle toho sestavit menu, nebo do něj rovnou zakomponovat i bezlepková, bezlaktózová, vegetariánská či veganská jídla.

5. Znovupoužitelná svatební výzdoba

Jak už jsme zmínili výše v článku, mezi svatebními dekoracemi jednoznačně vedou ty z přírodních nebo recyklovaných materiálů – balonkům a konfetám už ve většině případů odzvonilo. Pokud jde o květinové dekorace, přední svatební trend roku 2023 představují sušené květiny, pampová tráva a eukalyptus – a to jako pro ozdobu stolů, tak pro svatební kytici – protože se i po akci můžou znovu využít. Další variantou, zejména jestli chystáte svatbu v boho stylu, je výzdoba a kytice z romantického lučního kvítí.

Moderní jsou květinová aranžmá, zavěšená na svatební oblouk či slavobránu, nad stoly nebo připevněná na fotostěnu. Obzvlášť trendy samozřejmě budou, pokud zvolíte kombinaci květin (živých i sušených), kde se objeví i magentová barva roku 2023. Dalším obrovským hitem jsou světelné neonové nápisy, které báječně rozzáří váš šťastný den. Můžete si je nechat vyrobit na přání nebo si pronajmout neon s nápisem, který vás nejlépe vystihuje.

Svatební květinová dekorace
Světelné neonové iniciály na svatbu

6. Co je malé, to je hezké aneb nevěsta s ženichem na útěku

Po dlouhém období covidové pandemie můžeme konečně slavit bez omezení. Mnoho lidí si však uvědomilo, že malá intimní svatba přesně odpovídá jejich vkusu – takže to, co bylo v posledních dvou letech nutností, je nyní záměrem a jedním z trendů roku 2023. Jedná se o tzv. mikrosvatbu, na které slavíte jen s 10 až 20 lidmi. Další variantou je útěková neboli tajná svatba, během níž mají nevěsta a ženich obřad někde ve světě (např. u moře nebo v Las Vegas) sami či pouze se svědky.

7. Na čerstvém vzduchu

Dalším trendem je svatba pod širým nebem.Pro venkovní obřad je ideální svatební oblouk, který se dá opět pořídit z druhé ruky nebo půjčit. Obzvláště módní jsou oblouky geometrických tvarů, půlkruhové, trojúhelníkové nebo šestihranné. A jak už jsme psali, je vhodné je ozdobit lučními a sušenými květinami ve vybraných svatebních barvách.

Svatební oblouk s květinovou výzdobou

8. Online pozvánky vedou

Ručně psané pozvánky jsou určitě krásné (obzvláště ty, které jsou z ručního bavlněného papíru), ale musíte počítat s vyššími náklady na jejich koupi i samotnou tvorbu pozvánek. Proto je letos více trendy (a také levnější a šetrnější k životnímu prostředí) posílání pozvánek online, které můžete dovést k dokonalosti třeba pomocí bezplatné verze uživatelsky přívětivého grafického programu Canva. Na online pozvánku se hodí uvést i váš svatební web, jehož tvorba také není nijak zvlášť obtížná. Díky webu a online pozvánkám rychleji zjistíte, kdo na svatbu přijde a kdo ne, ale také případné potravinové alergie hostů a spoustu dalších důležitých informací.

9. Méně formální svatební obřad

Pokud se vám zdá svatební obřad na matrice příliš suchý a neosobní, uspořádejte ho jinde! Třeba v parku, na louce, v lese nebo klidně u vás na zahradě. A oddávat vás může některý z vašich blízkých přátel nebo rodinných příslušníků. Pozor však – taková svatba je u nás považována za symbolickou, takže si stejně budete muset dojít na radnici společně se svědky podepsat formální oddací list. Mimo radnici nebo kostel vás však může s platností oddat i oddávající z jiných církví než je ta římskokatolická.

10. Svatba brzy a offline

Novým svatebním trendem je svatba ráno nebo v poledne. Odpoledne si tak mohou všichni odpočinout a večer si užít after party v plné síle. Stále více párů dává přednost svatbě offline, tedy bez mobilního telefonu, čímž chtějí zajistit, aby si všichni užili přítomné okamžiky a nesoustředili se na neustálé focení a natáčení mobilem. Zde je však potřeba dobře vybrat zkušeného svatebního fotografa a případně i kameramana, díky kterým budete mít perfektně zachycené všechny krásné vzpomínky na váš jedinečný den.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Co je v roce 2023 out?

Některé trendy už jsou zkrátka pasé. Takže s čím si letos na svatbě nemusíte lámat hlavu?

Svatební hashtagy

Speciální hashtagy jako například #lucpet2016 pro svatbu Lucie a Petra v roce 2016 jsou již zastaralé a zbytečné. Používání těchto hashtagů má nežádoucí důsledky, neboť hosté se často ponoří do svých mobilů, fotí spoustu snímků a automaticky je sdílejí na sociálních sítích. Namísto toho byste měli podpořit své hosty, aby nechali fotografování na profesionálech a plně si užili kouzlo daného momentu.

Jednotné šaty pro družičky

Je to neoriginální a neosobité. Navíc, každá žena má jinou postavu, tón pleti i barvu vlasů, takže jí bude slušet jiný střih a barva šatů. Družičky můžete maximálně požádat, aby se sladily podobnými odstíny modelů, ale ani to by nemělo být povinností. Naopak je můžete podpořit v udržitelném přemýšlení tak, že je necháte vynést šaty, které už jim visí ve skříni.

Uvítací taštičky

Na tento trend, který byl dříve oblíbený zejména v zahraničí, můžete klidně zapomenout. Díky tomu ušetříte náklady na koupi taštiček, ale i na drobné dárky uvnitř, za které byste ve větším počtu zaplatili nesmyslnou sumu. Vaším dárkem pro hosty je celá svatba, jejíž cena může být i bez této položky docela vysoká.

Ohňostroj

Tahle cenově náročná záležitost je absolutně zbytečná a navíc i nezdravá. A to jak pro přírodu, tak pro lidi a zvířata, protože obsahuje spoustu škodlivých látek. Při jejím odpalováním navíc může dojít k ošklivým úrazům a domácí mazlíčky přivádí do stresu.

 • Netradiční zlaté snubní prsteny s diamanty Alexis
  Netradiční zlaté snubní prsteny s diamanty Alexis
 • Zlaté snubní prsteny s volbou písmen po obvodu Jomami
  Zlaté snubní prsteny s volbou písmen po obvodu Jomami
 • Tepané a škrábané snubní prsteny ze zlata Vedette
  Tepané a škrábané snubní prsteny ze zlata Vedette
 • Mírně zaoblené snubní prsteny z karbonu se třemi diamanty Azaliah
  Mírně zaoblené snubní prsteny z karbonu se třemi diamanty Azaliah
 • Zlaté snubní prsteny se zdobenými okraji a diamanty Tasha
  Zlaté snubní prsteny se zdobenými okraji a diamanty Tasha
 • Zlatý prsten s modrými diamanty a pánský komfortní prsten Sanvi
  Zlatý prsten s modrými diamanty a pánský komfortní prsten Sanvi
 • Snubní prsteny s ruční rytinou vln a diamanty Laurien
  Snubní prsteny s ruční rytinou vln a diamanty Laurien

Pár bonusových trendů na závěr

 • V roce 2023 se hodí mít na svatbě kromě družiček také jejich mužské protějšky neboli družby. Hlavní družba je zpravidla svědek ženicha, ale letos je in mít „mužských družiček“ klidně víc.
 • Pořiďte na svatbu instantní fotoaparát Polaroid. Každý host dostane příležitost se vyfotit. Krátký vkaz a fotku poté nalepí do památečního alba, které vám zůstane na památku.
 • Další moderní vychytávkou je personalizovaný podnos, ve kterém se předávají snubní prstýnky během svatebního obřadu. Může být v podobě dřevěné krabičky, podložky nebo třeba misky z materiálu Jesmonite. A nesmí chybět ozdoba v podobě křestních jmen snoubenců, data a případně i místa uzavření sňatku.
Jak se vám líbí svatební trendy letošního roku? My v Eppi jsme velcí příznivci udržitelnosti a máme radost, že se stává důležitou součástí svatebních příprav. A pokud vás zajímá, co dalšího letí v tomto roce, přečtěte si náš článek o trendech 2023 mezi zásnubními prsteny.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky