Svatební fotograf: rady a tipy, jak vybrat toho pravého

Svatba patří k těm nejkrásnějším dnům v životě a ať už od ní uplyne pár měsíců nebo několik let, vždy na ni budete s láskou vzpomínat. Určitě si užijete spoustu příjemných večerů, a to nejen ve dvou, ale i s přáteli, rodinou, dětmi nebo vnoučaty, nad alby s fotografiemi, které vás vrátí zpět do chvíle vašeho sladkého ano. Aby snímky stály za to a vyvolávaly ve vás hezké vzpomínky, nesmíte podcenit volbu svatebního fotografa.

Fotografa na svatbu vybírejte pečlivě

Vaši svatbu by měl fotit člověk, jehož styl a přístup se vám líbí a jenž je vám zároveň lidsky příjemný a blízký. Vždyť nad jeho prací si budete vybavovat detaily svého vstupu do manželství a celý den bude vám i vašim hostům v patách, aby získal co nejlepší a třeba i nejpřirozenější záběr. Potřebujete opravdového profesionála, který dokáže pracovat se světlem a poradí si s neposednými dětmi, nevrlými strýčky i množstvím alkoholu posilněnými kamarády. Hledáte člověka, jenž se zvládne přizpůsobit každé situaci a nenechá se něčím jen tak zaskočit. Zároveň je důležité si uvědomit, že fotograf pravděpodobně nebude patřit k nejlevnějším položkám vašeho svatebního rozpočtu.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Začněte hledat s dostatečným předstihem

Mnoho párů si při plánování svatby rozdělí povinnosti, které je nutné zařídit, mezi sebou. Zajištění fotografa často připadne mezi ženichovy úkoly. Ať už se toho však ujme kdokoli, je třeba začít s hledáním dostatečně včas. Ideální chvíle, kdy se pustit do vybírání vhodného svatebního fotografa, je zhruba rok před chystanou veselkou. Nejpozději se však pusťte do prohlížení uměleckých portfolií půl roku před zvoleným termínem. Jestliže toužíte po opravdu zkušeném profesionálovi, nemarněte čas, protože ti bývají vytíženi na mnoho měsíců dopředu.

Necháte-li volbu fotografa na poslední chvíli, může se stát, že se nakonec budete muset rozhodnout pro někoho z přátel či příbuzných, kteří to s fotoaparátem alespoň trochu umí, než abyste platili cizímu člověku, jehož práce vás neoslovuje. Pokud hledání podceníte, zkuste se porozhlédnout mezi začínajícími fotografy, kteří mohou odpovídat vašim požadavkům a kteří vás nemusí stát úplný majlant.

Internet nám dnes ulehčuje život v mnoha ohledech a využít ho můžete i na vyhledání svatebního fotografa. Dokonalá situace, kdy vám profesionála doporučí někdo z vašeho okolí, kdo s ním má přímou zkušenost, totiž nemusí vždy nastat. Pak nezbývá, než se pustit do vlastního průzkumu. Svatební fotograf by měl být schopen tvořit krásné snímky vědomě a opakovaně, musí se prezentovat uceleným a logickým portfoliem a nesmí mu chybět recenze. Ještě než si někoho najmete, sejděte se s ním, protože i osobní sympatie patří k nedílným součástem úspěšné spolupráce.

Podle jakých kritérií fotografa vybírat

Existuje celá škála měřítek, podle kterých byste si mohli fotografa zvolit. V následujících řádcích jsme se pro vás pokusili shrnout ta zásadní, jež byste nikdy neměli opominout.

Styl fotografií

Každý umělec má svůj styl, jemuž se dlouhodobě věnuje a piluje jej k dokonalosti. Zkuste se tedy nejprve rozhodnout, jaká podoba fotek vám vyhovuje nejvíce a přemýšlejte nad tím při prohlížení jednotlivých portfolií. A pozor, styl není totéž, co kvalita.

Tradiční neboli klasický styl

V tomto případě bývají svatební snímky předem promyšlené a inscenované. Umělec je výrazně ovlivňuje a fotografované aranžuje do klasických póz a skupinek. Nečekejte tedy žádné dramatické zachycování událostí. Počítat můžete se zobrazením nevěsty se ženichem, s rodiči, svědky a pohledem upřeným do kamery. Oblíbené jsou i stylizované svatební fotografie v přírodě či elegantním prostředí zámků.

Výhody:

 • předem lze odhadnout, jak budou svatební fotografie vypadat
 • pár může ve spolupráci s fotografem sestavit seznam snímků, po nichž touží

Nevýhoda:

 • fotografiím může chybět dynamika
Klasické svatební fotografie
Svatebním snímkům v klasickém stylu dominují párové fotografie

Reportážní styl

Práce reportážního umělce připomíná práci novinářských fotografů: pozoruje, nezasahuje do dění a pouze dokumentuje. Nevypráví tak příběh vašeho sňatku v tradičním pojetí, ale zachycuje především emoce a atmosféru. Potěšit vás může například vyobrazením svědka při proslovu.

Výhody:

 • spontánní fotky ze svatby, jimž nechybí kouzlo okamžiku
 • snímky, které i po letech vyvolají pocity dané chvíle
 • fotograf splyne s hosty

Nevýhoda:

 • vzhledem k tomu, že fotografie zachycují převážně spontánní okamžiky a momentky, nemusí na nich všichni vypadat dle svých představ
Reportážní svatební fotografie
Reportážní svatební fotografie zachycuje především spontánní okamžiky

Umělecký styl

Fotograf vyhledává zajímavé úhly pohledu a vytváří netradiční kompozice. Dokáže pracovat s přirozeným i umělým světlem a využívá neobvyklé aranžmá.

Výhody:

 • na první pohled uvolněné a neformální kompozice
 • kreativní přístup a zachycení emocí

Nevýhoda:

 • možná přehnaná digitální postprodukce
Umělecké svatební fotografie
Umělecký styl nabízí netradiční kompozice a úhly záběru

Módní styl

Umělec se zaměřuje na to, aby fotografiím nescházela dramatičnost okamžiku, pohyb a dynamika. Fotografovaní vypadají jako z módního časopisu a obrázky odpovídají aktuálním trendům, mezi nimiž se mimo jiné rozmáhají svatby v zahraničí či veselky na netradičních místech.

Výhoda:

 • originální svatební fotografie a neokoukané stylizace

Nevýhoda:

 • jako všechno módní se může za pár let přestat líbit, proto je nutné pečlivě volit umělce, který dokáže i módní fotografii dodat nadčasovost
Modní svatební fotografie
Dynamické snímky plné emocí zobrazuje módní styl

Kvalita fotografií

Svatebními fotografiemi se jistě budete chtít v následujících letech chlubit, proto věnujte pozornost i kvalitě práce fotografů. Správný umělec s vámi probere nejen vaše představy, ale zajímá se i o místo konání či světelné podmínky a nabídne vám svoji vizi. Samozřejmě vás seznámí i s ukázkami svojí práce, abyste si mohli upřesnit, co vás bude čekat.

Kvalitu fotografie určují technické aspekty, jako je expozice, kompozice, ostrost, umělecká kvalita a další. Jestliže však nejste odborníky v oboru, jednoduše zvažte, jestli ve vás ukázka fotografovy práce vzbuzuje libé dojmy a pocity. Vybaví-li se vám obrázek i za několik dní, pak jste narazili na toho pravého.

Pokud fotograf dělá nádherné a uchvacující obrázky, ale s veselkou nemá žádné zkušenosti, hledejte raději dál.

Cena

Gáže fotografa patří k důležitým vodítkům při rozhodování o tom, koho vybrat. Předem proto důkladně promyslete, kolik jste ochotni investovat. Jako ve všem platí, že cena úměrně odpovídá kvalitě a rozsahu nabízených služeb. Nemyslete si však, že nejdražší umělec je rovněž i ten nejlepší. Před finálním odsouhlasením fotografa si udělejte malý průzkum, v jakých relacích se honoráře umělců pohybují a co za danou cenu nabízejí.

Nezapomínejte na to, že práce svatebního fotografa nezahrnuje pouze účast na vaší svatbě, ale i desítky hodin, jež stráví editací a postprodukcí. Cena zpravidla zahrnuje i komunikaci s klienty, přípravy místa focení a někdy i výrobu svatebních fotoknih.

Rozsah služeb

Chcete nafotit celý den, nebo jen obřad? Zvažte, kolik hodin budete fotografa potřebovat a v jaké podobě budete výsledné obrázky očekávat. Někdy je obdržíte pouze v elektronické podobě, jindy je součástí služby i jejich tisk. Kvalitní umělci se běžně nechávají najmout na celý den.

Večerní svatba
Někteří fotografové budou po vašem boku až do noci

Počet fotografů

Trápí-li vás nejistota, zdali jediný svatební fotograf zvládne zachytit všechny důležité okamžiky vašeho velkého dne, zvažte možnost najmutí více umělců či někoho, kdo zaměstnává asistenta. Dbejte na to, abyste se všichni ještě před svatbou domluvili a sladili své představy a očekávání. Ideální bude, když se vám podaří získat fotografy, kteří jsou zvyklí spolupracovat.

Tip: Připravte pro fotografa i nějaké občerstvení, jeho práce je fyzicky i psychicky dost náročná.

Otázky, na které byste měli znát odpověď, než si fotografa objednáte

 • Kolik hodin s námi strávíte na svatbě?
 • Kolik stojí hodina focení nad rámec domluvy?
 • Zahrnuje výsledná cena i cestovní náklady?
 • Kolik fotografií dostaneme a kdy?
 • Prochází svatební fotografie postprodukcí? Pokud ano, kolik jich upravujete a jakým způsobem?
 • Dostaneme svatební foto v elektronické podobě (pokud ano, v jakém rozlišení)? Dostaneme tištěné fotografie (pokud ano, v jakém formátu)?
 • Kdo vlastní práva k fotografiím a k čemu mohou být použity?
 • Zahrnuje vaše nabídka i předsvatební focení (oblékání nevěsty, příprava účesu atd.)?
 • Uzavřeme písemnou smlouvu s jasně definovaným rozsahem služeb?

Svěřit fotografování kamarádovi – ano, nebo ne?

Při sestavování rozpočtu a promýšlení, co všechno se musí na svatbu zařídit, vás při úvahách o výběru svatebního fotografa může napadnout i někdo z příbuzných či přátel, kteří rádi fotografují. Možná požádáte svědka nebo někoho jiného z pozvaných. Shrňme si pár výhod a nevýhod pro jednotlivé možnosti.

Profesionální fotograf

Výhody:

 • má dostatek zkušeností s fotografováním a dokáže zachytit jednotlivé okamžiky ze správného úhlu a pod správným světlem
 • ví, jak fotit svatbu
 • vlastní kvalitní vybavení
 • umí v postprodukčním zpracování vyladit případné nedostatky

Nevýhody:

 • cena – služby zkušeného profesionála vás mohou vyjít od 10 000 Kč výše podle toho, co přesně si žádáte

Kamarád

Výhody:

 • cena – jestliže se fotografování ujme někdo z blízkých, určitě výrazně ulevíte rozpočtu
 • dobře zná nevěstu i ženicha a často také většinu pozvaných, dokáže tak lépe odhadnout situaci

Nevýhody:

 • nemusí mít dostatek technických znalostí a zkušeností
 • nemusí mít dostatečně kvalitní vybavení (což nevadí, pokud toužíte po jednoduchých momentkách)
 • neužije si svatbu jako host, neboť její fotografování bývá náročné

Jak vidíte, volba toho správného fotografa si žádá svůj čas a důkladné promyšlení. Ač se vám to zpočátku nemusí zdát stěžejní, tak dort a občerstvení budou po veselce snědené, svatební šaty a slavnostní oblek vrácené nebo uložené v šatníku. Zbudou vám s láskou vybrané snubní prstýnky a především – vzpomínky. A jednou z nejmilejších a nejhmatatelnějších připomínek slavnostního dne bývají právě fotografie.

Autoři svatebních fotografií použitých v článku: Alžběta Pilařová, Still and motion pictures, Vítězslav Malina

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky