Co jsou to diamantové certifikáty

Diamantový certifikát je vlastně rodným listem diamantu, který se vydává na základě nestranné a odborné zkoušky, která ověřuje atributy diamantu.

Koupě diamantu nebývá levnou záležitostí. Investujete-li do kamene většího než 0,10 ct, pak vám každý seriózní obchodník k zakoupenému diamantu přibalí i certifikát od uznávané gemologické laboratoře. Certifikát mívá formát A4 nebo knížečky a obsahuje ty nejdůležitější o vašem miláčkovi: karátovou hmotnost, barvu, čistotu a přesné parametry kamene. Například my v Eppi prodáváme diamanty nad 0,10 ct s certifikátem od IGI, diamanty o váze nad 0,18 ct s osvědčením od královny všech laboratoří GIA.

Vybíráme kámen

Při výběru diamantu není na škodu se podívat, jestli k němu prodejce poskytuje i certifikát. Pokud ano, zaměřte se na společnost, která osvědčení vydala – protože hodnocení kamene je spolehlivé jen tak, jak dobrou pověst má vydavatel certifikátu. Rovněž nezáleží tolik na přísnosti laboratoře jako spíše na konzistentnosti jejích výsledků. Neboť oceňuje-li jedna společnost pravidelně barvu diamantů o stupeň lépe než jiná, neznamená to, že její hodnocení je špatné. Klasifikování kvality kamenů totiž patří mezi velmi náročné disciplíny a je i přes veškerou moderní techniku a přístroje poměrně subjektivní.

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení neexistuje žádná centrální organizace, která by matematicky definovala, jak vypadá barva „G“ nebo čistota „SI1“. Pokud by tedy jedna laboratoř konstantně označovala jednu barvu jako stupeň „G“ a druhá jako „H“, je to naprosto logické a pochopitelné. Důslednost je tím, co v hodnocení hraje prim.

Jako kupující musíte mít na paměti, že diamant potřebuje správné ocenění, nezávisle na organizaci, která certifikát vydala. Každá laboratoř totiž může mít své mouchy. Některé jsou slabší při hodnocení barvy, jiné při určování čistoty. Některé se vždy budou soustředit na barevnou škálu, jiné budou upřednostňovat konkrétní uspořádání inkluzí.

My spolupracujeme pouze s nejvýznamnějšími a nejrespektovanějšími institucemi v gemologickém, a to speciálně diamantovém průmyslu. Nejkonzistnější hodnocení kamenů nabízí institut GIA, s certifikátem od něhož my v Eppi nabízíme na 90 % diamantů o váze nad 0,3 ct. Více o jednotlivých institucích si můžete přečíst zde.

Co všechno v certifikátu najdete

1. Jméno společnosti

Jméno společnosti, která osvědčení vydala. Gemologických laboratoří je celá řada. Jmenujme namátkou pár nejznámějších a nejuznávanějších: na čele žebříčku co do oblíbenosti a kvality posudků stojí The Gemological Institute of America (GIA), který těsně následuje International Institute of Diamond Grading & Research (IIDGR) a o trochu slabší The International Gemological Institute (IGI). Tato svatá trojice má celosvětově nejlepší reputaci a na hodnocení těchto laboratoří se můžete opravdu spolehnout. Kromě nich samozřejmě existují i instituty jako antverpský Hoge Raad voor Diamant (HRD), především v Evropě působící The European Gemological Laboratory (EGL) a mnoho dalších. V Čechách a ve střední Evropě působí Česká gemologická laboratoř (ČGL), kterou v Eppi rádi využíváme nejen na hodnocení diamantů, ale i drahokamů, barevných diamantů a na ověření jejich pravosti, protože v ČGL se o jakost a preciznost posudku stará jeden z mála graduovaných GIA gemologů Ing. Jaroslav Jiránek, GIA GG.

2. Inskripci

Oč se jedná? Jde o laserem vypálenou kombinaci čísel a písmen na rundistě, která by měla odpovídat kombinaci zaznamenané v certifikátu. Laserovou inskripci provádí většinou laboratoř, která kámen hodnotí (zářným příkladem může být GIA). Takhle vám pak nechybí záruka, že jste si koupili diamant, ke kterému vlastníte osvědčení o pravosti. My v Eppi navíc k prodaným diamantům zdarma dodáváme i mikroskop, takže si kdykoliv máte možnost zkontrolovat, že inskripce na kameni odpovídá té v certifikátu. Laserová inskripce je opravdu velice důležitou kategorií, a proto silně nedoporučujeme investovat do diamantu, který by ji neměl. Tohle pouhým okem neviditelné číslo je pro vás ujištěním, že jste se nestali obětí podvodu či nedbalosti prodejce a že jste za kámen zaplatili férovou cenu.

3. Brus

Tato důležitá informace určuje a sumarizuje krásu kamene. V certifikátu by nemělo chybět hodnocení brusu kamene nebo způsobu, jakým láme světlo, založené na přímém měření. Tady si dejte pozor na laboratoře, které hodnotí brus na základě modelu a ne přímo oceňovaného diamantu. Nejlepším a zároveň nejsložitějším typem brusu je samozřejmě vzor srdcí a šípů (Hearts and Arrows), což třeba GIA ve svých osvědčeních neuvádí. V Eppi vám spolu s takto broušeným diamantem dodáme i speciální prohlížeč, jehož pomocí si překontrolujete, jestli jsou srdce i šípy správně tvarované a umístěné.

4. Datum

Certifikát se vyjadřuje ke stavu kamene v době oceňování. Proto čím je starší, tím pravděpodobnější může být to, že diamant prošel nějakou změnou. Pokud osvědčení chybí nebo od jeho vydání uplynul více než rok, požádejte před koupí o recertifikaci.

5. Hmotnost v karátech

V tomto případě samozřejmě většinou platí, že čím těžší kámen, tím vyšší cena. Existují však velice populární karátové hmotnosti, které se dobře prodávají, a proto takové diamanty bývají i dražší.

6. Určení čistoty

Pokud netušíte, co označení u této kategorie znamená, můžete se obrátit přímo na vydavatele certifikátu nebo se zkusit podívat do naší nápovědy na články o 4C. Případně nám napsat či zavolat, protože všechny vaše dotazy rádi zodpovíme.

7. Určení barvy

Při hodnocení se u bezbarvých diamantů zpravidla používá systém D-Z (čím blíže k D, tím vyšší cena), u barevných kamenů je situace trochu složitější, ale obecně platí, že čím sytější barva, tím větší rarita a dražší diamant.

8. Proporce diamantu

V této části se uvádí celková hloubka diamantu od tabulky po kaletu jako procento z celkového průměru kamene. Požadované procento hloubky závisí na tvaru diamantu. Nechybí ani šířka rundisty a informace o tom, je-li broušená, či ne.

9. Dodatečné informace

A to lesk, symetrie a fluorescence. Pokud je hodnocení lepší než dobré ve všech třech kategoriích, tak máte před sebou opravdu kvalitní kámen. Ohledně fluorescence se však názory liší: díky ní se totiž nažloutlé diamanty mohou jevit čistější. Silná fluorescence je rovněž méně žádoucí u barevných kamenů.

  • Zásnubní prsten s diamantem Hetal
    Zásnubní prsten s diamantem Hetal
  • Zásnubní prsten s lab-grown diamanty Dalea
    Zásnubní prsten s lab-grown diamanty Dalea
  • Prsten se salt and pepper diamantem Ammiel
    Prsten se salt and pepper diamantem Ammiel
  • Prsten s trillion diamantem Daslis
    Prsten s trillion diamantem Daslis
  • Zásnubní prsten s diamantem Cearah
    Zásnubní prsten s diamantem Cearah

Co v certifikátu nenajdete

Osvědčení by nemělo obsahovat cenu – poskytuje se pouze jako potvrzení o inzerovaných vlastnostech daného kamene.

CanadaMark aneb Dva certifikáty k jednomu kameni

Ano, ke svému diamantu můžete opravdu získat hned dva certifikáty najednou, a to v případě, že si zakoupíte tzv. CanadaMark diamant. Naše klenotnictví je jediným oficiálně registrovaným prodejcem těchto diamantů v Česku a na Slovensku. A o co se jedná? CanadaMark se označují diamanty, které byly, jak již název napovídá, vytěženy v Kanadě. Certifikát tedy potvrzuje místo jejich původu a díky osvědčení máte rovněž jistotu, že nakupujete kameny té nejvyšší kvality, které byly vytěženy eticky nezávadným způsobem a s ohledem na životní prostředí. Každý takový kámen má pak dvě laserové inskripce a dva certifikáty - jeden od hodnoticí instituce určující 4C a druhý potvrzující jeho kanadský původ.

Pár rad na závěr

Kupujte raději certifikované diamanty. Pokud si zakoupíte sadu šperků s menšími diamanty, s centrálním kamenem o hmotnosti 0,30 ct nebo vyšší, měli byste na certifikátu trvat. Protože jen osvědčení o pravosti s sebou nese ujištění, že nekupujete šperk nižší kvality, než jak vám tvrdí prodejce. U nás v Eppi dostanete certifikát ke každému šperku, který si zakoupíte.

Zeptejte se, jestli na diamantu nechybí laserová inskripce. Jedná se o číslo diamantu, které je obvykle vepsáno laserem na rundistu a následně uvedeno v certifikátu daného kamene. Laserová inskripce vám nabízí možnost ověřit si, že diamant, který jste zakoupili, je totožný s příslušným certifikátem. Toto číslo si snadno zkontrolujete pomocí lupy nebo mikroskopu, který vám v Eppi při koupi diamantu zdarma poskytneme. Rozhodně se vyvarujte nákupu kamene nad 0,20 ct, jenž by neměl laserem vypálenou inskripci, protože ta je jedinou hmatatelnou zárukou toho, že se jedná o daný certifikovaný diamant.

Doufáme, že jsme vám trochu osvětlili, co to vlastně diamantový certifikát je, co obsahuje a proč byste ho měli chtít. My v Eppi nabízíme kameny s osvědčením vydaným známým Americkým gemologickým institutem (GIA), Mezinárodním institutem pro hodnocení a výzkum diamantů (IIDGR), Mezinárodním gemologickým institutem (IGI) nebo Českou gemologickou laboratoří (ČGL), které mají ve světě jen tu nejlepší reputaci. Pokud o těchto společnostech chcete vědět víc, podívejte se na ně v naší nápovědě.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky