Jaké osazení vybrat pro svůj zásnubní prsten?

Setting, nebo česky osazení, popisuje, jak je drahokam (či drahokamy) umístěný a uchycený na kovovém těle prstenu. Každý setting je něčím specifický a pomůže drahokamu vyniknout jiným způsobem. Jsou settingy, které se hodí speciálně ke konkrétnímu tvaru drahokamu.


Prong setting (setting s krapničkami)
Nejčastějším typem settingu je osazení pomocí krapen. Krapničky (malé kovové hroty, které drží drahokam na místě) bývají většinou čtyři, ale může jich být i šest až deset. Drahokam je vyvýšený nad tělem prstenu a tento setting ho doslova vystavuje na odiv. Setting prong se může použít pro jakékoliv fazetování drahokamu.


V-prong setting (setting s véčkovými krapničkami)
Diamant přesně zapadne do výřezů v krapničkách. Obě strany véčkové krapničky jsou stlačené k sobě, aby prsten pevně držely a chránily ho před případným poškozením. Tento setting je mimořádně oblíbený u tvaru princess.Bezel setting (objímkový setting)
Setting bezel se používá už stovky let. Diamant se zasadí hluboko do těla prstenu a potom se pomocí kleštiček okraje kovu stlačí tak, aby se vytvořila jakási objímka, která ho udrží na místě. Takovýto setting je možné použít pro jakýkoliv tvar drahokamu.


Channel setting (drážkový setting)
Tento setting se dá použít při větším množství fazetovaných diamantů - round briliant, při tvaru princess, emerald, baguette. Kameny jsou uspořádané v drážce jeden vedle druhého. Boční stěny drážky jsou navíc stlačené, aby byly kameny zajištěné proti vypadnutí.


Pave setting (vydlážděný setting)
Kameny jsou pokládané jeden vedle druhého do malých otvorů na rovném povrchu. Drahokamy jsou proti vypadnutí zabezpečené vyčnívajícími výběžky.Tension setting (tlakový setting)
Poměrně novým typem settingu pro zásnubní prsteny je tension (tlakový) setting, který na udržení kamene využívá pružnost kovu. Takto se dají osadit jen drahokamy s pružností 9 a více (například diamant, safír, rubín). Drahokam je zasazený do malých rýh, které jsou vybroušené na konci těla prstenu.


Bar setting (lištový setting)
U tohoto typu settingu jsou od sebe drahokamy oddělené malými lištami. Pomocí speciálního kladivového nástroje se drahokamy osadí do malých rýh, z kterých pak vyčnívají z kamene. Tento setting je možné použít jen u drahokamů s tvrdostí vyšší než 9.