Základní styly zásnubních prstenů podle počtu kamenů a typu osazení

Zásnubní prsten patří mezi první věci, které vám přijdou na mysl, když se rozhodnete otevřít novou kapitolu společného života. Výběr kroužku lze označit za vzrušující a unikátní okamžik, je však nutné porozumět alespoň těm nejdůležitějším pojmům ze světa třpytivých šperků. Při zkoumání nabídky prstenů neuškodí, když budete vědět, co si představit pod slovíčky jako tělo či hlava prstenu, popř. vám nebudou cizí termíny jako luneta, krapny nebo pavé. V následujícím článku vás seznámíme se základními typy zásnubních prstenů, a to na základě jejich osazení. V tomto textu se podrobněji zaměříme na rozdělení obrouček také podle umístění a počtu kamenů, které u zásnubních prstýnků zůstávají klíčovým prvkem.

Rozhodnutí, který kroužek vám při žádosti o ruku zaručí z úst vaší partnerky sladké ano, závisí převážně na osobním vkusu a preferencích, stejně tak životním stylu vaší vyvolené. Některé designy se hodí pro ženy, jež hodně pracují rukama, jiné pro dámy, jež holdují spíše jiným činnostem. Chápeme, že hledání toho pravého prstýnku se jeví jako úkol, který je třeba náležitě promyslet, proto jsme si pro vás připravili i podrobný návod, jak zásnubní kroužek vybrat, kde najdete řadu dalších užitečných tipů.

Když se zaměříme přímo na zásnubní prsten, uvědomíme si, že jeho nejvýznamnější částí je centrální kámen, jenž celý šperk charakterizuje. Ten se na těle kroužku může skvět sám, pokud vyniká barvou, brusem, čistotou i dostatečnou karátovou hmotností. Pokud toužíte po výraznějším kameni, avšak perfektní kousek neodpovídá vaší představě o ceně, pomůže vám model obroučky s více kameny. Od případných nedokonalostí hlavního okamene (central stone) dokáží odvést pozornost postranní kamínky (side stones) osazené kolem centrálního diamantu či drahokamu, zdůrazňující kamínky(accent stones) zdobící pouze tělo prstýnku nebo kamínky umístěné do tvaru svatozáře (halo). I takto jednoduše lze vylepšit vzhled zásnubního šperku. Jejich přidaná hodnota tkví především v tom, že i ony odráží světelné paprsky, že hrají vlastním ohněm a že jim nechybí brilance ani jiskra. Znásobí tyto vlastnosti centrálního kamene, popř. mu je dodají.

Anatomie prstenu
Anatomie prstenu

Zásnubní prsteny ve stylu solitér (solitaire)

Řekne-li se zásnubní prsten, pravděpodobně vás jako první napadne kroužek právě v tomto designu. Solitér definuje jeho název, který znamená jediný a označuje tak jeden kámen, který doplňuje tělo z ušlechtilého kovu. Jedná se o klasiku všech klasik, která se vyznačuje jemným osazením. Důvod je zcela jasný, vždyť neexistuje jiný design, který by takto dokázal zvýraznit ústřední kámen. Od půvabu centrálního diamantu či drahokamu nic neodvádí pozornost. Spolu s jednoduchostí to z něj činí velice lákavý typ zásnubního prstenu.

Nejčastěji se jako solitér skví kulatý briliant (round brilliant) a princezna (princess, relativně nový tvar vyznačující se velkým počtem fazet a vysokou zářivostí), ale své příznivce si nachází i hruška (pear) a srdce (heart). Velkou pozornost tedy věnujte kvalitě kamene, protože od jeho případných nedokonalostí neodvedou pozornost žádné jiné diamanty nebo drahokamy.

Jestliže považujete zásnubní prsten s jediným kamenem za ideál, ale přijde vám trošku nudný, zkuste elegantní variaci s půvabně zvlněným tělem kroužku. Jeho jednoduchost a nápaditost zaujmou do té správné míry. Prsten ozvláštní také variace osazení ve stylu katedrály, díky které bude centrální kámen vyzdvihnutý nad tělo kroužku a při pohledu ze strany ho budou zdobit nosné „sloupy” v podobě různě propletených ramen kovové části.

Možnosti osazení

Krapnové osazení (prongs setting)

Drobné kovové úchyty přichycují kámen tak, aby držel na místě, a přesto mohla vyniknout jeho elegance, tvar a brus. V tomto osazení diamantem prochází co největší množství světla, které se odráží zpět. Počet krapen a jejich design se liší, a to podle velikosti kamene a jeho tvaru. Dle vlastního uvážení se tak můžete rozhodnout pro dva až dvanáct kovových úchytů, které se vyznačují zaobleným či špičatým zakončením. Široké pole volby se vám otevírá i v případě výběru hlavic, jež lákají zákazníky svým často vskutku propracovaným tvarem a jež mohou být posazeny přímo na tělo prstenu, popř. ještě o kousek vyvýšeny pomocí kolíčku.

Specifickým typem, který spadá pod krapnové osazení, je tzv.Tiffanyho osazení (Tiffany setting). Už od roku 1886 ho charakterizuje hladká obroučka a diamant přidržovaný šesti krapnami, jež maximalizují odraz světla. Definuje jej rovněž i ostřejší okraj těla kroužku a specifický vzhled krapen. Proslulý klenotník navrhl uchycení diamantu v kovu tak, aby maximalizoval odraz světla a aby lesk kamene co nejlépe odpovídal různě tvarovaným a velkým drahokamům a zachovával nadčasový vzhled. Podobně jako u všech krapnových osazení však hrozí, že se krapničky o něco zaseknou a že se při neopatrném zacházení kámen uvolní.

Pro čtyři krapny se rozhodněte v případě, že pořizujete kámen o nižší hmotnosti, než je 1 ct. Nechcete přece, aby se vám diamant utopil v množství kovu, který by ho opticky ještě zmenšil. Zajímavé je rovněž i to, jak umístění krapen dokáže ovlivnit vzhled prstenu. Pokud jsou úchyty umístěné standardně a tvoří vrcholy pomyslného čtverce, získáte hranatější design šperku. Pokud šperkař preferuje polohu diagonální krapen ve stylu „sever, východ, jih, západ“, připomíná osazení na první pohled svým vzhledem draka.

 • Zásnubní prsten s diamantem Lopa
  Zásnubní prsten s diamantem Lopa
 • Zásnubní prsten s diamantem Sati
  Zásnubní prsten s diamantem Sati

Lunetové osazení (bezel setting)

Dlouhá léta se na výsluní vyhřívá i lunetové osazení, které moderním vzhledem a ideálním designem odpovídajícím aktivnímu životnímu stylu sází na bezpečnost uchycení. Centrální kámen je zcela nebo z velké části obklopen kovovým lemem, který ho chrání před vypadnutím, poškozením či ztrátou.

Bezpečně umístěný diamant se nikde nezachytává a snadno se udržuje. Bohužel tuto spoustu zajímavých výhod získává na úkor množství světelných paprsků, jimž je vystaven. Plocha, na niž světlo dopadá, je menší než u jiných solitérových osazení, proto se kámen nemůže pochlubit plným odrazem a tak velkou brilancí jako např. u krapnového nebo tlakového osazení.

 • Zásnubní prsten s diamantem Gopi
  Zásnubní prsten s diamantem Gopi
 • Prsten s trillion diamantem Daslis
  Prsten s trillion diamantem Daslis

Tlakové osazení (tension setting)

Velmi moderní osazení se vyznačuje tím, že se zdá, že diamant není vůbec uchycen, ale že se mezi kovovými okraji těla kroužku vznáší. Kámen drží na místě tlakem, jak naznačuje už sám název. Ve skutečnosti je drahokam vsazen do jemných drážek. Ač byste se mohli obávat, že ho snadno ztratíte, opak je pravdou. Osazení svírá kámen mnohem pevněji, než by kdy dokázaly krapny. Patří tak mezi nejbezpečnější typy uchycení vůbec, zejména pokud zvolíte menší kamínek.

Ocení ho všichni, kdo chtějí ukázat co největší část diamantu (v tomto případě téměř celých 100 %) a využít tak optické možnosti dopadu a lomu světla. Velkou roli proto hraje tvar a brus kamene, nejčastěji tedy u tlakového osazení spatříte kulatý briliant (round brilliant) – klasiku všech klasik, princeznu (princess) – velice půvabný a moderní design a smaragd (emerald) – neokoukaný a originální tvar.

Pokud se rozhodnete pro tento typ osazení, vybírejte velice pečlivě velikost zásnubního prstýnku. Změna velikosti by cenu obroučky dokázala prodražit.

Na první pohled si klasické tlakové osazení spletete s à la tlakovým osazením (tension style setting), u něhož si však při důkladném pozorování povšimnete kovového kroužku, který kámen po celém obvodu objímá. Není tak obtížné a drahé ho vyrobit, proto při jeho koupi ušetříte. À la tlakové osazení je vskutku velice bezpečné, ještě bezpečnější než tradiční tlakové osazení.

 • Zásnubní prsten s lab-grown diamantem Paxly
  Zásnubní prsten s lab-grown diamantem Paxly

Pro koho se hodí

Svoji popularitu si zásnubní prstýnky se solitérem získaly mezi muži, kteří se rádi vyjadřují jednoduše a přímo. Tento kultovní design symbolizuje už na první pohled silný závazek a oslňuje jednoduchostí a dechberoucí krásou. Ideální volbou je pro ženy, které touží po klasickém vzhledu. Zásnubní kroužek s jediným diamantem vám zabrání investovat do špatného kousku, protože představuje bezpečný výběr pro všechny muže, kteří si nejsou úplně jistí tím, co by si jejich budoucí žena přála.

Solitér v krapnách ocení tradicionalistky a romantické duše, jimž učarujete klasickým osazením ve stylu Tiffanyho. Pro konzervativní dámy snad nehledejte ani nic jiného. Elegantní design příjemně doplňuje jejich šatník i životní styl.

Solitér v lunetě se hodí pro zdravotní sestry či učitelky, ale i pro vášnivé turistky a další aktivně žijící dámy. Kovový lem kolem drahého kamene je zbaví obav ze ztráty drahocenného šperku, nebudou se proto muset nijak omezovat.

Solitér v tlakovém osazenípředstavuje velice unikátní a moderní volbu, kterou ocení ženy, jež se nebojí barev a vyčnívání z davu. Dívky, jimž je blízká extravagance a jež jejich okolí staví do role módních ikon, které obdivují a nechávají se jimi inspirovat, si ho zamilují na první pohled. Nezaujmete jím křehkou princeznu či zasněnou vílu, ale minimalistky a milovnice jedinečnosti.

Tipy na závěr:

Čím tenčí bude obroučka, tím větší bude osazený kámen vypadat. Optimální šířka těla prstenu se pohybuje mezi 1,8 a 2,2 mm. Využijte tento hravý optický jev.

Čím nižší bude počet krapen, tím větší se bude kámen zdát. Když zvolíte klasický počet šesti krapen, bude diamant vypadat menší, než když ho budou objímat krapny čtyři. Na druhou stranu představuje vyšší počet krapen bezpečnější osazení.

Pokud si pořizujete zásnubní prsten s kamenem uchyceným ve 4 krapnách, pak při jeho orientaci v podobě draka se bude diamant zdát větší. Za nevýhodu lze považovat to, že se hůře bude kombinovat se snubním prstýnkem.

Zásnubní prsteny se třemi kameny (three-stone)

Jak už sám název napovídá, jedná se o zásnubní prsten, který zdobí tři drahé kameny, umístěné těsně vedle sebe. Univerzální design prý symbolizuje minulost, přítomnost a budoucnost páru, proto se hodí nejen jako zásnubní kroužek, ale také jako dárek k výročí či k jakékoliv jiné významné příležitosti v životě partnerů. Někteří v prstenu mohou spatřovat symbol přátelství, věrnost a lásku. Občas objevíte kousek se stejně velkými diamanty, mnohem častěji ale narazíte na model s jedním větším kamenem a dvěma menšími. Právě mnohoznačnost a estetický příjemný design, který lze variovat, vydobyl obroučce její popularitu.

K oblíbeným tvarům, kterými klenotníci prstýnky zdobí, patří kulatý briliant(round brilliant) a princezna (princess). Unikátní design získáte, když pořídíte kroužek s kameny v zářivém (radiant) nebo smaragdovém (emerald) tvaru. Kroužky se nabízí i s hruškami (pear) a bočnímibagetami (baguette). Zásnubní prsten se třemi kameny nabízí výjimečný vzhled a řada diamantů navzájem podporuje svůj třpyt a lesk. Půvabnou kombinaci tvoří ledový diamant podpořený ohnivým rubínem, hlubokomyslným safírem či mechově zeleným smaragdem, popř. kamenem dle data narození či znamení zvěrokruhu.

Málokterý design dokáže podobným způsobem maximalizovat jiskru a brilanci osazených kamenů jako prsten se třemi kameny. Zaujmout může několika většími drahokamy, dokonce i v různých barvách, rovněž umí vyzdvihnout krásu ústředního kamene, pokud ho doplní správné postranní kousky. Zákazník ocení příležitost zvolit si osobitou kombinaci a třeba kontrastní odstíny. Vyžaduje však pečlivější a častější údržbu než modely se solitérem. U nevhodně vybraných kamenů mohou ty postranní koncentrovat pozornost na sebe a upozaďovat ten centrální. Prsteny se třemi kameny se často pyšní osazením ve stylu katedrály, kdy jsou jednotlivé kameny vyzdvihnuty pomocí galerie nad kovové tělo. Skvostnou architekturu zásnubního kroužku můžete obdivovat zejména při pohledu z boku.

 • Zásnubní prsten s diamantem a smaragdy Rita
  Zásnubní prsten s diamantem a smaragdy Rita
 • Zásnubní prsten s emerald diamantem Talmar
  Zásnubní prsten s emerald diamantem Talmar

Možnosti osazení

Krapnové osazení (prong setting)

Pravděpodobně nejčastěji narazíte na zásnubní prsten se třemi kameny uchycenými do krapen. Jejich počet se pohybuje od tří po šest. Oblíbenou variaci představuje design ve stylu trellis, jenž kameny dramaticky vyzdvihne nad tělo obroučky a neukryje je v přílišném množství kovu. Hranaté tvary kamenů obvykle uchycují krapny připomínající V, jež dokáží ochránit jejich křehké hrany. Klenotníci se soustředí spíše na jednoduché hlavice, jako je košík či martini, jež splní svůj účel, a přitom nebrání světelným paprskům efektivně rozehrát krásu osazených kamenů.

Lunetové osazení (bezel setting)

Tři kameny se osazují i do lunet, jež drahocenné diamanty dokáží skvěle ochránit. Jestliže hledáte něco neobyčejného, zkuste neúplné lunety. Nabízí dostatečné bezpečí, a přesto neutopí kámen v ušlechtilém kovu.

Tlakové osazení (tension setting)

I v tlakovém osazení nabízejí klenotníci zásnubní prsteny se třemi kameny. Tento design není tak obvyklý, proto zaujme na první pohled. Diamanty umístěné v neviditelné drážce se v kovovém těle kroužku vznášejí a třpytí. Nechybí ani variace à la tlakové osazení, jež je cenově dostupnější.

Pro koho se hodí

Zásnubní prsten se třemi kameny je tím pravým pro romantické ženy. Ty stoprocentně podlehnou nejen jeho kráse, ale i symbolismu. Design otevírá prostor fantazii a kreativitě, čímž působivě stvrzuje závazný slib manželství. Pánové zas ocení, že při jeho koupi nejsou vázáni nutností objevit co největší kámen za nejnižší cenu.

Designový kousek uchycený v krapnách si zamilují tradiční a konzervativní dámy. Jednoduchost a decentní půvab stylu trellis si je získá křehkým propletením. Minimální počet krapen je přímo určen pro minimalistky. Elegantní vzhled a čisté linie přesně odpovídají jejich nátuře, proto ocení i zásnubní kroužek, který zdobí tři kameny, v propracovaném tvaru. Velké kameny nebo originální barevné kombinace oslní dívky se smyslem pro extravagantno.

Chic hipsterky s radostí přijmou kroužek v lunetovém osazení. Jeho vzhled není obyčejný, takže naplní jejich touhu po výjimečnosti, zároveň je nebude trápit strach, že by obroučka přišla k úhoně, až vyrazí na festival nebo do přírody.

Extravagance tlakového osazení přitáhne nejen extravagantní ženy, ale i minimalistky, které ocení jeho jednoduchost a střídmost.

Zajímavosti na závěr:

Toto osazení definuje centrální kámen po stranách strážený dalšími dvěma diamanty či drahokamy. Pokud se pro tento design rozhodnete, musíte počítat s tím, že ústřední kámen bude opticky vypadat menší.

Zásnubní prsteny s postranními kameny (side/accent stones)

Zásnubní prsten s postranními kameny charakterizuje už jeho název – ústřední diamant či drahokam doplňují menší kamínky, jež ten hlavní zdůrazňují. Celý šperk vykazuje větší jiskru a brilanci než jednoduchý solitér. Postranní kamínky ubírají pozornost tomu centrálnímu, což by některé zákazníky mohlo odradit, ale tolik třpytu za tak výhodnou cenu u jiného typu prstenu nezískáte. Ústřední diamant bývá zpravidla ve tvaru kulatého briliantu (round brilliant) a princezny (princess), ale klenotníci s oblibou vymýšlejí obroučky i s jinými designy. Tradičně se u centrálního kamene setkáte jak s jednodušším, tak i trochu masivnějším typem osazení.

Postranní kameny se liší počtem – mohou být dva či tři z každé strany centrálního diamantu, mohou být osázeny po celém tělu prstenu, dokonce mohou být i v několika řadách. Vše záleží pouze na vás a na tom, jak opulentní a masivní model hledáte. Zdobení prstenu mohou dodat nejenom kamínky, ale také jeho kovová část. Pokud zvolíte osazení ve stylu katedrály, získáte opravdu jedinečný skvost. Při pohledu shora bude oslňovat leskem kamínků, zatímco při pohledu z boku budete moct obdivovat jeho rafinovaně propletená ramena a nosné „sloupy”.

 • Zásnubní zlatý prsten s diamanty Lineas
  Zásnubní zlatý prsten s diamanty Lineas
 • Zásnubní prsten s diamanty Katynie
  Zásnubní prsten s diamanty Katynie

Možnosti osazení

Drážkové osazení (channel setting)

Drážkové osazení tvoří menší kameny v řadě v kovovém tunýlku těle prstenu, který rozjasňují. Diamanty sedí těsně vedle sebe v drážce po části či celém obvodu prstenu. Drážky upevňují kamínky v rovině a umožňují světlu do nich dobře vstupovat. Velmi bezpečný typ uchycení drahokamů odpovídá aktivnímu životnímu stylu, neboť diamant zcela ponořený do kovu chrání před zachycením do oblečení či vlasů. Nemusíte se takový šperk bát nosit každý den.

Kamínky si povětšinou odpovídají velikostně a svým třpytem perfektně zdůrazňují ústřední kámen zásnubního prstenu.

Speciálním typem drážkového osazení je lištové osazení (bar setting), kdy jsou kamínky usazeny mezi vertikálními kovovými předěly. Od tradičního drážkového osazení se liší tím, že diamanty nechrání ušlechtilý kov ze všech stran, pouze z boku.

Vedle klasického drážkového osazení a jeho tradiční lištové variace přicházejí šperkaři s novými nápady, jak jednotlivé kamínky vedle sebe posadit, vyzdvihnout jejich půvab, podpořit brilanci a uchránit je před poškozením.

 • Osazení s viditelnými korálky (bead bright setting) představuje populární a univerzální styl, který kombinuje sdílené krapny a zpravidla lehce zkosené stěny drážky.
 • Osazení s povrchovými krapnami (surface prong setting) rozpoznáte podle toho, že sdílené krapničky vystupují nad povrch drážky, do níž jsou vyříznuty obloučky určené pro rundisty kamínků.
 • Zoubkované osazení (scallop setting) se vyznačuje decentními sdílenými krapnami, které při pohledu zboku připomínají zuby hřebenu.
 • Elegantní osazení à la rybí ocas (fishtail setting) charakterizují kovová lůžka, do nichž jsou jednotlivé kamínky zasazeny. Na první pohled díky svým okrajům v trojúhelníkovém designu doplněném rýhou připomínají právě rybí ocas.
 • Zapuštěné nebo také cikánské osazení (flush/gypsy setting) poznáte snadno, neboť malé kameny jsou zapuštěny přímo do kovového těla prstenu bez jakéhokoliv viditelného uchycení a kov i kameny jsou v jedné rovině.

Pavé osazení (pave setting)

V tomto případě kamínky, zapuštěné do těla kroužku, leží těsně u sebe a oddělují je pouze malé kovové korálky, jež je za rundistu fixují na jejich místě. Svým třpytem a minimem materiálu, který by je zakrýval, perfektně akcentují ústřední kámen. Nejčastěji jsou posazeny tak, že připomínají včelí plástev a zdá se, že šperk je vydlážděný drobnými diamanty. Velmi elegantní osazení není úplně vhodné pro ženy žijící aktivně, neboť jim hrozí větší riziko poškození a ztráta kamínku.

Osazení bývá masivnější a širší. Množství kamínků následně dokáže rozzářit i centrální kámen s nižší brilancí.

Neviditelné osazení (invisible setting)

Velké množství kamínků ve čtvercovém tvaru u tohoto typu osazení leží vedle sebe bez jakéhokoliv narušení. Kov je upevňuje pouze ve spodní části, na povrch vůbec nevystupuje. Výsledný dojem neohraničené diamantové plochy nic nenarušuje a design tak skvěle podtrhává hlavní kámen. Případně lze nechat kamínky zasadit tak, že simulují jeden velký centrální diamant. Krásné osazení se vyznačuje křehkostí, proto byste měli opravdu pečlivě zvážit všechny aktivity, jimž se vaše vyvolená věnuje.

Krapnové osazení (prong setting)

I u zásnubních obrouček s postranními kamínky lze využít krapnové osazení, avšak v jeho specifické variaci. Krapny patří k populárním a oblíbeným způsobům, jak udržet kámen ve šperku na jeho místě, neboť zpravidla umožňují využít maximální účinky dopadajících světelných paprsků.

 • Osazení tvořené sdílenými krapnami (shared prong setting) patří k univerzálním stylům, které se hodí i pro větší kameny. Mezi nejčastěji používanými hlavicemi lze zmínit martini (martini) a košík (basket), jež jsou dostatečně jednoduché, aby diamantům neubíraly světlo.
 • Decentní francouzské osazení ve tvaru V (French V-split setting) tvoří drobné zkosené krapničky uchycující kamínky po stranách, mezi nimiž vznikají mezery svým tvarem připomínající písmeno V. Při pohledu z boku vás zaujme zoubkovaný design.

Lunetové osazení (bezel setting)

V případě zásnubních prstenů s postranními kameny v lunetovém osazení objímá každý z nich kovový lem, jenž ho chrání před poškození (ulomení rundisty). Jedná se o jednoduchý čistý styl, ve svém podstatě poměrně minimalistický.

Pro koho se hodí

Design tvořený množstvím menších kamínků a jedním centrálním se podle zpracování hodí pro různé typy žen. Tradiční a konzervativní ženy zaujmete kouskem v lunetovém osazení i jednoduchými sdílenými krapnami. Elegance a decentní design bude odpovídat jejich vkusu i obsahu šatníku, rovněž splní i jejich nároky na sofistikovaný a vytříbený vzhled. Stejný způsob uchycení učaruje i neortodoxním minimalistkám, jen pozor, aby celkový vzhled vybraného prstýnku byl opravdu co nejjednodušší a nejčistší.

Obyčejná drážková osazení, nejlépe pouze s čirými či černými diamanty a drahokamy jsou tím pravým ořechovým pro šik hipsterky. Ty si totiž zamilují uchvacující monochromatismus a to, že ač se jedná o kroužek, který by mohl být opulentní, zůstává zvolený model lehký a jemný.

Romantické princezny neodolají kouskům s neviditelným osazením, které i z malých kamínků dokáží vytvořit dojem velkého a dramaticky hvězdného zásnubního prstenu. Podobný dojem dokáže vyvolat i kvalitně zpracované pavé osazení. Obroučky s takto uchycenými kameny, avšak v mnohem výraznějších barevných kombinacích, uspokojí extravagantní ženy, jež baží po výjimečnosti, unikátnosti a neobvyklosti. Zkuste se proto podívat třeba i po prstenech s originálně pojatým drážkovým osazením.

Vintage a glamour dáma je fascinována obroučkami, které se odvolávají na art deco, edvardiánský, viktoriánský či antický styl. Líbit se jim budou kousky v pavé osazení, nepohrdnou však ani těmi v drážkovém či krapnovém. Velký význam má i jemná práce s ušlechtilým kovem, jež ústí v komplikovaný a propracovaný design. Takový zásnubní prsten vyniká šarmem a jedinečností, originálně zvýrazněným ústředním kamenem a kvalitní řemeslnou prací. I když vyžaduje zvýšené nároky na údržbu, vaše vyvolená upřednostňující výraznou módu ho bude obdivovat každý den, co se jí bude třpytit na prstu.

Zajímavosti na závěr

 • Postranní kamínky se hodí především v případě, kdy pořizujete zásnubní prsten s menším ústředním kamenem. Dokáží ho opticky zvětšit tím, jak podpoří jeho jiskru a brilanci.
 • Originální typ prstenu s postranními kamínky lze vidět i v modelech s rozděleným tělem. Tělo kroužku lze různě tvarovat, nemusí být jednoduché a hladké. Takový kousek dokáže upoutat pozornost, především pokud je osázený ve stylu pavé či drážek. Dělené tělo obroučky přitahuje pohled k centrálnímu drahokamu, který proměňuje v nezapomenutelný kámen, jenž na první pohled působí větší.

Zajímavé variace osazení

Zásnubní prsteny s halo osazením (halo setting)

Název, jenž v překladu znamená „svatozář“, odkazuje na umístění diamantů či drahokamů do soustředných kruhů či čtverců okolo centrálního kamene. Ústřední prvek se tak zdá větší, i proto se vyplatí po halo designu sáhnout při nižším rozpočtu. Malé kamínky navíc dokáží podtrhnout jiskru celého zásnubního kroužku. Barevný kontrast osazených drahokamů posunuje celý model do nové roviny vnímání.

Soustředné kroužky či čtverce nejčastěji zdobí kamínky v pavé osazení, ale může se jednat i o drážky, krapny či neviditelné osazení. Na ozdobení svatozáře se zpravidla využívají tzv. melé diamanty.

Styl zásnubního prstenu spatřil světlo světa ve 20. letech 20. století, do hledáčku ženichů se znovu dostal o skoro 40 let později, a dosud z něj nezmizel. Halo efekt klenotníci šíří nejen okolo klasických kulatých briliantů (round brilliant) a princezen (princess), ale i dalších tvarů – polštářek (cushion),ovál (oval), hruška (pear). Někdy kamínky zdobí pouze svatozář okolo ústředního diamantu, v bohatších designech však září i na těle prstenu.

 • Zlatý prsten s topazovým srdcem a diamanty Connelly
  Zlatý prsten s topazovým srdcem a diamanty Connelly

Výhody

 • Optické zvětšení centrálního kamene o nižší karátové hmotnosti.
 • Zdůraznění jiskry centrálního kamene prostřednictvím kamínků, které jej obklopují.
 • Bezpečné osazení a ochrana centrálního kamene.
 • Možnost využít centrální kameny různého tvaru.
 • Působivý kontrast vycházející z různě zbarvených kamínků či ušlechtilého kovu, v němž jsou uchyceny.

Nevýhody

 • Malinké postranní kamínky se mohou uvolnit a ztratit.
 • Zvýšené nároky mohou být kladeny na změnu velikosti prstenu, a to v souvislosti s počtem postranních kamínků na těle.

Pro koho se hodí

Kromě mužů s nižším rozpočtem osloví především dámy, které milují vzácnost, výjimečnost a nadčasovost. Jemné i výrazně opulentní kousky si najdou své příznivkyně a obdivovatelky napříč celou ženskou populací. Snad jen striktní minimalistky se mu raději vyhnou, protože je na ně příliš zdobný.

Zásnubní prsteny s katedrálovým osazením (cathedral setting)

Zajímavou variací na krapnové, lunetové i tlakové osazení je i tzv. katedrálové osazení, jež patří k nejelegantnějším a nejklasičtějším prstenovým uchycením. Podobá se vznešeným klenbám gotických katedrál, jež šplhají vysoko k nebi. Kovové oblouky v tomto případě vyzdvihují diamant či drahokam, a právě ony toto osazení charakterizují. Kámen je na těle prstýnku vyvýšený tak, že solitér vypadá opticky větší, stejně jako drahokamy v tříkamenné variaci či v případě kroužku s postranními kameny, takže pokud vám jde o velikost diamantu, můžete takto trochu ušetřit.

Málokterý jiný design dokáže tak zvýraznit ústřední kámen a přitáhnout k němu tolik pozornosti, a přitom mu poskytnout dostatečně bezpečné ukotvení na místě. S minimálními náklady získáte výše položený drahokam, jenž oslní osobitou charakteristikou.

Na druhou stranu se právě proto snáze zachytí do oblečení či za nábytek. Rovněž vyžaduje zvýšenou pečlivou údržbu. A pokud si prstýnek nepořídíte v kvalitním zpracování, může projmuté kovové lůžko odlákat zraky od ústředního kamene.

 • Zásnubní vintage prsten s diamantem Lerien
  Zásnubní vintage prsten s diamantem Lerien
 • Diamantový zásnubní prsten Rita
  Diamantový zásnubní prsten Rita

Zásnubní prsteny s hroznovým osazením (cluster setting)

Hroznovitě seskupené diamanty nebo jiné drahokamy přidržované na místě krapnami či lunetami působí dojmem velkého kamene. Tento styl zásnubního prstenu osloví především pány s menším rozpočtem, kteří chtějí oslnit svoji vyvolenou výrazným drahokamem. Tento design vyniká unikátním vzhledem se spoustou zajímavých detailů v podobě velikosti kamínků a textury. Ocení ho hlavně ženy s menšíma rukama a kratšími štíhlými prsty, jimž lichotí.

Rychlá rada na závěr

Při hledání ideálního zásnubního prstenu se kromě kamene zaměřte i na jeho osazení. Jednoduchá optika dokáže zázraky a pomůže vám s rozhodováním. Jednotlivé typy osazení a designy představí diamant větší, než ve skutečnosti je, vylepší jeho vzhled či barvu, zároveň dodají lepší jiskru a brilanci. Každé ženě sedne něco jiného, ale mezi kroužky se solitérem, třemi kameny či postranními kamínky objevíte pro každou alespoň jeden vhodný model. Jen si pamatujte, že minimalistky hledají co největší jednoduchost, šik hipsterky monochromatismus, konzervativní dámy se vyhýbají módním výstřelkům a líbí se jim klasika, glamour ženy se obdivují vintage designům, romantičky osloví křehkost a princeznovský vzhled, kdežto srdce své extravagantní vyvolené si získáte opulentním prstenem s velkým či barevným kamenem, popř. neokoukaným a originálním kouskem, který neumí zůstat nepovšimnut.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky