Co musíte vědět při výběru zásnubního prstenu

Před žádostí o ruku si většina mužů představuje, jak budou postupovat: 1) romantické prostředí, 2) jednoduchá otázka a 3) kladná odpověď. Mnoho z nich však nemá ponětí, jak vybrat správný zásnubní prsten, který pro ně znamená pouze ohromující šperk, jenž jejich vyvolené ukáže, jak moc ji milují a že jsou odhodlaní snést jí modré z nebe. Ve chvíli, kdy se vrhnou do nákupního maratonu, zjistí, že musí rozhodnout o tolika věcech, až to trochu děsí. Vědět, na co se při hledání zaměřit, zajisté ulehčí při zkoumání všech zlatnictví v okolí práci, čtěte proto dále.

Darování a přijetí zásnubního prstýnku lze vnímat jako časem prověřený proces, kterým začíná nová a vzrušující etapa v životě páru. Zasnoubení patří k potencionálně citlivému období vzhledem k velkému množství očekávání a rituálů, které tento významný milník obklopují. Pochopte smysl této tradice a porozumějte historii a symbolice těchto výjimečných kroužků. Pak snáze vyberete ten pravý.

Při tolika možnostech, které klenotníci a zlatníci nabízejí, je důležité vzít v úvahu spoustu faktorů spojených s etiketou a rodinnými zvyklostmi.

Vybírat sám, nebo s budoucí nevěstou?

Jste připraven položit velkou otázku a pouštíte se do hledání prstýnku na vlastní pěst. Najednou ale zjistíte, že existuje takových typů, stylů, zasazení, kamenů, kovů a tvarů, že jste bezmocný a zcela ztracený, protože už nevíte, co by se vaší vyvolené mohlo líbit? Zkuste si odpovědět na pár základních otázek, případně požádat o pomoc její matku, sestru či nejlepší kamarádku. Na výpravu za šperkem můžete vzít i ženu, s níž strávíte zbytek života.

Sám

Na chvilku se zastavte, v klidu si sedněte, položte před sebe papír a zamyslete se nad následujícími tématy:

 • Co nejraději nosí?
 • Jak by měl vypadat její vysněný dům?
 • Jaký typ šperku nyní nejraději nosí?
 • Jaké barvy se nejčastěji vyskytují v jejím šatníku?
 • Jak se češe a maluje?
 • Čemu se nejraději věnuje ve volném čase?

Odpovědi vám pomohou lépe se popasovat s výběrem prstýnku, neboť budete moci přiřadit svoji lásku k jednomu z šesti základních typů žen: předstoupíte před oltář s romantickou princeznou, spojíte svůj život s elegantní minimalistkou, podlehnete tradiční a konzervativní dámě, nedokážete odolat šik hipsterce, chcete se nechat navěky svádět glamour femme fatale nebo snad milujete extravagantní ženu i se všemi jejími výstřelky a originalitou?

S nevěstou

Když vyrazíte na nákup prstýnku se svou budoucí ženou, připravíte ji o prvek překvapení. Vytvoříte si však nenahraditelné společné vzpomínky a budete mít jistotu, že se s kroužkem trefíte do černého. Získáte rovněž dostatek prostoru pro to, abyste prodiskutovali téma snubních prstenů, protože ty by měly se zásnubním kroužkem ladit. Oslnit pak můžete i promyšlenou romantickou žádostí o ruku, kde společně vybraný prsten bude pouze třešničkou na dortu nezapomenutelného zážitku.

Nechcete-li však slevit z elementu překvapení, a přesto potřebujete její pomoc, abyste našli dokonalý prstýnek, vyjděte si jen tak nakupovat a nemiňte cestou klenotnictví, kde se důmyslnými otázkami propracujete k tomu, jaký design se jí líbí. Zapůsobíte dojmem vnímavého a citlivého muže, který bere v potaz názor a vkus své vyvolené.

Prsten zelený diamant
Zásnubní prsten nemusí být jen bílé zlato a čirý diamant

Tajný tip pro ženy:

Nikdo ve vztahu nechce toho druhého do něčeho tlačit. Dokonce i když vás váš budoucí snoubenec touží zásnubním prstýnkem překvapit, můžete mu dát pár vodítek k tomu, aby vybral šperk, který se vám bude skutečně líbit. Jestliže s partnerem spolu nějaký čas jste a uvažujete o posunutí vztahu na další úroveň, zasnoubení patří k přirozeným krokům. Naznačte svému příteli, kam se při hledání prstýnku ubírat.

 • Sociální média – záchranný kruh: Používáme je v každodenním životě, abychom sdíleli své úspěchy, myšlenky, přání a naděje. Tak proč si od nich nenechat pomoci i v případě něčeho tak důležitého, jako jsou zásnuby? Vystavte si oblíbené kousky na Pinterestu, lajkujte nádherné prstýnky na Facebooku a nevynechejte ani Instagram.
 • Digitální stopa: Prohlížejte si vhodné prsteny na webu. Nezapomeňte si vybrané modely uložit mezi oblíbené. Nechte otevřené okno prohlížeče s vyvoleným kroužkem a vše připravte tak, aby si toho váš drahý všiml.
 • Prohlížejte spolu výlohy: Cestou na nákupy se na chvíli zastavte u výlohy zlatnictví a naznačte, jestli máte raději bílé nebo žluté zlato a jestli vás potěší diamant nebo drahokam. Ujistěte se, že váš budoucí snoubenec nezapomene, kde se obchod nachází.
 • Vídejte se se zasnoubenými páry: Setkání s přáteli, kteří se nedávno zasnoubili, jsou živnou půdou pro inspirativní hovory, které hýří nápady a tipy. Bavte se o způsobech žádosti o ruku i o ideální zásnubní obroučce. Pokud muž o důležitém rozhodnutí uvažuje, nenechá si informace proklouznout.

Jak hluboko sáhnout do kapsy

Nastavení rozpočtu na koupi zásnubního prstenu nemusí být tak stresující, jak se na první pohled zdá. Společnost De Beers, která dominuje těžebnímu průmyslu a obchodu s diamanty, propagovala v době velké hospodářské krize, kdy se ceny drahých kamenů hroutily, myšlenku, že prstýnek by měl stát dva měsíční platy. Skvělý a chytrý marketingový trik, jehož primárním úkolem bylo zvýšit prodej, se stal precedentem. Věřte však, že etiketa nediktuje, kolik byste měl ve zlatnictví zaplatit.

Do svého rozhodování zahrňte svůj životní styl, plat, výdaje a priority. Nezapomeňte, že na trhu existuje celá řada nádherných zásnubních prstýnků, které odpovídají různým rozpočtům. Nepodléhejte tlaku reklamy a poraďte se i se zkušeným klenotníkem. Správný prodejce se pokusí porozumět vašim potřebám a možnostem a nabídne vám to nejlepší ve zvolené kategorii. Zkuste si při nastavení toho, kolik peněz utratit, dopřát a započítat i možné 10% navýšení oproti plánovanému budgetu – třeba vám do oka padne perfektní prsten jen o pár korun dražší.

Prsten s diamantem
Stejný setting a jiná velikost diamantu, i to ovlivní dojem z prstenu

Záhadná zákoutí a neprobádané vody výběru prstenu

Tradiční či netradiční design?

Neboť je zásnubní prsten symbolem vaší lásky, nezapomínejte, že tento šperk patří k tomu, co bude žena nosit po zbytek života. Popřemýšlejte, jestli se jí více líbí tradiční prsteny s jediným diamantem, nebo jestli ji okouzlí super moderní design z růžového zlata se zeleným a růžovým kamenem. Věřte, že trh je zaplaven zajímavými druhy zásnubních prstenů v různorodém stylu.

Klasický styl

Prstýnek na míru s kapkou originality, který by odpovídal jejímu pohled na svět? Zlatý zásnubní prsten s diamantem v podobě kulatého briliantu. Optimální počet krapen, které kámen udržují na místě, se rovná čtyřem, ale nebojte se v této oblasti lehce experimentovat a zvolit tři či šest úchytů. Nic nezkazíte ani prstenem se třemi diamanty zasazenými horizontálně do jedné řady s větším ústředním kamenem. Vaše budoucí žena podlehne klasické symbolice tří: minulosti, přítomnosti a budoucnosti.

 • Zásnubní prsten s diamantem Tila
  Zásnubní prsten s diamantem Tila
 • Zásnubní prsten s diamantem Zanzo
  Zásnubní prsten s diamantem Zanzo
 • Zlatý zásnubní prsten s rubínem Mala
  Zlatý zásnubní prsten s rubínem Mala
 • Zásnubní proplétaný prsten s postranními diamanty Aliye
  Zásnubní proplétaný prsten s postranními diamanty Aliye
 • Jedinečný prsten s měsíčním kamenem a moissanity Anita
  Jedinečný prsten s měsíčním kamenem a moissanity Anita

Moderní styl

Moderní zásnubní prsteny se vymaňují z designových dogmat stanovených minulostí a oslavují minimalismus a unikátnost. Oblibu si postupně získávají zásnubní sety, jež tvoří perfektně sladěný zásnubní a snubní kroužek. Tento nápad určitě stojí za zvážení, pokud vaše drahá hledí vpřed a neohlíží se zpátky. Všechny podrobnosti o zásnubních setech si můžete přečíst v tomto článku. Osobitý a neobvyklý přístup k prstýnkům představuje i nahrazení tradičního bílého diamantu barevnými odrůdami tohoto nerostu, případně zářivými drahokamy, které podtrhnou ženinu osobnost a osobitost.

 • Zlatý zásnubní prsten se zeleným diamantem Yadu
  Zlatý zásnubní prsten se zeleným diamantem Yadu
 • Zlatý zásnubní set prstenů s diamantem Elal
  Zlatý zásnubní set prstenů s diamantem Elal
 • Zásnubní prsten s diamantem Mita
  Zásnubní prsten s diamantem Mita
 • Set prstenů s možností výběru diamantu Asne
  Set prstenů s možností výběru diamantu Asne
 • Set kuličkových prstenů s diamantem Cullen
  Set kuličkových prstenů s diamantem Cullen

Vintage styl

Opravdový vintage prsten prý musí být starší 100 let, ale nebojte, nebudete muset obcházet starožitnictví v celé republice nebo prohlížet zaprášené bedny na půdě, abyste našel rodinné klenoty po prababičce. Pamatujte, že vintage vzhledu docílíte větším počtem třpytivých diamantů a silnější obroučkou. Zaměřte se na populární designy ve viktoriánském, etruském či art deco stylu: dívejte se proto po zásnubních prstenech v halo stylu, kdy menší kamínky obklopují ten ústřední. Art deco si žádá jasné a výjimečné barvy, geometrické tvary a bohaté zdobení. Hledáte tedy propracovaný a vyvážený prsten s rubíny, safíry či smaragdy. Viktoriánské časy se vyznačovaly oblibou hroznů diamantů, barevnými drahokamy a velkými perlami obklopenými jemnými kamínky. Etruskové si libovali v silných zlatých obroučkách zdobených nejvýše krajkovým filigránem.

 • Zlatý vintage zásnubní prsten plný diamantů Keran
  Zlatý vintage zásnubní prsten plný diamantů Keran
 • Zásnubní prsten s lab-grown diamanty Condeh
  Zásnubní prsten s lab-grown diamanty Condeh
 • Zásnubní prsten s certifikovaným fancy pink lab-grown diamantem Pabla
  Zásnubní prsten s certifikovaným fancy pink lab-grown diamantem Pabla
 • Diamanty v halo zásnubním prstenu Fernanda
  Diamanty v halo zásnubním prstenu Fernanda
 • Halo prsten s 0.29ct IGI certifikovaným růžovým lab-grown diamantem Cassidy
  Halo prsten s 0.29ct IGI certifikovaným růžovým lab-grown diamantem Cassidy

Ve stylu celebrit

Módní prsteny jako z červeného koberce, z nichž sálá hvězdné pozlátko a půvab: takový kousek může být decentní a klasický, ale povětšinou bývá nepřehlédnutelný a odvážný. Nebojte, nebavíme se o 10karátových diamantech, na které by padly celoživotní úspory. Zásnubní prstýnek by měla charakterizovat kreativita. Časté jsou obroučky s módními barevnými diamanty či rubíny a safíry obklopenými malými diamanty. Trefou do černého je růžové zlato.

 • Zlatý prsten s moissanitem a lab-grown diamanty Deizy
  Zlatý prsten s moissanitem a lab-grown diamanty Deizy
 • Zlatý prsten s rubínem a diamanty Tubiah
  Zlatý prsten s rubínem a diamanty Tubiah
 • Vintage prsten s třpytivými diamanty Venera
  Vintage prsten s třpytivými diamanty Venera
 • Zásnubní prsten s postranními diamanty Libby
  Zásnubní prsten s postranními diamanty Libby
 • Zlatý halo diamantový prsten Avila
  Zlatý halo diamantový prsten Avila

Zlato nebo platina?

Ušlechtilý kov dokáže vyjádřit emoce a naznačit city k vaší milované. Klasické typy či ženy s teplým tónem pleti podlehnou kráse žlutého zlata, které ve své 14kt či 18kt podobě zásnubním prstenům vskutku sluší. Opravdu dobře vypadá s tradičními čirými diamanty i těmi nejslavnějšími drahokamy. Decentní a minimalistické dámy by se jeho opulentnosti mohly zaleknout, proto se zkuste zaměřit na neutrální odstín bílého zlata, v němž vyniknout modré i červené kameny, stejně tak oblíbené brilianty. Modernost a trendy se kloubí s růžovým zlatem, jež si dobře rozumí s morganity a růžovoučkými turmalíny, stejně tak s působivými zelenými drahokamy. Tento kov známý od časů starověkého Egypta a Řecka vyniká měkkostí a poddajností, které ho dovolují zpracovat do žádaných tvarů a vzorů.

Zlato není pro vás ani pro ni? Pak se podívejte po platinových zásnubních prstenech, které se v posledních letech dostávají do hledáčků ženění chtivých mužů. Luxusní tvrdý kov králů a císařů se ve šperkařském průmyslu nehřeje dlouho, ale svou barvou připomíná velice populární stříbro a bílé zlato, nad nimiž vyniká svými vlastnostmi. Chladivá stříbrnobílá barva se řadí k univerzálním a hodí se ke všemu. Rovněž je jemná, a proto nebude tolik přitahovat pozornost jako žluté či růžové zlato.

PlatinaBílé zlatoRůžové zlatoŽluté zlato
VzhledPlatina je přirozeně lesklá a stříbřitě bílá. Krásný hypoalergenní kov šperkaři vyhledávají.Bílé zlato se barevně podobá platině, proto je tak populární. Díky potažení tenkou vrstvou rhodia je také hypoalergenní.Růžové zlato je překrásná slitina zlata a mědi s fialovorůžovým leskem.Žluté zlato vyniká klasickou teplou barvou.
OdolnostPlatina nepotřebuje velkou údržbu, je odolná vůči korozi a nezakaluje se. Není tak tvárná jako zlato.Kvůli zlepšení vlastností se potahuje rhodiem, proto se jednou za čas musí tenká vrstvička tohoto kovu obnovit.Měď zlepšuje tvrdost zlata, proto nevyžaduje extra údržbu.Žluté zlato pomáhá tvrdit 25 % dalších kovů. Šperk tak můžete nosit každý den.
CenaPlatina patří k nejdražším ušlechtilým kovům právě kvůli své vzácnosti a odolnosti.Bílé zlato je dostupnější než platina, ale vyžaduje více údržby, proto se během desetiletí může trochu prodražit.Růžové zlato nedosahuje ceny platiny a stojí zhruba stejně jako bílé a žluté zlato.I žluté zlato je levnější než platina a cenově se tolik neliší od růžového a bílého zlata.

Do krapen či v halo stylu? Vyberte ideální zasazení kamene do kovu

Nejčastěji na pultech klenotnictví objevíte diamanty a drahokamy zasazené do krapen, které připomínají drápky svírající kámen. Takové prstýnky zpravidla zdobí kulaté brilianty, princezny nebo hrušky. Diamant má šanci rozehřát všechny barvy duhy, protože ho kov limituje pouze minimálně. Pokud se bojíte ztráty cenného kamene, rozhodněte se pro lunetové osazení. Ač se považuje za poněkud staromódní, budete mít jistotu, že drahokam jen tak nevypadne a nezachytí se za oblečení. Potřebujete však opravdu kvalitní a dobře vybroušený kámen, jehož jas nezanikne ani ve větším množství kovu.

Moderním dámám učarují méně obvyklá osazení, jako je halo styl, který kombinuje krapny a pavé. Zamilovaly si ho především celebrity, jež nedokáží odolat zvýrazněnému půvabnému středovému kameni doplněnému menšími kousky. Jeho ženskost a delikátnost jsou neoddiskutovatelné. Originalitou zaujme i drážkové osazení tolik typické pro eternity prsteny. Každý kamínek je napevno zaklíněn do zlatého či platinového základu a hodí se pro ženy žijící aktivně. Řada diamantů tak blízko u sebe se dokáže rozzářit neopakovatelným svitem.

Fascinují vaši vyvolenou zákonitosti přírody? Pořiďte jí prsten s tlakovým osazením. Kámen v obroučce drží pouze drobné drážky a tlak, takže na první pohled se zdá, že se diamant vznáší. Bohužel však briliantům hrozí vyšší riziko vypadnutí a obtížněji se shání klenotník, který by dokázal prsten opravit. Ujistěte se, že nakupujete u důvěryhodného zlatníka a že jste šperk nezapomněli pojistit.

Pavé zasazení vrací do časů starého Hollywoodu a jeho nadčasová elegance působí neskutečně romanticky. Jeho jednoduchosti podlehnou skromné ženy, jež neoslňují velké diamanty. Menší kamínky nasázené vedle sebe probouzí k životu světlo tak úžasně, že dokáží svým třpytem zahanbit i 5karátový kámen. Tento typ vás může zaujmout lepší cenovou dostupností i tím, že pokud máte doma aktivní ženu, neprohloupíte.

Osazení kamene v zásnubním prstenu i jeho tvar a brus závisí na osobním výběru a životním stylu obou snoubenců. Před finálním rozhodnutím se nezapomeňte podívat, jaké šperky už vaše partnerka vlastní a jakým způsobem tráví své dni. Hledáte přece kroužek, který by co nejlépe zapadl do jejího života.

Zásnubní prsten s drahokamem
Zásnubní prsten s drahokamem či halo osazení, safír v doprovodu diamantů ještě lépe vynikne

Diamanty jsou věčné, ale co takhle barevné drahokamy?

Diamanty jsou věčné, ale nemusí být pro každého. Mnoho mužů se tedy poohlíží i po neobvyklých zásnubních prstýncích vyzařujících kreativitu, jež by odrazila osobnost budoucí snoubenky. Ideální volbu pro neobvyklý kroužek představuje některý z drahokamů, které vypadají stylově a sálají individualitou, přesto uchovávají původní myšlenku, krásu a eleganci konceptu darování prstenu. Jejich popularita se šíří především mezi hvězdami stříbrného plátna a v královských rodinách. Neboť kameny se vyskytují v tolika odstínech, začněte svoje hledání oblíbenou barvou nebo drahokamem podle data narození či znamení zvěrokruhu. Puntičkáři mohou vybírat i dle toho, jaký má drahokam původ a zda se jedná o přírodní kousek, nebo jinak vytvořený kámen.

Za klasiku už od roku 1880 všichni pokládají diamanty hlavně kvůli úspěšným marketingovým kampaním prestižní společnosti De Beers. Stejnou krásu vyzařují však i modravé safíry, rudé rubíny a zelené smaragdy, jež někdy mohou cenou i krásou diamanty předčít. Trh však nabízí spoustu dalších drahokamů, jejichž odstíny a skrytá poselství osloví ledasjakou ženu. A nezapomeňte na perly, jejichž jemnost a nádhera rozbuší srdce nejen křehkých květinek.

Tradiční čiré diamanty v klasických i moderních tvarech se hodnotí podle mezinárodně uznávané škály 4C, která se zaměřuje na jejich barvu, čistotu, brus a karátovou hmotnost. Každý kámen by měl projít i pečlivou analýzou etablované laboratoře, která vytvoří rodný list diamantu, na jehož základě se následně určuje jeho cena a umístění na trhu. Hodnota drahokamů vychází ze sytosti jejich zbarvení, unikátnosti, čistoty a velikosti. Řada z nich prochází speciálními úpravami, které vyhlazují drobné nedokonalosti či vylepšují jejich tón. Speciální kategorií jsou drahé kameny vytvořené laboratorně, proto se vystříhejte koupi šperku u nedůvěryhodného klenotníka či bez certifikátu.

Pořád si říkáte, že drahokamy nejsou dostatečně slavností a čiré diamanty vám přijdou mdlé? Seznamte se blíže s fancy barevnými diamanty, jež si zachovávají odolnost, tvrdost a pevnost svých známějších bratříčků, ale na rozdíl od nich hýří nádhernými odstíny duhy. Hodnotí se na základě škály 4C, pouze u barvy nejvíce záleží na sytosti. Velmi populární jsou u zásnubních prstenů diamanty černé, které spousta žen považuje za exotické.

Prsten s modrým diamantem
Oblíbený typ zásnubního prstenu tentokrát s modrým diamantem

Trh nenabízí to, po čem toužíte? Zkuste zakázkovou výrobu

Stal se z vás odborník na zásnubní prsteny? Prošel jste celé město, prozkoumal všechny možné i nemožné webové stránky, a přesto jste neobjevil obroučku, která by byla pro vaši vyvolenou tím pravým? Zkuste se obrátit na oblíbeného klenotníka, který dokáže za vaší asistence vyrobit přesně to, po čem toužíte. Ještě váháte? Zkuste se podívat na pro, proč si nechat prstýnek vytvořit.

 • Zásnubní prsten bude opravdu originál a žádný podobný nikdo mít nebude.
 • Budete součástí procesu tvorby prstenu a budete moci ovlivnit jeho výslednou podobu.
 • Prstýnek bude mít dokonalou velikost.
 • Vyhnete se kompromisu – vždyť zásnubní kroužek je navždy.
 • Cena šperku na zakázku se od hodnoty kousku z pultu klenotnictví příliš neliší (v závislosti na složitosti modelu může být cena vyšší o 10-30 %).
 • Výroba netrvá zas tak dlouho, jak by se na první pohled mohlo zdát. Opět ale vše záleží na složitosti každého modelu.
 • Osobní přístup zlatnictví – odborníci vám pomohou s ujasněním vašich představ a přání.

Na velikosti záleží

Výborně. Už víte, jak má prstýnek vypadat, z čeho bude vyroben, a proč se vaší vyvolené bude líbit zrovna tenhle kousek. Nesmíte však zapomenout na to, že na velikosti záleží. Rozměry kroužku byste měl znát ještě před nákupem, protože jeho úprava může být v závislosti na tvrdosti kovu a složitosti zasazení kamene poněkud obtížná a nákladná.

Předáte-li své dívce při žádosti o ruku prstýnek ve špatné velikosti, můžete spatřit v jejích očích něco zklamání. Vaše partnerka se nebude moci ihned pochlubit rodině a přátelům, nebude mít základní označení zasnoubené ženy. Obvod jejího prsteníčku máte možnost zjistit celou řadou způsobů, stačí si pouze zvolit ten, který vám bude nejpříjemnější. Zkuste vyrazit do klenotnictví s jiným jejím prstenem, zeptat se její rodiny nebo využít měřicí proužek.

Nač nezapomenout

 • Prstýnek by měl být pohodlný – ne příliš volný, aby snadno nesklouzl z prstu, ale ani příliš těsný, aby šel přetáhnout přes kloub.
 • Velikost prstu ovlivňuje denní doba, roční období i aktuální počasí. Ráno a v chladu jsou prsty štíhlejší, v teple a v těhotenství mohou otékat.
 • Velikost prstenu odpovídá jeho vnitřnímu obvodu nejčastěji měřenému v milimetrech.

Není to konec světa, pokud se do velikosti zcela netrefíte. Myslete na to, že prstýnek lze zmenšit či zvětšit, záleží však na počtu a osazení kamenů. Obroučky se solitérem se upravují zcela bez problémů, ale kousky s více diamanty či drahokamy se modifikují hůře, neboť u nich hrozí deformace kroužku či vypadnutí zdobení. Prsten se vždy snáze zmenšuje, ale pokud se zmýlíte o více než tři velikosti, pak raději zkuste prsten vyměnit. Úpravami se totiž narušuje integrita obroučky a některé typy méně obvyklých kovů (titan) navíc nejsou dostatečně flexibilní. Kvalitní klenotnictví vaši žádost o úpravu bude posuzovat individuálně a poradí vám, jak nejlépe postupovat. Opravdu tedy raději dvakrát měřte a jednou nakupujte.

U nás v Eppi získáváte společně s doživotní zárukou na všechny zlaté a platinové prsteny také úpravu velikosti zdarma.

Lze žádat bez prstenu?

Položení život měnící otázky bez zásnubního prstenu na první pohled vypadá jako obrovské faux pas, pro řadu párů však představuje lepší alternativu než špatně zvolená obroučka nebo nevhodná velikost. Žádost o ruku je spíše o romantice a o výjimečném závazku než o šperku. Existuje celá řada způsobů, jak se zeptat bez krabičky schované v kapse. Zvažte však tento přístup opravdu důkladně, případně na téma nenápadně zaveďte řeč. Nechcete přece zklamanou snoubenku.

Za žádostí bez prstýnku se skrývá řada důvodů:

 • Finance: Páry raději investují peníze do svatby, bydlení nebo svatební cesty a nechtějí vynaložit velké částky na šperk. Myslete však na to, že kvalitní prsten s vybroušeným kamenem svoji cenu bude časem zvyšovat. Pokud finance představují hlavní důvod, proč nekupovat zásnubní prsten, zkuste se podívat po prstýnku po babičce či pratetě.
 • Ať si vybere sama: Nechcete-li riskovat nevhodně zvolený prsten, domluvte se se svojí nastávající a nechte ji vybrat si podle vlastního vkusu a přání.
 • Společný návrh prstenu: Přejete-li si do prstýnku vložit něco z obou, zamiřte ke klenotníkovi spolu a pusťte se do designování a vymýšlení originálního kousku.
 • Ženská iniciativa: O ruku v našem moderním světě nemusí žádat pouze muž. Otěží se může chopit i žena. Pánové následně často prsten dokoupí.
 • Jednoduchý styl: Nenosí-li žena šperky vůbec, přilne spíše ke snubnímu prstýnku jako jedinému klenotu.

Otázka pánských zásnubních prstenů

Ač je to k nevíře, existují i pánské variace zásnubních prstenů. Nakupování se lze oddat jak v kamenných obchodech, tak na internetu. Web však nabízí širší škálu možností. Žena kupující prsten pro svého muže by se měla zaměřit na jeho osobní vkus a životní styl. Hledání vyžaduje úvahu o obvyklém outfitu a životním stylu. Sázku na jistotu značí hladký kroužek, případně zdobený jednoduchým kamenem. Pečlivé zvažování jeho povahy a přístupu k problémům evokuje jasný rozdíl mezi adekvátním prstenem a dokonalým zásnubním kroužkem.

Zásnuby jako důležitý milník

Rozhodnutí vstoupit do života společně představuje velice významný krok. Každý by si ho měl řádně rozmyslet, probrat všechna pro a proti nejen u sebe, ale i u své partnerky. Pouze tak budete mít jistotu, že váš vztah nezkrachuje s první rozmíškou, ale že spolu strávíte následující desetiletí. Zvažte osobní i společenský význam, který se v prostém slově zásnuby skrývá. Věnujte pozornost etiketě a tomu, co od vás může očekávat vaše vyvolená a její rodina.

Důležitost zásnub si říká i o pečlivé plánování. Ano, je krásné se do všeho vrhnout spontánně a teprve pak dolaďovat detaily, ale většina žen sní o nezapomenutelné romantické chvilce, se kterou se budou moci chlubit kamarádkám, dcerám i vnoučatům. Rozvažujte tedy, jak k celé věci přistoupíte. Důmyslně? S rozmyslem? Emocionálně? Vezměte v potaz i charakter a pohled vaší budoucí ženy.

Sestavte si seznam kroků, které nesmíte opominout, aby vaše úsilí nevyšlo nadarmo. Do přípravy na položení té velké otázky muži investují mnoho času i energie a byla by škoda, kdyby promarnili svůj potenciál.

Štěstí přeje připraveným!

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky