Plánování zásnub krok za krokem

„Vezmeš si mě?“ Otázka představující pro mnohé ženy splnění tajného snu, pro spousty mužů noční můru. Ne však z toho důvodu, že by se pánové nehnali do chomoutu, ale protože jsou vystaveni obrovskému tlaku. Nejprve je třeba naplnit očekávání budoucí snoubenky, která je dnes a denně masírována americkými romantickými filmy. Pak je také třeba nakrmit lačné slechy nevěstiných kamarádek, které se při vyprávění o zásnubách musí tetelit blahem. My víme, že to celé zní jako nesplnitelný úkol, ale skutečnost je daleko snazší. Jen je důležité si ujasnit pár věcí. Kterých?

Je vhodné se vyslovit?

No, tak to je otázka. Univerzální odpověď na ni ale bohužel nemáme. Za to pro vás máme pár pomocných berliček, o které se při rozhodování můžete opřít.

 • Pravděpodobně budete chtít strávit zbytek života s někým, s kým si rozumíte. A to jak ve věcech každodenních, jako je třeba způsob trávení volného času, tak ve věcech partnerských čili děti, peníze, životní postoj apod. Dovedete si vůbec představit, že spolu zestárnete?
 • Správná doba je také ta, když svatbu chcete oba dva. Nekupujte prstýnek jenom proto, že vaše milá už o svatbě mluví dlouhou dobu a vy ji nechcete zklamat. Nebo naopak se snažte nejprve zjistit, jestli už je vůbec na svatbu připravená. Pokud při zavedení hovoru na téma manželství vaše partnerka uhýbá, nejspíš ještě není ta vhodná chvíle.
 • V neposlední řadě je pravý čas na zásnuby, pokud vaši polovičku milujete (a ona vás) a nemáte na ní potřebu nic měnit. Máme tím na mysli zejména charakterové vlastnosti, barvu vlasů změní v průběhu manželství možná několikrát sama. :)
 • Na druhou stranu správný čas k zásnubám rozhodně není tehdy, pokud se váš vztah zmítá v problémech. Pokusit se zachránit partnerství touto cestou většinou nefunguje.
 • Pokud si pořád nejste jistí a máte obavy, že se svými návodnými otázkami prozradíte, domluvte se s její sestrou nebo kamarádkou, aby při sklence vína na dámské jízdě nenápadně zavedla řeč na toto téma a zjistila představy vaší nastávající. Navíc vám může rovnou pomoct vysondovat, jaký zásnubní prstýnek by si budoucí nevěsta představovala.
 • Zlatý zásnubní prsten s diamanty Megha
  Zlatý zásnubní prsten s diamanty Megha
 • Zásnubní prsten se champagne diamantem Sati
  Zásnubní prsten se champagne diamantem Sati
 • Zlatý diamantový prsten Fortunata
  Zlatý diamantový prsten Fortunata
 • Zlatý halo prsten s oválným lab-grown smaragdem a diamanty Logan
  Zlatý halo prsten s oválným lab-grown smaragdem a diamanty Logan
 • Zásnubní prsten s diamantem Eleora
  Zásnubní prsten s diamantem Eleora

Ve správný čas na správném místě

Máte v otázce žádosti o ruku své polovičky jasno? Gratulujeme! Teď už zbývá „jenom“ vybrat datum, místo a prsten.

Kdy?

Myslíte si, že zásnuby v den jejích narozenin jsou dobrý nápad? Aspoň by se dobře pamatovalo datum. To sice ano, ale dost možná vaše nastávající touží po tom, aby byl její zásnubní den jedinečný. To samé platí o Vánocích či Valentýnu. Naopak pokud se domníváte, že srdce vaší milé by zaplesalo, pokud byste se vyslovil při západu slunce na letní dovolené, máte o datu jasno.

Nebo vezměte na milost pořekadlo „do roka a do dne“ a nasaďte své milované prstýnek v tom ročním období, ve kterém byste o rok později uvítali svatbu.

Zásnuby uprostřed panenské přírody
Zásnuby uprostřed panenské přírody...
Routový brus
...nebo při adrenalinovém výšlapu do hor?

Kde a jak?

Teď se tak trochu ukáže, jak dobře svou partnerku znáte. Je spíš tradičně založená a uvítala by zásnuby doma, s voňavou vanou, šampaňským a jahodami? Nebo tvoříte nespoutaný pár a vyrazil byste jí dech originálním způsobem, třeba žádostí pod mořskou hladinou? Jedná se o vášnivou houbařku, kterou překvapí, když „náhodou“ najde prstýnek v tichém lese? Nebo byste si oba dva užili zásnuby na pódiu při koncertu vaší oblíbené kapely a před zraky tisícovky dalších lidí?

V klidu si všechny případné scénáře promyslete a popřemýšlejte, co všechno bude komfortní pro vás oba. Pokud ani jeden nejste exhibicionisti, nesnažte se napodobovat scény z amerických filmových restaurací a neuvažujte ani nad zásnubami v rámci rodinné oslavy. Navíc pokud si nejste jistí, že je vaše partnerka zralá na manželství a hrozí, že by neskákala nadšením (nebo dokonce řekla ne), bude lepší, když taková situace zůstane širokému okolí skryta.

Výběr místa pak úzce souvisí se samotným způsobem, kterým plánujete požádat. Mějte však na paměti, že čím speciálnější místo, tím více věcí se může pokazit. Nejméně náročné lokace jsou většinou ty v přírodě, i když ani větru či dešti neporučíte. Ale rozhledna na kopci bude nejspíš stát v létě i v zimě a šlapadla na rybníku si pravděpodobně budete taky moct půjčit v pondělí i pátek.

Výběr prstýnku

Tak a teď to nejdůležitější. To, co dělá zásnuby zásnubami a co ženě připomíná, že se blíží den, kdy se stane princeznou. Zásnubní prstýnek. Ale vybrat ten správný kousek není jen tak! To máte: velikost prstýnku, druh kovu, typ drahokamu, počet kamenů a jejich osazení, design prstýnku, cena… Zde opět hraje hlavní roli vkus a naturel vaší přítelkyně. Ten se dá odvodit od typu šperků, které nosí běžně. Pokud si ani tak nejste jisti, nechť vám je záchrannou tradice, která káže, že zásnubní prsten je ze zlata a zdobí jej bílý drahokam.

 • Zásnubní prsten s diamantem Iravan
  Zásnubní prsten s diamantem Iravan
 • Zlatý zásnubní prsten s morganitem a diamanty Winki
  Zlatý zásnubní prsten s morganitem a diamanty Winki
 • Zlatý topazový prsten s diamanty Alanyse
  Zlatý topazový prsten s diamanty Alanyse
 • Zlatý zásnubní diamantový prsten Wirk
  Zlatý zásnubní diamantový prsten Wirk
 • Zásnubní prsten ve tvaru růže s moissanitem a lab-grown diamanty Xalor
  Zásnubní prsten ve tvaru růže s moissanitem a lab-grown diamanty Xalor

Kdo je připraven, není zaskočen

I když se rozhodnete, že nebudete skládat zásnubní píseň, není od věci si připravit zásnubní řeč. Nemusíte si ji nutně psát na papír a zkoušet před zrcadlem (je dost možné, že si vaše nastávající stejně z této chvíle bude pamatovat pouhé „vezmeš si mě?“), ale bylo by fajn, kdyby vaše řeč měla hlavu a patu. Řiďte se srdcem, vyjádřete, co k ní cítíte a proč byste s ní chtěli strávit zbytek života.

Když budete mít kromě krabičky s tím nejcennějším připravený také pugét květin, máte u své milé plusové body. Na to se totiž dnes už tak trochu zapomíná a žena květinami nikdy nepohrdne. Tradice z dob minulých velí, že zásnubní květina by měla být o něco méně zdobnější než kytice svatební a měla by být z bílých nebo světlých květů.

A pokud se vám v tradičních vodách zalíbí, požádejte o ruku také otce nevěsty. Je to projev vyjádření úcty a respektu k rodičům vaší nastávající. Obzvlášť v dnešní době, kdy je tato tradice již překonaná. Jedná se o velmi milé gesto, kterým si šplhnete jak u rodičů, tak u své milované. Volte ale raději tu variantu, kdy se svého budoucího tchána zeptáte až po zásnubách se svou dívkou, ať ji neoberete o možnost být tou první.

Pro případ, že by vám původní plán nevyšel, mějte připravenou i variantu B. Čím více lidí bude do vašeho zásnubního nápadu zasvěceno, tím větší bude pravděpodobnost, že někdo z tohoto řetězce vypadne a vám tak může zhatit jinak geniální plán. Nebo může jeden z vás onemocnět. Tak ať nejste zklamáni a můžete z rukávu vytáhnout další eso!

Žádost o ruku

Poběží-li všechno podle vašeho scénáře, samotná žádost o ruku je pak jako strhnutí náplasti – krátká a velmi intenzivní. Pak už jen následují slzy, které na rozdíl od strhávání náplasti jsou od štěstí, a skvělý pocit euforie.

Aby se vám nepřiškrtill hlas a neklepaly ruce, předtím, než promluvíte, se několikrát zhluboka nadechněte a vydechněte (nenápadně) a teprve pak konejte. Určitě nezapomeňte pokleknout, je to gentlemanské gesto, vyjadřující úctu ke snoubence. Kdyby vám náhodou vypadl připravený text, jednoduše vyznejte svou lásku a položte tu slavnou otázku.

žádost o ruku
Pokleknout při západu slunce?
zasnuby s květinami
Prstýnek můžete darovat společně s květinou

Jak udržet vše v tajnosti

Znáte se a víte, že ten důležitý šperk schovaný doma v šuplíku mezi ponožkami by vás pokoušel jako prsten Temného pána Saurona? Schovejte si prsten u kamaráda nebo se domluvte s klenotnictvím, že si jej vyzvednete krátce před zásnubami.

Hlídejte své ruce hlavně v den D – neprozraďte se tím, že budete neustále kontrolovat krabičku s prstýnkem. I když se nám to takhle snadno píše, tvařte se a buďte zkrátka v pohodě. :)

Pokud vám záleží na tom, aby vaše nastávající nic netušila až do poslední chvíle, buďte sám sebou. A to nejen v ten hlavní okamžik, ale už při plánování zásnub. Jste-li zarytý odpůrce romantických výletů a najednou svou drahou vyvezete na piknik při západu slunce, nejspíš ta chytrá hlavička pojme podezření a odhalí vaše úmysly ještě dřív, než se stihnete vyslovit. A věřte, že tohle je dokonalý zásnubní zabiják.

Hlavně zachovejte klid! Ať už vyberete jakýkoli způsob a řeknete cokoli (zazní-li na konci ta správná otázka), vaše milá bude u vytržení a určitě odemknete stavidla šťastných slz. Ano, v téměř každé ženě dřímá romantická dušička, která si potají přeje zamilovanou scénu jako z filmu. Ale ať už se vyslovíte jakkoli, ta chvíle bude už navždy vaše a určitě na ni budete oba dva s láskou a úsměvem na rtech vzpomínat do konce života.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky