7 mýtů o zásnubních prstenech aneb zbavte se předsudků

Nákup zásnubního prstenu se podobá nákupu auta. Zásnubní prsten ani auto nevybíráme jen tak impulzivně, když vidíme reklamu, nebo na základě své oblíbené barvy. I před nákupem auta si zjišťujeme co nejvíce informací - o značce auta, motoru, spotřebě, výkonu. Důkladně zvážíme své požadavky a představy, určíme si, kolik můžeme za auto utratit a jak ho budeme financovat. Při nákupu auta je samozřejmě důležitý i náš osobní vkus a preference, ale rozhodovat bychom se měli na základě zjištěných informací. A tak to platí i při nákupu zásnubního prstenu.

V první řadě je potřeba se o světě šperků něco naučit a při nákupu se poté řídit poměrem kvality a ceny. V tomto článku vás seznámíme s několika mýty, se kterými se při zjišťování informací o zásnubních prstenech můžete setkat, ale kterými byste se neměli při nákupu nechat ovlivnit.

1. Zásnubní prsten musí být drahý, jeho cena by měla odpovídat alespoň 2-3 měsíčním platům

Přesný údaj o počtu měsíčních platů, které byste měli investovat do zásnubního prstenu, je asi nejčastějším mýtem, se kterým se při nákupu zásnubního prstenu setkáte. Mnozí oceňují, že mají jasnou představu, jakou finanční částku by za zásnubní prsten měli utratit, a proto se nad nesmyslností tohoto dogmatu dále nezamýšlejí. Ve skutečnosti je toto doporučení promyšleným marketingovým tahem.

Drahý diamantový zásnubní prsten je vcelku romantická věc. Ale jenom do chvíle, než zjistíte, že si nemůžete dovolit pozvat na svatbu všechny sestřenice a bratrance, konečně si koupit novou kuchyňskou linku a jet na líbánky k moři, protože zásnubní prsten vás vyšel natolik, že po zásnubách vám na další investice nezbude ani koruna. Při nákupu zásnubního prstenu je potřeba nenechat se unést krásou šperku, ale je dobré myslet na rozpočet, který jste si na nákup šperku stanovili. A ne na rozpočet, který vám určí prodejce šperku. Přečtěte si více o tom, kolik byste měli za prsten utratit.

2. Zásnubní prsten musí mít diamant

Stejně jako předchozí mýtus, i tato pověra byla promyšleným marketingovým tahem na zákazníky amerického klenotnictví (a také těžební společnosti) De Beers. Při výběru zásnubního prstenu se vůbec nemusíte omezit na diamanty. I jiné drahokamy mohou na ruce dámy vykouzlit nádherný klenot! Mezi ty nejtradičnější patřízásnubní prsteny se smaragdem, prsteny s rubínem nebo oblíbené zásnubní prstýnky se safírem. Vybírat můžete ale i z dalších drahokamů. Muži s oblibou sahají po perlových zásnubních prstenech i topazových prstenech. Představivosti se meze nekladou a pokud si nevíte rady, podle čeho drahokam vybrat, zkuste zvolit drahokam podle jejího měsíce narození, podle znamení zvěrokruhu nebo podle sil a schopností jednotlivých drahokamů.

 • Zásnubní vintage prsten s diamantem Lerien
  Zásnubní vintage prsten s diamantem Lerien
 • Halo zásnubní prsten plný diamantů Mevlie
  Halo zásnubní prsten plný diamantů Mevlie
 • Zásnubní prsten s modrým diamantem Sati
  Zásnubní prsten s modrým diamantem Sati
 • Zlatý zásnubní prsten s rubínem Mala
  Zlatý zásnubní prsten s rubínem Mala
 • Noblesní zásnubní prsten s lab-grown diamanty Wirk
  Noblesní zásnubní prsten s lab-grown diamanty Wirk

3. Čím větší diamant, tím lépe

U diamantů skutečně platí, že na velikosti nezáleží. Pokud jste pevně rozhodnuti pro diamantovou klasiku, doporučujeme preferovat kvalitu (vyšší stupeň čistoty, lepší barvu a výbrus, certifikát) nad kvantitou (váha v karátech). Také si ověřte, že za své peníze dostanete adekvátní služby - například dodatečnou úpravu velikosti prstenu v případě, že se netrefíte do té správné, nebo doživotní záruku a ochotu prodejce pomoci vám i po nákupu.

4. Žluté zlato se nenosí

Je pravdou, že bílé zlato, platina a jiné moderní kovy jsou momentálně velmi in a mnohé ženy je preferují. Statistiky ukazují, že až 75 % prstenů je vyrobených z bílého zlata. Nenechte se však ovlivnit módními trendy - prstýnek se přeci nenosí jedno léto, ale celý život, a proto by měl v první řadě vyhovovat vkusu své nositelky, ne podléhat módním trendům. Při výběru kovu se řiďte i tím, jaké další šperky vaše přítelkyně nosí. Pokud se chcete o různých kovech dozvědět více, podívejte se na tento článek.

5. Zásnubní prsten má mít jeden kamínek

Nenechte se ovlivnit dogmaty, která vám předepisují, jak by měl zásnubní prsten vypadat! Šperk bude jen váš, a tak by měl vypadat tak, jak chcete vy. Nemusí to nutně být prsten s diamantem, zaměřit se můžete i na zásnubní prsteny s postranními kamínky či zásnubní prsteny se třemi kameny. Stále oblíbenějšími se stávají také zásnubní prsteny ve stylu halo.

6. Zásnubní prsten má být překvapením

Ženy začnou nad případným manželstvím často uvažovat o mnoho dříve než jejich partneři. Proto je víc než pravděpodobné, že když začal na zásnuby pomýšlet muž, tak ona o nich sní už delší dobu. Zdá se vám, že každý muž překvapí svou partnerku se zásnubním prstenem jako v amerických romantických filmech? Zdání klame, protože až 60 % párů vybírá zásnubní prsten společně.

7. Zásnubní prsten je třeba kupovat ve značkových kamenných klenotnictvích

I místo nákupu prstýnku je jen a jen na vás a na vašich preferencích. Mnoho lidí sní o prstýnku konkrétní značky. Je však třeba myslet na to, že značku prstenu (například na rozdíl od oblečení nebo auta) nikdo neuvidí. A jako ve všech odvětvích, i v klenotnictví si u známých prodejců za značku pěkně připlatíte.

Mnoho párů tak upouští i od nákupu prstenu v kamenných obchodech a vybírají si šperk na internetu. Internetová klenotnictví mají často nižší ceny a neporovnatelně vyšší výběr. Jiní snoubenci zase výběr kombinují - prsten si vybírají v kamenném obchodě a pak jej zakoupí na internetu, někdy i za poloviční cenu.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky