Kolik by měl stát zásnubní prsten aneb zapomeňte na pravidla a mýty

Při výběru zásnubního prstenu může vyvstat hned několik otázek. Jakou velikost mám zvolit? Jaký design se bude mojí přítelkyni líbit? A kolik je vhodné do prstenu investovat? Přesně s touto poslední otázkou se vám v následujícím článku pokusíme pomoci a představíme vám pár tipů, jak nalézt správné řešení tak, aby všechny strany byly spokojené a žádost o ruku proběhla jako po másle.


Co se tradovalo v minulosti?

Slyšeli jste už někdy o „pravidle“, že prsten by měl stát dva nebo tři měsíční platy? Promyšlená marketingová strategie společnosti De Beers přesvědčila (nebo stále přesvědčuje) většinu kupujících o tom, že výše uvedená částka přesně odpovídá tomu, kolik by se mělo za prsten utratit. Nejedná se však o nic jiného než o šikovný reklamní tah. Vše začalo ve 30. letech 20. století, kdy firma odstartovala kampaň, v níž doporučovala kupovat zásnubní prsten v ceně měsíčního platu. Na dva měsíční platy se částka zvýšila v 80. letech. A na japonském trhu podnik zneužil smysl místních mužů pro čest a dobrou pověst a vhodnou cenu nastavil dokonce na částku odpovídající tříměsíčnímu platu. Informaci o dvou či třech měsíčních platech tedy neberte příliš vážně, vždyť firma De Beers patří těžební diamantové společnosti, která rovněž prosadila myšlenku, že zásnubní prsten by měly zdobit diamanty. (Jistě vám bude povědomý jejich slogan „Diamant je navždy“.) Nenechte se tedy tímto mýtem o ceně svázat. V dnešní době žádná podobná zásada neplatí a je opravdu pouze na vás a vašem rozhodnutí (a vaší finanční situaci), kolik se rozhodnete za zásnubní prsten zaplatit. V současnosti stále více párů přistupuje ke koupi zásnubního prstenu svým vlastním způsobem, ani vy se proto nemusíte ohlížet na žádná pravidla a mít pocit, že pokud snad za prsten utratíte menší částku, budete považovaný za šetřílka. Pokud byste však chtěli mít představu, kolik muži průměrně investují do tohoto klenotu, tak podle nejnovějších průzkumů to jsou přibližně tři týdenní platy. Tento fakt můžete brát jako novodobé dogma, nic však není pevně stanovené.

Pro každého je prsten důležitý jinak a každá žena má jinou představu. Některým se líbí jednoduchost a symbolika klenotu, jiné hledají luxus a velkolepost. Pro některou ženu může představovat zásnubní prsten s blýskajícím se diamantem důkaz lásky, a pokud budete na šperku šetřit, může mít pocit, že si jí tolik neceníte. Jiná naopak prstýnku tak velký smysl nepřikládá a více pro ni budou znamenat vaše slova, kterými jí vysvětlíte, proč zrovna s ní chcete strávit zbytek svého života.

Na co hledět při rozhodování o ceně zásnubního prstenu?

Řada párů v dnešní době vybírá prsten společně, a právě tento moment se hodí pro diskuzi nejen o vzhledu a zpracování prstenu, ale i k rozhodnutí, za kolik peněz chcete prsten koupit. A i když touží vaše přítelkyně po překvapení a chce nechat výběr prstenu čistě na vás, částka, kterou chcete a můžete za prsten utratit, je to první, co byste měli před koupí promyslet. Tak, milí pánové, co je třeba při rozhodování se o rozpočtu na zásnubní prsten zvážit?

Finanční možnosti

Před koupí prstenu se hodí si říci, kolik mohu investovat a jakou cenovou kategorii si mohu dovolit. Při tomto prvním a velmi důležitém kroku si určíte hranice, ve kterých se chcete pohybovat. I když o ruku žádáte pouze jednou za život a takhle jedinečná chvíle se už nikdy nebude opakovat, nedoporučujeme vám si brát půjčky; vždyť požádání o ruku je v první řadě o lásce a ne o ceně zásnubního prstenu.

Tip: Při koupi prstenu určitě zvažte i to, jaké další větší výdaje vás v nejbližší době čekají. Nezapomínejte, že po zásnubách následuje dříve či později svatba, s níž se pojí další náklady. A tím to v žádném případě nekončí, spíše naopak :)

Význam prstenu pro přítelkyni

Jak jsme již zmínili výše, abychom se trefili do černého, je třeba vědět, jakou důležitost vaše polovička přikládá ceně anebo vzhledu prstenu. Jedná se u ní hlavně o celkový dojem, který nabude, když se vyslovíte: o místo, atmosféru či symboliku prstene? Nebo je to ten typ ženy, která ocení něco netradičnějšího a dražšího, díky čemuž se bude cítit výjimečně a důležitě?

Styl vaší přítelkyně

Ve vašem rozhodování o ceně prstenu vám též může dosti pomoci obsah šatníku a celkový styl oblečení, které má vaše přítelkyně v oblibě. Nosí ráda exkluzivní módu a drahé značky? Anebo spíš navštěvuje second handy a obléká levné věci? Ať už je to tak, či onak, zásnuby se označují za předzvěst svatby a jde hlavně o harmonické partnerství a lásku, které hodnotově převyšují cenu prstenu.

Jak často bude vaše partnerka zásnubní prsten nosit?

Pokud patří vaše polovička mezi ženy, které si přejí nosit zásnubní prsten každý den, stojí za zvážení, jestli je velmi drahý prsten optimální volbou. Při běžném a častém nošení se může prsten poškrábat anebo v tom nejhorším případě i ztratit, což by při vysoké ceně prstenu mohlo být přinejmenším nepříjemné.

Tip: Víte-li, že vaše přítelkyně bude nosit prsten často, a zároveň chcete pořídit dražší šperk, doporučujeme popřemýšlet i nad výrobou makety prstenu, která je určená právě pro každodenní nošení. Je k nerozeznání od originálu, ale její ztráta nebo poškození nebude tolik mrzet.

Šperk jako investice?

Dědit zásnubní prsten z generace na generaci? Pokud zbožňujete rodinné tradice a chcete-li zavést dědění rodinných klenotů, zkuste se na prsten dívat jako na investici. Aby šperk vydržel roky nošení a předávání z pokolení na pokolení, vybírejte kvalitní provedení se zaručenou dlouhou životností.

Tip: Ať už se rozhodnete za prsten utratit jakoukoliv částku, jistě chcete za své peníze dostat to nejlepší možné. Chcete-li zůstat u klasiky a pořídit prsten s diamantem, připravili jsme pro vás pár tipů na to, na co si dát při výběru toho správného kamene pozor a jak při nákupu ušetřit. Příspěvek si přečtěte zde.

Poté, co si ujasníte finanční sumu, kterou do zásnubního prstenu chcete investovat, je důležitý samotný výběr šperku. Protože víme, že tato volba nebývá vždy úplně snadná, připravili jsme pro vás pomocníka, který vám dilema možná ulehčí. Stačí, když mu svůj rozpočet prozradíte a z několika ženských stylů si zvolíte ten, který se nejvíce podobá vaší milované.

RADA NA ZÁVĚR: Nezapomínejte na fakt, že není důležité, kolik utratíte za prsten, ale že v první řadě jde hlavně o symbol lásky a budoucího manželského závazku.