Kolik by měl stát zásnubní prsten aneb zapomeňte na pravidla a mýty

Při výběru zásnubního prstýnku může vyvstat hned několik otázek. Jakou velikost mám zvolit? Jaký design se bude mojí přítelkyni líbit? A jaká by měla být cena zásnubního prstenu? Přesně s touto poslední otázkou se vám v následujícím článku pokusíme pomoci a představíme vám pár tipů, jak nalézt správné řešení tak, aby všechny strany byly spokojené a žádost o ruku proběhla jako po másle.

Co se tradovalo v minulosti?

Slyšeli jste už někdy o „pravidle“, že cena zásnubního prstenu by se měla rovnat dvěma až třem měsíčním platům? Promyšlená marketingová strategie společnosti De Beers přesvědčila (nebo stále přesvědčuje) většinu kupujících o tom, že výše uvedená částka přesně odpovídá tomu, kolik by se mělo za prsten utratit. Nejedná se však o nic jiného než o šikovný reklamní tah. Vše začalo ve 30. letech 20. století, kdy firma odstartovala kampaň, v níž doporučovala kupovat zásnubní prstenýnek v ceně měsíčního platu. Na dva měsíční platy se částka zvýšila v 80. letech. A na japonském trhu podnik zneužil smysl místních mužů pro čest a dobrou pověst a vhodnou cenu nastavil dokonce na částku odpovídající tříměsíčnímu platu. Informaci o dvou či třech měsíčních platech tedy neberte příliš vážně, vždyť firma De Beers patří těžební diamantové společnosti, která rovněž prosadila myšlenku, že zásnubní prsten by měly zdobit diamanty. (Jistě vám bude povědomý jejich slogan „Diamant je navždy“.)

Nenechte se tedy tímto mýtem o ceně zásnubního prstenu svázat. V dnešní době žádná podobná zásada neplatí a je opravdu pouze na vás a vašem rozhodnutí (a vaší finanční situaci), jak bude zásnubní prsten vypadat a kolik se rozhodnete za něj zaplatit. V současnosti stále více párů přistupuje ke koupi zásnubního prstýnku takzvaně „po svém“, ani vy se proto nemusíte ohlížet na žádná pravidla a mít pocit, že pokud snad za prsten utratíte menší částku, budete považovaný za šetřílka. Pokud byste však chtěli mít představu, jaká je v dnešní době cena průměrného zásnubního prstenu, tak podle nejnovějších průzkumů to jsou přibližně tři týdenní platy. Tento fakt můžete brát jako novodobé dogma, nic však není pevně stanovené.

Pro každého je prsten důležitý jinak a každá žena má jinou představu. Některým se líbí jednoduchost a symbolika klenotu, jiné hledají luxus a velkolepost. Pro některou ženu může představovat zásnubní prsten s blýskajícím se diamantem důkaz lásky, a pokud budete na šperku šetřit, může mít pocit, že si jí tolik neceníte. Jiná naopak ceně zásnubního prstenu tak velký smysl nepřikládá a více pro ni budou znamenat vaše slova, kterými jí vysvětlíte, proč zrovna s ní chcete strávit zbytek svého života.

 • Zásnubní prsten s diamanty Dalea
  Zásnubní prsten s diamanty Dalea
 • Zásnubní prsten s topazem a diamanty Mita
  Zásnubní prsten s topazem a diamanty Mita
 • Mystický zásnubní prsten s 1ct černým diamantem Mukti
  Mystický zásnubní prsten s 1ct černým diamantem Mukti
 • Zásnubní prsten s diamantem Hetal
  Zásnubní prsten s diamantem Hetal
 • Zásnubní prsten s certifikovaným fancy pink lab-grown diamantem Bayo
  Zásnubní prsten s certifikovaným fancy pink lab-grown diamantem Bayo

Je nutné koupit zásnubní prsten s diamantem?

Ve chvíli, kdy se začnete poohlížet po tom pravém zásnubním prstenu, z většiny koutů se na vás pravděpodobně bude usmívat čirá záře třpytivých diamantů. Krabička ukrývající diamantový zásnubní prstýnek je zcela jistě nestárnoucí klasikou, se kterou muži u svých partnerek bodují již po celé generace. To ovšem neznamená, že vy svou vyvolenou ženu nemůžete obdarovat prstenem ukrývajícím jiný drahokam – diamant rozhodně není nutnost, o to více v dnešní době, kdy nám trh nabízí široké množství jiných variant. Zvolit klidně můžete kámen barevný, jako je například temně modrý safír, vášnivě červený rubín nebo něžně růžový morganit. Barevné drahokamy jsou nejen originální a zajímavou volbou, ale navíc jsou většinou výrazně levnější než diamanty, za stejnou cenu si proto můžete dovolit větší kámen.

Toužíte-li přeci jen po čiré klasice, ale diamant je pro vás finančně nedostupný, měli bychom pro vás jeden tajný tip. Už jste někdy slyšeli o moissanitu? Jedná se o drahý kámen, který je na první pohled od diamantu nerozpoznatelný – díky tomu, že je laboratorně vytvořený, neobsahuje žádné inkluze a jeho vzhled je tak zcela bezchybný. Zároveň se jedná o velmi tvrdý a kvalitní kámen, který se svými vlastnostmi s diamantem může směle poměřovat. Jeho cena je ale ve srovnání s diamantem výrazně nižší, což vaše peněženka jistě ocení.

Pokud se pro zásnubní prsten s moissanitem rozhodnete, určitě svou partnerku nezkoušejte ošálit a netvrďte jí, že dostala šperk s diamantem – ačkoliv to její oko pravděpodobně nerozpozná, upřímnost je přeci jedním ze základních pilířů manželství. :)

Na co hledět při rozhodování o ceně zásnubního prstenu?

Řada párů v dnešní době vybírá zásnubní prstýnek společně, a právě tento moment se hodí pro diskuzi nejen o tom, jak má zásnubní prsten vypadat, ale i k rozhodnutí, jakou částku za něj utratíte. A i když touží vaše přítelkyně po překvapení a chce nechat výběr prstenu čistě na vás, částka, kterou chcete a můžete za prsten utratit, je to první, co byste měli před koupí promyslet. Tak, milí pánové, co je třeba při rozhodování se o finanční hodnotě zásnubního prstenu zvážit?

Finanční možnosti

Před koupí šperku je vhodné si stanovit, kolik chci investovat a jakou cenovou kategorii si mohu dovolit. Při tomto prvním a velmi důležitém kroku si určíte hranice, ve kterých se chcete pohybovat. I když o ruku žádáte pouze jednou za život a takhle jedinečná chvíle se už nikdy nebude opakovat, nedoporučujeme vám si brát půjčky; vždyť požádání o ruku je v první řadě o lásce a ne o ceně zásnubního prstenu.

Tip: Při koupi zásnubního prstýnku určitě zvažte i to, jaké další větší výdaje vás v nejbližší době čekají. Nezapomínejte, že po zásnubách následuje dříve či později svatba, s níž se pojí další náklady. A tím to v žádném případě nekončí, spíše naopak :)

Význam prstenu pro přítelkyni

Jak jsme již zmínili výše, abychom se trefili do černého, je třeba vědět, jakou důležitost vaše polovička přikládá ceně anebo vzhledu prstenu. Jedná se u ní hlavně o celkový dojem, který nabude, když se vyslovíte: o místo, atmosféru či symboliku prstene? Nebo je to ten typ ženy, která ocení něco netradičnějšího a dražšího, jako například zásnubní prsten s diamantem, díky čemuž se bude cítit výjimečně a důležitě?

Styl vaší přítelkyně

Ve vašem rozhodování o tom, jak vybrat zásnubní prsten, vám též může dosti pomoci obsah šatníku a celkový styl oblečení, které má vaše přítelkyně v oblibě. Nosí ráda exkluzivní módu a drahé značky? Anebo spíš navštěvuje second handy a obléká levné věci? Ať už je to tak, či onak, zásnuby se označují za předzvěst svatby a jde hlavně o harmonické partnerství a lásku, které hodnotově převyšují cenu prstenu.

 • Zlatý prsten s rubínem a diamanty Arya
  Zlatý prsten s rubínem a diamanty Arya
 • Zásnubní prsten se smaragdem a diamanty Sheldo
  Zásnubní prsten se smaragdem a diamanty Sheldo
 • Zásnubní prsten s moissanitem Eleora
  Zásnubní prsten s moissanitem Eleora
 • Zlatý halo prsten s lab-grown diamanty Avila
  Zlatý halo prsten s lab-grown diamanty Avila
 • Zásnubní prsten s emerald diamantem Adva
  Zásnubní prsten s emerald diamantem Adva

Jak často bude vaše partnerka zásnubní prsten nosit?

Pokud patří vaše polovička mezi ženy, které si přejí nosit zásnubní prsten každý den, stojí za zvážení, jestli je například velmi drahý zásnubní prsten s diamantem optimální volbou. Při běžném a častém nošení se může prsten poškrábat anebo v tom nejhorším případě i ztratit, což by při vysoké ceně prstenu mohlo být přinejmenším nepříjemné.

Tip: Víte-li, že vaše přítelkyně bude nosit prsten často, a zároveň chcete pořídit dražší šperk, doporučujeme popřemýšlet i nad výrobou makety prstenu, která je určená právě pro každodenní nošení. Je k nerozeznání od originálu, ale její ztráta nebo poškození nebude tolik mrzet.

Šperk jako investice?

Dědit zásnubní prsten z generace na generaci? Pokud zbožňujete rodinné tradice a chcete-li zavést dědění rodinných klenotů, zkuste se na zásnubní prstýnek dívat jako na investici. Aby šperk vydržel roky nošení a předávání z pokolení na pokolení, vybírejte kvalitní provedení, které zaručují vysokou hodnotu zásnubního prstenu.

RADA NA ZÁVĚR: Nezapomínejte na fakt, že není důležité, kolik za zásnubní prsten utratíte a zda ho koupíte třeba v proslulé Praze, online či někde úplně jinde. V první řadě jde přeci hlavně o symbol lásky a budoucího manželského závazku.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky