Kdo platí svatbu?

Těšíte se, až spolu stanete před oltářem a řeknete si své ano? A pak to s rodinou a přáteli náležitě oslavíte? Před významným okamžikem vás ale ještě čeká hodně zařizování, plánování a počítání. Podívejme se dneska na zoubek financování svatby a zjistěme, co kdo platí.

Určitě doporučujeme stanovit si pevný rozpočet a výdaje pravidelně kontrolovat. Pamatujte si, že největší náklady připadnou na obřad a následnou hostinu, často spojenou s ubytováním přítomných.

Když plánujete svatbu, věřte, že nastavení financování bude důležitou součástí toho, aby vše proběhlo bez stresu a šťastně. To, jak diskuzi zvládnete (snad i víc než původ peněz), může utvářet vztahy v rodině ještě dlouhé roky po sňatku. A drahá svatba může ovlivňovat váš domácí rozpočet i během prvních let manželství.

Svatba

V kostce

  • Svatbu podle tradice platí rodina nevěsty, ale od tohoto zvyku se rychle upouští.
  • Páry si stále častěji financují alespoň polovinu nákladů.
  • Včasné plánování a písemné rozvržení rozpočtu pomůžou se vyvarovat nedorozuměním ohledně toho, kdo financuje svatbu.
  • Vytvoření společného svatebního účtu představuje dobrý a chytrý krok.
  • Pamatujte, že neexistuje žádné nařízení, kdo má jaké výdaje hradit.

Svatební etiketa podle tradice

Standardní představa o tom, že svatbu platí nevěstina rodina, vychází z tradice věna. Otec novomanželky po svatbě převáděl majetek nebo peníze na manžela nebo jeho rodinu.

Zásnubní večírek

Náklady na zásnubní párty jdou zpravidla za nevěstinou rodinou. Večírek se zpravidla pořádá v jejím domě jako způsob spojit a seznámit dvě rodiny. Nicméně nejedná se o pravidlo, takže snoubenci můžou vybrat jakékoliv prostředí.

Obřad

Strana nevěsty obvykle platí za kostel, synagogu, jednoduše prostor, kde se svatba odehraje. Do jejího rozpočtu pak spadá i hostina, hudba, pozornosti pro hosty a zařízení ubytování. Ženich s rodinou zase hradí oficiální poplatky a obřad.

Svatební oblečení

Šaty, závoj, doplňky, účes a líčení pro nevěstu platí její blízcí. Oděv pro ženicha zas ti jeho. Make-up a úpravu vlasů svědkyni nebo družičkám často zařizuje nevěsta, jejich šaty se hradí nevěstinou rodinou, případně si je dívky kupují samy. Podstatné je se domluvit.

Dárky pro nejbližší

Jako malé poděkování pořizují nevěsta a ženich dárečky pro ty, kteří je nejvíc podpořili. Zpravidla se jedná o drobnosti, které si obdarovaní můžou vzít na sebe během svatby. Bývají to šperky a kravaty.

Svatba

Květiny

Květinovou výzdobu (včetně chupy, pokud se jedná o židovskou svatbu) na obřad a recepci platí nevěstina rodina, stejně tak kytice a květinové ozdoby pro družičky. Na ženichovu rodinu zbývá kytice pro nevěstu, květiny na živůtek pro maminky a babičky a další svatební hosty.

Ženichova rodina

V průběhu staletí se výdaje na zkušební večeři, líbánky nebo alkohol na svatební hostině přesunuly na účet ženichovy rodiny. Spadají sem taky náklady na svatební dar pro novomanžele.

Sám ženich následně hradí následující položky:

 • Zásnubní prsten a snubní prstýnky
 • Oddávající
 • Dárky pro svědka a mládence
 • Dárek ke svatebnímu dni pro nevěstu
 • Květiny do klopy pro svatebčany a svatební kytici pro nevěstu

Uvedený model se ale postupně mění. Snoubenci si plánování svateb přizpůsobují, berou se až po rozběhnutí kariéry, kdy jsou finančně nezávislí. Celou svatbu, nebo většinu nákladů si proto platí sami.

 • Eternity prsten s moissanity a plochý pánský prsten Hvala
  Eternity prsten s moissanity a plochý pánský prsten Hvala
 • Zlaté ploché snubní prsteny s diamanty Yorik
  Zlaté ploché snubní prsteny s diamanty Yorik
 • Dámský eternity prsten s diamanty a rubíny a pánský plochý prsten Diamanta
  Dámský eternity prsten s diamanty a rubíny a pánský plochý prsten Diamanta
 • Eternity prsten s moissanity a pánský komfortní snubní prsten Lorne
  Eternity prsten s moissanity a pánský komfortní snubní prsten Lorne
 • Eternity prsten s lab-grown diamanty a pánský komfortní prsten Mirica
  Eternity prsten s lab-grown diamanty a pánský komfortní prsten Mirica

Jak rozdělit svatební výdaje

Čím dřív tuto otázku proberete, tím líp. Šetření na svatební výdaje často vyžaduje určitou finanční strategii.

 • Začněte se svým rozpočtem

Bez ohledu na to, kdo co bude platit, si nejprve musíte připravit rozpočet. Někdy budete muset upřednostnit nějaké výdaje před jinými. Dávejte vždycky pozor, ať jsou celkové náklady realistické. Podle různých výzkumů se traduje, že páry utratí za svatbu téměř o třetinu víc, než původně plánovaly. Dejte si na to pozor a připravte si rezervu.

 • Kompromisy

Pokud trváte na konkrétním místě na obřad nebo hostinu a jde o dražší prostory, budete muset ušetřit jinde. Začněte při plánování s tím, co si můžete dovolit. Pak se obraťte na své blízké, jestli by vám s některými náklady nepomohli. v případě neomezených výdajů a touze po luxusní svatbě se řiďte jenom svými představami.

 • Určete si, kolik si můžete dovolit zaplatit

Domluvte si podíl na nákladech. Do úvah zahrňte finanční možnosti své rodiny, abyste se nikde zbytečně nezadlužili. Perfektním nápadem je založit si společný svatební účet, ze kterého budete vše platit. Podstatné je domluvit se tak, aby všechny strany byly spokojené.

Svatba

Registrovaná partnerství

Určitě vás zajímá, zda existují pravidla pro stejnopohlavní páry. Většina dvojic si náklady na svatbu hradí z vlastní kapsy. Je tedy velmi důležité jasně rozhodnout, zda si výdaje rozdělí 50 na 50, nebo podle svých příjmů, úspor a schopnosti splácet případnou půjčku.

Tradiční rozdělení nákladů

Zkuste se podívat do naší tahákové tabulky, abyste viděli, jaké náklady můžete při svatebním plánování do svého rozpočtu zahrnout. Položky jsme rozdělili podle toho, zda je standardně platila spíš nevěstina nebo ženichova rodina. Ale jak už bylo několikrát zmíněno, rozložení nákladů záleží pouze na vaší domluvě.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Nevěstina rodinaŽenichova rodina
Svatební šaty včetně doplňků, šaty a doplňky pro družičky, oblečení pro nevěstu na cestu na líbánky, kadeřnické a kosmetické služby, doprava na svatební obřad a hostinu, doprava nevěsty a ženicha z obřadu na hostinu, fotografování a natáčení svatby, květiny, pronájem místa a dekorace, svatební dort, catering, pozornosti, nápoje, zábava, zásnubní večírek, svatební pojištění, nocleh pro blízkou rodinu, dárky pro ženichovu rodinuOblečení pro ženicha, jeho svědka a mládence, doprava na obřad pro ženicha a jeho doprovod, doprava pro nevěstu a ženicha z hostiny, květiny pro dámy a hosty, poplatky za obřad, za registraci místa na svatbu, líbánky včetně pojištění, kapesné na líbánky, dárky pro družičky a svědka, dárky pro nevěstiny rodiče, svatební oznámení, svatební noc v hotelu

Sečteno a podtrženo

Rozhodování o tom, co kdo platí na svatbě, by nemělo být zdrojem stresu. Spolupráce snoubenců na přípravě rozpočtu a prodiskutování nákladů s rodinami pomůže najít uspořádání, které bude vyhovovat všem. A na konci dne pamatujte na to, že vaše rozhodnutí má odrážet vaše osobní hodnoty a finanční možnosti.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky