Typy klasických i netradičních snubních prstenů

Volba snubního prstenu se podobá výběru životního partnera – vždyť i tento kroužek vás bude provázet až do konce vašich dní. Obroučka symbolizuje závazek a to, že její nositelka ani nositel již nejsou k mání, zůstává proto na prsteníčku levé ruky neustále až na drobné výjimky (jako je úklid, sport a aplikace kosmetických produktů). Proto má smysl zvolit prstýnek, který již na první pohled působí komfortně, který lze bez problémů nosit každý den a který odpovídá vašim nárokům a životnímu stylu. K důležitým prvkům při rozhodování patří kromě textury a typu kovu či správné šířky i vhodný profil kroužku. V tomto článku se proto zaměříme na výhody nejčastěji používaných průřezů snubních prstenů, které najdete i v naší nabídce zlatých, platinových, karbonových a titanových snubních prstenů.

Jaký vybrat typ: srovnání jednotlivých modelů

U zlatých a platinových prstenů můžete vybírat ze čtyř typů: komfortní, plochý, kulatý a půlkulatý. Karbonové snubní prsteny nabízí další dva typy: mírně zaoblený a plochý se zkosenými hranami. Jednotlivé typy se liší tvarem vnitřní a vnější plošky, které jsou buď rovné, nebo vypouklé, což v různých kombinacích vytváří výsledný profil obroučky a s tím spojený vizuální dojem. Zároveň je při výběru prstenů třeba vzít v úvahu i praktické hledisko, neboť tvar obroučky ovlivňuje to, jak pohodlně se prsten nandavá a sundavá, což je při každodenním nošení obzvlášť důležité.

Typy snubního prstenu

Vizuální hledisko

V zásadě lze říci, že jednotlivé modely jsou si velmi podobné a rozdíly mezi nimi jsou pouze drobné. Na první pohled nemusí být ani patrné, záleží na tom, jak je vaše oko cvičené a jak velký smysl pro detail je vám vlastní :) Pokud bychom mezi sebe postavili všechny tři typy stejné velikosti a šířky, opticky nejužší vypadá půlkulatý profil, jehož vnější ploška je výrazněji zaoblená. O něco širší se zdá komfortní typ a jako opticky nejširší působí plochý typ, jehož vnější ploška je rovná.

Praktické hledisko

Tvar vnitřní plošky má vliv na to, jak pohodlně se prsten nasazuje a sundavá. Pokud je vnitřek zaoblený, obroučka na prst vklouzne hladce. V tom spočívá největší výhoda komfortního a plochého typu ve srovnání s půlkulatým, který má vnitřní plošku rovnou. Pohodlnost těchto modelů oceníte nejen při každodenním nošení a častém nasazování a sundavání, ale i v případě, že máte širší klouby na prstech, které mohou při nasazování a sundavání prstenu působit trochu obtíže. Zároveň lze říci, že čím je obroučka užší, tím je manipulace s ní po prstu příjemnější.

Cenové hledisko

Cena snubních prstenů se liší podle množství použitého materiálu. Mezi jednotlivými modely (komfortní, plochý nebo půlkulatý) rozdíl není. Platí však, že čím větší velikost a širší obroučku stejného typu zvolíte, tím více kovu se při výrobě spotřebuje. Cenové rozdíly pro různé velikosti jsou pouze minimální, výslednou cenu více ovlivní zvolená šířka. Barevné provedení a to, jestli zvolíte žlutý, bílý nebo růžový kov, na konečnou cenu žádný vliv nemá. Výjimkou jsou karbonové a titanové prsteny, které kromě toho, že jsou hypoalergenní, patří mezi cenově dostupnější materiály.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Komfortní typ (court)

Komfortní profil snubního prstenu se bez pochyby řadí ke stálicím svatebního nebe. Důvodem jeho popularity může být mimo jiné i to, že se velice příjemně nosí, neboť jeho vnější i vnitřní ploška jsou lehce zakřivené. Průměr prstenu měřený uprostřed je nižší než průměr získaný mezi okraji a z profilu obroučka připomíná zrnko čočky.

Tento typ je velmi pohodlný na nošení. Pánové ocení elegantní vnitřní zakřivení prstenu, protože se jim šperk bude snáze přetahovat přes kloub prsteníku. Profil komfortního typu obroučky se nezařezává, a proto vyniká pohodlím. V obvyklé šířce 2 – 5 mm nositele netlačí žádné ostré hrany.

Za možnou nevýhodu lze považovat snad jen to, že prstýnek leží výše na prstu a mohou se pod ním snáze usazovat drobné nečistoty. Při správné péči a dodržování základních doporučení (sundavání prstýnku při úklidu, sportu, vaření a dalších činnostech) to však není vůbec problém.

Komfortní snubní prsten
Komfortní typ je nejpopulárnějším typem snubních prstenů.

Plochý typ (flat court)

Obroučka moderního vzhledu se vyznačuje vnější ploškou rovnou a vnitřní jemně zaoblenou. Lehce zakřivená skrytá část prstenu nabízí dostatečné pohodlí jak při navlékání, tak při stahování z prstu. Při pohledu na průřez kroužku lze spatřit zrcadlově obrácené písmeno D.

Tento typ profilu padne do oka všem milovníkům současných trendů, kteří se nechtějí připravit o komfort a příjemně se nosící snubní šperk. Při pohledu svrchu se zdá, že má prstýnek moderní ostré a jasné hrany, přesto vzhledem k zakřivenému vnitřnímu designu na prstu pěkně sedí a nezařezává se do kůže. Jeho strukturovaný vzhled přitahuje všechny, kdo si libují v minimalismu.

Plochý snubní prsten
Plochý typ snubního prstenu vypadá moderně, a přesto se dobře nosí.

Půlkulatý typ (D shape)

Tento typ přesně odpovídá svému názvu: vnitřní plošku má plochou, kdežto ta vnější svým vystouplým tvarem připomíná písmeno D. Vnitřní průměr prstenu měřený v jakémkoliv místě se neliší. Tradiční design prověřila staletí, po která si jej snoubenci před oddávajícím vyměňovali.

Prstýnek tohoto tvaru si zamilují všichni, kdo dbají na obyčeje a žijí aktivním životem. Rovná vnitřní ploška totiž snáze přilne k prstu a chrání ho před náhodným zachycením a případným sklouznutím. Ženy ocení, jak snadno padne k zásnubnímu prstýnku.

Avšak u širších kroužků (nad 6 mm) se rovná vnitřní ploška proměňuje v nevýhodu: prsten přilne k prstu a hůře se stahuje, rovněž se pod ním prst potí a hrozí podráždění citlivé pokožky.

Půlkulatý snubní prsten
Půlkulatý typ dobře přilne k prstu, jde o tradiční design snubního prstenu.

Kulatý typ

Poslední profil snubních prstenů je, jak již jeho název napovídá, ten nejkulatější. Tento typ však v naší nabídce objevíte pouze u obrouček minimalistických, které se vyznačují velmi úzkým provedením o šířce pouhých 1,5 či 2 mm. U prstenů širších už by podobné zpracování nepůsobilo hezky.

Kulatý snubní prsten
Kulatý typ snubního prstenu sluší pouze úzkým obroučkám.

Speciální typy karbonových obrouček

Nyní jsou na řadě dva specifické typy, které u nás najdete pouze u karbonových snubních prstenů, jejichž obliba je stále na vzestupu. Karbon totiž představuje luxusní materiál budoucnosti, který je zároveň cenově dostupný, hypoalergenní a udržitelný. Je však důležité zmínit, že u karbonových prstenů nelze upravovat velikost jako u zlatých či platinových. Pokud o ně máte zájem, doporučujeme navštívit naši prodejnu, kde vám pomůžeme určit přesný rozměr a vybrat ten pravý typ obrouček.

Typy karbonového prstenu
Kromě dvou speciálních typů vyrábíme karbonové prsteny i ve standardních typech obrouček – ploché a půlkulaté, které jsme vám popsali výše.

Plochý typ se zkosenými hranami

Ačkoli název obroučky vychází z klasického plochého typu, více společného má s tím půlkulatým (D shape). Spojuje je plochá vnitřní ploška, ale zvenku se liší. Jak už název napovídá, tenhle typ obroučky má zkosené vnější hrany, takže vám jeho profil může připomínat hranaté písmenko D.

Jedná se o moderní tvar prstýnku, který zaujme precizním geometrickým tvarem s ostře řezanými hranami. Ocení ho každý, kdo touží po jednoduchém a čistém tvaru „bez kudrlinek“. Zároveň bude sedět všem aktivním jedincům, pro které je pohyb každodenní součástí života. Díky rovné vnitřní ploše totiž perfektně přilne ke kůži na prstu, takže vám ani nesklouzne, ani se za nic nezachytí.

Ploché karbonové snubní prsteny
Ploché karbonové snubní prsteny

Mírně zaoblený typ

Tento elegantní tvar prstenu je mírně zaoblený a jeho vnitřní strana je plochá. Proto by se dal charakterizovat jako určitý kompromis mezi komfortním a půlkulatým profilem, který přináší výhody obou typů.

Plochá vnitřní strana zajišťuje, že prsten dobře přilne k prstu a nehrozí, že by vám sklouznul nebo se za něco zachytil. Absence ostrých hran zase poskytuje maximální pohodlí – prstýnek nikde netlačí a skvěle se nasazuje i odkládá. Navíc se jedná o velmi slušivý design, který se hodí k jakémukoli stylu oblékání, takže ho s klidem můžete nosit celý život.

Karbonové snubní prsteny
Karbonové snubní prsteny

Karbonové snubní prsteny

Jakou zvolit šířku?

Každý model (kromě kulatého, karbonového a titanového) si můžete vybrat v různých šířkách (2–8 mm) podle svých preferencí. Šířka má vliv na jedné straně na celkový vizuální dojem, takže vše záleží do velké míry na tom, co se vám nejvíce líbí. Zároveň ale šířka hraje svou roli, pokud uvažujeme o pohodlnosti nošení a nandavání/sundavání prstenu, přičemž platí, že užší kroužky jsou celkově pohodlnější.

Porovnání šířky snubních prstenů

Preferujete-li opravdu úzké obroučky, zaměřte se na minimalistické snubní prsteny. Tyto hladké a decentní modely si můžete zvolit i v šířce 1,5 mm, jsou tak velice elegantní a jemnou volbou.

Při volbě šířky samozřejmě hraje roli i to, zda se jedná o dámský nebo pánský prsten, respektive to, jaká je jeho velikost – dámy potřebují prsteny menší a celkově dávají přednost užším obroučkám, které na menších prstech a v menším provedení vypadají lépe, zatímco pánové volí prsteny širší, které i lépe korespondují s celkovou velikostí obroučky. Užší dámský prsten je praktický i v případě, že se budoucí nevěsta rozhodne po svatbě nosit snubní prsten na jednom prstu společně s tím zásnubním.

Jakou zvolit velikost?

Pokud nevíte, jakou velikost budete potřebovat, rádi vám s jejím výběrem pomůžeme. Nejlepší bude, pokud si s námi domluvíte schůzku a sejdete se s námi osobně v naší pražské prodejně. Prsty vám přeměříme a doporučíme vhodnou velikost. Zároveň máme k dispozici makety prstenů v různých velikostech a šířkách, abyste si vše mohli pohodlně vyzkoušet a měli jste jistotu, že zvolíte správně. Věříme, že výběr snubních prstenů si zaslouží vaši pozornost a vyplatí se věnovat mu dostatek času.

Pokud k nám z jakéhokoli důvodu nemůžete nebo nechcete dorazit osobně, mohl by vám přijít vhod náš článek, ve kterém najdete několik rad a tipů, jak velikost prstu zjistit. Chcete-li mít jistotu, že jste velikost určili správně, doporučujeme navštívit také místní zlatnictví, kde vám prsty přeměří. Myslete však na to, že velikost se může měnit i podle zvolené šířky. Užší prsteny budou sedět dobře, ale pro ty širší možná budete muset zvolit trochu větší velikost, což nejlépe zjistíte právě pomocí vyzkoušení na vlastní prst a kůži.

Personalizace prstenů: gravírování a jiné zdobení

Většina párů si nechává do vnitřní plošky snubních prstenů vyrýt datum, iniciály nebo jména či jiné osobní vzkazy. Základní gravírování od nás máte zdarma, stačí jen zvolit, co přesně byste si na svých obroučkách přáli.

Dámský snubní prsten s diamanty
Dámský snubní prsten bývá zdobnější třeba jako tento s diamanty.

Stále populárnějšími se v současnosti stávají netradiční snubní prsteny, které se vyznačují neobvyklým zdobením, motivem či zpracováním. Pokud byste měli zájem o nějaký atypický prvek, ať už v podobě gravírování nebo jiného zdobení, který jste v naší nabídce nenalezli, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám šperk upravíme na míru přesně podle vašich představ. Stačí nám napsat na e-mail otazky@eppi.cz nebo zavolat na číslo 606 604 777.

Pro inspiraci nahlédněte do naší galerie šperků na míru. Nahradit lesklý povrch matným nebo osadit obroučku drobnými drahokamy či diamanty je to nejmenší.

 • Snubní prsteny s gravírem hvězd a měsíce Furilla
  Snubní prsteny s gravírem hvězd a měsíce Furilla
 • Snubní prsteny s ruční rytinou hvězd Alix
  Snubní prsteny s ruční rytinou hvězd Alix
 • Snubní prsteny ze zlata s gravírem zeměkoule a diamantem Zeoni
  Snubní prsteny ze zlata s gravírem zeměkoule a diamantem Zeoni
 • Snubní prsteny s ruční rytinou slunce Villa
  Snubní prsteny s ruční rytinou slunce Villa
 • Platinové minimalistické snubní prsteny s černým diamantem Alays
  Platinové minimalistické snubní prsteny s černým diamantem Alays
 • Elegantní snubní prsteny ze zlata Modeste
  Elegantní snubní prsteny ze zlata Modeste

Snubní prsteny

Doporučení na závěr

Při hledání snubních prstýnků se soustřeďte i na to, co od jejich nošení očekáváte a jakým stylem žijete. Jste neustále v pohybu a bojíte se, že obroučku ztratíte? Zaměřte se na půlkulatý profil. Pokud si svatební kroužek musíte často stahovat, ať už kvůli práci, či z jiných důvodů, měli byste se porozhlédnout po komfortním typu. A jestli vám v žilách koluje láska k současným trendům, pak si nenechte ujít černé karbonové modely. Věříme, že jsme vám poskytli dostatečný náhled do tajů snubních prstenů a usnadnili vám nelehký úkol: nalézt šperk, se kterým strávíte zbytek svého manželského života.

V každém případě vám doporučujeme domluvit si s námi osobní setkání. Rádi vám s výběrem poradíme, jednotlivé modely předvedeme a díky jejich vyzkoušení budete mít jistotu, že vyberete správně.
P.S. Při plánování svatby vám pomůže náš svatební plánovač, díky kterému budete mít vše pod kontrolou a na nic důležitého nezapomenete.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky