Vše, co potřebujete vědět o židovské svatbě

Jste pozvaní na pravou židovskou svatbu? Zajímají vás tradice a zvyky, které lidé židovské víry při svých svatebních obřadech dodržují? Pokud se vám vybaví jen útržky ze Sexu ve městě, kdy se Charlotte s Henrym pohupují na židlích nad hlavami hostů, nezoufejte. Máme pro vás pár užitečných informací, které jsou pro tradiční židovskou svatbu typické a vy se díky nim blýsknete jako opravdový znalec židovské chatuny.

Je židovská svatba pouze pro Židy? Ano i ne

Tóra je základním dokumentem židovského náboženství, podle kterého se řídí všechny židovské svátky a události. Základní podmínkou pro uzavření židovského manželství je, aby byli muž a žena židovského původu a nebo musí, jako už zmíněná Charlotte ze Sexu ve městě, k judaismu konvertovat.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Obřad v synagoze s rabínem. Pro pravou židovskou svatbu není nutné ani jedno

Až se budete blížit na místo židovské svatby, nehledejte v navigaci nutně symbol synagogy. Obřad může proběhnout klidně na zahradě hotelu, restaurace nebo zámecké louce. Co vás ale určitě navede bude nepřehlédnutelná chupa. Pro židovskou svatbu je to typický svatební baldachýn postavený na 4 tyčích. Ať už se tedy svatební obřad odehrává uvnitř synagogy nebo pod otevřeným nebem nebude chupa s nevěstou a ženichem chybět. Symbolizuje totiž jejich budoucí společný domov.

Druhou nejednoznačnou věcí je oddávající. Rabín totiž také není samozřejmostí, právoplatným oddávajícím je i tzv. obřadník - dokonalý znalec náboženského židovského práva.

Rabínský úřad byl dříve výhradně doménou mužů, v dnešní době se ale v některých státech můžete setkat i se ženami rabínkami.

Svatební dortíky
Různé druhy cukroví na svatební hostině věstí novomanželům sladký život.
Ženich ve svatebním obleku
Dříve prsten při obřadu přijímala pouze nevěsta, dnes už ho dostává i ženich.

V jediný den stihnou Židé zásnuby i sňatek. Vynahrazují si to 7denní hostinou

V dnešní době se zásnuby (kidušin) a sňatek (nisuin) stávají součástí jediného židovského obřadu. Mezníkem mezi nimi je čtení svatební smlouvy tzv. ketuby. Pro ortodoxní Židy je to velmi vzácný, ochraňovaný a neměnný dokument. Obsahuje především informace o ochraně ženy v případě ovdovění nebo rozvodu a právě její čtení je jedním z nejdůležitějších okamžiků svatby v judaismu. Něco jako když při běžných obřadech napínáme uši a čekáme na magické „ano“ od obou snoubenců.

Tradicí jsou také dva ženichovi svědci, které má po boku, když netrpělivě očekává příchod nevěsty pod baldachýn. Podle tradic jsou to vždy dva muži, zástupci židovské komunity, kteří oproti běžným svatbám, kde jsme zvyklí často na svědky - sourozence, nesmí být k budoucím novomanželům v příbuzenském vztahu.

Nevěsta, přivedena pod baldachýn, ženicha symbolicky 7krát obejde a odstartuje tak židovské zásnuby (hebr. kidušin), při kterých jí ženich navlékne prsten na ukazováček pravé ruky a poté oběma snoubencům požehná rabín.

Nevěstě se před příchodem pod chupu zahaluje hlava závojem z důvodu odvrácení zlých pohledů.

Jeden prsten „vládne všem“

S nadsázkou by se to tak dalo říct, protože zásnubní prsten pro nevěstu byl vždy jediným šperkem, který byl při židovském svatebním dnu opravdovou nutností. Tuto, pro mnohé, velmi ekonomickou tradici trošku porušila moderní doba, kdy už se běžně dopřává prsten i ženichovi. Na obřadu je ale důležitý akt nevěstina přijetí prstenu od ženicha. Získává tím společenské postavení paní domu a přebírá vládu nad domácností. Dříve měl zásnubní prsten podobu jehlanu se šesti ploškami, aby na ně mohla být vyryta hebrejská písmena židovského svatebního přání Mazal tov ( מזל טוב).

Vzhled zásnubního prstenu se postupem času dost výrazně měnil. Přes symbolickou podobu střechy chrámu s věžemi až po bizarní klasický dům s dveřmi a okénky. Symbolika šťastného domova. Dnes Židé volí spíše klasické snubní prsteny.

Svatební kytice s přípitkem
Na úplném konci svatebního obřadu ženich rozšlápne skleničku...
Dekorace na svatební hostině
...svatebčané zvolají Mazal tov! a hostina trvající 7 dní a 7 nocí může začít.

Mazal tov! a hostina s košer pokrmy může začít

Na úplném konci obřadu (nisuin) přichází tradice, kdy ženich doslova rozšlápne křehkou skleničku či talířek. Svatebčané zvolají Mazal tov! a odstartují tak oslavy a hostinu. Tato tradice připomíná zničení jeruzalémského chrámu a zvoláním “Hodně štěstí” nebo spíše “Dobré znamení” se dává najevo, že štěstí novomanželů má zastínit tuto smutnou historickou událost.

Tak jak jsou Židé rychle vypořádání se zásnubami a sňatkem, vynahrazují si to dlouhými oslavami. Svatební hostina trvá 7 dní a jediné, co je na ní speciální, jsou pokrmy připravované košer. Drůbeží pokrmy a vejce jsou považovány za symbol plodnosti, ryby zase předpovídají rozmnožování a tak jako u nežidovských svateb je zde typický svatební dort, různé druhy cukroví a sladkostí, které věstí sladký život.

Pro judaismus je při všech významných událostech typická také oslava tancem. U svateb to židovský zákon přímo vyžaduje. Jde o to poctít a potěšit hlavně nevěstu. Svatební akt je brán jako božské sjednocení a ženich s nevěstou jako král s královnou. Proto je svatebčané berou sedící na židlích nad své hlavy a tancují na jejich počest a pro jejich radost.

V minulosti slavili svatební hosté, muži a ženy v oddělených místnostech nebo alespoň u oddělených stolů.

Svatební šaty, šperk v nose a ženichův Talit

Překrývání nevěsty Talitem, ženichovým bílým šálem se dnes již téměř neprovádí. Mělo za význam přijetí nevěsty pod ochranu, který převzala již výše zmíněná chupa. Nicméně pod oblekem ženicha talit často ještě uvidíme.

Svatební šaty nemají v judaismu žádná zvláštní pravidla. Je ale zakořeněno, že se nevěsty moc neodhalují. Šaty jsou tak často s dlouhými rukávy a objevit se na nich může i modrá barva, která symbolizuje štěstí. Co je ale židovským svatebním zvykem, je pokrývání hlavy nevěsty. Používá se kombinace neprůhledného závoje s různými typy zdobených čelenek nebo věnečků. Celkově se na zkrášlení ostatními šperky, náramky a náhrdelníky nešetří. Vychází to mimo jiné přímo z Tóry, kde je dáno, že se má nevěsta vyzdobit pro svého manžela jako královna.

Drobný zlatý kroužek uprostřed nebo po straně nosu je pro židovské nevěsty také typický. Dával se jako zásnubní dar a symbolizoval ochranu dechu života.

Svatební šaty na ramínku
Svatební šaty v judaismu bývají často s dlouhými rukávy.
Nevěsta se svatebními šaty s dlouhými rukávy
Je totiž zakořeněno, že nevěsty se příliš neodhalují.

Židovské zvyky a tradice v číslech

Jak jste si možná všimli i v židovských tradicích se opakuje číslo 7. Není za tím nic jiného než symbolika stvoření světa Bohem za 7 dní.

 • před svatbou by se neměl pár 7 dní vidět
 • nevěsta před zasnoubením 7krát obchází ženicha
 • před hostinou zůstávají novomanželé 7 minut o samotě
 • při večeři se odříkává 7 požehnání tzv. ševa brachot
 • hostina trvá 7 dní a 7 nocí

Židovské svatební zvyky mají své speciální kouzlo a pokud budete někdy hostem na takovéto svatbě, užijte si její atmosféru naplno. Věříme, že teď už se tam určitě neztratíte.

Mazal tov!

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky