Význam svatební tradice „Něco starého, nového, modrého a půjčeného“

Ať už vás čeká svatba moderní nebo tradiční, v létě nebo v zimě, luxusní nebo nízkonákladová, obrovská či naopak pouze komorní, pravděpodobně už vám hlavou probleskla zvyklost „něčeho starého, nového, modrého a půjčeného“. Možná právě přemýšlíte, kde se vzala, co znamená a co všechno obnáší.

Za kolébku této tradice je považována Anglie 18. století. Vše se točí kolem čtyř předmětů, které by měly být zakomponovány v nevěstině svatebním outfitu. Ty pak mají novomanželskému páru do života přinést zejména štěstí a hojnost. Zajímá vás jak? Pojďme se na tyto čtyři svaté grály podívat podrobněji.

Něco starého

Svatba znamená mimo jiné konec jedné životní etapy – ze svobodné slečny se stane vdaná paní. Proto tato svatební tradice klade nevěstě na srdce, aby s sebou ve svatební den měla také něco starého. Něco, co jí bude připomínat odkud pochází, aby pamatovala na své rodiče, výchovu a rodinné zvyky. Původní anglická verze tohoto zvyku dokonce přikládá onomu starému kousku ochranou moc, která ochrání případné budoucí děti.

Vzhledem k dědičnosti tuto tradici nejčastěji naplňují rodinné šperky. Starou proprietou může být také maminčin závoj nebo její svatební šaty, které si můžete nechat u švadleny poupravit podle svých potřeb.

To, že nevěsta definitivně opouští svůj dosavadní život, stvrzuje podepsáním se novým jménem. Není pochyb o tom, že to je velký a dojemný krok, u kterého zůstane málokteré oko suché. Právě proto bývá dalším adeptem na starou věc látkový, vyšívaný kapesníček po babičce nebo mamince. Věc velmi praktická při obřadu a mnohem elegantnější než jeho papírová alternativa.

Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Něco nového

Každý konec je zároveň novým začátkem. V případě svatby je to začátek v podobě startovní čáry manželského maratonu. Ne vždy poběžíte po rovině. Přijdou strmé kopce, po kterých bude potřeba se vyšplhat nahoru a pak zase brzdit po cestě dolů.

Určitě se shodneme na tom, že na každém začátku, a na tom manželském obzvlášť, se hodí mít nějakou tu korunu, třeba na vybavení potřebné pro následnou společnou cestu. A právě proto by nevěsta měla zakomponovat do svého svatebního oděvu také něco nového. Něco, co podle tradice zajistí novomanželům finance pro jejich soužití a ženě bude připomínat začátek nové éry.

Spousta nevěst řeší tento zvyk pořízením svatebních šatů na míru nebo zakoupením parfému, spodního prádla či bot přímo pro tento slavnostní den. Další možností je obstarat si něco, co se později stane „něčím starým“ nebo „půjčeným“ pro vaše děti. Třeba takové safírové náušnice vám rovnou splnění i následující tradici.

Svatební šaty na ramínku
Svatební šaty zděděné po mamince či babičce skvěle poslouží jako „něco starého“
Svatební boty
Novým doplňkem mohou být třeba svatební střevíce

Něco modrého

V mnohých kulturách je modrá barva spojována s Pannou Marií, a tak se také stala symbolem nevěstiny čistoty. Dokonce i svatební šaty bývaly původně modré. Prvotní anglický zvyk navíc uvádí, že právě modrá je znakem dlouhého společného života manželů a jejich loajality.

Něco modrého se snadno může stát středobodem svatební pozornosti, pokud sáhnete po svatebních šatech v této barvě. Říkáte si, že modré šaty jsou už přes čáru? Ruku na srdce, která z nás nepocítila touhu jít proti konvencím, když viděla svatební outfit Blaženy Škopkové ze známé komedie „Slunce, seno“? :) Pokud je však na vás celomodrý oděv příliš, nevadí. Pověstnou barvu můžete využít třeba v podobě ozdobné stuhy kolem pasu nebo ji zakomponovat do svatební květiny, slavnostní manikúry či pedikúry.

A že vám modrá neladí s vaší primární svatební barvou? Jděte na to šalamounsky a schovejte ji pod šaty. Nejčastěji bývá tato barva totiž používána na podvazku. Případně se inspirujte u vévodkyně Kate – ta měla drobnou modrou mašličku všitou do jedné ze spodniček.

Další variantou jsou pak opět šperky s modrými drahokamy. Pro docílení decentního a něžného vzhledu volte náušnice s akvamarínem. Pokud se naopak výrazné barvy nebojíte, vyberte si oblíbený drahokam samotného Tiffanyho a zvolte některý z tanzanitových šperků.

Něco půjčeného

Říká se šťastná manželka = šťastný život. Jak se ale tou šťastnou ženou stát? Tradice velí, půjčit si nějakou věc od optimistické a dobře vdané ženy, aby se kousek jejího štěstí přenesl i na nevěstu. Taková věc má také pojistit přízeň manželovy rodiny a zároveň symbolizuje, že si nevěsta nechá v případě nutnosti poradit od ostatních blízkých. Starší verze této zvyklosti přisuzovaly „něčemu půjčenému“ magickou moc, jež měla nastávající nevěstě zajistit plodnost. Toho se mělo docílit zapůjčením si družiččina spodního prádla.

Mnoho nevěst však sahá po hygieničtější verzi, např. po zapůjčení svatebních šatů. Avšak vzhledem k tomu, že u takových šatů chybí element šťastně vdané ženy, vytipujte si raději jednu z dobře vdaných kamarádek či příbuzných a poproste ji, zda by na chvíli mohla postrádat například některý ze svých klenotů či vlasových doplňků.

Nevěta s modrými šperky
Modrými šperky nejen splníte tradici, ale také zkrášlíte svatební outfit
Ozdoba do vlasů pro nevěstu
Zapůjčit si můžete sponu do vlasů či jiný podobný doplněk

Další zvyklosti

Každá tradice se s ohledem na proud času a putování světem různě obměňuje a doplňuje. Proto došlo k transformacím také tohoto původního zvyku a dnes můžete narazit i na další jeho varianty.

  • Něco darovaného: Stejně jako věc půjčená má tento artefakt obdarovat nevěstu kouskem štěstí do nadcházejícího období. Může to být cokoliv, například zmiňovaný podvazek, šperk, ozdobná spona do vlasů nebo třeba luxusní samodržící punčochy.
  • Něco do boty: Většina zmiňovaných zvyků měla novomanželům přinést zejména štěstí. Ale co blahobyt? Ten měla zajistit stříbrná mince v levé nevěstině botě. Starší anglická verze se stříbrným pětníkem pak chránila novomanželský pár před zlem páchaným zhrzenými nápadníky. Pokud se obáváte, že by peníz v botě nebyl zrovna pohodlný a spokojíte se „pouze“ s věčným a šťastným manželstvím, vyměňte jej za čtyřlístek nebo jetel.
  • Něco do švu šatů: Žijeme v době, která je charakteristická dostatkem jídla, ne vždy tomu však bylo stejně. Proto si nevěsty do švů šatů nechávaly zašít maličký kousek kůrky chleba a kostku cukru, což jim mělo přinést sladký život v hojnosti.

Jako chytrá horákyně

Věcí, které by měla nevěsta dle této tradice obsáhnout, je poměrně dost. Pokud ale popustíte uzdu fantazii, můžete zabít několik much jednou ranou. Třeba takovým podvazkem: oblečte si nový krajkový kousek s modrou stužkou, darovaný šťastně vdanou kamarádkou a přišijte na něj třeba perličky z roztrženého starého náramku. Pak už si stačí půjčit z rodinné šperkovnice nějaký klenot, který vám ozdobí uši, krk nebo zápěstí, a můžete směle vykročit vstříc k tomu slavnému „a žili šťastně až do smrti“. Držíme vám palce!

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

  • Číst toto téma

    Vše o špercích

  • Číst toto téma

    Lifestyle

  • Číst toto téma

    Zásnuby

  • Číst toto téma

    Svatba

  • Číst toto téma

    Jak na dárky