Proč a jak vytvořit svatební noviny

Říkáte si, co jsou to svatební noviny? Jedná se o zajímavý způsob pobavení a rozveselení hostů, který do našich luhů a hájů pomalu proniká ze zahraničí a zabydluje se i u českých sňatků. Noviny dokáží perfektně zaujmout během celé slavnosti, nezávisle na tom, jaký typ svatby jste zvolili. Představují rovněž originální prostředek, který pomůže s organizací celé události nebo seznámí pozvané s programem. Jste-li hraví, milujete-li osobité trendy, pak jsou pro vás svatební noviny tím pravým ořechovým.

A jak je charakterizovat? Jako rozumně dlouhé a pravdivé zprávy, které obsahují vše, oč se chcete se svými blízkými podělit.

Proč mít svatební noviny na své veselce

 1. Protože chcete zabavit hosty i v době, kdy se teprve scházejí, popř. když vás čeká fotografování.
 2. Protože si přejete sdílet se svými nejbližšími příběh své lásky.
 3. Protože potřebujete shrnout všechny podstatné informace k organizaci (nocleh, péče o děti, zasedací pořádek a další).
 4. Protože by vaše svatba měla být nezapomenutelná.
 5. Protože chcete, aby si hosté odnesli ze svatby osobitý dar a vzpomínku.
Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Svatební noviny pod lupou

Podobu svatebních novin odráží především vkus a přístup snoubenců. Přesto lze vysledovat pár základních linií, které tvoří jejich kostru. Pamatujte na to, že méně znamená více. Raději zaplňte jeden list zábavným obsahem, než abyste na mnoha stránkách nudili. Nejprve zvažte, co by vás samotné zaujalo a bavilo, a tím se při tvorbě svatebních novin bez výjimek řiďte.

Pár tipů na obsah svatebních novin

 • Úvodní slovo osvěžené citátem nebo pár veršíky, klidně i z vlastní tvorby.
 • Představení snoubenců a vyprávění o jejich vztahu (oblíbený bývá popis seznámení, prvního rande a žádosti o ruku).
 • Vyznačení důležitých milníků vztahu na časové ose (po vzoru dějepisu lze zvýraznit data společně zdolaných událostí jako první dovolená, společné Vánoce, Valentýn, sestěhování atd.).
 • Zábavný rozhovor se snoubenci, ve kterém seznámí svatebčany se svými plány do budoucna či pohledem na různé oblasti společného života.
 • Harmonogram svatebního dne (včetně plánovaného menu, zasedacího pořádku či detailů o zábavě).
 • Základní informace o významných postavách na svatbě (jako jsou družičky nebo svatební koordinátorka). Nechybí zde ani prostor pro poděkování rodičům nebo rozhovor se svědky.
 • Fotografie jako ozvláštnění a půvabný exkurz do soukromí novomanželů (využít lze snímky z dětství, dovolené či společných zážitků).
 • Informace o místě konání svatby a tipy na volnočasové vyžití v rámci areálu, pokud nějaké nabízí (dětské hřiště, pravidla farmy, možnost vyjet si na koních nebo lodičce). Je vhodné doplnit také mapu areálu, kde se veselka koná.
 • Svatební horoskop zaměřený na pár, který nastíní jeho společnou budoucnost. Sestavit ho může jak profesionál, tak snoubenci, kteří k úkolu přistoupí jako k netradiční zábavě.
 • Mnohé návody na internetu doporučují doplnit noviny vtípky, svatebními křížovkami, osmisměrkami a zajímavostmi ze světa nevěst a ženichů, jako jsou např. jednotlivá výročí vstupu do manželství, svatební tradice nebo střípky z květomluvy. Do ničeho se však netlačte, pokud vám tato témata nejsou blízká.
Zábava na svatbě
V novinách je vhodné představit svědky i družičky
Svatební holubice
Prostor můžete věnovat i tradicím, jsou-li součástí vaší svatby

Jak vytvořit svatební noviny

Existují dva základní způsoby, jak na tvorbu svatebních novin. Lze se spolehnout buď na vlastní síly, nebo na profesionály. Vždy záleží na vašich časových možnostech, tvůrčích schopnostech, inspiraci i na rozpočtu svatby. V anglicky hovořících zemích se této činnosti většinou ujmou svědci, družičky, rodiče nebo nejlepší přátelé snoubenců. V našich zeměpisných šířkách se na obsahu nejčastěji podílí nebo výrobu novin koordinuje pár, který se chystá vstoupit do svazku manželského. V některých případech se úkolu chopí sám ženich.

Vlastní výroba

Chcete-li se věnovat přípravě zábavného čtení pro hosty na vlastní pěst, můžete si ho vytvořit celé sami doma včetně grafiky a tisku. Internet nabízí množství manuálů a šablon na svatební noviny, s nimiž zvládne pracovat i úplný laik. Ti technicky zdatnější si pak mohou návrh vytvořit od základu sami v grafických editorech.

Výhody
 • Cena – vlastní výrobou ušetříte, spotřebujete pouze papír a toner na tisk.
 • Originalita – noviny nebudou sériové výroby, zvolíte-li vlastní návrh.
 • Zábava – při výběru fotografií a tvorbě textů si zavzpomínáte a užijete spoustu legrace.
Nevýhody
 • Čas – příprava a úpravy jsou časově náročné.
 • Koordinace – musíte se domluvit na obsahu a třeba zaúkolovat i vaše nejbližší, aby vám s přípravou pomohli.

Tip: Vytiskněte si zkušební kousek, než pošlete do tiskárny všechny plánované kopie. Vyhnete se zbytečným výdajům, pokud by vše nedopadlo podle vašich představ.

Profesionální výroba

V dnešní době existuje řada specializovaných společností, které se přípravou a výrobou svatebních novin zabývají. Žádaný počet výtisků si můžete nechat vytisknout na klíč. Ceníky začínají zhruba na 350 Kč a končí na 2 500 Kč za návrh, počítejte však s tím, že každá firma určuje hodnotu své práce podle vlastních kritérií. Za každý výtisk si pak připočítejte pár dalších desetikorun. Finální cena se odvíjí od počtu a velikosti stran, náročnosti grafiky a toho, do jaké míry se na tvorbě obsahu dodavatel podílí.

Výhody
 • Čas – až na návrh obsahu za vás vyrobí noviny profesionál.
 • Profesionální vzhled – designéři promítají své zkušenosti do každého výtisku.
Nevýhody
 • Cena – platí se za grafický návrh a počet výtisků.
 • Doba výroby – grafický návrh ke schválení obdržíte většinou za 2–3 týdny od objednávky.

Rozdávání svatebních novin

K darování svatebních novin obvykle dochází na hostině, případně je možné je rozdávat již při příchodu hostů na místo konání. Rozhodně se to však nehodí poté, co všichni zamíří na taneční parket, nebo až pozdě večer. Zábava by se mohla zastavit a opět ji rozproudit by vyžadovalo zbytečně mnoho energie.

Ptáte se, kolik výtisků je optimálních? Záleží pouze na vás – lze připravit noviny pro každého zvlášť, do páru nebo jen pár kousků, které budou během hostiny kolovat.

Svatební hostina
Svatební noviny rozdávejte nejlépe na hostině
Novomanželé
Nezapomeňte na společné fotografie, novinám dodají jiskru

Design svatebních novin

Zajisté si přejete, aby byly vaše svatební noviny nezapomenutelné. Dobře si tedy předem promyslete jejich vzhled, hlavně formát a barevnost. Klasiku představuje přeložená A3 nebo A4, podle toho, kolik prostoru potřebujete na všechny své texty a obrázky. Nemusíte se nechat omezovat tradiční černo-bílou kombinací; s trochou fantazie se pusťte i do barev. Milovnice dokonalosti neodolají ladění novin do svatebních odstínů.

Na co nezapomenout?

Při psaní příspěvků do svatebních novin pamatujte na lehký tón. Texty musí rozesmát, takže nevadí kapka nadsázky. Vyvarujte se všeho, co by vyvolalo spor nebo konflikt. Držte se primární premisy: svatební noviny baví, nepoučují. A myslete na to, že lidé také zbožňují romantické a dojemné příběhy doplněné fotografiemi.

Svatební noviny kromě řady podstatných informací obsahují i spoustu humoru. Znamenají záchranu pro hosty, kteří se se všemi neznají, a nabízí jim skvělý začátek konverzace. Četba svatebního tisku pobaví a otevře prostor pro popovídání si jak starých přátel, tak i postupně se sbližující rodiny a kamarádů.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky