Svatební obřad a jeho možnosti

Svatba zpravidla začíná svatebním obřadem, který je její nejdůležitější částí. Proto není divu, že jej každý pár chce mít co nejdokonalejší. Bez obřadu by nebyl Mendelson, snubní prstýnky, svatební slib, svědci a ani “ANO” a slzy dojetí. My se podíváme na to, co všechno můžete mít při svém svatebním obřadu jinak, než si myslíte. A jestli nevíte, proč se říká, že se lidé “berou”, tak to jsme pro vás taky zjistili...

Zpátky do minulosti

Už jako holčičky si ženy v hlavě vytváří obraz dokonalého svatebního dne. Ta možnost, mít svatbu podle sebe, tady ale nebyla vždycky. Dnes už si dokážeme jen těžko představit, že v minulosti se sňatky domlouvaly dlouho dopředu. Ve většině případů nevěstu ženichovi přidělila rodina podle majetku nebo společenského postavení.

Tehdy nemohla být řeč ani o lásce, natož o plánování svatby. Dnešní nevěsty se právě na tyto povinnosti těší nejvíc a promýšlejí je do posledního detailu. Dříve však bylo hlavním úkolem novomanželů zvětšit majetek, zajistit potomky a zabezpečit tak celou rodinu či dokonce celý rod.

Formy povolených obřadů se v minulosti měnily podle politické situace:

 • do 19. století dominovaly církevní obřady a svátost manželská byla důsledně dodržována.
 • za první republiky se začaly povolovat civilní sňatky se svědky a zapisovatelem tak, jak je známe dnes.
 • po 2.světové válce už se směly uzavírat sňatky pouze na národním výboru. Tam museli dokonce i ti, kteří si chtěli odpřísáhnout svou lásku před Bohem.
 • od sametové revoluce se mnohé změnilo i v oblasti svatebních obřadů. Zasnoubené páry mají teď nespočet možností, o kterých vám řekneme níže.
 • od roku 2007 je v České republice možné uzavírat i registrovaná partnerství u osob stejného pohlaví.
Svatební plánovač
Mějte svatební přípravy pod kontrolou

Plánování svatby není jednoduchá věc. Abychom vám vše co nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás podrobný svatební plánovač, ve kterém vás provedeme celými přípravami krok po kroku. S ním vás budou přípravy svatebního dne bavit a budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Co se nezměnilo

Existují však tradice, které se zachovaly dodnes, jen se jejich podoba časem přizpůsobovala trendům.

Snubní prsteny znali už staří Egypťané. Kroužek vždy symbolizoval nekonečnou lásku a na prsteníčku levé ruky se nosí proto, že tudy teče krev přímo do srdce. U nás si je chudší páry vyráběli z kostí, dřeva, pletly z trávy a tím se prstýnky taky postupně staly měřítkem bohatství.

Svatební šaty mají už po staletí bílou barvu, která symbolizuje nevinnost a počestnost. Šaty se i proto nosily až ke krku, výstřihy moc populární nebyly. Vzhledem k době se šily z levnějších materiálů a často se stávalo, že po svatbě se přešívaly například na peřinky pro děti.

Zajímavá je taky tradice družiček, které se měly co nejvíce podobat nevěstě, aby zmátly zlé duchy.

Snubní prstýnky z růžového zlata
Snubní prstýnky už po staletí symbolizují nekonečnou lásku.
Nevěsta v bílých svatebních šatech jdoucí k oltáři
Svatební šaty se nosí nejčastěji bílé, protože je barvou nevinnosti.

Co při svatebním obřadu mít nemusíte a co je naopak nutnost

Dnes můžete vybírat ze spousty míst, kde váš obřad proběhne. Kostel, zámecký park, hotelová zahrada nebo pláž? Všechno je možné, jen každé místo má svá specifika a trošku jiné náležitosti, kterými je potřeba se řídit.

Svatební obřady mimo Českou republiku, ať už je to romantika na exotické pláži nebo dobrodružství na zamrzlém ledovci, mají své kouzlo. Pokud takovou svatbu plánujete, všechno důležité, co bude při svatbě v zahraničí potřeba, jsme pro vás sepsali v naší další nápovědě.

Nejběžnější formy obřadů v ČR jsou na papírování jednodušší. Pro civilní svatební obřad potřebujete jen “pár” nezbytných dokumentů a dva svědky. Při svatbě v kostele musíte být navíc ještě pokřtěni.

Přišli, odpověděli a podepsali

I tak jednoduché to může být. Výměna snubních prstenů, svatební slib, ani první novomanželský polibek není povinností. Zjednodušeně potřebujete opravdu jen přijít, odsouhlasit si příjmení, která po svatbě budete užívat, odpovědět na otázku, zda-li dobrovolně vstupujete do manželství a poté vše se dvěma svědky podepsat.

Otázka o dobrovolném vstupu do manželství je uzákoněna v občanském zákoníku, a proto při svatebním obřadu musí vždy zaznít.

Máte jinou představu o oddávajícím? Vyberte si svého

Samozřejmě obřad popsaný výše byl jen nadsázkou a velmi zkrácenou variantou. Pokud toužíte po něčem s osobnějším přístupem, existuje tu i taková možnost.

Bez oddávajícího by svatební obřad neproběhl. Je to člověk, který vás i svatebčany celým obřadem provede, bude mluvit o vás a vašem životě a nakonec vás prohlásí za novomanžele. Je to tedy člověk, na kterém opravdu záleží. Mnoho párů se proto rozhoduje pro oddávajícího tzv. na objednávku.

Farář mluví do mikrofonu
Bez oddávajícího by svatební obřad nemohl proběhnout.
Ženich a nevěsta v kostele
Je průvodcem obřadu a nakonec prohlašuje nevěstu a ženicha za novomanžele.

Jak to udělat? A jaká je cena takového svatebního obřadu?

Pokud jste křesťané, faráře si můžete vybrat a domluvit se s ním na všem potřebném.

Při civilním sňatku to už tak jednoznačné není. Oddávající je většinou starosta města nebo městské části, ve kterém se svatba koná. V tomto případě se můžete potkat s tím, že oddávající má připravenou univerzální řeč, kterou nemění. Obřad potom působí dost neosobním dojmem a nikdo si nechce připadat ve svůj den D jakoby byl jen další v řadě. Řešením jsou oddávající z menších církví nebo hnutí.

Takovými oddávajícími můžou být reverend nebo pastor, kteří ale požadují alespoň víru v Boha. Pokud jste úplní ateisté, bude pro vás lepší varianta liberálnějšího duchovního tzv. Unitáře.

Tito duchovní s vámi proberou vše, co se obřadu týká. Svatební sliby, řeč o vás, vašich rodinách i vašem dosavadním společném životě. Domluvíte se jednoduše na všem, co si budete přát zmínit a taky na místě konání svatby. Cena svatebního obřadu se odvíjí od vašich konkrétních požadavků a je proto velmi individuální. Většinou se řeší formou příspěvku pro danou církev.

Tip: Duchovních unitářů není mnoho. V celé ČR je jich okolo 10, proto pokud se rozhodnete pro variantu tohoto oddávajícího, dlouho neotálejte. O svatební obřady s “osobním oddávajícím” je každým rokem větší zájem.

Když se řekne…

“brát se”

Jak to na vás působí? Toto sousloví většinou provází radostné pocity i přesto, že jeho původ k tomu má opravdu daleko. Vyplývá totiž z tehdejších násilných únosů nevěst. Když měl silný ženich zájem o nějakou ženu, tak si ji jednoduše “vzal”. Většina těchto únosů byla zpětně legalizována, protože nevěsta únosem ztratila počestnost a rodina si nemohla dovolit ostudu. Od těch dob se lidé jednoduše berou a pokud neumřeli, žijí tam dodnes. :)

“přijít o věneček” a “jít pod čepec”

Dříve chodily bez pokrývky hlavy jen panny, které si vlasy zdobily věnečkem z květin. Když se žena vdala, přišla tak o panenství a musela své vlasy začít schovávat pod nějakou pokrývku hlavy. Většinou to byl šátek, nebo čepec.

Nevěsta a ženich v lese
Svatební obřad může proběhnout kdekoliv...
Svatba v orientálním stylu
...a ve stylu, který si přejete jen vy sami.

Originální svatba (jako) z filmu

Přejete si mít svatbu ve stylu Star Wars či Harryho Pottera? Nebo si jen chcete sednout na deku do trávy a vyměnit si prstýnky bez oficiálních strohých prohlášení? Můžete to vyřešit variantou, že se předtím oficiálně vezmete jen “ve dvou” na příslušném úřadě a svatbu si pak kompletně uspořádáte ve stylu, jaký se vám líbí. Často tak novomanželé řeší i svatby, které proběhly v zahraničí nebo si svůj den chtěli prožít jen spolu bez stresových situací, kterými jsou “Kde je dort?” a jim podobné.

Ať už se necháte oddat v improvizované kosmické lodi, nebo si vyměníte sliby a prstýnky na obří piknikové dece spolu s desítkou přátel, přejeme vám, ať je ten váš svatební obřad nezapomenutelný a ať si ho užijete od první do poslední chvíle.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky