25 zajímavostí ze světa šperků

 1. V některých kulturách lidé běžně jedli perly, aby se zbavili bolestí břicha či jiných trávicích potíží. Perlový prášek je dodnes uznávanou čínskou medicínou, údajně lidi uklidňuje, přináší blahodárný spánek a zároveň má protizánětlivý a detoxikační účinek.
 2. Největší perla na světě váží téměř 6,5 kilogramu! Říká se jí také “Aláhova perla” a její odhadovaná hodnota je přibližně 800 000 korun.
 3. Šperkovnice anglické královny Alžběty II. je plná klenotů v celkové hodnotě přes 40 milionů eur! Královna uschovává všechny své klenoty ve speciální místnosti pod Buckinghamským palácem, která je velká asi jako běžný zimní stadion.
 4. Srdce oceánu, jediná věc, kterou na sobě měla Kate Winslet v nezapomenutelné scéně Titanicu, nebylo až tak smyšlené. Na obrovské lodi byl údajně opravdu jeden poměrně velký safír, který se zřejmě potopil spolu s ostatními věcmi.
 5. Všechny diamanty se časem přemění na grafit. Jen škoda, že to nefunguje naopak, jinak bychom si mohli místo zásnubních prstenů dávat obyčejné tužky.
 6. Diamanty jsou považovány za nejtvrdší přírodní látku a jediné, co je dokáže poškrábat, jsou zase jiné diamanty. Některé uměle vytvořené nanomateriály jsou však mnohem tvrdší.
 7. Diamanty jsou tvrdé, to ale neznamená, že jsou i pevné. Pokud byste do diamantu pořádně praštili kladivem, zcela určitě byste ho zničili.
 8. Říká se, že v opálech jsou ukryté celé světy, a možná je to pravda. Stejně jako náš svět i opál je z velké části tvořený vodou. Některé opály mohou obsahovat až 30 % vody.
 9. Platinu přinesl do světa šperků francouzský klenotník Cartier v roce 1896.
 10. Velmi kvalitní smaragdy jsou dražší než diamanty.
 11. Čisté zlato má vždy žlutou barvu, ta se změní jen přidáním dalších kovů. Zajímavé je také to, že dnes tak oblíbené bílé zlato se začalo vyrábět poměrně nedávno - po druhé světové válce.
 12. Až 20 milionů tun zlata se nachází v oceánech naší planety.
 13. Jen každá desetitisícá ústřice vytvoří perlu.
 14. Z milionu vytěžených diamantů se jen jeden jediný stane skutečným šperkem.
 15. Všechny diamanty jsou starší než 3 miliardy let.
 16. Náhrdelník, který na sobě měla Nicole Kidman ve filmu Moulin Rouge, je nejdražším šperkem, který byl kdy vytvořený pro filmové plátno. Jeho cena se odhaduje na 19 milionů korun.
 17. Dvanáct drahokamů podle znamení zvěrokruhu má svůj původ v 1. století našeho letopočtu, kdy židovský učenec Flavius Josephus přiřadil každému znamení jeden kámen. V daném měsíci měl takový kámen svému nositeli přinášet sílu a kouzelné schopnosti. Dvanáct kamenů je zmíněno i v bibli, kde symbolizují dvanáct židovských kmenů.
 18. Zásnubní prsteny nosíme na prsteníčku, protože tímto prstem levé ruky vede žíla přímo k srdci, alespoň to tak tvrdili naši předkové.
 19. Tradice půjčovat si drahé šperky od luxusních klenotnictví pro slavnostní předávání Oscarů byla zahájena v roce 1944, kdy si herečka Jennifer Jones půjčila klenoty od Harryho Winstona.
 20. Jeden z největších a nejznámějších dosud objevených opálů na světě našli na Slovensku. Kousek pojmenovaný Harlekýn má 607 gramů a byl objevený v 17. století v korytu řeky Dubník jen pár kilometrů od Prešova.
 21. Nejvíc zakázek mají klenotníci na Valentýna, přesto se většina párů zasnoubí koncem roku. Prosinec je nejčastějším měsícem pro zásnuby.
 22. Až tři ze čtyř nevěst dostanou před svatbou zlatý zásnubní prsten s diamantem.
 23. Nedávná studie ukázala, že víc než čtvrtina žen by byla schopna odmítnout nabídku k sňatku JEN kvůli tomu, že se jim nelíbí zásnubní prsten!
 24. V minulosti si snoubenci na svatbě prsteny nevyměňovali, prsten dostala jen žena. Prstýnek původně sloužil - celkem neromanticky - k označení ženy jako majetku muže. Romantickou tradici začal až Maxmilián I. Habsburský, který daroval zásnubní prsten své budoucí manželce Marii Burgundské.
 25. Z našeho Slunce bude za miliardy let pravděpodobně jeden obrovský diamant.
 • Zásnubní prsten s růžovým safírem Girija
  Zásnubní prsten s růžovým safírem Girija
 • Prsten se salt and pepper diamantem a marquise moissanity Xuan
  Prsten se salt and pepper diamantem a marquise moissanity Xuan
 • Minimalistický prsten s baguette moissanitem Avice
  Minimalistický prsten s baguette moissanitem Avice
 • Zlatý morganitový prsten s diamanty Alanyse
  Zlatý morganitový prsten s diamanty Alanyse
 • Eterniny prsten s princess rubíny a diamanty Jesslyn
  Eterniny prsten s princess rubíny a diamanty Jesslyn

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky