Den matek

Den matek

Tipy na dárek pro maminku ke Dni matek

Každou druhou neděli v květnu slavíme Den matek – svátek, který si nejspíše každý pamatuje už ze školky, neboť jsme před ním všichni maminkám malovali obrázky a vlastnoručně vyráběli drobné dárečky. V tento den oslavujeme mateřství a všechny matky. Pozornost bychom tedy měli věnovat i babičkám a prababičkám, velký dík dozajista patří i nevlastním a adoptivním matkám. Řada dospělých se o tomto svátku vydává za svými ženskými příbuznými a obdarovává je květinami a bonboniérami. Často však ke slovu přijdou i honosnější dary, jako jsou přívěsky, náhrdelníky nebo náušnice.


O původu svátku matek

Postava matky jako dárkyně života se oslavovala už ve starověkém Řecku a Římě. Pocty patřily matce všech bohů, buď tedy řecké Rhee, nebo Římany převzaté fryžské Kybelé, a již tehdy se oslavy konávaly v květnu. V 16. století se svátek uznával například v Anglii, kde se uctívala tzv. Mateřská neděle (Mothering Sunday), která připadala na postní dobu před Velikonocemi. Sloužící dostávali tento den volno, aby se mohli vydat na návštěvu domů za svou matkou.

Tradice oslav Dne matek tak, jak je známe dnes, se vrací na začátek 19. století. Zřejmě už nikdy nezjistíme, která žena si může připsat zásluhy zakladatelky. Mnozí věří, že u zrodu svátku ve Spojených státech amerických stály Julia Ward Howe a Anna Jarvis. Jiní prvenství připisují Juliet Calhoun Blakely, jíž v ten den vzdávali hold její synové, kteří naléhali i na ostatní, aby prokazovali svým matkám úctu. Kolem roku 1870 přišla s nápadem oslavovat Den matek oficiálně Julia Ward Howe. Svátek kromě jiného v sobě skrýval i myšlenku pacifismu. Oslavy se uchytily a lidé následujících deset let své matky uctívaly. Svátek však byl dotovaný, takže po odchodu sponzora se vytratila i tradice.

Až na počátku 20. století se Anna Jarvis rozhodla uspořádat soukromou oslavu památky své matky. Anna rovněž organizovala pracovní kluby Dne matek, jež se staraly o čistotu a pořádek v prostředí, v němž působily. Později Anna usilovala o rozšíření oslav Dne matek a o uznání svátku v celém americkém státě Západní Virginia, a nejen v něm. Její kampaň podpořil i filadelfský velkoobchod s oblečením a Anna tak získala skutečnou oporu.

Anna pak stála u spojení Dne matek s náboženskými oslavami – v roce 1908 přišlo do metodistického episkopálního kostela v západovirginském Graftonu dokonce 407 matek i s dětmi, aby oslavily novopečený svátek. Dnes je tato církevní budova svatyní Dne matek a byla prohlášena národní památkou. O několik let později uznal Den matek americký Kongres a povýšil ho na celonárodní americký svátek. V roce 1912 vznikla Mezinárodní asociace Dne matek a svátek pronikl do celého světa. U nás jsme začali tento den slavit až v roce 1923, a to především kvůli pozornosti, kterou mu věnovala dcera prvního československého prezidenta Alice Masaryková. Zřejmě kvůli podobnosti se západní tradicí se v 50. letech 20. století svátek zařadil k oslavám Mezinárodního dne žen. Den matek se ve své původní podobě obnovil až po pádě železné opony.

Většina zemí převzala oslavy Dne matek od USA. Mnoho z nich již podobný svátek slavilo, takže se rozšířil pouze o některé zvyklosti (obdarovávání dárky, posílání pohlednic, výroba ručních dárků dětmi…). Den matek se však po celém světě nadále oslavuje v různé dni a spojuje se s jinými událostmi, ať už historickými, nebo náboženskými, jeho popularita se v různých státech dokonce různí: v některých zemích je opomenutí tohoto dne výslovnou urážkou, v jiných mu věnuje pozornost málokdo. Česká republika se řadí ke státům, které Den matek uznávají. Podle našeho názoru si matky za svoji obětavost, péči a přínos skutečně zaslouží vlastní den, během něhož jim pomůžeme s chodem domácnosti, políbíme je na tvář a večer jim uděláme radost nějakou drobností, ať už něčím dobrým na zub, květinou nebo vlastnoručně vyrobeným přáním doplněným milým citátem o mateřství.

Symboly dne matek

Existují různé způsoby, jak o Dni matek své mamince poděkovat. Patří mezi ně třeba bílé karafiáty, které za oficiální symbol dne považovala Anna Jarvis. Dnes už však lze za znak Dne matek pokládat jakoukoliv květinu a drobné dárky, které zahrnují čokoládu a přáníčka. Vaši maminku jistě potěší i slavnostní večeře, u které se sejde celá rodina a kterou nebude muset sama připravovat.

Šperky ke dni matek

Jistě si přejete potěšit svoji matku něčím hodnotnějším a trvalejším, než jsou sladkosti a kytice – ty také udělají radost, ale spíše krátkodobou. Ideální dárek ke dni matek, který vaší mamince vydrží navěky, je šperk, jenž s láskou vyberete a jímž oceníte všechnu péči a pochopení, kterého se vám během dětství i dospívání dostalo. Podívejte se níže na pár tipů na tradiční kategorie šperků, které se hodí jako to nejlepší poděkování mamince.


Přívěsky se symbolem mateřství

Decentní, symbolické a jako stvořené pro Den matek. Takové jsou šperky se symbolem matky a dítěte, které opravdu hluboce vyjádří, jak moc si své maminky vážíte. Zlatý či stříbrný přívěsek znázorňující toto jedinečné pouto vykouzlí úsměv na tváři každé matky. Zvolit můžete minimalistický celokovový přívěsek, chcete-li však přidat trochu na třpytu, neváhejte vybrat model s barevným drahokamem. V nabídce je široká škála odstínů a drahý kámen můžete vybírat například podle oblíbené barvy vaší maminky. Pohrát si pak můžete s kombinací kamene a kovu – rubín například krásně rozsvítí žluté zlato, zatímco něžný morganit jde ruku v ruce s růžovým kovem. Pokud jste nakloněni spíše levnější variantě, zvolte chladivé stříbro.


Personalizované šperky

Umíte si představit, jakou radost udělá mamince šperk, o kterém bude vědět, že byl vytvořen přímo a jedině pro ni? Personalizované šperky s vyrytými iniciály či jiným gravírem dle vašeho přání bývají v rodinném kruhu častou darovanou a velmi populární volbou. A není se čemu divit – jemný přívěsek s krátkým láskyplným vzkazem či náramek s počátečním písmenem jména představuje ideální dárek ke Dni matek. Prostřednictvím takového šperku věnujete své mamince nejen blyštivou ozdobu, ale i originální dar s hlubším významem. Personalizované šperky jsou navíc tvořeny s důrazem na minimalismus, doplní tak styl úplně každé ženy.


Medailony

Co je to vlastně medailonek? Pojem využívají literáti, architekti, ale i klenotníci. Nejčastěji si však pod tímto pojmem představíme právě kulatý nebo oválný přívěsek (ačkoliv tvary mohou být různé, třeba i srdíčko), který na povrchu zdobí reliéf či kameny a který lze zavěsit na jednoduchý řetízek. Tento typ šperku začal být populární už ve starověku, kdy často plnil funkci amuletu. Nový rozmach medailonky zažily v renesanci, v 19. století, kdy se objevily otevírací verze, a na počátku 20. století už byly nejběžnějším lidovým šperkem. Medailon je snad ten nejlepší dárek pro maminku, protože dovnitř můžete vložit fotku svoji nebo celé rodiny a ona vás tak bude moci nosit neustále blízko svému srdci. Nebojte se být trochu sentimentální, vždyť to k tomuto svátku patří.


Stříbrné šperky

Šperky ze stříbra patřily po dlouhou dobu mezi nejrozšířenější klenoty na celé západní polokouli. Samozřejmě že jedním z hlavních důvodů byla estetičnost: stříbrnou barvu totiž vnímáme jako čistou a neutrální. Proto stříbrné šperky patří mezi ideální dárky ke Dni matek. Vaše maminka jistě ocení jejich eleganci a to, že jí třeba řetízek bude velice dobře ladit s ostatními doplňky a oblečením. Můžete vybrat klasický design, ale nebojte se ani neotřelých detailů. Stříbro vypadá velice hezky i v kombinaci s drahokamy, diamanty a perlami, neboť svojí barvou nezastiňuje ozdobný prvek. Cenově dostupný kov má mnoho svých obdivovatelek a stříbrnými náušnicemi nebo náramkem rozhodně nic nezkazíte.


Zlaté šperky

Zlato září a hřeje jako slunce a již od dob antiky se traduje, že vzniklo spojením slunečních paprsků a vody. Tento kov je ideální už proto, že vybírat můžete hned ze tří barev – tradiční žluté, moderní růžové a elegantní bílé – a že pokud má vyšší počet karátů, je hypoalergenní. Snáší-li vaše maminka špatně třeba i stříbrné šperky, neváhejte a vyberte pro ni jako dárek na Den matek něco ze zlata. Elegantně působí už jemný řetízek, luxusní nádech mu však dodá zdobený a propracovaný zlatý přívěsek. Zlato je nejklasičtější ze všech šperkařských kovů a holdují mu především starší dámy. Dnes se však vrací zpět do módy a zaujme i mladší ročníky. Proto neváhejte a udělejte o Dni matek radost své mamince drobností ze zlata.


Šperky s perlami

Perly jsou fascinující hrátkou přírody: relativně obyčejná ústřice a nezajímavé zrnko písku se spojí a dají vzniknout něčemu tak nádhernému a úžasnému, jako je perla. Existují perly sladkovodní, přírodní a kultivované, perly Akoya či tahitské, perly bílé, růžové, černé, perly kulaté, oválné či barokní. Tolik barev, tvarů a druhů! Pokud hledáte ten pravý způsob poděkování mamince, jistě pro ni mezi perlami najdete tu správnou kombinaci. Perly zůstávají nadčasové a exkluzivní a jejich ladná, chladná elegance nás nikdy nepřestane udivovat. Nejlepší dárek pro maminku, která upřednostňuje klasiku, je jistě perla bílá, v nabídce jsou ale i méně tradiční broskvové, levandulové nebo stříbřité. Perlový náhrdelník je nejvděčnějším dárkem již po staletí, ale potěší i náušnice či prsten zdobený jednou dokonalou perlou.

Ať už slavíte Den matek tradičně či netradičně, nezapomeňte potěšit svoji maminku klidně i drobností. Nic jí neudělá větší radost, než když uvidí, že na ni myslíte a že ji máte rádi. Dejte jí to najevo a připravte pro ni něco pěkného a milého. Vždyť máma je tím nejdůležitějším člověkem v našem životě po hodně dlouhou dobu, ne-li napořád.