Tipy na dárek pro maminku ke Dni matek

Každou druhou neděli v květnu slavíme Den matek – svátek, který si nejspíše každý pamatuje už od školky. Kdo z nás pro svou maminku tehdy nemaloval obrázek nebo nevyráběl drobný dáreček? V tento den oslavujeme mateřství a všechny matky. Pozornost bychom tedy měli věnovat i babičkám a prababičkám, velký dík dozajista patří i nevlastním a adoptivním matkám. Řada dospělých se o tomto svátku vydává za svými ženskými příbuznými a obdarovává je květinami a bonboniérami. Často však na řadu přijdou i honosnější dary, jako jsou přívěsky, náhrdelníky nebo náušnice.

Původ svátku matek

Postava matky jako dárkyně života se oslavovala už ve starověkém Řecku a Římě. Pocty patřily matce všech bohů, buď tedy řecké Rhee, nebo Římany převzaté fryžské Kybelé, a již tehdy se oslavy konávaly v květnu. V 16. století se svátek uznával například v Anglii, kde se uctívala tzv. Mateřská neděle (Mothering Sunday), která připadala na postní dobu před Velikonocemi. Sloužící dostávali tento den volno, aby se mohli vydat na návštěvu domů za svou matkou.

Tradice oslav Dne matek tak, jak je známe dnes, se vrací na začátek 19. století. Zřejmě už nikdy nezjistíme, která žena si může připsat zásluhy zakladatelky. Mnozí věří, že u zrodu svátku ve Spojených státech amerických stály Julia Ward Howe a Anna Jarvis. Jiní prvenství připisují Juliet Calhoun Blakely, jíž v ten den vzdávali hold její synové, kteří naléhali i na ostatní, aby prokazovali svým matkám úctu. Kolem roku 1870 přišla s nápadem oslavovat Den matek oficiálně Julia Ward Howe. Svátek v sobě kromě jiného skrýval i myšlenku pacifismu. Oslavy se uchytily a lidé následujících deset let své matky oslavovali. Svátek byl však dotovaný, takže po odchodu sponzora se tradice bohužel opět vytratila.

Na počátku 20. století se Anna Jarvis rozhodla uspořádat soukromou oslavu památky své maminky. Rovněž organizovala pracovní kluby Dne matek, jež se staraly o čistotu a pořádek v prostředí, v němž působily. Později Anna usilovala o rozšíření oslav Dne matek a o oficiální uznání svátku v celém americkém státě Západní Virginia, a nejen v něm. Její kampaň podpořil i filadelfský velkoobchod s oblečením a Anna tak získala skutečnou oporu.

Anna Javis pak stála také u spojení Dne matek s náboženskými oslavami – v roce 1908 přišlo do metodistického episkopálního kostela v západovirginském Graftonu dokonce 407 matek i s dětmi, aby oslavily novopečený svátek. Dnes je tato církevní budova svatyní Dne matek a byla prohlášena národní památkou. O několik let později pak americký Kongres uznal Den matek a povýšil ho na celonárodní americký svátek. V roce 1912 vznikla Mezinárodní asociace Dne matek a svátek tímto pronikl do celého světa. U nás jsme začali tento den slavit až v roce 1923, a to především kvůli pozornosti, kterou mu věnovala dcera prvního československého prezidenta Alice Masaryková. Zřejmě kvůli podobnosti se západní tradicí se v 50. letech 20. století svátek zařadil k oslavám Mezinárodního dne žen. Den matek se ve své původní podobě obnovil až po pádu železné opony.

Většina zemí převzala oslavy Dne matek od USA. Mnoho z nich již podobný svátek slavilo, takže se rozšířil pouze o některé zvyklosti (obdarovávání dárky, posílání pohlednic, výroba ručních dárků dětmi…). Den matek se však po celém světě nadále oslavuje v různé dny a spojuje se s jinými událostmi, ať už historickými, nebo náboženskými. Jeho popularita se v různých státech liší. V některých zemích je opomenutí tohoto dne výslovnou urážkou, v jiných mu věnuje pozornost málokdo. Česká republika se řadí ke státům, které Den matek uznávají. Podle našeho názoru si maminky za svoji obětavost, péči a přínos skutečně zaslouží speciální den, během něhož jim pomůžeme s chodem domácnosti, políbíme je na tvář a večer jim uděláme radost nějakou drobností, ať už něčím dobrým na zub, květinou nebo vlastnoručně vyrobeným přáním doplněným milým citátem o mateřství.

Kdy je Den matek?

V České republice naše maminky každoročně oslavujeme druhou květnovou neděli, a to bez ohledu na to, na kolikátého v měsíci tento den připadá. Stejnou tradici dodržují taktéž v USA i mnoha dalších státech. Například v Británii, kde je Den matek spjat s Velikonocemi, bychom ho však slavili na čtvrtou postní neděli.

V následujících letech připadá v ČR Den matek na tato data:

 • 9. května 2021
 • 8. května 2022
 • 14. května 2023

Dárek ke dni matek

Existují různé způsoby, jak na Den matek své mamince poděkovat. Patří mezi ně třeba bílé karafiáty, které za oficiální symbol dne považovala samotná Anna Jarvis. Dnes už však lze za znak tohoto svátku pokládat jakoukoliv květinu či drobný dárek, jako například čokoládu nebo přáníčko. Vaši maminku jistě potěší i slavnostní večeře, u které se sejde celá rodina a kterou nebude muset sama připravovat.

Šperky ke dni matek

Přejete si potěšit svoji maminku něčím hodnotnějším a trvalejším, než jsou sladkosti a kytice? Ideální dárek ke Dni matek, který ženě vydrží navěky, je šperk. Tím oceníte všechnu péči a pochopení, kterého se vám během dětství, ale i dospělosti dostalo. Podívejte se níže na pár tipů na tradiční kategorie šperků, které se nejlépe hodí jako poděkování mamince.

Přívěsky se symbolem mateřství

Decentní, symbolické a jako stvořené pro Den matek. Takové jsou šperky se symbolem matky a dítěte, které přesně vyjádří, jak moc si své maminky vážíte. Zlatý či stříbrný přívěsek znázorňující toto jedinečné pouto vykouzlí úsměv na tváři každé matky. Zvolit můžete minimalistický celokovový přívěsek, chcete-li však přidat trochu třpytu, neváhejte vybrat model s barevným drahokamem. V nabídce najdete širokou škálu odstínů a drahý kámen můžete vybírat například podle oblíbené barvy vaší maminky. Pohrát si pak můžete s kombinací kamene a kovu – rubín například krásně rozsvítí žluté zlato, zatímco něžný morganit jde ruku v ruce s růžovým kovem. Pokud jste nakloněni levnější variantě, zvolte chladivé stříbro.

 • Přívěsek matka a dítě s rubínem a diamantem Ella
  Přívěsek matka a dítě s rubínem a diamantem Ella
 • Stříbrný přívěsek matka a dítě s bílým topazem Rian
  Stříbrný přívěsek matka a dítě s bílým topazem Rian
 • Stříbrný přívěsek matka a dítě s tanzanitem a diamantem Ella
  Stříbrný přívěsek matka a dítě s tanzanitem a diamantem Ella
 • Přívěsek matka a dítě Wiliy
  Přívěsek matka a dítě Wiliy
 • Provázkový srdcový náramek s gravírem a diamantem Kristie
  Provázkový srdcový náramek s gravírem a diamantem Kristie

Personalizované šperky

Umíte si představit, jakou radost udělá mamince klenot, o kterém bude vědět, že byl vytvořen přímo pro ni? Personalizované šperky s vyrytými iniciály či jiným gravírem dle vašeho přání bývají v rodinném kruhu častou darovanou a velmi populární volbou. A není se čemu divit – jemný přívěsek s krátkým láskyplným vzkazem či náramek s vyrytými iniciály představují ideální dárek ke Dni matek. Prostřednictvím takového šperku věnujete své mamince nejen blyštivou ozdobu, ale i originální dar s hlubším významem a vzpomínkou. Personalizované šperky jsou navíc tvořeny s důrazem na minimalismus, doplní tak styl každé ženy bez ohledu na její vkus.

 • Stříbrný minimalistický náhrdelník s gravírem dle výběru Pesmin
  Stříbrný minimalistický náhrdelník s gravírem dle výběru Pesmin
 • Zlatý náramek s diamantem a s gravírem písmene Dian
  Zlatý náramek s diamantem a s gravírem písmene Dian
 • Zlatý prsten s gravírem písmene Babire
  Zlatý prsten s gravírem písmene Babire
 • Zlatý náhrdelník ve tvaru srdce s gravírem dle vlastní volby Atalia
  Zlatý náhrdelník ve tvaru srdce s gravírem dle vlastní volby Atalia
 • Zlatý prsten s gravírem a drahokamem dle vaší volby Bellamy
  Zlatý prsten s gravírem a drahokamem dle vaší volby Bellamy

Medailonky

Co je to vlastně medailonek? Pojem využívají nejen literáti, ale i klenotníci. Nejčastěji si pod tímto slovem představíme právě kulatý nebo oválný přívěsek (ačkoliv tvary mohou být různé, třeba i srdíčko), který na povrchu zdobí reliéf či kameny. Tento typ šperku začal být populární už ve starověku, kdy často plnil funkci amuletu. Novodobý rozmach zažily medailonky v renesanci, kdy se objevily otevírací verze. Na počátku 20. století už se jednalo o nejběžnější lidový šperk. Medailon představuje perfektní dárek, do kterého můžete vložit fotku, ať už svoji, nebo celé vaší rodiny. Maminka vás tak bude moci nosit neustále blízko svému srdci. Nebojte se být trochu sentimentální, vždyť to k tomuto svátku patří.

 • Oválný medailon ze zlata s gravírem dle vaší volby Xuyara
  Oválný medailon ze zlata s gravírem dle vaší volby Xuyara
 • Stříbrný medailon s diamantem ukrytým v srdíčku Barra
  Stříbrný medailon s diamantem ukrytým v srdíčku Barra
 • Zlatý medailon ve tvaru srdce s gravírem dle vaší volby Miossa
  Zlatý medailon ve tvaru srdce s gravírem dle vaší volby Miossa
 • Srdíčkový medailon ze stříbra s diamantem Naila
  Srdíčkový medailon ze stříbra s diamantem Naila
 • Stříbrný přívěsek s diamantem Galya
  Stříbrný přívěsek s diamantem Galya

Stříbrné šperky

Šperky ze stříbra patřily po dlouhou dobu mezi nejrozšířenější klenoty na celé západní polokouli. Jedním z hlavních důvodů byla estetičnost: stříbrnou barvu totiž vnímáme jako čistou a neutrální. I proto patří stříbrné šperky mezi ideální dárky ke Dni matek. Každá žena jistě ocení jejich eleganci i to, že jí bude klenot velice dobře ladit s ostatními doplňky a oblečením. Můžete vybrat model v klasickém designu, ale nebojte se ani neotřelých detailů. Stříbro vypadá velice hezky v kombinaci s drahokamy a perlami, neboť svojí barvou nezastiňuje ozdobný prvek. Cenově dostupný kov má mnoho obdivovatelek a stříbrnými náušnicemi nebo náramkem rozhodně nic nezkazíte.

 • Stříbrný přívěsek s květem lotosu Laila
  Stříbrný přívěsek s květem lotosu Laila
 • Stříbrný prsten s topazem Natalija
  Stříbrný prsten s topazem Natalija
 • Stříbrný náramek se stromem života Tyriq
  Stříbrný náramek se stromem života Tyriq
 • Stříbrný šestihran s akvamarínem Alegria
  Stříbrný šestihran s akvamarínem Alegria
 • Stříbrný přívěsek matka a dítě se safírem a diamantem Ella
  Stříbrný přívěsek matka a dítě se safírem a diamantem Ella

Zlaté šperky

Již od dob antiky se traduje, že zlato vzniklo spojením slunečních paprsků a vody. Pokud vyberete pro svou maminku zlatý šperk, můžete se spolehnout na vysoce kvalitní dar, který jí bude dělat radost po dlouhá léta. Tento kov je ideální také proto, že ho můžete vybírat hned ze tří barev – tradiční žluté, moderní růžové a decentní bílé. Elegantně působí už samotný jemný řetízek, luxusní nádech mu však dodá zdobený a propracovaný zlatý přívěsek. Vhodnou volbu představují taktéž drahokamové náušnice nebo stylový náramek. Zlato udělá radost nejen starším generacím, ale zaujme i mladší ročníky.

 • Přívěsek s bílým opálem a diamanty Gale
  Přívěsek s bílým opálem a diamanty Gale
 • Zlatý minimalistický náramek Bar
  Zlatý minimalistický náramek Bar
 • Zlaté náušnice s růžovými safíry Chavonah
  Zlaté náušnice s růžovými safíry Chavonah
 • Zlatý eternity prsten s diamanty a modrými safíry Catalin
  Zlatý eternity prsten s diamanty a modrými safíry Catalin
 • Zásnubní prsten s moissanitem a lab-grown diamanty Miha
  Zásnubní prsten s moissanitem a lab-grown diamanty Miha

Šperky s perlami

Perly jsou fascinující hrátkou přírody: relativně obyčejná ústřice a nezajímavé zrnko písku se spojí a dají vzniknout něčemu tak nádhernému a úžasnému, jako je perla. Existují odrůdy sladkovodní, přírodní a kultivované, perly Akoya či tahitské, varianty bílé, růžové, černé, perly kulaté, oválné či barokní. Tolik barev, tvarů a druhů! Pokud hledáte ten pravý způsob poděkování mamince, jistě pro ni mezi perlami najdete tu správnou kombinaci. Tyto drahokamy jsou nadčasové a jejich ladná, chladná elegance nás nikdy nepřestane udivovat. Nejlepší dárek pro maminku, která upřednostňuje klasiku, je jistě perla bílá, v nabídce ale objevíte i méně tradiční broskvové, levandulové nebo stříbřité. Perlový náhrdelník je nejvděčnějším dárkem již po staletí, ale potěší i náušnice či prsten zdobený jednou dokonalou perlou.

 • Elegantní zlatý prsten s perlou a diamanty Azana
  Elegantní zlatý prsten s perlou a diamanty Azana
 • Zlatý perlový přívěsek Havene
  Zlatý perlový přívěsek Havene
 • Stříbrný perlový náramek Patia
  Stříbrný perlový náramek Patia
 • Kolekce šperků s perlou a diamanty Menmoli
  Kolekce šperků s perlou a diamanty Menmoli
 • Zlatá kolekce s perlami a diamanty Taranee
  Zlatá kolekce s perlami a diamanty Taranee

Ať už slavíte Den matek tradičně či netradičně, nezapomeňte potěšit svoji maminku klidně jen drobností. Nic jí neudělá větší radost, než když uvidí, že na ni myslíte a že ji máte rádi. Dejte jí to najevo a připravte pro ni něco pěkného a milého. Vždyť máma je tím nejdůležitějším člověkem v našem životě po hodně dlouhou dobu, ne-li napořád.

Newsletter

Kromě článků nabízíme i spoustu akcí, slev a soutěží.

Chcete o nich vědět jako první? Stačí se přihlásit k našemu newsletteru.

Emailovou adresu jste nezadali správně.

Musíte souhlasit se s podmínkami.

Témata, o kterých píšeme

 • Číst toto téma

  Vše o špercích

 • Číst toto téma

  Lifestyle

 • Číst toto téma

  Zásnuby

 • Číst toto téma

  Svatba

 • Číst toto téma

  Jak na dárky